Číslo 7 - 8 / 2010
Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
Portál, s. r. o., Praha 2010, 108 s., ISBN 978-80-7367-6643
Můžeme se změnit, vylepšit? Stanley Keleman, Američan, který se tím jako ředitel Center for Energetic Studies v Kalifornii zabývá, říká, že ano, ovšem jako vždy je tu také ale. Je to asi podobné jako s počítačem - nemáte-li odpovídajícím způsobem fungující hardware, můžete zkoušet sebechytřejší software, ten dokáže ovšem jen to, co mu zastaralá mašina dovolí.
Zrovna tak nemůže člověk podle Kelemana změnit svou mysl, aniž by zapracoval napřed na těle. Psychologický vhled je samozřejmě důležitý, sám o sobě ovšem nevytváří dostatečné východisko pro změnu. Myšlenky, emoce jsou strukturovány do tělesných vzorců, a proto nové chování vzniká rozebráním starých modelů a vytvořením nových.
Kelemanova kniha je tak čtivým průvodcem na těchto cestách za sebou samým. Vede zájemce v pěti postupných krocích, díky ilustracím pochopitelným a názorným způsobem. Tyto postupy nejsou jen jakousi svépomocí či psychosomatickým vylepšováním schránky těla i ducha, ale pomáhají stavět emoce na reálnější základy, a tak najít hledajícímu jeho skutečnou přirozenost.
Publikace je druhým dílem Anatomie emocí, kterou nakladatelství Portál vydalo v roce 2005, a je určena zájemcům o psychologii i různým zdravotnickým profesím.
jš
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění
- Specializovaná rehabilitace pro pacientky po chirurgické léčbě Ca prsu