Číslo 7 - 8 / 2010
Čas pro traumatologicko-ortopedickou sekci
Traumatologicko-ortopedická sekce ČAS se zrodila 23. 10. 1991. Předsedkyní jejího prvního výboru se stala Eva Stallerová, sestra ortopedického oddělení nemocnice v Písku.
Na ni pak ve vedení navázala Jaroslava Kotalíková z ortopedického oddělení nemocnice v Táboře. Jako rodačku z jižních Čech mě osobně velice těší, že právě sestry z tohoto kraje byly při zrodu sekce, jejímž cílem je rozvíjení tak krásných oborů, jako jsou traumatologie, ortopedie a chirurgie. Současný výbor, jehož jsem předsedkyní, pracuje nyní již druhé volební období, tedy od roku 2004, kdy bylo registrováno 81 členů. V současnosti má naše sekce kolem 400 členů.
Stomická školička na sestra Festu (2009)
Aktivity směruje naše sekce převážně „dovnitř" ČAS. Jsou určeny sestrám z oborů, ale i jiných odborností, které se o problematiku zajímají. Jako všechny ostatní sekce, i my se podílíme na celoživotním vzdělávání pořádáním odborných konferencí či jiných forem vzdělávání. Vedle toho ale máme na mysli i propagaci naší profese u laické veřejnosti, přiblížení práce sester lidem všech věkových skupin. Z tohoto ranku bych chtěla vzpomenout na naši účast na ošetřovatelském festivalu Sestra Fest v roce 2009, kdy naše sekce připravila stánek se stomickou ordinací. V této tzv. Stomické školičce se během jediného dne (12. 5. 2009) vystřídalo zhruba 250 návštěvníků!
U stánku jsme v osobním kontaktu měly příležitost zájemcům poskytnout základní informace i zajímavosti týkající se práce stomasester. Přicházelo hodně školáků i studentů. O problematice ošetřování a edukace stomiků se poučili žáci z 9 základních a 4 středních zdravotnických škol, dále studenti z nejrůznějších typů škol, kteří nás navštěvovali neorganizovaně, v menších skupinkách. Zaznamenávaly jsme konkrétní zájem - kolem deseti návštěvníků nás informovalo, že v rodině pečují o příbuzného se stomií, přišli tři stomici, kteří o sebe pečují sami, a mnoho lidí, kteří se obávají onemocnění, jež by vyžadovalo provedení stomie. Podpořit své kolegyně přišlo i mnoho sester, lékařů (známých i z jiných pracovišť) a dalších zdravotníků. Prezentující sestry využily velmi dobře i jazykové znalosti při rozhovoru s turisty z Německa, Anglie, Itálie a Japonska.
Vzdělávací akce
Každoročně kromě řady vlastních odborných akcí připravujeme samostatný odborný program převážně v rámci velkých kongresů a konferencí, jako jsou Pražské chirurgické - Jiráskovy dny v Praze, Ortopedické dny v Hradci Králové, Obezitologické a bariatric-ké dny aj. Od roku 2005 uskutečňujeme také jednodenní vzdělávací akce s tematikou multikulturní péče. Tyto konference si našly mnoho příznivců a jsou mezi sestrami velice oblíbené. (Ošetřovatelství 21. století a svět neslyšících, Zdravotnická péče a židovská kultura, Svět neslyšících a poskytování zdravotnické péče, České ošetřovatelství v Africe, Komunikace se zrakově postiženým pacientem, Zdravotnická péče a muslimská kultura atd.)
Mgr. Dagmar Škochová, MBA, předsedkyně traumatologicko-ortopedické sekce ČAS
Fota Václav Kříž
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění