Číslo 7 - 8 / 2010
II. evropský kongres psychiatrického ošetřovatelství. Budování mostů
Již II. evropský kongres psychiatrického ošetřovatelství proběhl ve dnech 15.-17. dubna v Praze. Pod záštitou ministryně zdravotnictví ČR Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA, Magistrátu hl. m. Prahy a Prague Convention Bureau jej pořádala asociace Horatio, sdružující národní organizace psychiatrických sester Evropy, společně s psychiatrickou sekcí České asociace sester (ČAS). Organizátoři akci nazvali Building Bridges - Budování mostů.
V průběhu kongresu zaznělo více než 80 příspěvků z 25 zemí Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie. Hlavními tématy přednášek, workshopů a posterů byly Duševní zdraví a mateřství, Deprese a suicidální jednání, Akutní psychiatrická péče a restriktivní prostředky, Psychiatrická péče z pohledu uživatelů a příbuzných a Vzdělávání v psychiatrickém ošetřovatelství.
Duševní zdraví matek
Sestra Steven Bradford, britský specialista v oblasti mentálního zdraví matek po porodu, v přednášce Duševní zdraví během těhotenství a v poporodním období nastínil pohled britských zdravotníků na mentální stav žen bezprostředně po porodu. Takzvané baby blues projevující se plačtivostí a precitlivělostí matky (2-4 dny po porodu) nevyžadují intervence ze strany zdravotníků. Ve Velké Británii se považují za obvyklé a odezní samy. Trvají-li však déle než 14 dnů, pak už jde o klasickou poporodní depresi - žena je neustále unavená, trpí obsesemi apod. V tomto případě je léčba na místě. U matek může být vzácně i puerperální psychóza, závažné onemocnění projevující se zmateností a bludy. Objevuje se do měsíce po porodu a vyžaduje hospitalizaci matky s dítětem a péči zdravotnického týmu. Jaká je četnost těchto onemocnění? Baby blues se projeví až u 70 % všech matek, postnatální deprese u 15 % a puerperální psychóza u 0,2 % všech matek. Je tedy pouze 14, 8 % žen, které nemají po porodu žádné psychické obtíže.
Autor se věnoval i duševně nemocným ženám v průběhu těhotenství a nastínil problém medikace, kterou často lékaři přerušují z obav o plod. Tím ale zhoršují onemocnění matky se sekundárními důsledky pro plod. Ženy s bipolární poruchou jsou také více ohroženy v poporodním období, častěji se u nich objevují poporodní deprese, snižuje se jejich schopnost postarat se o dítě. Matka se dítěti buď vyhýbá, nebo k němu naopak chorobně přilne, bývá úzkostná. To vše se projevuje na zdraví dítěte. Psychiatrické nemoci jsou v Británii nejčastější příčinou úmrtí matek (sebevraždy). Riziko úmrtí psychiatricky nemocných matek je v zemi dvojnásobné (každý rok takto umírá 300 matek).
Psychiatrická onemocnění často souvisejí s abúzem alkoholu a drog. Je nutné léčit už podprahové syndromy u těhotných žen (testy, psychosociální intervence). V každé porodnici by měl působit zkušený perinatální psychiatrický tým, který se má spojit s porodními asistentkami a dalšími odbornostmi. Autor sám v jednom takovém středisku, které vzniklo v roce 2007, pracuje; středisko na webových stránkách zveřejňuje postupy k jeho založení.
Drogově závislé matky
Česká sestra Jana Wand, která před mnoha lety emigrovala do Německa, kde nyní žije a pracuje, v dobré češtině odpřednášela téma Budování mostů pro mladé, drogově závislé matky a jejich děti. Uvedla, že v Německu žije 40-50 tisíc dětí, u nichž jsou jeden nebo oba rodiče závislí na drogách nebo alkoholu. Výzkumy ukázaly, že riziko budoucí závislosti těchto dětí na drogách je 6krát vyšší než u dětí zdravé populace. Autorka označila místa, kde mají tito lidé hledat pomoc: na klinice (Klinika pro psychiatrii a psychoterapii v Bethel-Bielefeldu), porodnici, na úřadu pro děti a mládež. Autorka seznámila auditorium s projektem Kids-Co Projekt, který mj. řeší etické problémy, např. názory veřejnosti na to, zda mají mít narkomani děti, zda je mají vychovávat. Odpověď je v hlavním kritériu intervencí, kterým je blaho dětí - tedy nikoli snaha udržet je u rodičů za každou cenu.
Skupina ohrožená depresí
Prof. Martha Thome z islandské univerzity s kolegyní dr. Stefanií Arnadóttir přednesly příspěvek na téma Hodnocení ošetřovatelských intervencí v rodinách postižených krizí během těhotenství. Nejprve zkoumaly, jak změnit péči o novorozence v nemocnicích ze strany porodních asistentek a ošetřovatelek. Problém spatřují v tom, že tato profese se příliš striktně drží pravidel, a méně pak působí v duchu nových poznatků. Měla by se více zaměřit na primární prevenci z hlediska snížení rizika výskytu duševních poruch. Ošetřovatelství z tohoto hlediska rozdělily autorky na primární (rooming-in, kojení atd.), sekundární (působení ošetřovatelek v domácnostech proti násilí, drogám apod.) a terciární (např. péče o ženy s dlouhodobými psychickými problémy, které nebyly v péči profesionálů - multidisciplinární intervence, následná péče - odeznění depresí neznamená automaticky zlepšení vztahu matky k dítěti).
Autorky referovaly o výzkumu vlivu stresu u rodičů (obou) během těhotenství a uvedly, že stres u rodičů v 50 % vede k postnatální depresi. Proto doporučují v 9. týdnu po porodu provést u těchto rodin screening na depresi. Je třeba zvýšit péči o skupinu rodičů, kde se stav po porodu nelepší. Touto cestou se na Islandu podařilo snížit projevy deprese a stresu. Na závěr autorky zdůraznily zásadu věnovat se celé rodině - nejen matce, ale také otci a ostatním členům.
Projekt Sakura - etické problémy použití omezovačích prostředků
P. Soininen (Finsko) z helsinské nemocnice představila projekt Sakura - Účast pacientů na rozhodování o použití omezovacích prostředků - etický pohled - zaměřený na spolupráci s Japonskem. Studie, které se účastní 3 nemocnice v jižní části Finska (probíhá od listopadu 2008 do července 2010) si dala za cíl zjistit, jak sami pacienti vnímají péči, jsou-li omezováni. Autorka předložila předběžné výsledky: pacienti se chtějí na péči účastnit více, než reálně mohou. Ukázalo se, že když rozhodne psychiatr, vzniká riziko non-compliance pacienta. I u těchto pacientů je potřeba vycházet z principu partnerství a postupovat individuálně, umožnit jim, aby mohli se zdravotníky sdílet cíle léčby. Podstatná část dotazovaných považovala použití omezovacích prostředků za spíše přínosné než nutné a doporučovala zvažovat alternativní volbu.
Sebevraždy neznají hranic
Skupina sester z kanadského Centra mentálního zdraví (Mental Health Center, Penetanquishene) představila případovou studii s využitím ošetřovatelských standardů - Uzavírání sebevražedné propasti. Uvedla údaj WHO, že sebevražednost je celosvětově na vzestupu (v Evropě 86 tisíc dokonaných sebevražd). To vede k posílení úlohy sester, zvláště v komunikaci. Sestry publikovaly směrnici, která odráží nejefektivnější praxi a obsahuje 26 doporučení, jak postupovat, a to na případové studii vysoce rizikového pacienta. Tato směrnice je publikována na webových stránkách centra.
Vysoká efektivita, nízké náklady
David Ekers (Velká Británie) prezentoval první výsledky randomizované kontrolní studie Behaviorální aktivace při depresi, poskytovaná psychiatrickými sestrami. Metoda behaviorální terapie zlepší stav pacienta za minimálních nákladů. Autor informoval, že na tuto studii naváže studie COBRA, která by měla odpovědět na otázku, co dělat, aby se deprese nerozvíjela.
Zajímavý výzkum prezentovala Fiona Dziopa z University Queensland (Austrálie) - Odlišné styly terapeutických vztahů v psychiatrickém ošetřovatelství jako funkce zdravotnického zařízení. Vyšlo se z faktu, že na kvalitu léčby má rozhodující vliv vztah sestra - pacient. Tento vztah člení autorka na celkem 6 typů tak, jak byl popsán při výzkumu v různých zařízeních (ryzí, rovnocenný, posilující apod.). Každý takový vztah ale musí mít své hranice. Z výzkumu vyplynula potřeba vzdělávání ošetřovatelského personálu a osvojování si specializovaných dovedností.
(Více informací na stránkách: http://www.ho-ratio-web.eu, www.psychiatrickasesk-ce.estranky.cz, www.cnna.cz, www.eu-fami.org, /www.eviprg.eu. Na http://www.ho-ratio-web.eu jsou k dispozici abstrakta všech přednášek, které byly na konferenci prezentovány, včetně kontaktů na autory.)
ew, jš
Foto jš
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění