Číslo 9 / 2010
Bakterie a bolest u popálených pacientů
PŘINÁŠÍME VÝBĚR Z OBSAHU ČASOPISU NURSING, 2010, 40, č. 3
DELAHANTY K, MYERS F. 3 bad bugs (Tři nebezpečné patogeny): 24-30.
Meticilin rezistentní kmen S. aureus pozitivní na Pantonův-Valentinův leukocidin vyvolává vedle těžkých kožních onemocnění i nebezpečné, život ohrožující pneumonie. Toxin produkovaný těmito bakteriemi vyvolává nekrotizující pneumonii i u dříve zdravých pacientů. Důležitá je včasná diagnóza, proto je třeba sledovat, zda se u pacienta po běžné viróze neobjeví hemoptýza, hypotenze či příznaky těžké sepse. Výběr antibiotik k terapii nekrotizující pneumonie je značně omezený. I když je vyvolávající organismus citlivý k vankomycinu, je tento lék bakteriostatický a navíc špatně proniká do plicní tkáně.
Acinetobacter baumannii je původcem nemocničních infekcí postihujících zvlášť kriticky nemocné pacienty v intenzivní péči. Léčbu těchto infekcí ztěžuje schopnost acinetobakterů získávat rezistenci k většině klinicky používaných antibiotik. Jsou rezistentní vůči cefalosporinům třetí generace, aminoglykosidům a fluorochinolonům a rovněž vůči širokospektrým antibiotikům, jako jsou karbapenemy. Vysoký počet infekcí A. baumannii se objevil u zraněných amerických vojáků sloužících v Iráku. Zatímco MRSA se šíří na rukou zdravotnických pracovníků, A. baumannii se neomezuje na kůži, ale může přežívat i v prostředí a na předmětech. Pro prevenci šíření infekce je proto vedle hygieny rukou důležitá pečlivá dezinfekce předmětů používaných pacienty. Terapie záleží na stupni rezistence organismu k antibiotikům. U multirezistentních kmenů je možné použít imipenem, tobramycin nebo kolistin.
S multirezistentními organismy přicházejí antibiotika a s antibiotiky souvisí proliferace bakterie Clostridium difficile v důsledku narušení normální střevní flóry pacienta. Infekce vyvolané C. difficile se mohou manifestovat jako lehčí průjmová onemocnění, ale také jako život ohrožující pseudomembranózní enterokolitidy. C. difficile je významným nozokomiálním patogenem již od 70. let 20. století, ale v posledních 4 letech došlo k dramatické změně jeho epidemiologie a profilu. Nový kmen označovaný jako BI/NAP1 produkuje toxiny kontinuálně a také mnohem častěji vytváří spóry, což znamená, že se v nemocničním prostředí obtížněji ničí.
SIMMONS S. Recognizing and preventing mycoplasmal pneumonia (Rozpoznávání a prevence mykoplazmové pneumonie): 53-56.
Mykoplazmová pneumonie je považována za atypickou pneumonii a je jedním z nejčastějších typů pneumonií získaných v komunitě u jinak zdravých jedinců mladších 40 let. Je vyvolána bakterií Mycoplasma pneumoniae a vyznačuje se dlouhým nenápadným nástupem a dlouhým, pomalým zotavováním. Inkubační doba je 1-4 týdny. U pacienta se obvykle projevují příznaky infekce horních cest dýchacích (faryngitida, rýma), dolních cest dýchacích, horečka, zimnice, únava. Mykoplazmová pneumonie se nejčastěji léčí makrolidovými antibiotiky. Antibiotika, která inhibují syntézu buněčné stěny, jako jsou peniciliny, cefalosporiny a karbapenemy, jsou neúčinná, protože mykoplazmata buněčnou stěnu postrádají. Z makrolidů jsou obvykle předepisovány erytromycin, klaritromycin a azitromycin. Je možné použít i tetracykliny a fluorochinolony. Onemocnění většinou nevyžaduje hospitalizaci. Závažné komplikace mykoplazmové pneumonie jsou vzácné, ale kašel může přetrvávat 4 až 6 týdnů po terapii.ken, která vedou bolestivé impulsy. Citlivost se posléze šíří do přilehlých tělesných partií. Tento jev nazývaný sekundární hyperalgezie se objevuje v nepoškozených tkáních obklopujících popáleninu a je vyvolán zvýšenou centrální senzitizací. Pacient může trpět také alodynií, to znamená, že bolestivě vnímá stimuly, které normálně nejsou bolestivé. Bolest má dvě složky - základní bolest, kterou pacient pociťuje v klidu, a bolest vyvolanou pohybem a převazy. Základní bolest je obvykle konstantní s periodickými vzestupy intenzity, které mohou být spontánní nebo vyprovokované. Bolest vyvolaná aktivitou je obvykle dvakrát intenzivnější než bolest základní, zatímco bolest při převazech může být až pětkrát intenzivnější. Pacient se středně těžkými nebo těžkými popáleninami potřebuje kontinuální infúzi opioidů s přídavnými dávkami na tišení průlomové bolesti. Nesteroidní antiflogistika, jako je ibuprofen, mohou zvyšovat riziko komplikací postihujících kůži, GIT a ledviny, které se často při popáleninách vyskytují. Pacient by měl dostávat také dodatečnou analgezii před bolestivými intervencemi, jako jsou převazy. Popálený pacient bude pravděpodobněji vyžadovat vyšší dávky léků a v kratších intervalech, než byste očekávali, protože jeho ledviny a játra pracují mnohem intenzivněji, aby vyloučily všechny nečistoty (včetně léků) z těla. Pokud je analgezie nedostatečná, může lékař zvážit mírnou sedaci nebo celkovou anestezii během převazů. Další intervence, které by mohly pomoci, zahrnují vhodné polohování pacienta, relaxační techniky, odvádění pozornosti pomocí hudby, televize a her nebo virtuální reality. Snažte se snížit na minimum fyzický i duševní stres pacienta omezením namáhavých aktivit a střídáním aktivity a odpočinku. Organizujte ošetřovatelské aktivity tak, aby co nejméně narušovaly odpočinek a spánek pacienta.
Mgr. Libuše Dobrovodská
Další články v tomto čísle
- Jak psát odborné články pro Florence. Editorial
- Elektronická dokumentace a zkušenosti sestry
- NANDA INTERNATIONAL. NANDA – Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009–2011
- Bowlby J. Vazba.
- Tichá A, Raková M. Zpíváme a hrajeme si s nejmenšími
- Postupy šetřící záda ošetřovatelů
- Cesta respektu a porozumění
- Recenzovaný článek. Rotavirové průjmy u dětí
- Recenzovaný článek. Tularémie u šestnáctiletého chlapce
- Práce ortoptisty v praxi