Číslo 7 - 8 / 2010
Postřehy zástupkyně ČAS z mezinárodních setkání
15. A 16. DUBNA ZASEDÁNÍ EFN V BUKUREŠTI A SETKÁNÍ EUROPEAN OBSERVÁTORY 28. A 29. KVĚTNA V BELGII
Generální zasedání EFN
V dubnu 2010 jsem se jako oficiální zástupkyně ČAS v Evropské federaci sesterských asociací (European Federation for Nursing Associations - EFN) zúčastnila jejího 92. zasedání, které se tentokrát konalo v Bukurešti.
Zástupci národních asociací se navzájem informovali o svých názorech na užitečnost Směrnice EFN č. 36. Zdá se, že větší počet států je spokojen s tím, že směrnice definuje minimální vzdělání sester a úpravy samotné směrnice nepožaduje. Pro menší počet států a členů EFN je neakceptovatelný fakt, že směrnice neupravuje specializační vzdělávání a nové kompetence sester, a žádají její úpravu. V úvahu přicházejí také úpravy příloh směrnice, které se nezdají být přesné. EFN prezentovala nám známý problém, že požadavky Směrnice 36 (4600 hodin za 3 roky) nejsou v souladu s „Bologna procesem" (studenti by museli být ve škole 10 hodin denně). Dále se začíná se hovořit o celoevropských elektronických kartách zdravotníků (obsahujících informace o dosaženém vzdělání, praxi, profesionálním pochybení atd.).
Národní asociace byly požádány o spolupráci při oslovení europoslanců ze svých zemí, aby hlasovali pro přijetí Deklarace o evropské pracovní síle ve zdravotnictví. Jde o aktivitu europoslanců, aby problém zajištění dostatečné pracovní síly ve zdravotnictví získal v Evropském parlamentu dostatečnou pozornost a politickou váhu. V březnu 2010 bylo odsouhlaseno přijetí směrnice týkající se prevence poranění zdravotníků ostrými předměty, protože tento typ poranění zdravotníků je v EU velmi častý (1 milión poranění ročně). Po přijetí této směrnice pak mají členské státy 3 roky na její zabudování do národní legislativy. Ve dnech 1.-2. června se v Madridu konala konference na toto téma. EFN doporučuje využít evropské strukturální fondy na vybavení a vzdělání zdravotníků, aby se umožnila dobrá implementace nové směrnice.
Důležitým a emotivním bodem programu zasedání EFN byla změna ústavy EFN, která reaguje na změny v ICN. Zástupci sesterských asociací z členských států EU se měli vyjádřit k nezávislosti EFN na ICN (tedy, že sesterská organizace, která je členem EFN, nemusí být zároveň členem ICN, jak je tomu dosud), k používání pouze anglického jazyka při jednáních EFN (simultánní tlumočení do francouzštiny nebude zřejmě dále prováděno) a k tzv. inkluzivitě (víc sesterských organizací z jednoho členského státu EU by mohlo být členem EFN, nejen sesterské organizace z členských států EU by mohly být členem EFN). Zatímco první dvě změny se zdají být zástupci členských států akceptovány, otázka „inkluzivity" se zdá být stále otevřená. I když členové EFN věří, že EFN by měla být otevřená pro další subjekty, zároveň panuje obava o její akceschopnost, pokud se výrazně zvětší počet jejích členů, kteří by reprezentovali zásadně odlišné zájmy.
Polské sestry chtějí spolupracovat s ČAS
Trvá zájem polských sester o spolupráci s ČAS. Polští kolegové např. hovořili o svých současných problémech, které mají při předávání služby. Sestry odmítly kvůli předání služby zůstávat zadarmo v práci o cca 15 minut déle. Nemocnice reagovaly tím, že stačí, když předání služby napíší do sesterské dokumentace, s čímž polská sesterská asociace nesouhlasí. Naopak dobrou zkušenost mají v Polsku s udělováním kreditů celoživotního vzdělávání za objednání odborného časopisu a za členství v profesní organizaci.
Priority EFN se týkají i nás
EFN podporuje urychlenou tvorbu Bílé knihy o pracovní síle ve zdravotnictví, kde budou navrženy konkrétní kroky. EFN vidí jako priority:
• Monitorovací a plánovací systém, který by umožnil rozhodování o plánování pracovní síly ve zdravotnictví (sbírat konkrétní data o populaci sester v členském státě, podpora primární péče, opustit zbytečné dělení na sociální a zdravotní péči).
• Investice do lidského potenciálu (nábor, udržení personálu, pracovní podmínky, plat, snižování administrativní zátěže, bezpečné pracovní prostředí, jednoduše obsluhovatelné nové technologie).
• Vývoj EU rámce pro celoživotní vzdělávání.
• Genderový přístup při plánování pracovní síly (flexibilní úvazky, školky, pečovatelské jednotky při nemocnicích pro rodiče, prarodiče zdravotníků, otcovská dovolená).
EFN znovu vyzývá k využívání strukturálních fondů na místní a regionální úrovni.
Priorita 1: Nábor, udržení a efektivní rozložení pracovní síly
• vzdělání (v některých zemích v důsledku demografické situace nastává problém, že mnoho zkušených sester odejde brzo do důchodu a mnoho nových sester, které potřebují zaškolit, nebude mít kdo zaučit - podpora mentoringu z ESF);
• podpora udržitelného zaměstnání;
• rozvoj kariérního poradenství.
Priorita 2: Mobilita pracovníků
• vyšší vzdělání (kupříkladu polské sestry zavedly přemosťovací kursy pro sestry, které dokončily své vzdělávání před tím, než začala platit Směrnice 36, aby s ní jejich vzdělání bylo kompatibilní. Polsko získalo na tyto účely 42 miliónů eur, takže sestry nemusí nic platit. Studují distančně 3 až 6 semestrů, každý druhý týden jsou 3 dny ve škole, což způsobuje menší problémy při plánování služeb);
• adaptabilita pracovní síly.
Pracovní skupina pro primární péči se organizuje na:http://www.euro.who.int/ nursingmidwifery.
Setkání v rámci European Observatory
Na pozvání European Observatory jsem se spolu se zástupci MZ ČR zúčastnila v belgické Lovani setkání na téma Investice do budoucí evropské pracovní síly ve zdravotnictví: možnosti inovace a spolupráce.
Během setkání jsme se zabývali podmínkami nutnými pro zajištění dostatečně velké a správně připravené pracovní síly všude, kde je potřeba; důležitým cílem byla vzájemná výměna zkušeností. Dialogu se zúčastnili zástupci všech států EU, zástupci dalších států z evropského regionu a zástupci relevantních organizací. Pořadatelé nás požádali o stručnou prezentaci situace v ČR, zejména na téma předpovídání pracovní síly ve zdravotnictví, vytváření nových rolí zdravotníků, pracovních podmínek a managementu kvality péče. V naší prezentaci jsme se zaměřili na stabilizační opatření a jejich výsledky.
Prezentace metod hodnocení budoucí pracovní síly
Autoři zopakovali známá fakta, že v důsledku demografických změn v Evropě bude ve větším měřítku nutno pečovat o občany s chronickými nemocemi, poskytovat sociální služby a služby spojené s koncem života. Zároveň je třeba se zaměřit na infekční nemoci (TBC, ale např. i na „prasečí" chřipku). Kvalifikace zdravotníků musí těmto trendům odpovídat. Poptávka po zdravotnických službách se bude měnit (nové metody léčby, primární péče).
Zdravotníci také stárnou, mladí lidé mají ohledně svého povolání jiná očekávání, je nutné zajistit dostatek vzdělávacích institucí, učitelů a mentorů. Z těchto důvodů je třeba se pokusit naplánovat budoucí pracovní sílu ve zdravotnictví. Plánování pracovní síly není možné ponechat náhodě. Odhaduje se, že v roce 2020 bude v Evropě zřejmě chybět až milión zdravotníků a 15 % péče nebude pokryto. Uvažuje se o zřízení agentury pro sledování pracovní síly ve zdravotnictví, která by měla větší vliv na rozhodování.
Jeden z účastníků upozornil, že je nutné zjistit, zda si oprávněně požadované větší počty zdravotníků bude moci konkrétní stát ekonomicky dovolit, a že by se měla věnovat pozornost zvýšení produktivity práce zdravotníků (přesuny rolí, změny postupů atd.). Dále se diskutovalo o známém faktu, že data o pracovní síle ve zdravotnictví nejsou přesná, což omezuje rozhodování.
Téma celoživotního vzdělávání sester
Některé státy uváděly jako pobídky k celoživotnímu vzdělávání zvýšení platu při participaci v celoživotním vzdělávání, obnovovanou registraci sester každý rok, což je sice finančně náročné pro sestry, ale umožňuje to aktuální informace o aktivní pracovní síle. Dále se diskutovalo o efektu celoživotního vzdělání, o tom, zda existují výzkumy ukazující, že zdravotníci, kteří participují v celoživotním vzdělávání, mění svoje návyky v souladu s novými trendy. Některé státy reagovaly na nedostatek lékařů tvorbou nových rolí pro sestry a jiné zdravotníky (skill-mix, task-shifting), kdy např. sestry se speciálním vzděláním mají právo diagnostikovat onemocnění a předepisovat léky.
Pracovní podmínky zdravotníků
Ve zdravotnictví je zaměstnáno 10 % občanů EU. Pracovní prostředí má vztah ke kvalitě péče a zásadně ovlivňuje nábor a retenci pracovníků. Zejména tyto jeho aspekty: pracovní doba, finanční ohodnocení, typ smlouvy, bezpečnost práce, profesní vzdělávání, organizace práce (např. dostatek personálu, zvládnutelná pracovní zátěž), vybavení, otevřenost komunikace v organizaci atd. V profesi s velkým počtem žen je nutné zajistit „prostředí přátelské rodině" (např. podpora těhotných, částečné úvazky, školky). Důležité je zabývat se bezpečností práce, protože pracovní úrazy jsou ve zdravotnictví časté - poranění ostrým předmětem, poranění zad.
(Většina materiálů z jednání obou organizací je k dispozici na: http://www.heal-thworkforce4europe.eu. Poznámky, Policy Briefs a publikace The Health Care Workforce in Europe, Learning from Experience jsou k dispozici u autorky.)
Mgr. Veronika Di Cara
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění