Číslo 7 - 8 / 2010
Onemocnění související s obezitou aneb proč nám tak ztěžuje a zkracuje život
Souhrn: Obezita bývá definována jako stav, při kterém dochází k nerovnoměrnému příjmu a výdeji energie, což vede ve svém důsledku k nadměrnému hromadění rezervního tuku (Klener, 1998). V posledních několika desetiletích se obezita stává celosvětovou epidemií a významným zdravotním rizikem, jelikož se podílí na vzniku řady dalších onemocnění. Řadíme ji tedy k civilizačním nemocem, a to nemocem multifaktoriálním, na jejím vzniku se podílí celá řada faktorů. Autorka se ve svém článku snaží nastínit problematiku nejčastějších onemocnění, která jsou spjata s obezitou. Klíčová slova: obezita - rizikový faktor - související onemocnění.
Diseases associated with obesity or why it makes our life more difficult and porter
Summary: Obesity is defined as a condition which is caused by an unbalanced supply and expenditure of energy and thus resulting in an excessive accumulation of reserve fat (Klener, 1998). In the last few decades obesity became a worldwide epidemic and a significant health risk as it participates in the development of several other diseases. Obesity is classified as a disease of civilization, namely as a multifactorial disease as many factors participates on its rise. The author tries to describe the issue of the most frequent diseases connected with obesity.
Keywords: obesita - risk factors - diseases related with obesity.
Obezita je jedním z významných predisponujících faktorů pro vznik nejrůznějších onemocnění jednotlivých tělních systémů. Mírná obezita s sebou nenese zpravidla žádné subjektivní potíže, čím ale trvá déle a zvyšuje se hmotnost, tím jistěji vede ke vzniku onemocnění, které s ní přímo souvisejí, a zhoršuje průběh již vzniklých onemocnění (Rohel, 1991).
Onemocnění, která vznikají v souvislosti s obezitou, můžeme rozdělovat na akutní (infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, respirační selhání) a chronické (artrózy velkých kloubů, inkontinence moči). Dále pak můžeme rozlišovat onemocnění, která jsou typická při obezitě (Pickwickův syndrom, porušení nožní klenby, varixy DK), a onemocnění, která se vyskytují i u normostenických nemocných (cholelitiáza, ischemická choroba srdeční aj.)
Metabolická onemocnění
Metabolismus a obezita spolu velice úzce souvisejí a jeden stav potencuje vznik druhého. Inzulinorezistence (IR) - hyperinzulinémie - porucha glukózové tolerance - DM 2. typu - vinou zhoršené citlivosti tkání k inzulinu (inzulinorezistence) stoupá s nárůstem BMI inzulinémie (hladina inzulinu v krvi). Porušením inzulinové sekrece pak následně vzniká porucha glukózové tolerance a později samotný diabetes (Hainer, 2004). Vznik samotné IR je ale složitý děj - IR sama o sobě potencuje rozvoj obezity a naopak obezita se významně podílí na jejím rozvoji. Podstatou vzniku IR je tzv. oxidační stres - při buněčné oxidaci vznikají kromě tepla a metabolické energie i vysoce reaktivní formy kyslíku, peroxidové deriváty polynenasycených mastných kyselin (MK). Ty pak při nedostatečnosti antioxidačního systému vykazují škodlivý účinek na buňky. K oxidačnímu stresu dochází na úrovni mitochondrií, které se kvůli tomu „dusí" (Masopust, 2006).
Kromě toho se na rozvoji IR podílí aktivace PPAR (receptory aktivovaného proliferátoru peroxisomů) -nukleární receptory pro steroidní hormony. Jsou obsaženy v jádrech buňky a dle činnosti a převážné lokalizaci se rozdělují do 3 podtypů: PPARa aktivuje geny ovlivňující oxidaci a transport MK, vyskytuje se v kosterním svalstvu, játrech, endotelu cév a monocytech. Podílí se tak na zánětu cév a ateroskleróze. PPAR^/6 nejsou ještě dostatečně prozkoumány, uvažuje se jejich podíl na diferenciaci buněk a tkání v embryonálním vývoji, dále pak na utilizaci tuků a rozvoji tumorů. PPARy je tvořen zejména tukovou tkání, ovlivňuje adipogenezi (rozvoj tukové tkáně), lipidový metabolismus, kontroluje hladinu glukózy a lipoproteinovou lipázu. Mezi jejich přirozené aktivátory patří neesterifikované mastné kyseliny (Haluzík, 2005).
Diabetes mellitus 2. typu (noninzulin dependentní diabetes - NIDD) - v minulosti se uvádělo, že obezita je rizikovým faktorem pro vznik DM. Nyní je již ovšem jasné, že obě onemocnění spolu velice úzce etiopatogeneticky souvisejí. S DM 2. typu se paralelně vyskytuje obezita, zejména androidního typu (Hainer, 2003).
Metabolický syndrom (syndrom X, Reavenův syndrom) - původně byl vztahován ke kardiologii. Šlo o situace, kdy u pacienta byla přítomna angina pectoris, ale koronarografické nálezy byly normální. V 80. letech minulého století hovořil Kaplan o tzv. deadly quarter (smrtící čtveřice) - o příznacích, které jsou hlavní příčinou mortality na kardiovaskulární onemocnění (hypertenze, NIDD, obezita a hyperlipoproteinémie). V roce 1993 Reaven revidoval definici následovně: primárním nálezem je u tohoto syndromu inzulinorezistence (ta je základním jevem a příčinou syndromu), k ní je poměrně pevně sdružena hypertenze, hypertriglyceridémie a diabetes 2. typu, ve volnější vazbě mikrovaskulární angina, hyperurikémie, poruchy koagulace a fibrinolýzy a v ještě volnější vazbě ischemická choroba srdeční (ICHS) a androidní obezita (Svačina, 2006).
Hyperurikémie - představuje další rizikový faktor pro vznik ICHS, patogeneze ovšem není ještě zcela známá, ale je častým nálezem u obézních osob (Hainer, 1997).
Zvýšená koncentrace fibrinogenu a PAI-1 (plasminogen activator inhibitor-1) - vzniklé koagulopatie jsou výsledkem zvýšené aktivity protrombinu a snížené fibrinolytické aktivity. Projevuje se aktivací trombocytů, zvýšenou hladinou fibrinogenu, zvýšenou koncentrací inhibitoru - plazminogenového aktivátoru 1 (PAI-1). Hladina PAI-1 je ovlivněna množstvím vis-cerálního tuku a má významný aterogenní účinek (Masopust, 2006).
Endokrinní poruchy
Hyperestrogenismus (vysoká hladina estrogenu) - následkem jsou poruchy menstruačního cyklu a plodnosti. Vysoká hladina estrogenů se pak následně podílí na vzniku nádorů prsu a dělohy u obézních žen (tuková tkáň tvoří estrogen). Hyperandrogenismus u žen, hirsutismus - vzniká vlivem stimulace tvorby mužských pohlavních hormonů vysokou hladinou inzulinu, což se projeví již několik let před rozvojem DM růstem ochlupení na obličeji (Svačina, 2003). V organismu ženy tak nacházíme větší množství volného testosteronu, který pak následně nachází uplatnění ve tkáních, které jsou vůči němu senzitivnější.
Hypogonadismus u mužů s těžkou obezitou - je spojen s abdominální obezitou a vede k poruchám potence.
Hyperkortizolismus - produkce kortizolu je zvýšená a jeho hladina koreluje s tělesnou hmotností (Rath, 1987). Vyšší hladina kortizolu následně zhoršuje necitlivost tkání na inzulin a vede u mužů ke snížení hladiny androgenů, u žen k poruchám menstruačního cyklu a plodnosti (Svačina, 2003).
Hormony dřeně nadledvin - katecholaminy významně podporují vznik obezity, neboť významně regulují výdej energie v těle.
Snížená sekrece růstového hormonu (GH) - za normálních podmínek působí GH růst svalové hmoty a spaluje tuky. V klinické praxi by tento fakt obézním jedincům pomohl snížit obvod pasu, tedy snížit množství viscerálního tuku, a tedy snížit rizika, která způsobuje. Proti možnému používání ovšem hovoří ta skutečnost, že GH se bohužel podílí také na růstu rakovinotvorných buněk.
Endokrinní syndromy - jde o syndromy, které samy o sobě vyvolávají vznik obezity. Např. Turnerův syndrom, Cushingův syndrom - stavy, kdy endokrinní porucha u postiženého jedince způsobuje obezitu.
Kardiovaskulární onemocnění
ICHS - obezita je hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj aterosklerózy, proto již nadváha představuje významné riziko pro výskyt ICHS. Při rozvoji aterosklerózy hraje velkou roli porucha metabolismu lipidů (dyslipoproteinémie). Postupně dochází k ukládání tuku do intimy cévní stěny, aby pak následně za několik let došlo k její manifestaci některou z forem ICHS (Hlúbik, 1994). K rozvoji ischemických změn může vést i nevelká koronární stenóza, protože myokard obézního má zvýšené nároky na kyslík (Rath, 1987).
Hypertenze - obezita predisponuje své nositele ke vzniku arteriální hypertenze, a to převážně esenciální hypertenze (podílí se na celkovém počtu hypertenzí 80 %). Riziko hypertenze je u osob s nadváhou již 3krát vyšší než u normostenických, i když samozřejmě ne všichni obézní jsou hypertoniky. V současnosti je známým pojítkem mezi obezitou a hypertenzí hyperinzulinémie vznikající jako následek inzulinové rezistence, jež je běžná u obézních nemocných. Spolu s obezitou androidního typu, NIDD a hyperlipoproteinémií vytváří již uvedený metabolický syndrom (Hainer, 1997).
Hypertrofie a dilatace levé komory - při obezitě dochází ke zvětšení srdeční hmotnosti, a to jednak narůstáním svalové masy díky zvyšujícím se nárokům na mechanickou práci srdce, a jednak tím, že se zvyšuje srdeční objem (u vyšších stupňů obezity 2-3krát). Přetížení levé komory bývá časté i u hypertenze.
Náhlá smrt - bývá hlavní příčinou úmrtí u osob s morbidní obezitou.
Snížená kontraktilita myokardu. Arytmie.
Tromboembolická nemoc (TEN) - představuje vážnou periferní cévní komplikaci. Incidence trombózy stoupá se stoupajícím stupněm obezity. Dále vznik potencuje zvýšená hladina fibrinogenu a PAI-1.
Cévní mozkové příhody - mozkové cévy jsou postiženy stejně jako cévy na srdci i na periferii a jejich postižení se projeví ischemickou atakou (iktem).
Respirační onemocnění
U obézních osob dochází k poklesu respiračního rezervního objemu a k poklesu funkční reziduální kapacity plic. Častým jevem je též hypoxémie, která vzniká jako důsledek nerovnováhy mezi ventilací a perfúzí plic. Respirační poruchy, které bývají zejména při těžké obezitě, se dále ve spánku zhoršují (v důsledku snížení svalového tonu v hlubokém spánku).
Hypoventilace a restrikce (Pickwickův syndrom) - je jednou z nejzávažnějších komplikací, hypoxémie je spojena s hyperkapnií.
Syndrom spánkové apnoe - představuje přerušované dýchání během spánku, a to na více než 10 sekund více než 5krát za hodinu (Hainer, 1997). Projevuje se chrápáním, denní ospalostí a mentálními poruchami (pokles intelektuálních schopností, poruchy paměti, poruchy pozornosti atd.), ranními bolestmi hlavy. Komplikací je noční hyperkapnie, alveolární hypoventilace, systémová a plicní hypertenze, kardiální dysrytmie, které jsou zatížené rizikem náhlé smrti. Kromě zdravotních problémů s sebou nese i řadu sociálních problémů, které lze spatřovat v častých pracovních problémech, ztrátě zaměstnání, rodinných konfliktech a dopravních nehodách (Hainer, 1997).
Gastrointestinální onemocnění
Gastroezofageální reflux, hiátová hernie - výskyt těchto onemocnění souvisí s vysokým nitrobřišním tlakem na bránici.
Cholelitiáza, cholecystitida, pankreatitida - obezita výrazně zvyšuje výskyt cholelitiázy, která bývá ve většině případů bezpříznaková a manifestuje se velice často při přísných redukčních programech. S cholelitiázou pak dále souvisí výskyt dalších onemocnění - pankreatitida (akutní a chronická zánětlivá onemocnění slinivky břišní), cholecystitida (záněty žlučníku).
Jaterní steatóza - obezitou způsobená steatóza jater se projeví buď klinicky, nebo pomocí vyšetřovacích metod. Na rozdíl od steatózy způsobené abúzem alkoholu nevykazuje jaterní parenchym zánětlivé změny (Hainer, 1997).
Gynekologická onemocnění
Poruchy cyklu, amenorea, poruchy plodnosti - tyto poruchy souvisejí s hyperestrogenismem (estrogen se tvoří i v nadbytečné tukové tkáni). Redukce hmotnosti tam, kde dojde ke snížení tukových zásob, vede k úpravě cyklu i plodnosti. Častou příčinou poruchy plodnosti u obézních je Steinův-Leventhalův syndrom, který vzniká metabolickou poruchou syntézy steroidů. Dochází tak k převaze androgenů, na ovariích se vytvářejí cysty. Ovulační cykly jsou anovulační, ženy trpí mužským typem ochlupení a hypertrichózou (Kudela, 1993).
Komplikace v těhotenství a při porodu - mezi nejčastější komplikace, kterými je ohrožena obézní gravidní žena, je hypertenze, preeklampsie, trombózy žil DK, infekce močových cest.
Pokles dělohy, záněty - bývají komplikací zejména u starších žen (Hainer, 1997).
Onkologická onemocnění
Obezita výrazně zvyšuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu, karcinomu prostaty u mužů. U žen zvyšuje výskyt malignit ovarií, endometria, prsu a hrdla děložního (Hainer, 1997). Častější výskyt onkologických onemocnění u obézních osob a jedinců s metabolickým syndromem je dáván do souvislosti se zvýšenou a trvalou aktivací růstového hormonu.
Onemocnění pohybového aparátu
Ortopedické komplikace jsou typickým průvodním jevem obezity. Obézního pacienta limitují v pohybu, tím následně mohou podpořit vznik dalších komplikací obezity (TEN aj.) a dále ztěžují samotnou léčbu obezity.
Degenerativní onemocnění kloubů a páteře - častý a typický je vznik osteoartrózy kolenních a kyčelních kloubů. Na jejich incidenci se dále podílejí úrazy velkých kloubů, kterými obézní jedinci trpí daleko častěji než osoby s normální tělesnou hmotností (Hainer, 1997).
Vybočení holeně.
Kožní onemocnění
Ekzémy, mykózy - vyskytují se zejména na místech vlhka, kde dochází k zapaření (pod prsy, v tříslech, tam, kde kožní řasy naléhají na sebe a třou se o sebe).
Strie a celulitida - bývají spíše kosmetickou vadou.
Hirsutismus, hypertrichóza.
Psychosociální komplikace
Společenská diskriminace. Nízké sebevědomí, autoakuzace. Deprese, úzkost. Poruchy příjmu potravy.
Chirurgická a anesteziologická rizika
Výskyt perioperačních komplikací u obézních osob souvisí s jejich zhoršenou pohyblivostí, s poruchami respiračních funkcí a onemocněním kardiovaskulárního systému. Samotná tuková vrstva na břiše může znesnadňovat jednak diagnostiku, ale i samotný chirurgický výkon. Z anesteziologických rizik je možné jmenovat ztíženou intubaci u osob s těžkým stupněm obezity, kvůli změnám na cévách horší možnost kanylace cév, dochází ke změnám ve farmakokinetice a farmakodynamice anestetik a myorelaxancií (Hainer, 1997).
Závěr
Česká republika se výskytem obezity řadí na přední místa v Evropě (Hainer, 1997). V roce 2000 dosahovala prevalence obezity v Evropě podle údajů International Obesity Task Force 10-40 %, v roce 1997 tvořila prevalence v ČR u žen ve věku 25-64 let 25,6 % (oproti roku 1988 nárůst o 3 %), u mužů 22,6 % (oproti roku 1988 nárůst o 4,6 %; Hainer, 2004). V roce 2005 se u nás již množství lidí s nadváhou pohybovalo kolem 52 % (Kunešová, 2006).
Mgr. Markéta Vojtová, VOŠZ a SZŠ, Hradec Králové
Literatura:
1. Hainer V. Obezita. Praha: Triton, 2003, 119 s. ISBN 80-7254-384-9.
2. Hainer V. Základy klinické obezitologie. Praha: Grada, 2004, 356 s., s. 32-44, 49-64. ISBN 80-247-0233-9.
3. Hainer V, Kunešová M et al Obezita. Praha: Galén, 1997, 126 s., s. 49-65.ISBN 80-85824-67-1.
4. Haluzík M. Metabolický syndrom a nukleární receptory PPAR. Praha: Grada, 2005, 126 s. ISBN 80-247-0824-8.
5. Hlúbik P. Úvod do problematiky obezity. Hradec Králové: VLA JEP, 1994, 83 s. ISBN 80-85109-03-4.
6. Klener P et al. Vnitřní lékařství IV. Praha: Karolinum, 1998. 259 s., s. 151-154. ISBN 80-7184-456-X.
7. Kudela M. Základy gynekologie a porodnictví. Olomouc: Vydavatelství UP, 1993, 199 s., s. 50. ISBN 80-7067-330-3.
8. Kunešová M et al. Životní styl a obezita. [soubor PPT online]. Závěrečná zpráva z výzkumu pro MZ ČR a Českou obezitologickou společnost, Praha 2006. Dostupné z <http://www.obe-sitas.cz/download/dospeli_web.ppt> [cit. 15. 4. 2009].
9. Masopust J. Metabolický syndrom, aneb proč tloustneme II. [soubor PDF online]. Dostupné z <http://www. roche-diagnostics.cz/download/prole-kare/MS_II_web_June08.pdf>
10. Masopust J. Metabolický syndrom, aneb proč tloustneme III. [soubor PDF online]. Dostupné z < http://www. roche-diagnostics.cz/download/prole-kare/MS_III_web_June08.pdf>
11. Rath R. Patogeneze a terapie obezity. Praha: Avicenum, 1987, 270 s., s. 162-163, 174-192.
12. Rohel J, Voda K, Tach R. Obezita a vy. Praha: EM-EFFECT, 1991, 14 s. ISBN 80900566-0-1.
13. Svačina Š et al. Metabolický syndrom. Praha: Triton, 2006, 282 s., s. 13-31. ISBN 80-7254-782-8.
14. Svačina Š, Bretšnajdrová A. Cukrovka a obezita. Praha: Maxdorf, 2003, 246 s., s. 46-84. ISBN 80-85912-58-9.
Recenzoval:
Prof. MUDr. Karel Martiník, DrSc., Poliklinika 2, Hradec Králové
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění