Číslo 7 - 8 / 2010
Kam směřuje management chronické rány v ošetřovatelství?
Souhrn: Management procesu poskytování péče osobám s chronickou ránou (wound management) patří v celonárodním měřítku stále k často diskutovaným tématům nejen v odborné, ale i laické veřejnosti. Problematika vlastního ošetřovatelského postupu péče o osobu s chronickou ránou je legislativně upravena ve stále platné vyhlášce č. 424/2004 Sb., ale výklad jejího ustanovení není v praxi vždy jednotný, zejména s ohledem na kompetence a zodpovědnost nelékařských zdravotnických pracovníků (NLZP), kteří využívají metody fázového (vlhkého) hojení ran. Příspěvek je nejen zamyšlením nad aktuální situací, ale nabízí pohled na možné způsoby podpory jednotného wound managementu v ošetřovatelské péči v České republice.
Klíčová slova: management - chronická rána - kompetence - zodpovědnost - nelékařský zdravotnický pracovník - všeobecná sestra.
Where are you going chronic wound management in Nursing?
Summary: The wound care management is discussed at the national level by the health professionals and also by the layman in the Czech Republic. The problematic of the wound care process is partialy arranged by the law in the regulation (nr. 424/2004), but it is not everytime accepted in the clinical practice in relation to the competencies and responsibility of paramedical health care professional who has been used the wet wound healing methods. The article is focused on the description of the actual situation of wound management in the Czech republic and offers also the author's perspective on the support of the standardised wound management in the wound nursing care in Czech Republic.
Keywords: management - chronic wound - competencies - responsibility - paramedical health worker - general nurse.
Úvod
Odpověď na otázku „Kam kráčí a směřuje management péče o ránu v českém ošetřovatelství" není jednoduchá a celý problém není možno simplifikovat (zjednodušovat). V každém případě, chceme-li se dobrat nějakého závěru v řešení této oblasti, je nejprve nutno identifikovat jednotlivé pojmy. Management je v obecném kontextu chápán jako proces řízení, vedení a organizování (Kraus, 2005). Ve spojení s managementem péče o chronickou ránu jde o organizaci činností, které by měly směřovat k řešení potíží v souvislosti s chronickou ránou, a tím tedy ovlivněním - léčením celkového stavu nemocného. Adekvátní léčba různých typů chronických ran vyžaduje komplexní přístup, při němž by fundamentálním, tedy základním a podstatným prvkem měla být základna vzdělaných osob, které mohou celý proces směrovat žádoucím směrem (rozuměj k rozvoji a kvalitě), a osob, které budou moci být tímto směrem vedeny. Do této doby lze jednoznačně s obecnou denotací souhlasit. Problém nastává v momentě, kdy bychom se chtěli zabývat organizací wound managementu v českém ošetřovatelství. Existuje normativ, který je schopen organizovat, vést a řídit proces péče o chronické rány v České republice? Z našeho pohledu tomu tak není ani v oblasti vlastní péče v jednotlivých zdravotnických zařízeních a už vůbec o něm nelze hovořit s ohledem na současné legislativní normy. Samozřejmě existuje nespočet pracovišť poskytujících skutečně renomovanou a kvalitní péči osobám s chronickou ránou (v primární i následné péči) a tato pracoviště také zajišťují evaluaci a podílejí se na procesu kontinuálního zvyšování kvality na daném pracovišti. Bohužel většina velmi často precizně zpracovaných podkladů a postupů (evaluačních formulářů, vstupních, průběžných a závěrečných dokumentů k péči o ránu, systémových opatření k návaznosti péče, využívání multidisciplinárního přístupu s usměrňující podporou skupin konzultantek chronických ran apod.) je jakýmsi zvláštním způsobem „chráněna a utajována". Za účelem udržení know-how či snad pocitu výjimečnosti a schopnosti poskytnout lepší péči než ostatní. I když všichni víme, že poločas rozpadu takového „know-how" je zanedbatelně krátký. Na druhou stanu ale brání zkvalitňování služeb poskytovaných v jiných zdravotnických zařízeních, které by se díky nové technologii mohly posunout dopředu a efektivněji zvládat danou problematiku (Škrla, Škrlová, 2003).
Centralizované postupy řízení se zajištěním podpory jednotných a valorizovaných postupů péče o nemocné s chronickou ránou stále chybějí. Je otázkou, jakým způsobem lze zajistit efektivní řízení wound care v českém ošetřovatelství i s ohledem na potřebu konstruktivního hodnocení, nikoli planého a neefektivního kritizování. Stejně tak jsme si vědomy skutečnosti, že ne všechny možnosti jsou v rukou poskytovatelů a finálních uživatelů péče a že je nezbytná úzká kooperace mezi profesními organizacemi zastupujícími poskytovatele péče, zástupci zákonodárných institucí a jejich představitelů, reprezentanty poskytovatelů vzdělávání a klinické praxe spolu s představiteli plátců péče. Wound management českého ošetřovatelství musí být postaven na pevném základu systematického vzdělávání zdravotníků, kontinuálním obnovování jejich znalostí, zajištění přístupu k novým informacím a nerepresivním způsobu ověřování kvality péče.
Základními předpoklady kvalitní péče v procesu léčby chronické rány tedy jsou: vzdělaní poskytovatelé péče (profesionální i laičtí); co nejexaktnější vymezení požadavků na kompetence poskytovatelů péče; identifikování rizikových faktorů procesu péče a jejich eliminace (management mimořádných událostí); nastavení funkčního systému péče o nemocné s chronickou ránou v multidisciplinárním a interdisciplinárním týmu v návaznosti na další zúčastněné strany (pojišťovny, management zdravotnických pracovišť apod.).
V následujících řádcích se pokusíme ke každému determinujícímu článku uvést několik postřehů ze současné běžné klinické praxe.
Vzdělávání
V ČR stále neexistuje jednotný postup vzdělávání všeobecných sester pečujících o chronické rány, zato zcela reálně existují snahy o bagatelizaci „ranhojičství" v klinické praxi.
Vzdělávání v péči o chronické rány v ČR je v současné době uskutečňováno při pregraduální profesní přípravě NLZP nesystematicky a problematika hojení chronických ran nemá zcela plnohodnotné místo v sylabech teoretické ani klinické výuky všeobecných sester, tím spíše jiných specializací nelékařů (např. nutričních terapeutů, fyzioterapeutů), kde by jistě našla své uplatnění. Částečně je toto téma zastoupeno v některých navazujících magisterských oborech. Většina všeobecných sester se však v péči o chronickou ránu vzdělává až v rámci celoživotního vzdělávání (CŽV), kde má možnost získání odborné způsobilosti prostřednictvím akreditovaných certifikovaných kursů MZ ČR. Dalšími možnostmi vzdělávání jsou části specializačního vzdělávání jiného zaměření (modul zaměřený na péči o rány), kursy pod vedením firem distribuujících zdravotnické prostředky či ústavní semináře, inovativní kursy, četba odborných publikací atd. Uvedené možnosti jsou jistě velmi přínosné, neexistuje však žádný způsob kontinuálního udržení znalostí a dovedností a zpětnovazebních mechanismů pro zajištění kvality péče o nemocné s chronickou ránou. Domníváme se, že podpora pregraduálního vzdělávání v péči o pacienty s chronickou ránou a především systém specializačního vzdělávání s propracovanou strukturou kontinuální spolupráce jednotlivých sester specialistek by umožnily nejen dlouhodobé udržení a posilování nabytých vědomostí a dovedností, ale zejména jejich trvalé obnovování v souladu s evidence based postupy (na základě soudobých poznatků lékařské vědy) a efektivní zpětnou vazbu.
Vymezení kompetencí
V oblasti vymezení kompetencí (definování rozsahu péče) NLZP pečujících o chronickou ránu je řešení také relativně snadné. Je nezbytné přesně vymezit postupy, v nichž je všeobecná sestra či jiný NLZP zcela nezávislý, a naopak postupy, při nichž musí bezpodmínečně akceptovat doporučení lékaře. Částečně je tato skutečnost řešena právě získáním odborné způsobilosti absolventů certifikovaných kursů k přesně vymezeným činnostem, ale ne vždy je odborná způsobilost akceptována zaměstnavatelem či dokonce plátci péče (zdravotními pojišťovnami). Mnohdy se tak péče uskutečňuje na základě úsloví „Kde není žalobce, není ani soudce". Nejednou slýcháme od velmi erudovaných sester, které dlouhá léta kvalitně pečují o nemocné s chronickou ránou, že jejich názor není akceptován. Řada z nich by se ráda dále vzdělávala a stala se lékařům oporou nejen na základě zkušeností, ale také legislativních norem.
Identifikace rizikových faktorů a funkční systém péče
S ohledem na problematiku identifikování rizikových faktorů procesu péče a jejich eliminace (identifikace a řešení mimořádných událostí a nežádoucích důsledků poskytované péče v rámci proaktivní strategie) je třeba zmínit také ruku v ruce jdoucí nastavení funkčního systému péče o nemocné s chronickou ránou v multidisciplinárním a interdisciplinárním týmu, v návaznosti na další zúčastněné strany (pojišťovny, management zdravotnických pracovišť apod.). Dostatečné znalosti a dovednosti by měly být zárukou poskytování kvalitní a odpovídající péče. Ta může být zajištěna pouze na základě alespoň částečného sjednocení pracovních postupů, které je předpokladem kvalitní a bezpečné péče poskytované erudovanými pracovníky v každém oboru zdravotní činnosti. Je-li poskytovatel péče vzdělaný (ví, co dělá), má pocit legislativní ochrany (ví, že k tomu, co dělá, je oprávněn) a má jednoduchý přístup k soudobým poznatkům (ví, kam se obrátit v případě nouze, má v rukou vymezené doporučené postupy) a ještě je za svou práci adekvátně oceněn (záměrně neuvádíme odměněn), nikoli perzekuován či dokonce zesměšňován, lze předpokládat, že bude přistupovat k plnění svých úkolů zodpovědně a se snahou o maximální benefit pro nemocného.
Závěr
Wound management v českém ošetřovatelství má před sebou dlouhou cestu, na jejímž začátku stojí soustava vzdělaných pečujících, kteří budou mít k dispozici rámcové doporučené postupy a budou mít přesně vymezeny kompetence. Hlavními oblastmi, na které je nutno se při vzdělávání wound manažerů - konzultantů v péči o chronickou ránu specializovat, jsou standardizace terminologie a podpora zajištění vzájemného porozumění a objektivizace hodnocení chronické rány a jejího okolí (využití NANDA, NIC, NOC klasifikace, specifických formulářů apod.), stejně jako komplexní hodnocení nemocného s chronickou ránou včetně identifikace jeho potřeb a očekávání. Základními požadavky na obsah vzdělávání jsou tyto charakteristické prvky: jednoduchost, názornost, stručnost, intuitivnost, jednoznačnost, rychlá orientace, dostupnost (finanční, legislativní apod.). Kvalitní a homogenní vzdělávání k odborné způsobilosti pro výkon povolání a specifických odborných činností nevede k vytváření šedé masy osob slepě plnících rozkazy a memorujících poučky, ale má za cíl zajištění nepodkročitelného minima požadavků na kvalitní a zodpovědně poskytovanou péči s co největším benefitem pro nemocného a nejvyšší možnou ochranou pro poskytovatele péče.
Tito wound manažeři budou mít možnost multidisciplinární a interdisciplinární kooperace, budou moci sdílet a vzájemně využívat soudobé poznatky a předávat si získané ověřené zkušenosti (v rámci benchmarkingu). Samozřejmě budou velmi dobře znát aktuální možnosti a požadavky svého mateřského pracoviště, které do jisté míry vždy determinují možnosti využití některých specifických postupů. Jednou z možných cest efektivního wound care managementu je vytvoření databáze wound manažerů a pracovišť zaručujících a poskytujících kvalitní péči osobám s chronickou ránou pod odbornou garancí například České společnosti pro léčbu rány či České chirurgické společnosti ČLS JEP.
PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D., Katedra ošetřovatelství LF MU, Brno
RNDr. Romana Mrázová, Ph.D., Vysokomýtská nemocnice, Vysoké Mýto
Literatura:
1. Kraus J a kol. Nový akademický slovník cizích slov A-Z. Praha: Academia, 2005, s. 879, ISBN 80-200-1415-2.
2. Škrla P, Škrlová M. Kreativní ošetřovatelský management, 1. vyd. Praha: Advent-Orion s.r.o., 2003, s. 477. ISBN 80-7172741-1.
3. Vyhláška č. 424/2004 Sb. [online] Dostupné na: http://www.pravnipredpisy.cz/predpisy/ZAKONY/2004/424004/Sb_424004_---------- _.php [cit. 2010-02-28].
Recenzovali:
Mgr. Markéta Koutná, Poradna pro léčbu rány, KARIM 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Ivo Bureš, primář Geriatrického centra, Pardubická krajská nemocnice, a. s., Pardubice
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění