Číslo 6 / 2010
Monitorování léčby heparinem
Souhrn: Léčba heparinem může být provázena závažnými komplikacemi. Pokud je tato léčba neúčinná, je velká pravděpodobnost, že dojde ke zhoršení hluboké žilní trombózy, plicní embolie, cévní mozkové příhody. Naopak při předávkování heparinem se setkáváme s komplikacemi provázenými krvácením. Asi u 3 % léčených heparinem se může rozvinout heparinem indukovaná trombocytopenie. Aby se předešlo těmto závažným komplikacím, je nutné léčbu heparinem správně laboratorně monitorovat.
Klíčová slova: heparin - aktivovaný parciální tromboplastinový čas - reptilázový čas - trombofilie.
Summary: Treatment with heparin may be accompanied by serious complications. If this treatment is ineffective, is a high probability of deterioration of deep vein thrombosis, pulmonary embolism, stroke. Conversely heparin overdose encounter bleeding complications. About 3% treated with heparin can develop heparin-induced thrombocytopenia. To avoid such serious complications with heparin treatment should be properly monitored.
Keywords: heparin - activated partial thromboplastin time - reptilase time - thrombophilia.
Úvod
Krevní srážení je proces, který za fyziologických podmínek probíhá v organismu při poškození cévní stěny. Jde o souhru reakcí koagulačních a buněčných faktorů přítomných v krvi, které musí být v rovnováze. Dojde-li k porušení této rovnováhy, dochází buď k nadměrnému krvácení, nebo naopak ke sklonu k nadměrnému srážení krve. Trombofilie je zvýšená dispozice ke krevnímu srážení a v důsledku toho může vzniknout hluboká žilní trombóza, plicní embolie, cévní mozková příhoda nebo infarkt myokardu. Příčiny mohou být vrozené - deficit antitrombinu, mutace faktoru V Leiden, mutace faktoru II (protrombinu), deficit proteinu C a S. K získaným příčinám trombofilie, které se mohou vzájemně kombinovat, patří kromě zvyšujícího se věku také nadváha, kouření, zvýšený krevní tlak, varixy, užívání hormonální léčby (orální kontraceptiva, hormonální substituční terapie).
Heparin
Heparin patří mezi první léky, které byly izolovány pro antikoagulační léčbu. Inhibuje trombin (faktor IIa) a faktor Xa za účasti kofaktoru anti-trombinu a dále indukuje uvolnění inhibitoru tkáňového faktoru (TFPI) z endotelu. Léčba heparinem je indikována při prevenci a léčbě hlubokých žilních trombóz, při embolizaci do plicnice a při prevenci systémové embolizace u velkých, zejména předních infarktů s poruchou rytmu, dále u diseminované intravaskulární koagulace, cévní mozkové příhody, jako prevence u nestabilní anginy pectoris, TIA a při zahájení terapie warfarinem. Standardní (nefrakcionovaný) heparin je nejčastěji podáván pomocí trvalé kapénkové infúze nebo kontinuální aplikace i. v. (intravenózně) pomocí infúzního dávkovače. Léčba je zahájena počátečním bolusem, po němž následuje udržovací infúze roztoku s heparinem. Po zlepšení klinického stavu pacienta je většinou antikoagulační léčba heparinem změněna na kumarinový preparát warfarin. Kromě standardního (nefrakcionovaného) heparinu se v klinické praxi při profylaxi hlubokých žilních trombóz používají nízkomolekulární hepariny - LMWH. Nízkomolekulární hepariny jsou na rozdíl od nefrakcionovaného heparinu účinné i při denní dávce subkutánně, protože se pozvolna uvolňují do cirkulace. Působí antitromboticky, blokují aktivovaný faktor Xa, méně trombin, a indukují více uvolnění inhibitoru tkáňového faktoru z endotelu, aktivaci fibrinolýzy, inhibují i aktivaci destiček vyvolanou trombinem.
Odběr krve pro monitorování léčby heparinem
Předpokladem pro získání správných výsledků hemokoagulačního vyšetření je správně provedený odběr krve. Tato zásada platí nejen pro monitorování léčby heparinem, ale pro všechna koagulační vyšetření! Provádí se odběr plné žilní krve do protisrážlivého činidla - citrátu sodného 0,129 mol/l v poměru 10 : 1, a tento poměr je důležité dodržovat. Odběr krve musí být šetrný, při lehce zatažené paži. První dva mililitry není vhodné pro koagulační vyšetření použít (přítomnost tkáňového faktoru může zkreslit výsledek), proto se doporučuje jako první provést odběr například krevního obrazu, nebo ještě lépe před koagulací provést odběr do zkumavky bez přítomnosti jakéhokoliv protisrážlivého činidla.
Krev po odběru je nutno ihned promíchat, a to několikerým otočením zkumavky, aby došlo k jejímu promíchání s antikoagulačním činidlem, které je na dně zkumavky. Zajistíme rychlý transport odebrané krve do laboratoře, protože koagulační vyšetření by mělo být provedeno do dvou hodin po odběru. Nebo by měla být krev alespoň centrifugována a plazma oddělena od krvinek. Důležité je vědět, že odběr pro všechna koagulační vyšetření se nesmí provádět z kanyl ani centrálních žilních katetrů, protože i po odstranění prvních 10 ml krve získáváme zkreslené výsledky aktivovaného parciálního tromboplastinového času a trombinového času.
Pro monitorování léčby standardním heparinem se nejčastěji používá aktivovaný parciální tromboplastinový čas (aPTT - activated parcial tromboplastine time). Odběr se doporučuje provádět každých 6 hodin a jednou denně kontrolovat krevní obraz, hlavně počet krevních destiček (heparinem indukovaná trombocytopenie). Při léčbě standardním heparinem se dále doporučuje provádět kontrolu funkční aktivity antitrombinu, protože může dojít k poklesu jeho hladiny, který je vyvolán jeho spotřebou. Zejména u osob s poruchou tvorby anti-trombinu může dojít k poklesu pod kritickou hranici 50 % aktivity. Pro monitorování léčby nízkomolekulárním heparinem je důležité dodržet čas odběru 4 hodiny po aplikaci nízkomolekulárního heparinu subkutánně.
Laboratorní zpracování, testy pro monitorování heparinu
Po doručení nesrážlivé krve určené pro hemokoagulační vyšetření do laboratoře musí být jako první získána krevní plazma. Ta se získá centrifugací po dobu 15 minut při 3000 otáčkách za minutu. V současné době se v koagulačních laboratořích používají plně automatické analyzátory (obr. 1). Na našem pracovišti provádíme koagulační vyšetření na plně automatických, počítačem řízených analyzátorech - turbidimetrech. Turbidimetrie je metoda pracující na principu změny průchodnosti světelného paprsku, ke které dojde po utvoření zákalu v reakční kyvetě.
aPTT je vyhledávací test pro poruchy endogenního koagulačního systému (FVIII, FIX, FXI, FXII), citlivý k heparinu a lupus antikoagulans. Vyšetřovanou plazmu s optimálním množstvím fosfolipidů a povrchovým aktivátorem vede k aktivaci faktorů endogenního koagulačního systému. Přidáním vápenatých iontů Ca++ se spustí koagulace a měří se čas do vzniku koagula. Při účinné léčbě standardním heparinem dochází k prodloužení tohoto testu na 1,5-2,0násobek času denního normálu (tab. - pacient č. 1). Normální hodnoty aPTT a rozmezí denního normálu se v různých koagulačních laboratořích liší. V naší laboratoři se referenční meze aPTT pohybují od 25,7 do 40,0 sekund a optimální rozmezí denního normálu (poolovaná plazma) je 28,0 až 34,0 sekund (tab. - čas denního normálu). S prodlouženými hodnotami aPTT se kromě léčby heparinem setkáváme u poruch koagulačních plazmatických faktorů vnitřní cesty koagulace, tzn. FVIII, IX, XI a XII, dále je-li přítomen získaný inhibitor krevního srážení (lupus antikoagulans nebo protilátka proti některému z faktorů vnitřní cesty koagulace), DIC syndrom (tab. - pacient č. 2), sepse, fyziologicky u novorozenců. Z tohoto důvodu je vhodné nechat aPTT vyšetřit před zahájením léčby heparinem.
Pro monitorování léčby heparinem je dále možné použít trombinový čas, který zachycuje poslední fázi koagulace štěpení fibrinogenu na fibrin trombinem. Přidáním trombinu k citrátové plazmě je čas do vzniku fibrinového koagula závislý na množství a kvalitě fibrinogenu a na přítomnosti inhibitorů. Normální hodnoty jsou většinou uváděny v sekundách a podle koncentrace trombinu. V naší koagulační laboratoři používáme trombin o koncentraci 5 NIH (jednotek trombinu na mililitr) U/ml (mezinárodní jednotky na mililitr) a referenční meze se pohybují od 12,0 do 18,0 sekund. Prodloužení trombinového času se dále nachází u hypofibrinogenémie, afibrinogenémie nebo dysfibrinogenémie (tab. - pacient č. 3).
Aktivovaný koagulační čas (ACT) je test využitelný pouze pro monitorování nefrakcionovaného heparinu u pacientů na mimotělním oběhu nebo dialýze. Test se provádí z plné krve přímo na klinickém pracovišti a je přímo ovlivněn hladinou heparinu, tzn., že prodloužený čas je přímo úměrný koncentraci heparinu. Výsledky jsou pořizovány v sekundách a u normální kontrolní plazmy se pohybují v rozmezí od 120 do 180 sekund, terapeutické hodnoty se pohybují od 300 do 600 sekund.
Pro monitorování léčby nízkomolekulárním heparinem není vhodné používat testy aPTT ani trombinový čas, protože při správném dávkování nedochází k prodlužování časů těchto testů (tab. - pacient č. 4), k prodloužení dochází pouze při terapeutických dávkách, popřípadě po předávkování nízkomolekulárním heparinem (tab. - pacient č. 5). K monitorování této léčby je vhodné použít test na principu chromogenního substrátu, kdy faktor Xa je během inkubační fáze testu inaktivován antitrombinem III. Tato reakce je katalyzovaná heparinem. Množství faktoru Xa, zbylého po inkubační fázi, je možné odvodit ze vzrůstu absorbance při 405 nm. Abychom získali hodnoty v IU/ml, je nutné metodu nakalibrovat pomocí standardní plazmy. Při prevenci se hodnoty pohybují v rozmezí 0,2 až 0,4 IU/ml, při léčbě od 0,5 až 1,2 IU/ml.
Dále je možné pro monitorování nízkomolekulárního heparinu využít protrombinázou indukovaného koagulačníhu času (PiCT). Jde o test pro stanovení antikoagulační aktivity heparinu a heparinu podobných anti-Xa nebo anti-IIa inhibitorů v plazmě. Je vhodný pro monitorování UHF, LMWH, pentasacharidu adanaproidu. Vyšetřovaná plazma smíchaná s reagentem (FXa, fosfolipid a RVV-V - hadí enzym specificky aktivující FV) je inkubována a inhibice FXa je závislá na komplexech AT/heparin nebo na přímých inhibitorech přítomných ve vzorku. Následná rekalcifikace zahájí tvorbu protrombinázového komplexu za účasti zbylého FXa, fosfolipidů, FVa a volných Ca++. Aktivace FV účinného v protrombinázovém komplexu není závislá na endogenním trombinu. Princip této metody je koagulační, tzn. že detekujeme čas do vytvoření koagula. Pro odečtení hodnot v IU/ml je nutné sestrojit kalibrační křivku. Výhodou tohoto testu je využití malých mechanických koagulometrů.
Reptilázový čas (nebo také batroxobinový čas) se v současné době využívá hlavně k průkazu heparinu ve vzorku, nejčastěji při kontaminacích při odběrech prováděných z kanyl. Jde o test, který je možné provést jak na plně automatických analyzátorech, tak i na malých ručních analyzátorech, které obsluhuje laborant pomocí ručních pipet, a k detekci prvního fibrinového vlákna dochází nejčastěji pomocí kovové kuličky přítomné v kyvetě (obr. 2). Batroxobin je proteolytický enzym hadího jedu křovináře sametového (Bothrops atrox), který po přidání k citrátové plazmě odštěpuje fibrinopeptid A od fibrinogenu, a tím dochází k indukci koagulace. Tento test není ovlivněn přítomností heparinu ve vzorku. Měří se čas potřebný do vytvoření sraženiny, a zároveň s tímto testem je nutné změřit trombinový čas, popřípadě i fibrinogen. Normální hodnoty reptilázového času jsou od 12 do 22 sekund. Výsledky vyšetření reptilázového času jsou interpretovány současně s výsledkem trombinového času, popřípadě hodnotou fibrinogenu. Je-li přítomen heparin, dochází k prodloužení trombinového času, ale reptilázový čas je normální (tab. - pacienti č. 1 a 6), u poruch fibrinogenu dochází k současnému prodloužení trombinového i reptilázového času (tab. - pacienti č. 2 a 3).
Závěr
Nesprávné dávkování heparinu může způsobit vážné komplikace (zhoršení TEN, krvácení). Z tohoto důvodu je nutno tuto léčbu správně monitorovat a interpretovat nejlépe pomocí testů aPTT, trombinového času, dále je vhodné monitorovat i nízkomolekulární heparin pomocí jednotek inhibice anti-Xa. Pro průkaz heparinu ve vzorku, popř. kvalitativní nebo kvantitativní poruchy fibrinogenu, je možné použít batroxobinový (reptilázový) čas. Všechny uvedené testy lze provést nejen na velkých automatických analyzátorech, ale i na mechanických koagulometrech, kterými disponují hlavně malé koagulační laboratoře.
Dagmar Drábková, Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky - centrální hematologické laboratoře a Trombotické centrum 1. LF UK a VFN, Praha
Simona Kohoutová, Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky - centrální hematologické laboratoře a Trombotické centrum 1. LF UK a VFN, Praha
Literatura:
1. KVASNIČKA J. Trombofilie a trombotické stavy v klinické praxi, Praha: Grada Publishing, 2003, 299 s.
2. POLLER L, THOMSON JM. The activated partial thromboplastin time (APTT) In: Jespersen J, Bertina RR, Haverkate FA. Manual of Laboratory Techniques, Kluwer Academic Publishers, Hingham, MA, (1992), 35-40.
3. BERKOVSKII AL, SERGEEVA EV, KACHALOVA ND, KARTOSHKINA AV, KULINA TV, ULIANOVA IS, SUVOROV AV. Stable thrombin preparations for the Klauss method of determination of thrombin time and fibrinogen level, Klin Lab Diagn. 2003 Jul(7):43-5. Publishers, Hingham, MA, (1992), 35-40.
4. OKUNO T, NELSON CA. Plasma fibrinogen estimation by Reptilase clotting time. Am. J. Med. Technol. 1973; 39:503.
5. HOLMER E, SODERBERG K, BERGQVIST D, LINDAHL U. Heparin and its low molecular weight derivatives: anticoa-gulant and antithrombotic properties. Haemostasis. 1986;16 Suppl 2:1-7.
6. WESTGARD JO, BARRY PL. Cost-effective quality control: Managing the quality and productivity of analytical process. AACC press (1988).
Recenzovaly:
Mgr. Ivana Malíková, ÚKBLD - centrální hematologické laboratoře a Trombotické centrum 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Magda Sudrová, ÚKBLD - Centrální hematologické laboratoře a Trombotické centrum 1. LF UK a VFN Praha
Foto Dagmar Drábková a Ivana Malíková
Další články v tomto čísle
- Cesta za kvalitou v novém outfitu
- Den ošetřovatelství ve VFN
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 1
- Tromboembolie
- Recenzovaný článek. Ošetřování polymorbidního nemocného s dekompenzovaným diabetem 2. typu, ICHS a nefrotickým syndromem
- Použití dvojlumenové gastrické sondy v péči o novorozence
- Pars plana vitrektomie a peeling sítnicových membrán
- Popôrodné psychické poruchy v intenciách ošetrovateľstva
- Struktura pracovních činností všeobecných sester v řídicích pozicích
- Význam dojčenia v ochrane a podpore zdravia u detí