Číslo 6 / 2010
Pars plana vitrektomie a peeling sítnicových membrán
Sdělení se zabývá vysvětlením pojmu pars plana vitrektomie (PPV) a peeling sítnicových (epiretinálních) membrán a dále podrobnějším popisem indikací, provedení výkonu a následné pooperační péče.
Vitrektomií označujeme mikrochirurgické odstranění sklivce z nitrooční dutiny - operační vstupy vedou přes „pars plana", tedy plochou část řasnatého tělesa, 3,5-4,5 mm od okraje rohovky, kde nehrozí, že při operačním vstupu dojde k poškození nitroočních struktur.
První PPV v tehdejší ČSSR provedl prof. MUDr. Ivan Karel, DrSc., v roce 1981. Tím začal velký rozvoj vitreoretinální chirurgie (chirurgie sklivce a sítnice). V současné době se významně zvětšila indikační šíře těchto výkonů a technický rozvoj umožňuje provádět operační výkony v situacích, které byly před nemnoha lety řešitelné jen obtížně nebo řešitelné nebyly.
PPV se provádí nejčastěji třemi mikroincizemi, kde v jedné je zavedena speciální kanyla přivádějící do nitrooční dutiny náhradní roztok, který zajišťuje stabilitu objemu a tlaku. Další dvě incize jsou pracovní, zavádí se jimi světelný zdroj a pracovní nástroj, nověji se používá bimanuální technika, kdy jiný typ světelného zdroje je zaveden další, vlastní incizí a původní dvě incize slouží pro zavedení dvou operačních nástrojů.
PPV je první fází většiny operačních výkonů indikovaných pro patologii sklivce nebo sítnice.
Nejčastějšími patologickými nálezy sklivce jsou např. hemoftalmus (krvácení do sklivce) z různých příčin, endoftalmitida (nitrooční zánět), poúrazové stavy (někdy s nitroočním cizím tělesem). PPV je prováděna i z diagnostických indikací, např. při uveitidě (zánět živnatky) či podezření na nitrooční lymfom. Nejčastějšími patologickými nálezy sítnice jsou např. odchlípení sítnice, diabetická retinopatie či epiretinální (epimakulární) membrána a makulární díra. Posledním jmenovaným jednotkám, tedy epiretinální (epimakulární) membráně a makulární díře je věnováno toto sdělení - popis vzniku stavu, mikrochirurgické ošetření a pooperační péči.
Etiologie
Problematika se týká tzv. makuly (makula lutea - žlutá skvrna), tedy centrální krajiny sítnice, zajišťující kvalitní barevné vidění. Proto epimakulární membrána či makulární díra.
Sítnice je směrem do nitrooční dutiny ohraničena vnitřní limitující membránou (membrana limitans interna - MLI). Je tvořena výběžky podpůrných, nikoli nervových buněk a na ní jsou schopny existovat fibroblasty, buňky schopné produkce vaziva. Zjednodušeně řečeno právě aktivita fibroblastů vede ke ztluštění a deformaci vnitřní limitující membrány nebo k vytvoření další vrstvy, tzv. epimakulární membrány. Tyto vrstvy zhoršují průchod světla ke světločivným buňkám, trakční síly membrán nervovou vrstvu deformují a řasí, a působí-li odstředivě, mohou vést ke vzniku makulární díry, okrouhlého defektu přímo v centrální sítnici (obr. 1). To je příčinou zhoršení zrakové ostrosti, deformace obrazu (metamorfopsie), v případě makulární díry dokonce vzniká centrální výpad zorného pole. Jsou-li okraje defektu tahem membrány nadzdviženy, centrální výpad se zvětšuje. Ztluštělá MLI se může podílet na vzniku makulárního edému, nejčastěji u diabetiků. I ten je příčinou zhoršení centrální zrakové ostrosti.
Diagnostika
K vyšetření a objektivizaci nálezu slouží kromě klinického biomikroskopického vyšetření moderní metoda - optická koherentní tomografie (OCT). Metoda funguje na podobném principu jako ultrazvuk, tedy detekci odraženého vlnění, nepracuje ovšem s vlnami akustickými, ale využívá koherentních vln světelných. Její pomocí lze zobrazit pro světlo průchodné vrstvy sítnice (obr. 2, 3, 4, 5). Diagnóza epimakulární membrány nebo makulární díry je pomocí OCT zcela spolehlivá, navíc vyšetření představuje pro pacienta nulovou zátěž.
Operační výkon
Epimakulární membránu i makulární díru často považujeme za idiopatickou. Může ovšem jít i o stav poúrazový, pozánětlivý nebo pooperační.
Z uvedeného plyne, že řešením stavu je mikrochirurugické odstranění, sloupnutí neboli peeling membrány. Problémem byla vizualizace membrány při výkonu takovým způsobem, aby bylo minimalizováno riziko mechanického poškození nervové tkáně. Dnes se membrány barví, nejčastěji trypanovou modří, která obarví membránu, nikoliv nervou tkáň pod ní.
Výkon tedy začíná PPV, následuje obarvení a peeling membrány. Barvení je nutno opakovat, protože membrána může být složena z několika vrstev, respektive je nutno odstranit epimakulární membránu, je-li přítomna, a dále i MLI. Provádí-li se výkon pro makulární díru (obr. 2, 4), následuje výměna tekutiny ve sklivcovém prostoru za speciální plyn. Nejčastěji se používá fluorovaný uhlovodík oktafluoropropan (C3F8). Jeho úkolem je vyhladit deformovanou sítnici, přiložit zpět nadzdvižené okraje makulární díry a umožnit její zhojení (obr. 3, 5). Defekt se zhojí podpůrnými buňkami, nikoliv nervovými, takže určité zhoršení funkce vždy přetrvá. Původně nadzdvižené okraje defektu ale začnou opět fungovat, centrální výpad se zmenší a zraková ostrost se často významně zlepší. Minimálním efektem je stabilizace stavu a zabránění dalšímu zhoršování.
Plyn se ze sklivcového prostoru vstřebává zvolna (6-8 týdnů) a je postupně nahrazován vlastní nitrooční tekutinou. Důležité je sledování nitroočního tlaku, který se přesně nastavuje již během operačního zákroku a v pooperačním období se sleduje, případně ovlivňuje medikamentózně.
Shrnutí principu výkonu: peelingem membrán se odstraní trakční síly, které negativně působí na nervové vrstvy. Sítnice se vyhladí, makulární díra se zmenší a její okraje přiloží. Cílem je zlepšení vidění, odstranění deformací nebo alespoň stabilizace stavu. Při dokonale provedeném peelingu membrán nedochází k recidivě.
Pooperační péče
V pooperačním období je zásadně důležité polohování hlavy pacienta tak, aby bublina plynu byla v kontaktu se sítnicí právě v oblasti makuly. Toho dosáhneme polohováním čelem dolů. Ať vleže, v sedu či vstoje, s hlavou opřenou o stůl apod. Nemocného je třeba důkladně a srozumitelně poučit a motivovat. Pro zhojení makulární díry je nejdůležitějších prvních 48 hodin po operaci, polohování je třeba dodržovat alespoň 2 týdny. Po celou dobu přítomnosti plynu v nitrooční dutině není vhodná poloha na zádech. Plyn se tlačí vpřed na struktury tzv. předního segmentu oka a může vyvolat zvýšení nitroočního tlaku, navíc kontakt bubliny se zadní plochou čočky může vyvolat nebo urychlit tvorbu šedého zákalu. Dále je nutno pacienta poučit a připravit na situaci, že během přítomnosti plynové bubliny operované oko uvidí jen málo. Bublina vidění znemožňuje. Jakmile se zmenší natolik, že uvolní centrální krajinu, vidění se zlepší. Definitivně lze stav posoudit po úplném vstřebání plynu.
Při nekomplikovaném pooperačním průběhu je pacient propuštěn do domácí péče
2.-3. pooperační den. První ambulantní kontrola následuje 3-4 týdny po operaci. V mezidobí pacient doma polohuje a dochází na kontroly nitroočního tlaku ke svému ošetřujícímu očnímu lékaři. Medikamentózní léčba je zpravidla jen lokální, spočívá v aplikaci antibiotik a kortikosteroidů ve formě očních kapek.
Pacienta musíme rovněž informovat o nevhodnosti cestování letadlem pro riziko expanze plynové bubliny. Dále je třeba myslet na možnost expanze plynové bubliny při změně koncentrace krevních plynů. Proto není vhodná například anestezie oxidem dusným.
Kazuistika
Pacient P. H., muž, 25 let, zcela zdráv, vždy viděl na obě oči dobře, s očima se nikdy neléčil.
Pracuje jako dřevorubec. V práci byl zasažen do levého oka prasklou hydraulickou hadicí lesnického nakladače. Po vyšetření v oční ambulanci okresní nemocnice odeslán na naše pracoviště s diagnózou kontuze levého oka a krvácení do sklivce. Ultrazvukové vyšetření neprokazuje odchlípení sítnice, krev ze sklivce se vstřebává během 2 týdnů. I po vstřebání krve přetrvává výrazně zhoršená zraková ostrost (6/60). Klinické vyšetření a vyšetření OCT prokazují traumatickou makulární díru malých rozměrů. Tři týdny po úraze je proveden chirurgický zákrok: PPV, peeling MLI, aplikace plynu. Bezprostředně po výkonu při přítomnost plynu pacient určí pouze směr světla. K úplnému vstřebání plynu dochází za 7 týdnů, v té době je zraková ostrost zlepšena na 6/18. Klinické vyšetření i OCT prokazují zhojenou, uzavřenou makulární díru a obnovenou konturu sítnice. Tři měsíce po výkonu je zraková ostrost 6/9, tedy o jeden řádek optotypu horší, než je plná zraková ostrost. Pacient se vrací k původnímu způsobu života včetně fyzicky náročného povolání.
Ne vždy je u makulární díry efekt výkonu tak výrazný, v tomto případě sehrálo příznivou roli hned několik faktorů: velikost defektu, věk pacienta, včasnost výkonu. Kazuistika však dokumentuje, že uvedený výkon může mít až nečekaný efekt v situaci, která by jinak vedla ke ztrátě zrakové ostrosti a omezení životního uplatnění nemocného.
Závěr
Přestože rozhodující výsledek je v rukou zkušeného mikrochirurga, příznivý průběh onemocnění je ovlivňován řadou činitelů. Dobře vedená předoperační příprava, odborné a kvalitní informování nemocného, jeho psychická pohoda a motivace, pooperační péče a nezbytná spolupráce a ukázněnost pacienta v polohování jsou rozhodujícími faktory pro zdárný výsledek výkonu.
Pooperační výsledky jsou nadějné, často dojde k významnému zlepšení vidění, zmenšení centrálního výpadu a odstranění deformací obrazu.
Uvedený výkon patří k moderním očním mikrochirurgickým metodám, které jsou k dispozici díky významnému technickému i personálnímu rozvoji vitreoretinální chirurgie v posledních letech.
(Čerpáno z přednášek a školení MUDr. Jana Dvořáka, Oční klinika 1. LF UK a VFN, Praha.)
Ludmila Jahnová, Oftalmologická klinika FN Královské Vinohrady, Praha
Jarunka Vrajová, Oftalmologická klinika FN Královské Vinohrady, Praha
Recenzoval:
MUDr. Jan Dvořák, Oční klinika, 1. LF UK a VFN, Praha
Další články v tomto čísle
- Cesta za kvalitou v novém outfitu
- Den ošetřovatelství ve VFN
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 1
- Tromboembolie
- Recenzovaný článek. Ošetřování polymorbidního nemocného s dekompenzovaným diabetem 2. typu, ICHS a nefrotickým syndromem
- Monitorování léčby heparinem
- Použití dvojlumenové gastrické sondy v péči o novorozence
- Popôrodné psychické poruchy v intenciách ošetrovateľstva
- Struktura pracovních činností všeobecných sester v řídicích pozicích
- Význam dojčenia v ochrane a podpore zdravia u detí