Číslo 7 - 8 / 2010
Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
PŘINÁŠÍME VÝBĚR Z OBSAHU ČASOPISU NURSING TIMES, 2010, 106, č. 8.
DUGMORE L, CHANNELL J. Developing a training programme for detecting and tackling childhood sexual abuse (Vývoj vzdělávacího programu, který zdravotnické pracovníky naučí, jak by měli reagovat na sdělení klientů o sexuálním zneužívání v dětství): 14-15.
Sexuální zneužívání v dětství je všeobecně považováno za faktor přispívající ke vzniku duševních problémů v pozdějším životě a je spojeno i s abúzem alkoholu a drog. Britské ministerstvo zdravotnictví (2002) uvádí, že v zařízeních akutní psychiatrické péče udává 60 % pacientů sexuální zneužívání v dětství. Přesto se pracovníci psychiatrických zařízení obávají s klienty o těchto věcech hovořit, protože si nejsou jisti, jak by měli na jejich sdělení reagovat, a nevědí, jak by jim mohli pomoci.
Článek popisuje zkušenosti s pilotním projektem vzdělávání, který realizoval Leicestershire Partnership Trust, jenž poskytuje služby pacientům s psychickými problémy, mentální retardací a zneužíváním návykových látek. Školicí program byl zaměřen na to, aby personál dokázal s klienty o těchto citlivých věcech hovořit a věděl, jak postupovat, když se jim pacient se svými zkušenostmi svěří.
MCDOWALL H. What causes domestic abuse and how can nurses effectively support abused women? (Jaké jsou příčiny domácího násilí a jak mohou sestry zneužívaným ženám efektivně pomáhat?): 16-19.
Domácí násilí je závažný problém veřejného zdraví ve Velké Británii, i když v minulosti bylo považováno spíš za problém sociální. Výzkumy naznačují, že ve Velké Británii zažije za svůj život nějakou formu domácího násilí každá 4. žena bez ohledu na rasový původ, sexuální orientaci, třídní původ či věk. Literatura o domácím násilí se zaměřuje především na fyzické násilí, ale stejně destruktivní je také emocionální a psychické zneužívání.
Britská vláda definuje domácí násilí jako „každý případ ohrožujícího chování, násilí nebo zneužívání (fyzického, psychického, sexuálního nebo emocionálního) mezi dospělými, kteří jsou nebo byli intimními partnery nebo rodinnými příslušníky bez ohledu na gender nebo sexuální orientaci". Tyto aktivity se odehrávají v domově, tedy v místě, které je všeobecně považováno za útočiště, avšak stává se místem hrůzy.
Protože převážná většina domácího násilí je namířena proti ženám, zaměřuje se tento článek především na zkušenosti žen a zkoumá příčiny domácího násilí a roli sester v péči o postižené. Zdůrazňuje nutnost zlepšení vzdělávání sester v této oblasti, aby byly schopny poskytovat ženám holistickou péči - nabídnout jim emocionální, psychickou i praktickou pomoc.
LOWRY J. Raising awareness of the risk of sexually transmitted infections among overseas travellers (Zvyšování informovanosti klientů cestujících do zahraničí o riziku nakažení pohlavně přenosnými chorobami): 20-22.
Významnou část pohlavních chorob si britští pacienti přivážejí ze zahraničí. Například téměř polovina britských heterosexuálů, u nichž byla v letech 2000 až 2003 zjištěna HIV infekce, se patrně infikovala při pobytu v cizině.
Lidé, kteří jsou mimo domov, zvláště na dovolené, se mohou chovat sexuálně nevázaněji a vybírat si partnery, s nimiž by se v domácím stereotypu nestýkali. Jelikož v některých částech světa je vysoká prevalence určitých pohlavních chorob, je důležité, aby cestovatelé o možných rizicích věděli. Dobrou příležitostí k poučení jsou zdravotní konzultace, které lidé před cestou vyhledávají, nebo také vakcinace, které tito lidé musí absolvovat. Při těchto příležitostech jim zdravotníci mohou nabídnout informace o nebezpečí nakažení pohlavními chorobami a rady, jak by riziko mohli minimalizovat. Tyto intervence by měly být individualizované, to znamená přizpůsobené na míru každému klientovi. Míru rizika je třeba zjišťovat přímými, cílenými dotazy a v případě potřeby je nutné poskytnout každému odpovídající informace týkající se nebezpečí, jež hrozí v oblasti, kam cestuje, a poučení, jak se chránit. Imunizace a kondomy jsou efektivními metodami ke snížení rizika, ale na prvním místě je nutné klientům poradit, aby se uvážlivě rozhodovali a vyhýbali se aktivitám, které by mohly ohrozit jejich sexuální zdraví.
ODELL M. Are early warning scores the only way to rapidly detect and manage deterioration? (Jsou systémy včasného varování jedinou možností rychlého rozpoznávání zhoršení stavu hospitalizovaných pacientů?): 24-26.
Systematický přehled literatury odhalil složitost ošetřovatelské praxe, pokud jde o rozpoznávání zhoršujícího se stavu hospitalizovaných pacientů a jeho řešení. Zjištění naznačují, že systémy rychlé odezvy a systémy včasného varování nemusí být jediným řešením problémů rozpoznávání a zvládání známek zhoršení.
Problém detekce a managementu zhoršení zdravotního stavu hospitalizovaných pacientů je téma, kterému se iniciativy zabývající se bezpečností věnují už více než deset let. Zhoršení lze zjistit na základě fyziologických funkcí, jako jsou puls, tlak krve a respirační frekvence, nebo na základě zhoršení mentálního stavu. Při běžném pozorování pacienta je možné tyto známky přehlédnout nebo je špatně interpretovat. Jedním z řešení je zavedení systémů rychlé odezvy (Rapid Response Systems - RRS), které se používají v USA, Velké Británii a Austrálii. Vycházejí ze sledování některé z fyziologických funkcí a při překročení nastavených hranic je spuštěn poplach a pacientovi je neprodleně věnována pozornost. Jiným řešením je systém včasného varování (Early Warning Scores - EWS), který vyhodnocuje skóre několika měřených parametrů. Přes používání těchto systémů dochází k úmrtí pacientů, protože zhoršení jejich zdravotního stavu nebylo rozpoznáno včas. Je třeba hledat další řešení vycházející ze specifik daného oddělení. Je nutné dále zdokonalovat „spolupráci" sestra - EWS, protože někdy sestry na varování systému nedbají, pokud jim jejich intuice nedává signál, že se pacient zhoršuje. Proto je třeba více využívat intuice a zkušeností sester, jejich znalostí pacienta a „vzorců" zotavování a chování pacientů při určitém onemocnění. To jim umožní rozpoznat, kdy se chování pacienta liší od jim známého „vzorce", a v takovém případě upozornit lékaře.
Mgr. Libuše Dobrovodská
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění
- Specializovaná rehabilitace pro pacientky po chirurgické léčbě Ca prsu