Číslo 6 / 2010
Kožní problémy při inkontinenci
Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí. S přibývajícím věkem se ale její ochranná role oslabuje a kůže se stává náchylnou k poškozením vlivem působení inkontinence, ať již moči, nebo stolice. Tato rizika musí být při ošetřovatelské péči brána v úvahu.
Kůže na jedné straně identifikuje a odráží útoky škodlivých látek z prostředí, na straně druhé brání ztrátě životně důležitých tekutin a tepla. Coby smyslový orgán přijímá dotykové a teplotní vzruchy i vzruchy bolesti. Prostřednictvím krevního oběhu přispívá k regulaci tělesné teploty a vylučováním potu brání přehřátí těla. Svojí schopností zčervenat, zblednout nebo zježit ochlupení kůže signalizuje také vnímání různých pocitů.
Aby byla schopna plnit všechny své úlohy v komplexu, je kůže strukturována do několika vrstev. Vnější epidermis je jen asi 0,1 mm silná a neobsahuje žádné krevní cévky. Tato vrstva je tvořena mnohovrstevným epitelem, v povrchových vrstvách rohovějícím. Pod ní leží robustnější a elastičtější škára (dermis), což je vrstva kůže, která se skládá z pojivové tkáně. Škára je pevně připojená k epidermis bazální membránou. Ve škáře je množství nervových zakončení, která vnímají dotyk a teplo. Škára také obsahuje vlasové folikuly, potní žlázy, mazové žlázy a krevní cévy. Ty zásobují živinami nejen buňky škáry, ale vyživují i stratum basale v epidermis. Přiléhající podkožní vrstva (subkutis) je složena z tkáně, ve které jsou uložena tuková tělíska.
Obnova funkce bariéry u zdravé kůže
V epidermis se nacházejí dva druhy buněk - keratinocyty a melanocyty. Kůže jako správně fungující ochranná bariéra mezi tělem a prostředím předpokládá kompaktní nepoškozenou epidermis. Proto se její buněčná vrstva nepřetržitě obnovuje. Probíhá to tak, že v nejspodnější bazální vrstvě dochází k dělení buněk (proliferace). Zde vznikají keratinocyty, buňky, které se postupně posouvají směrem ke kožnímu povrchu a průběžně mění svoji charakteristiku. Podle charakteristických znaků keratinocytů v různých vrstvách epidermis jsou nazývány jednotlivé vrstvy pokožky: stratum spinosum - buňky mají výběžky, kterými se navzájem spojují; stratum granulosum - buňky obsahují granula (zrníčka); stratum corneum - keratinocyty rohovějí, buňky ztrácejí jádra a přebírají pigment od melanocytů (světlé buňky nacházející se v epidermis těsně nad její nejspodnější, bazální vrstvou).
Dceřiné buňky se tedy dostávají na povrch kůže, postupně získávají svoji keratinovou výzbroj a nakonec nahrazují odumřelou tkáň ve svrchní vrstvě. Keratinocyty produkují během svého zrání mastné substance. Tyto epidermální tuky účinkují jako přirozené odpuzovače vlhkosti, „zatmelují" spojení keratinových buněk, a tím působí na elasticitu a neprůchodnost této kožní vrstvy.
Zdravá mladá kůže je sycena hydrolipidovým filmem, který sestává ze směsi tukových separátů a potních sekretů. Tento ochranný mastný, mírně kyselý plášť představuje spolu s vlastnostmi svrchní vrstvy přirozenou bariéru, která jednak brání nadměrné ztrátě tekutin kůží, jednak zabraňuje pronikání cizorodých látek.
Pro neporušenou ochrannou funkci tukového kyselého pláště je optimální fyziologická hodnota pH mezi 4,5 a 5,5. Tato mírná kyselost prostředí usnadňuje odlupování odumřelých šupin kůže, a tím její regeneraci.
Pravidelná péče o kůži, která zajišťuje potřebné zvlhčování i promaštění, může její bariérovou funkci posílit, a tak podstatně přispět k jejímu zdravotnímu stavu. Již při očistě pokožky je třeba dávat pozor, aby byla tato ochranná funkce co nejméně poškozena.
Změny kůže vlivem věku
S přibývajícím věkem dochází k četným změnám vlastností kůže i změnám při její regeneraci. Jsou přirozené a odpovídají věku, třebaže mohou být individuální rozdíly. Vnější rizikové faktory, zvláště přílišná expozice UV světla, mohou vést k předčasnému stárnutí pokožky. Typickou známkou takového externě vyvolaného stárnutí je předčasná tvorba vrásek nebo pigmentových „stařeckých" skvrn. V souvislosti s vnitřními vlivy stárnutí pokožky je ovlivněn i průtok krve a s tím spojené vyživování kyslíkem a živinami. Dochází ke snížení účinnosti imunitního systému. Kůže se stává tenčí, ztrácí na elasticitě, tvoří se vrásky.
Přirozená schopnost regenerace kůže se zhoršuje: zatímco u mladších dospělých osob proběhne kožní cyklus asi ve třiceti dnech, vyžaduje obnova a dozrání kožních buněk u starších 40 až 60 dní. Epidermální množení buněk se redukuje o třicet až padesát procent. K tomu se snižuje produkce z tukových a potních žlázek, takže starší kůži se dostává méně těchto sekretů. To má vliv na stabilitu svrchní vrstvy a kyselého tukového pláště. Transepidermální ztráta tekutiny stoupá, což znamená, že se kůže vysušuje. To bývá často provázeno nepříjemnými pocity napětí a svědění, mohou se objevit ekzémy.
V průběhu stárnutí tak degeneruje funkce kůže jako ochranné bariéry. Tím je také přístupnější chemickému a fyzikálnímu podráždění. Zestárlá pokožka je náchylnější k infekcím, protože viry, bakterie a mykózy do vyschlé, drobivé kůže mohou snadněji pronikat - a k tomu je ještě třeba připočíst celkovou, stářím oslabenou imunitní obranu organismu.
Tudíž platí, že ochranná funkce epidermis je zajišťována:
• udržováním intaktní, neporušené zrohovatělé vrstvy pokožky;
• udržováním neporušeného ochranného tukového kyselého pláště.
Zátěž kůže při inkontinenci
Inkontinentní osoby jsou většinou v pokročilém věku. Zvláště v domovech pro důchodce a pečovatelských zařízeních trpí asi 80 % obyvatel nějakou její formou. Pokožka starších osob je mnohem náchylnější k poškození kontaktem s močí a stolicí, ale také podrážděním nevhodnými hygienickými prostředky nebo inkontinenčními pomůckami. Následkem toho bývá vysychání kůže a svědivost, iritace pokožky nebo alergická reakce, zánětlivé ekzémy a bakteriální nebo plísňové infekce. Tyto problémy pak nejen negativně ovlivňují kvalitu života postižených, ale jsou spojeny i s vyššími nároky na ošetřování a odpovídajícím růstem nákladů. V praxi se u inkontinence vyskytuje šest hlavních rizikových potenciálů, které už i tak zranitelnou fyziologii zestárlé pokožky dodatečně negativně ovlivňují.
1. Vlhkost a bakterie v rozkroku
Trvalý kontakt s tekutinou patří k největším nepřátelům zdravé svrchní vrstvy pokožky. Má za následek její nadměrné zavodnění, a tím možnost bakteriální zátěže. Je v tom paradox: Jestliže je vyschlá kůže starého člověka po delší čas vystavena vlhkému prostředí, vysychá ještě více. Poněvadž zrohovatělá vrstva bobtná, ztrácí tuk a uvolňuje svou strukturu, takže se zvyšuje transepidermální ztráta tekutiny. Vlhké prostředí nepříznivě redukuje kyselost kůže, a k tomu negativně přistupuje ve stáří už i tak oslabená funkčnost kyselého tukového pláště jako bakteriální zábrany, a dává tak příležitost původcům onemocnění. Ti mohou bezprostředněji přes oslabenou ochrannou bariéru proniknout ke kůži, a tím vyvolat reakce, např. ekzémy. Také proces oddělování zrohovatělých buněk se kvůli změněnému pH ochranného pláště zhoršuje a již tak redukovaná schopnost regenerace kůže klesá ještě více.
Odumřelé kožní šupinky ulpívají, drží se déle na povrchu a vytvářejí ideální živnou půdu pro množení bakterií. Příznivé prostředí pro to nabízí vlhké a teplé prostředí v rozkroku.
2. Tvorba agresivního amoniaku
Proces štěpení močoviny na čpavek a oxid uhličitý prostřednictvím enzymu ureáza, který pochází od bakterií v moči a působí jako katalyzátor, se tak dostává do chodu. Tento silně alkalický produkt rozpadu amoniaku, kdy pH je vyšší než 10, snižuje pH hodnotu kyselého ochranného pláště kůže, a tak snižuje jeho účinnost. Vedle toho je čpavek odpovědný za nepříjemný zápach rozkládající se moči.
3. Zbytková aktivita trávicích enzymů
V případě inkontinence stolice představují zbytky trávicích enzymů (proteázy), jejichž přítomnost v tlustém střevě slouží ke štěpení bílkovin, uhlohydrátů a tuků, mimořádně agresivní potenciál pro dráždění pokožky v této oblasti. Především při průjmu bývá s řídkou stolicí, která pobývá ve střevech jen krátký čas, vyměšováno velké množství těchto enzymů, které kůži náležitě „zpracují". To pro křehkou fyziologii kůže u starých lidí znamená ještě větší narušení jejího rovnovážného stavu. Enzym proteáza může působit jako žíravina (zvlášť když je tukový plášť oslaben) a může vyvolat zánětlivé ekzémy. Navíc k šíření mikroorganismů na poškozené kůži přispívají bakterie střevní flóry.
4. Chemické trauma očisty kůže
Skutečnost, že inkontinence moči i stolice vyžaduje časté omývání, představuje další stresový faktor pro už i tak choulostivou pokožku postižených. Přitom na kůži ulpívající, agresivní a zapáchající výměšky musejí být pečlivě odstraněny. Problém spočívá v tom, že omýváním je vždy na nějakou dobu smyt kyselý tukový povlak z povrchu kůže. Jsou-li použita navíc ještě silně alkalická pěnivá mýdla, násobí se tu účinky do agresivního mixu:
• Alkalické mycí prostředky způsobují masivní poškození kyselého pláště.
• Snížená schopnost neutralizovat alkalické substance brzdí dodatečně regeneraci ochranného kyselého pláště.
• Konvenční mýdla odnímají kůži cenné epidermální lipidy, které přirozeným způsobem udržují potřebnou vlhkost pokožky, která je potřebná pro její elasticitu a prodyšnost zrohovatělé vrstvy.
5. Podráždění kůže při zamezení přístupu vzduchu
Kůže trvale předává prostřednictvím potních žlázek vodu do okolí. Proto je odkázána i na nejmenší cirkulaci vzduchu, aby se vlhkost odpařila a kůže zůstala suchá. Při neprodyšnosti inkontinenčních produktů v pánevní oblasti vzniká „vlhké kožní prostředí". To vede k tomu, že neprůchodná zrohovatělá vrstva, jak už bylo řečeno, nabobtnává. Přitom se může přijímáním vody dostat až na trojnásobek původní vlastní hmotnosti asi jako při dvouhodinovém koupání ve vaně. Poněvadž vlhké prostředí zároveň snižuje kyselost ochranné vrstvy, podporuje se rozvoj mikroorganismů, které snáze do promáčené pokožky pronikají a tam se množí.
6. Kontaktní alergie z inkontinenčních materiálů
Nesnášenlivost vůči styku s určitými látkami patří k nejčastějšímu typu alergií. Trend výskytu je přitom stoupající. Proto musíme vyloučit alergie vyvolávající látky, které přicházejí do těsného styku s kůží. Nedotčená, tedy silná a díky odpovídajícímu zavlažení elastická svrchní vrstva působí pro alergie jako přirozená bariéra. Má na starosti to, aby cizorodé látky, ale také kontaktní alergií vyloučené alergeny nemohly proniknout do hlubších vrstev (obr. 5). Ale křehká kůže starých lidí naproti tomu plní svou funkci bariéry jen nedostatečně (obr. 6). Je snáze zranitelná, a tím také prostupnější. Tak mohou alergeny pronikat do hlubších vrstev a vyvolat u starých lidí kontaktní alergii s následnými ekzematickými změnami kůže. Zvláště starší, poškozená pokožka je náchylná kontaktním alergiím. Jestliže inkontinenční pomůcky, které jsou nošeny 24 hodin denně, obsahují materiály s alergickým potenciálem, jsou tyto alergie s ekzematickým postižením kůže často nevyhnutelným následkem.
(Autorka: Angelika Bauer-Delto. Článek byl připraven jako součást společného projekt redakce Heilberufe a Institutu pro inovace a poradenství Evangeleické vyšší odborné školy Berlín s podporou P. Hartmann , a. s.)
(Heilberufe č. 5/2009) Překlad jš
Další články v tomto čísle
- Cesta za kvalitou v novém outfitu
- Den ošetřovatelství ve VFN
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 1
- Tromboembolie
- Recenzovaný článek. Ošetřování polymorbidního nemocného s dekompenzovaným diabetem 2. typu, ICHS a nefrotickým syndromem
- Monitorování léčby heparinem
- Použití dvojlumenové gastrické sondy v péči o novorozence
- Pars plana vitrektomie a peeling sítnicových membrán
- Popôrodné psychické poruchy v intenciách ošetrovateľstva
- Struktura pracovních činností všeobecných sester v řídicích pozicích