Číslo 7 - 8 / 2010
Hladovění nemocných
Tisková konference České asociace sester (ČAS), která se konala 27. května v Praze, nesla název Hladovění nemocných. Podle analýz ČAS je příčin malnutrice u pacientů více - tou hlavní je nesprávné myšlení zdravotníků.
Už v roce 1989 provedl Chatelain výzkum, který ukázal, že zatímco 60 % zdravotnického personálu nepovažovalo výživu za důležitou pro léčbu nebo komfort nemocných, 80 % pacientů považovalo nutrici za integrální součást léčby. Všichni nemocní byli přesvědčeni, že výživa zlepší jejich komfort, kvalitu života a přežití.
Výzva ke změně myšlení
Je stále třeba si připomínat, že nedostatečná výživa nemocných může významně zvýšit riziko zdravotních komplikací, popřípadě být příčinou úmrtí, bez ohledu na významné pokroky v medicíně. Vede k tomu, že se velká část nemocných nemůže plně uzdravit a vrátit do běžného života. „Tato skutečnost je managementy zdravotnických zařízení i zdravotníky samými často podceňována, přitom prevence malnutrice může podle odhadů ušetřit v rámci jedné hospitalizace až tisíc eur," uvedla nutriční terapeutka Tamara Starnovská, místopředsedkyně sekce nutričních terapeutů ČAS. „Přiměřenou výživu je třeba vnímat jako rovnocennou součást léčebného procesu." Česká asociace sester se staví za pacienty a vyzývá zdravotníky a managementy nemocnic ke změně myšlení. Sama o to usiluje už delší dobu, např. v roce 2008 realizovala Regionální projekt vzdělávání, ve kterém v problematice nutrice proškolila k dnešnímu dni už 623 zdravotníků.
Standard Výživa pacientů/klientů
V roce 2007 zřídila Česká asociace sester pracovní skupinu pro kvalitu péče a vypracovala pro zdravotnická zařízení doporučený standardní postup Výživa pacientů/klientů. Standard obsahuje obecná doporučení při zajištění výživy v zařízeních poskytujících léčebnou a preventivní ošetřovatelskou péči. ČAS v něm stanovuje pravidla, která garantují pro pacienta bezpečný systém poskytování stravy a zajištění kvalifikované léčebné výživy jako součásti komplexní léčebné péče. Standard prošel aktuálně revizí, a to v souvislosti s novými poznatky v oblasti výživy. Změny zohledňují mimo jiné iniciativu evropských zemí proti podvýživě, která vznikla v době českého předsednictví Evropské unii.
Podíl na přípravě nového dokumentu
S akcemi ČAS na podporu správné nutrice hospitalizovaných pacientů vystoupila tisková mluvčí ČAS Bc. Irena Pejznochová. Sdělila, že prostřednictvím sekce nutričních terapeutů ČAS úzce spolupracuje se Společností klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP. Společně s ministerstvem zdravotnictví a Společností pro výživu se podílí na přípravě Akčního plánu výživy v nemocniční a ambulantní sféře pro léta 2009-2014 a na tvorbě webových stránek http://www.vyzivapacientu.cz. Akční plán stanoví hlavní směry a rámce, které bude mít ministerstvo k dispozici jako nástroj k prosazování zásad správné výživy pacientů.
Neplýtvejte silami a obraťte se na nás!
„Prostřednictvím pracovní skupiny pro kvalitu nabízíme managementům zdravotnických zařízení a pobytových zařízení sociální péče možnost využít konzultací. Zároveň vyzýváme všechny zřizovatele a poskytovatele péče k objektivní identifikaci nedostatečné výživy a jejímu řešení," řekla Tamara Starnovská a dodala: „Management zdravotnických zařízení a zdravotníci by měli využít potenciálu, který mají k dispozici, a svých pravomocí ke kontrole a dohlížení nad výživou pacientů. Měla by to být jedna z jejich priorit!"
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění