Číslo 6 / 2010
Recenzovaný článek. Ošetřování polymorbidního nemocného s dekompenzovaným diabetem 2. typu, ICHS a nefrotickým syndromem
Souhrn: V textu uvádíme případ 54letého pacienta, diabetika 2. typu s ischemickou chorobou srdeční a chronickou obstrukční plicní nemocí, který byl akutně přijat na interní oddělení pro dušnost a bolesti na hrudi. Nepotvrdila se akutní příhoda, ale celkový stav nemocného si především pro četné, dosud suboptimálně řešené komorbidity vyžádal delší hospitalizaci. U tohoto pacienta se zabýváme především rolí sestry, problematikou komplexní ošetřovatelské péče, uvádíme jednotlivé ošetřovatelské cíle a ukazujeme na nich nutnost širokého vzdělání, rozhledu a zvládnutí praktických dovedností u sester pracujících v nemocnici.
Klíčová slova: ošetřovatelská péče - diabetes mellitus - ischemická choroba srdeční (ICHS) - chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) - nefrotický syndrom.
(Nursing care of a patient with decompensated type 2 diabetes, coronary artery disease and nephrotic syndrome)
Summary: We report a case of a 54-years-old male with type 2 diabetes, coronary artery disease and chronic obstructive lung disease, acutely admitted to our department of general medicine due to dyspnoea and chest pain. An acute coronary event could not be verified but the patienťs condition required a longer diagnostical stay in hospital, mainly due to heretofore suboptimally managed comorbidities. We deal with the role of the nurse, questions of integrating nursing care, show particular nursing goals and demonstrate the need of broad knowledge, scope and mastering of practical skills in hospital nurses.
Keywords: nursing care - diabetes mellitus - coronary artery disease (CAD) - chronic obstructive pulmonary disease (COPD) - nephrotic syndrome.
Úvod
Uvádíme kazuistiku pacienta s uvedenými chorobnými stavy, který byl hospitalizován na našem interním oddělení. Snažíme se ukázat význam role sestry při ošetřování nemocného se závažnými interními onemocněními. Podobně jako u řady jiných stavů je nezbytným předpokladem pro úspěšné léčení a zlepšení osudu nemocného těsná spolupráce mezi lékařem, sestrou a pacientem. Správná ošetřovatelská péče zahrnuje i edukaci a také prevenci komplikací, jež jsou právě u všech těchto onemocnění častá, závažná, ale také předvídatelná a při dobré spolupráci všech zúčastněných do značné míry odvratitelná. Pro sestru a do určité míry pro pacienta je nezbytná alespoň základní orientace v patogenezi a komplikacích tohoto onemocnění.
Sestra pracující na všeobecném interním oddělení by měla mít poměrně široké znalosti zasahující do různých podoborů vnitřního lékařství, respektive ošetřovatelství. Ne vždy je ihned k dispozici specializovaná sestra z diabetologické, pneumologické či cévní ordinace nebo třeba nutriční terapeut a fyzioterapeut. Například u diabetiků nově nastavovaných na inzulinoterapii musí sestra zvládnout naučit nemocného aplikaci inzulinu (místa vpichu, manipulaci s perem, výměnu cartridge aj.). Nemocné s plicními nemocemi učí správně zacházet s inhalátory, kontroluje jejich správné používání. Měla by být schopna zodpovědět dotazy nemocného z oblasti svých kompetencí (například prevence diabetické nohy, dietní opatření, otázky výživy). Protože je z povahy své práce v kontaktu s nemocným mnohem více než ošetřující lékař, bývá pacientem (a jeho rodinou) často dotazována na velmi široký okruh problémů.
Otázka vzdělání, rozhledu a praktických dovedností zdravotní sestry se jeví jako zvláště aktuální v době, kdy se sestry stávají nositeli některých výkonů, zatím hlavně v oblasti edukace pacienta a jeho rodiny.
Kazuistika
54letý nemocný byl odeslán praktickým lékařem pro bolesti na hrudi a zhoršení dušnosti na naše interní oddělení k vyloučení akutního koronárního syndromu. V anamnéze nemocného figurovala ischemická choroba srdeční (ICHS), která se prvotně manifestovala infarktem myokardu v anteroseptální oblasti v roce 2003, řešeným tehdy aortokoronárním bypassem. U obézního nemocného byl dále znám diabetes mellitus 2. typu, dosud na kombinaci perorálních antidiabetik (Maninil a Siofor), arteriální hypertenze na kombinaci antihypertenziv (Moduretic, Vasocardin) a porucha tukového metabolismu s převahou hypertriglyceridémie (léčená Lipanthylem). Kromě uvedených léků užíval ještě Anopyrin. Nemocný docházel do spádové diabetologické ordinace a ke svému praktickému lékaři, na kardiologii přestal docházet před rokem.
Z další anamnézy nemocného: rozvedený, 2 děti - nestýkají se prakticky vůbec, žije s družkou a její nevlastní dcerou, VŠ vzdělání - inženýr, zaměstnán jako vedoucí odboru na státním úřadě - sedavé zaměstnání, kuřák 20 cigaret denně od 24 let, kdy absolvoval základní vojenskou službu. Alkohol - příležitostně koňak a vodka.
Druhý den hospitalizace byly kardiospecifické enzymy opakovaně negativní a obraz na EKG se neměnil, takže t. č. nebyl akutní koronární syndrom potvrzen. Vzhledem k nálezu ve screeningových vyšetřeních (z nejzásadnějších patologických nálezů: TK 170/105 mmHg - norma do 140/90 mmHg, lačná glykémie 11,3 mmol/l - norma do 5,60 mmol/l, obezita s BMI 36 kg/m2 - norma do 25 kg/m2, extrémní hypercholesterolémie 12,2 mmol/l - norma do 5 mmol/l, hypertriglyceridémie 5,1 mmol/l -norma do 1,7 mmol/l, bílkovina v moči semikvantitativně na +++, zvýšení renálních funkcí s kreatininem 141 nmol/l - norma do 105 nmol/l) byl nemocný indikován k dalšímu diagnosticko-terapeutickému pobytu. Zároveň u něj byla z těchto výsledků stanovena předběžná diagnóza nefrotického syndromu s chronickou renální insuficiencí na podkladě diabetické a vaskulární nefrosklerózy. Při fyzikálním vyšetření byl též zachycen asymetrický otok dolních končetin, podezřelý z flebotrombózy v oblasti lýtka LDK.
Během hospitalizace nemocný sbíral moč na clearance kreatininu a proteinurii, dále u něj bylo provedeno mj. echokardiografické vyšetření, SPECT myokardu, spirometrie včetně bronchodilatačního testu, scintigrafie plic a nukleární flebografie dolních končetin. Vyšetřen byl i glykovaný hemoglobin s hodnotou 7,7 % (norma do 4 %), což svědčilo pro dlouhodobou velmi špatnou kompenzaci diabetu. Proteinurie byla 3,8 g/24 hod. Po doplnění těchto vyšetření byla potvrzena diagnóza dekompenzované arteriální hypertenze, ICHS se starým infarktem myokardu a akinézou části přední stěny, systolická dysfunkce levé komory s ejekční frakcí 40 %, dále byl zjištěn dekompenzovaný diabetes mellitus 2. typu, dosud na perorálních antidiabeticích (PAD), nefrotický syndrom v. s. na podkladě hypertenzní a diabetické glomerulosklerózy s chronickou renální insuficiencí 2. stupně dle K/DOQI, chronická obstrukční plicní nemoc II. stupně a flebotrombóza v oblasti levého lýtka bez průkazu plicní embolie.
U nemocného byla upravena medikace, zahájena inzulinoterapie zprvu rychlým inzulinem ke zjištění celkové denní potřeby inzulinu, s následným převodem na jednu denní dávku inzulinu, podávanou večer (Insuman Basal) s respektováním přání nemocného, který preferoval jednodušší schéma s co nejnižším počtem injekcí bez nutnosti častého selfmonitoringu, a s přihlédnutím k jeho relativně konstantnímu dennímu režimu. Pro flebotrombózu byla nasazena překryvná antikoagulace nízkomolekulárním heparinem a warfarinem. Jako dosud neidentifikovaná, a tím i neřešená komponenta dušnosti byla zjištěna chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) 2. stupně u kuřáka, nasazeno bylo inhalační anticholinergikum Spiriva, užívané jednou denně.
Kromě změny léčby jsme nemocného začali edukovat o povaze jeho onemocnění, možných komplikacích, režimových opatřeních. V zásadních otázkách byl poučen již ošetřujícím lékařem, protože si však při rozhovoru s ním pravidelně nedokázal vzpomenout na doplňující dotazy, ptal se na ně potom ošetřovatelského personálu při edukaci zacházení s perem a dalších příležitostech.
Po domluvě s ošetřujícím lékařem nemocného, se kterým jsme probrali mj. pravděpodobnou dobu hospitalizace, jsme si stanovili několik cílů v oblasti edukace. Lékař s ním probral již celou řadu jeho dotazů a obtíží, poučil nemocného o nutnosti aplikace inzuli-nu, vysvětlil mu nutnost dalšího sledování ve specializovaných poradnách.
Ošetřovatelské cíle
Ze sesterského hlediska jsme se zaměřili na níže uvedené ošetřovatelské cíle:
• Pacient zvládne samostatnou aplikaci inzulinu, manipulaci s perem, výměnu cartridge, jehel.
• Pacient porozumí základům dietního režimu při diabetu, onemocnění ledvin a CHOPN, pochopí jejich význam v prevenci progrese onemocnění. Nebude ohrožen podvýživou.
• Pacient se seznámí s režimovými opatřeními terapie diabetu a CHOPN (fyzická aktivita, snížení tělesné hmotnosti, zanechání kouření, otázky pracovního zařazení).
• Nedojde k vytvoření defektů na dolních končetinách, pacient bude obeznámen s prevencí syndromu diabetické nohy.
• Pacient zvládne sebepéči o končetinu postiženou flebotrombózou (elastické bandáže), bude znát zásady prevence vzniku žilní trombózy (cviky, přísun tekutin, komprese, časná mobilizace, profylaktická antikoagulace při zvýšeném riziku).
• Pacientovi nebude činit obtíže podkožní aplikace nízkomolekulárního heparinu.
• Pacient zvládne inhalaci svého bronchodilatancia (pomocí inhalační pomůcky HandiHaler, dodávané k příslušnému preparátu).
• Pacient se seznámí s prevencí infekcí (při CHOPN a nefrotickém syndromu). Nebude ani v nemocnici ohrožen infekcí (nebude umístěn na pokoji s infekčním spolupacientem, zvýšená péče o kanylu, úzkostlivé dodržování aseptických zásad atd.).
• Pacient zvládne techniku odkašlání a dechové rehabilitace (ve spolupráci s fyzioterapeutkou).
• Podle možností a ochoty zapojení bude se zásadními informacemi seznámena i družka a nevlastní dcera nemocného. Nemocný byl propuštěn dvanáctý den hospitalizace ve zlepšeném stavu, tlakově kompenzován, dušnost u něj prakticky vymizela. Glykémie byly při nasazené léčbě stabilní (do 7,4 mmol/l). Protože se dalo předpokládat, že po zvýšení fyzické zátěže po propuštění z nemocnice se ještě sníží, neusiloval ošetřující lékař během hospitalizace o přísnější kompenzaci diabetu. Další péče byla zajištěna v diabetologické a kardiologické ambulanci (kam již nemocný docházel), nově jsme mu zajistili sledování v plicní a nefrologické poradně.
Diskuse
Kromě již známých diagnóz byly u nemocného zjištěny další stavy (nefrotický syndrom a CHOPN). Není účelem tohoto textu věnovat se podrobně patofyziologii, obrazu a terapii onemocnění, zmiňujeme jen to, co je významné z ošetřovatelského hlediska pro edukaci nemocného a plánování další ošetřovatelské péče.
CHOPN je definována jako bronchiální obstrukce způsobená chronickou bronchitidou nebo plicním emfyzémem. Obstrukce je málo reverzibilní (nebo ireverzibilní) a postupně progreduje. Na jejím vzniku se podílejí endo- i exogenní vlivy, nejvýznamnějším exogenním vlivem je kouření. Jde o vleklé, sice nevyléčitelné, ale léčitelné onemocnění, kterému lze předcházet vyloučením rizikových faktorů. Kromě farmakoterapie (inhalační cestou i per os), oxygenoterapie a hrudní chirurgie hraje velký význam v léčbě dechová rehabilitace, péče o nutrici a ochrana před prochladnutím a infekcí. V tomto směru byl pacient poučen jak lékařem, tak sestrou v rámci edukace.
Nefrotický syndrom je souhrnný termín pro více symptomů, jež se objevují při různých onemocněních glomerulů (glomerulopatiích). Čtyřmi zásadními symptomy jsou tzv. velká proteinurie, hypoproteinémie, periferní otoky a hyperlipoproteinémie. O velké proteinurii se hovoří při ztrátách bílkovin močí nad 3-3,5 g/den. Podkladem nefrotického syndromu je patologická propustnost glomerulů pro bílkoviny. Spolu s albuminem se ztrácejí z organismu i imunoglobuliny (což vede ke zvýšené náchylnosti k infekci), antitrombin (pacient je ohrožen tromboembolismem). U nefrotického syndromu vzniklého na pokladě diabetické glomerulosklerózy se podávají především antihypertenziva ze skupiny ACE inhibitorů a/nebo sartanů ke snížení proteinurie, obdržel je i náš pacient. Koriguje se krevní tlak, glykémie, dyslipidémie a další patologické nálezy. Z ošetřovatelského hlediska je kromě sledování bilance tekutin zásadní též prevence a eventuálně léčba flebotrombózy (jako u uvedeného pacienta), dieta s omezením solí a bílkovin a ochrana před infekcí.
Závěr a hodnocení
Pacient se naučil aplikovat si inzulin bez jakýchkoli problémů, přestože měl z aplikace zprvu obavy. Inzulinové pero TactiPen obdržel od nás na oddělení a začal je samostatně používat od prvního dne. Spolu s perem dostal též brožurku týkající se životosprávy při diabetu včetně péče o dolní končetiny. Protože jeho družka též trpěla nadváhou a snažila se zhubnout, dohodli se, že začnou dietu držet spolu. Během pobytu v nemocnici nemocný nekouřil a vyjádřil motivaci s kouřením úplně přestat. Inhalaci Spirivy zvládl velmi dobře, po propuštění v ní byl ještě proškolen v plicní poradně. Během hospitalizace u něj nedošlo k infekci. Ošetřovatelský cíl se zde podařilo i díky motivaci nemocného a spolupráci ošetřujícího personálu splnit velmi dobře.
Uvedený příklad není netypický, bohužel se stále častěji setkáváme s mladšími nemocnými s více komorbiditami. Na příkladu tohoto nemocného jsme se snažili demonstrovat roli sestry u polymorbidního nemocného a význam podrobné edukace a dobré spolupráce všech, kteří o něj pečují.
Renáta Issani, RS, Program H plus, Poliklinika Kartouzská, Praha
Literatura:
1. MARTÍNKOVÁ J. a kol. Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada, 2007.
2. DOENGES ME, MOORHOUSE MF. Kapesní průvodce zdravotní sestry. Praha: Grada, 2001.
3. SOUČEK M. a kol. Vnitřní lékařství pro stomatology. Praha: Grada, 2005.
4. VACHEK J. Postavení konvenčního schématu inzulinoterapie v léčbě diabetes mellitus 2. typu. Kazuistiky v diabeto-logii 7, Suplementum 1:19-20, 2009.
Recenzovali:
MUDr. Jan Vachek, Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Zuzana Šomlóová, 3. interní klinika 1. LF UK a VFN, Centrum preventivní kardiologie, Fakultní poliklinika, Praha 2
Další články v tomto čísle
- Cesta za kvalitou v novém outfitu
- Den ošetřovatelství ve VFN
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 1
- Tromboembolie
- Monitorování léčby heparinem
- Použití dvojlumenové gastrické sondy v péči o novorozence
- Pars plana vitrektomie a peeling sítnicových membrán
- Popôrodné psychické poruchy v intenciách ošetrovateľstva
- Struktura pracovních činností všeobecných sester v řídicích pozicích
- Význam dojčenia v ochrane a podpore zdravia u detí