Číslo 7 - 8 / 2010
Biobehaviorální přístup k chápání onkologického onemocnění
Souhrn: V příspěvku jsou stručně popsány behaviorální přístupy k chápání nádorových onemocnění. Zejména pak osobnostní charakteristiky onkologicky nemocných, proces truchlení a stres ve vztahu ke vzniku nádorových onemocnění. Biobehaviorální přístup je založen na biopsychosociálním modelu nemoci a na neoplastická onemocnění nahlíží jako na nemoci, které nemají výlučně organické či pouze psychosociální příčiny, ale jsou charakterizované multifaktoriální etiologií a patogenezí. Psychosociální faktory mohou hrát významnou roli zejména u predisponovaných jedinců.
Klíčová slova: psychoonkologie - nádorová osobnost - depresivní osobnost - karcinom prsu.
Biobehavioral approach to cancer diseases
Summary: The contribution will described behavioral approaches to cancer diseases. In particular, the personality characteristics of cancer patients, the process of grieving and stress in relation to the emergence of cancer. Biobehavioral approach is based on the model biopsychosocial diseases and neoplastic diseases is regarded as an illness that not only organic, not only the psychosocial causes, but are characterized by multifactor etiology and pathogenesis. Psychosocial factors may play an important role, particularly in certain predisposed individuals.
Keywords: psychooncology - cancer personality - depressive personality - breast cancer.
Úvod
Člověk je předmětem zájmu lékařů všeobecných sester, psychologů a jiných zdravotnických pracovníků ve zdraví i nemoci, je proto důležité chápat jej jako neustálou interakci činností somatických struktur, psychických funkcí a vlivů vnějšího prostředí. Nejširší pojetí psychosomatiky tedy předpokládá, že člověk ve zdraví a v nemoci a v každém svém momentálním stavu představuje jednotu psychického a somatického se svým prostředím. V každém jednotlivém případě a v každé fázi průběhu nemoci je důležité rozhodnout, co můžeme pominout a čím se naopak musíme zabývat, abychom se mohli orientovat v obrovské složitosti našeho světa. Proto tedy hovoříme o chorobách psychických, somatických a psychosomatických a faktorech biologických, psychických a sociálních (Baštecký, 1993).
V dnešní době stále převládá tzv. biomedicínský model, ve kterém jsou lidé považováni za biologické jednotky tvořené buňkami, ty dále tvoří tkáně a pak orgány a celý systém. Důraz je kladen na biologickou homeostázu, ta je považována za zdraví. V modelu nezbývá dostatek místa pro další neméně důležité psychologické, sociální či duchovní faktory lidské existence. Z tohoto důvodu model ve svém důsledku může vést k nepochopení dalších nebiologických aspektů nemoci, širších souvislostí či schopnosti empatie, které nebývají vždy samozřejmou součástí poskytované zdravotní péče. S holistickým přístupem, který je filozofií celku (celistvosti), zahrnující součást biologickou, společenskou, kognitivní, emocionální i duchovní, se setkáváme více v oboru ošetřovatelství, pro které je holismus základní filozofií. Přesto je do klasické medicíny holistic-ký přístup integrován velmi pozvolna a s obtížemi.
Biopsychosociální model propagovaný již delší dobu s představou celostněji pojaté medicíny je častěji citován v odborné literatuře, než realizován v klinické praxi (Pavlíková, 2006, Skorunka 2009). Potřeba holistického přístupu a uplatnění biopsychosociálního modelu je pak akcentována zejména v oblasti péče o onkologicky nemocné.
Incidence onkologického onemocnění u české populace roste mimo jiné v důsledku prodlužující se průměrné délky života. Diagnóza onkologického onemocnění vyvolává v pacientovi otřes a šok. To, co bylo bezpochyby ještě před několika lety chápáno jako jasný rozsudek smrti, je dnes stále více lidmi nahlíženo jako chronické onemocnění a přibývá také těch, pro které se stává rakovina vyléčitelnou. Přesto je však v mnoha případech přítomna hrozba recidivy nebo zhoršení původního onemocnění, což od postižené osoby vyžaduje velké nasazení a zásadní životní změny, které budou mít rozmanité následky na způsob života, a tím i na jeho kvalitu.
Nová oblast psychoonkologie prostřednictvím výzkumných závěrů kromě rutinní onkologické léčby nabízí další možnosti a způsoby, které mohou být nápomocny nemocným nebo jejich rodinným příslušníkům. Jde o psychosociální metody, které pacientům umožní aktivně se postavit strachu a zoufalství. Jedním z prioritních úkolů psychoonkologie je optimalizovat podpůrné možnosti působení tak, aby bylo dosaženo příznivých účinků na průběh nemoci, případně uzdravení.
Osobnostní charakteristiky onkologicky nemocných
Předpokládá se, že existuje určitý vztah mezi povahou osobnosti a vznikem nádorového onemocnění. V moderní psychoonkologii se vedou spory zejména o takzvané osobnosti typu C nebo o konceptu „fighting spirit". Při vytváření konceptu psychosomatické osobnosti nebo alexitymické osobnosti se objevila souvislost s nedostatkem schopnosti emocionálního vyjadřování, který byl zkoumán v mnoha empirických studiích a je označován jako osobnost typu C. Budeme-li ji chtít charakterizovat, pak lze dle odborných zdrojů předpokládat, že existuje určitý základní souhrn znaků a profil chování typu C (type C, cancer personality, nádorová osobnost). Na základě studia odborné literatury uvádíme základní souhrn znaků typických pro tento typ chování.
Pro osobnost typu C je typické chování: potlačení nebo popření deprese, zlosti a hostility; hyperadaptovanost; neprosazující se chování, pasivita; spolupráce; nedostatečně vyvinutá fantazie, bezbarvá řeč, prázdnota v lidských vztazích; harmonizující chování, symbiotické připoutání k partnerovi, depresivní připoutání k němu a bezmocné zoufalství po rozchodu, které fungují jako nemoc spouštějící události (Baštecký, 1993, s. 315, Křivohlavý, 2002 s. 126).
Chování typu C má své fyziologické koreláty, např.: pokles biogenních aminů v hypotalamu, snížení funkcí makrofágů, útlum systému DNA (deoxyribonukleové kyseliny), korelace mezi hladinami IgA a potlačení zlosti u nemocných s karcinomem prsu, změny v opioidovém systému a aktivitě NK (natural killers - přirození zabijáci) buněk (Tschuschke, 2004). Přirození zabijáci patří do skupiny cytotoxických lymfocytů, které tvoří hlavní součást vrozeného imunitního systému. Významnou funkcí „přirozených zabíječů" je zničení (rejekce) nádorových buněk či buněk napadených viry. Uvolněním proteinových cytoplazmatických granul označovaných jako performiny a granzymy likvidují cílové buňky procesem apoptózy (programovaná buněčná smrt). NK buňky jsou definovány jako velké granulární lymfocyty (LGL) a tvoří třetí typ buněk, které jsou odlišné od společného progenitoru generujícího B a T lymfocyty (Roitt a kol., 2001).
Další zmiňovanou osobností ve vztahu ke vzniku nádorových onemocnění je depresivní osobnost (Tschuschke, 2004). Moderní prospektivní studie sledující výskyt psychosomatických chorob od mládí a jejich podmíněnost osobnostní strukturou stanovily rizikový vliv tzv. depresivní osobnosti (D personality). Takto definovaná osobnost je formována v dětství v charakteristické sociálně izolované rodině připomínající „velkou chladnou místnost". Od dítěte vyžaduje, aby vykompenzovalo nedostatek její sociální prestiže, neumožňuje otevřeně projevovat vzájemnost vztahů a dává najevo nedostatek pozornosti k potřebám druhých.
Jde o jedince, kteří se vyznačují silnou vnitřní disciplínou, téměř si nestěžují, naopak se snaží potlačovat a vytěsnit afekty a impulsy, které by mohly být v konfliktu, a tak by nádorové bujení mohlo být jakýmsi ventilem pro vzniklé napětí (Dattore, 1980).
Deprese jako prediktivní faktor nádorového onemocnění byla v některých výzkumech zkoumána jako centrální psychosociální proměnná. Někteří vědci považují depresi za spouštěcí faktor nádorového onemocnění, jiní se přiklánějí k názoru, že deprese je následkem onemocnění.
Proces truchlení
Truchlení nad prožitou ztrátou partnera, rodiče, dětí nebo jiných důležitých osob z nejbližšího okolí je normální lidskou prožitkovou formou a je dokonce nutné k tomu, aby bylo dosaženo překonání ztráty. Opakované truchlení lze chápat jako chronicky stresující aspekt, který často ústí v bezmocnost a beznaděj.
V prospektivních výzkumech bylo dokázáno, že v prvních dvou letech po smrti důležité vztahové osoby je četnost onemocnění a smrti 2-10krát vyšší než u odpovídající kontrolní skupiny. Také je uváděna vyšší úmrtnost mužů v průběhu prvního roku starobního důchodu než kdykoliv jindy, zde jako negativní faktor působí ztráta pracovní činnosti (Baštecký, 1993).
Taročková uvádí že, podle Schwaba může životní ztráta vést jak k růstu ve vývoji, tak i k deterioraci, vývojové regresi (Taročková, 2005). Způsob, jak jednotlivec dokáže krizi vyvolanou ztrátou zvládnout, nebo zda v tomto procesu selže a jaký bude jeho další vývoj, závisí na tom, jaké jsou konstruktivní nebo destruktivní následky životní ztráty.
Z uvedeného tedy vyplývá možný vliv ztráty blízké osoby a procesu truchlení na vznik onemocnění v obecné rovině a také ve vztahu k onkologickému onemocnění.
Stres
Stres je často chápán jako výsledek určitých negativních událostí. Každý stres doprovází určitá míra zátěže, která se většinou projeví tehdy, jsou-li požadavky a nároky na člověka spojené s onou negativní událostí tak vysoké, že je dotyčná osoba považuje za nezvládnutelné. Samozřejmě je nutno akceptovat skutečnost, že stres byl v původním významu dle Selyeho považován za zátěž jako takovou.
Chronický stres mohou způsobit setrvalé problémy, konflikty a ohrožení v denním životě, které vznikají buď uvnitř primárních sociálních rolí (interpersonální konflikt mezi manžely; neefektivní vztahy rodič-dítě; nesrovnatelné požadavky více rolí najednou - rodina, práce; neztotožnění nebo neochota hrát určitou roli atd.), nebo v chronických podmínkách naopak nespojených se sociálními rolemi, kdy je stres vytvářen životními okolnostmi prostředí (závažné chronické onemocnění, život v chudobě atp.).
Významně a prokazatelně působí stresové životní události na snížení imunitních funkcí, přesto vztah mezi stresem a nádorovým onemocněním zůstává stále ještě nejasný.
Pro příklad lze uvést případovou studii s kontrolním vzorkem, kterou prováděl Forsén (1991). Vyšetřoval 87 pacientek s karcinomem prsu a zjistil, že stresory zejména z oblasti vztahové (neustálý stres nebo ztráta) jsou ve spojení s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu a také s menší šancí na přežití a na následný život bez nemoci. Účastnicím výzkumu byly kladeny otázky, které se týkaly stresových životních událostí. Spiegel a Kato (2000) ovšem upozorňují na skutečnost, že načasování rozhovorů může negativně ovlivnit objektivnost odpovědí. Studie Geyera (1991), zahrnující 97 žen s karcinomem prsu, prokázala, že závažné životní události se významně vyskytovaly u těch žen, u kterých byl později diagnostikován maligní nádor. Otázky, na které ženy odpovídaly, byly zaměřeny na události z minulosti a odpovědi byly vyhodnocovány prostřednictvím Škály životních událostí a obtížných situací (Life Events and Difficulties Scale). Významný pro tento výzkum byl fakt, že účastnice v době kladení otázek neznaly svou diagnózu, což do značné míry snižuje chybu opomenutí.
Problémem případových studií založených na subjektivním prožitku stresu nebo vzpomínce na stres je, že pacienti si vybaví zejména ty psychické, tělesné a postojové změny, které vznikaly současně se zjištěním a uvědomováním si jejich nemoci.
Fox (1998) nepokládá dosavadní studie za přínosné k objasnění hypotézy o tom, zda stres vyvolává nádorové onemocnění, nebo nikoliv, z následujících důvodů: případové studie podléhají možné chybě zkreslení; velké skupinové studie systematicky neprokázaly vyšší výskyt stresových životních událostí, které by mohly být v souvislosti s následným vznikem nádorového onemocnění, mírou úmrtnosti nebo přežití.
Z výsledků dosavadních výzkumů tedy nevyplývá zcela jednoznačná souvislost mezi výskytem stresových situací, významnou úlohu jistě sehrávají individuální copingové strategie a jejich aktivizace a mnoho dalších determinujících faktorů.
Závěr
Problematika vztahů psychiky a vzniku somatického onemocnění je závažným tématem, které však není v odborné zdravotnické veřejnosti zcela plně diskutováno, zejména s ohledem na problematiku ošetřovatelské péče. Nejen z tohoto důvodu se autorky rozhodly provést pilotní studii (kvalitativní průzkum) pomocí explorativních interview u skupiny nemocných žen s gynekologickým onkologickým onemocněním (karcinomem prsu a děložního čípku). Průzkum byl orientován na zhodnocení vlivu psychogenních (psychosociálních) faktorů ve vztahu k onkologickému onemocnění, determinant životních událostí, zhodnocení projevů osobnostních charakteristik a determinujících vlivů změny kvality života ve sledované populaci žen. Šetření bylo zaměřeno na oblasti stavu před nemocí, období posledních tří měsíců života a ovlivnění života aktuálním stavem v důsledku nemoci.
Ze shrnující analýzy dat vyplynula následující zjištění:
Sedm respondentek z deseti vykazuje znaky nádorové osobnosti, jednu respondentku lze zařadit jak mezi depresivní, tak mezi nádorové osobnosti a jedna vykazuje charakteristiky depresivní osobnosti. U všech zmíněných lze předpokládat zvýšené riziko vzniku rakoviny, rychlejší progresi a horší prognózu onemocnění než u jiných typů osobnosti. Převládající znaky: depresivita a malá emoční expresivita, tendence potlačovat emoce (úzkost a hněv) a prezentovat se klidným, nevzrušivým výrazem, dále tendence obtížně se vyrovnávat se stresem a prožívat pocity bezmoci a beznaděje.
Pouze jedna respondentka nevykazovala žádné z výše popsaných fenoménů. Prožila spokojený život, dává najevo své emoce, je adaptabilní v závislosti na situaci, netrpěla depresí, se stresem se vyrovnává rychle a těžkou životní událost prožila před deseti lety.
Období posledních tří měsíců je v prožívání pacientek velmi individuální. Některé se nacházejí ve fázi smíření, jiné ve fázi rezignace, čtyři ženy uváděly pozitivní pocity, u čtyř převládají negativní pocity a dvě pociťují mezi prožívanými pocity rovnováhu. Důležitým výstupem studie jsou naznačené tendence pro výskyt znaků „nádorové osobnosti" ve výzkumném vzorku, zjištěné cíleným dotazováním na charakteristické osobnostní rysy dříve popsané C osobnosti.
Bc. Zuzana Kantorová, Ústav ošetřovatelství, Fakulta zdravotnických věd UP, Olomouc
PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D., Katedra ošetřovatelství LF MU, Brno
Literatura:
1. Baštecký J a kol. Psychosomatická medicína. 1. vyd. Praha: Grada-Avicenum, 1993, 363 s., ISBN 80-7169-031-7.
2. Danzer G. Psychosomatika: celostný pohled na zdraví těla i duše. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7478456-7.
3. Dattore PJ, Schontz FC, Coyne L. Premorbid personality differentiation of cancer and noncancer groups: a test of the hypothesis of cancer proneness. J Consult Clin Psychol, 1980, vol. 48, no. 3, pp. 388-394.
4. Ewans P, Clow A. Stress and the immune system. The Psycho-logist, 1997, vol. 123, no. 123. pp. 123-124.
5. Haškovcová H. Thanatologie. Praha: Galén, 2000. ISBN 80-7262-034-7.
6. Hladký A. Zdravotní aspekty zátěže a stresu. Praha: Karolinum, 1993. ISBN 80-7066-784-2.
7. Chovancová Z. Co je to psychoonko-logie? Propsy, 1998, roč. 2, s. 14-15.
8. Chovancová Z, Vašková J. Diagnóza nádor a co dál? Praha: Grada, 1998. ISBN 80-7169-668-4.
9. Křivohlavý J. Psychologie nemoci. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2002, 198 s. ISBN 80-247-0179-0.
10. Křivohlavý J. Psychologie zdraví. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-551-2.
11. Křivohlavý J. Psychoterapie umírajících onkologických pacientů. Aktuality klinické onkologie, 1986, roč. 11, s. 80-87.
12. Křivohlavý J, Kaczmarczyk S. Poslední úsek cesty. Návrat domů. Praha: 1995. ISBN 80-85495-43-0.
13. Křivohlavý J. Psychologické faktory v premorbidním období onkologicky nemocných. Čas. lék. čes., 1986, roč. 125, č. 3, s. 65-68.
14. Křivohlavý J. Pozitivní psychologie. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-835-X (brož.).
15. Křivohlavý J. Salutogeneze a behaviorální medicína. Čas. lék. čes., 1990, roč. 129, č. 36, s. 1121.
16. Kubler-Ross E. Hovory s umírajícími. Hradec Králové: Signum unitatis, 1992. ISBN 80-85439-04-2.
17. Mlčák Z. Psychologie zdraví a nemoci. 1 vyd. Ostrava: Ostravská univerzita, 2005, 84 s. ISBN: 80-7368-035-1.
18. Novotný P. Filozofie nemoci: uzdravování psychickými prostředky. 1 vyd. Liberec: Dialog, 2009, 332 s., ISBN: 978-8086761-99-2.
19. Nečesalová M. Psychologické aspekty vyrovnávání se s těžkou životní událostí. Brno: Masarykova univerzita, 2005.
20. Pavlíková S., Modely ošetřovatelství v kostce, 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2006, 152 s. ISBN 80-2471211-3.
21. Poněšický J. Agrese, násilí a psychologie moci. 1. vyd. Praha: Triton, 2005, 226 s. ISBN:80-7254-593-0.
22. Roitt I, Brostoff J, Male D. Immunology (6th ed.), St. Louis: Mosby, 2001, 480 s. ISBN: 0723431892.
23. Taročková T. Životné straty a smúte-nie. 1. vyd. Bratislava: Vydavatelstvo UK, 2005, 72 s. ISBN 80-223-1931-7.
24. Tschuschke V. Psychoonkologie. Psychologické aspekty vzniku a zvládnutí rakoviny. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-826-0.
25. Tress W. Základní psychosomatická péče, 1. vyd. Praha: Portál, 2008, 394 s. ISBN 978-80-7367-309-3 (váz.).
26. Spiegel D (2002). Cancer Patients: Psychotherapy. In Hersen, M & Sledge W. (Eds.). Encyclopedia od Psychotherapy (pp. 359-364). New Haven, Connecticut: Academic Press.
27. Skorunka D. (2009) Medikalizace našeho života. dostupné na: http://www.lirtaps.cz/psychoso-matika/psomweb2004_4/skorunka. htm.
28. Vorlíček J. Paliativní medicína. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0279-7.
Recenzovali:
MUDr. Ladislav Slováček, Ph.D., Klinika onkologie a radioterapie LF a FN Hradec Králové
Mgr. Markéta Vojtová, VOŠZ a SZŠ, Hradec Králové
Další články v tomto čísle
- Neobsazená doména sester
- Oslavy dne sester. ČAS protančila stoletím
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 2
- Kala. M. Jak jsem se stal chalupářem.
- Koukolík F. Jádro. Televizní eseje.
- Keleman S. Ztělesněná zkušenost.
- Příspěvky k léčbě rakoviny
- Nursing Times, 2010, 106, č. 8. Sexuální zneužívání, domácí násilí aj.
- Recenzovaný článek. ?Roztroušená skleróza mozkomíšní u čtrnáctileté dívky
- Specializovaná rehabilitace pro pacientky po chirurgické léčbě Ca prsu