Číslo 6 / 2010
Konference zdravotních laborantů
Celostátní pracovní konference zdravotních laborantů mikrobiologického oboru proběhla 25. března ve Fakultní nemocnici Brno (FNB). Organizátoři, vedoucí laborantka OKM Š. Černá spolu se sekcí zdravotních laborantů ČAS, navázali na několik konferencí, které se v předcházejících letech v Brně zabývaly problémy genetiky.
Konferenci zahájila náměstkyně ošetřovatelské péče FNB Mgr. E. Mičudová a primářka oddělení klinické mikrobiologie MUDr. A. Ševčíková. Zahájení odborné části konference se ujala Š. Černá s přednáškou umožňující pohlédnout do laboratoře klinické mikrobiologie ve FNB. Zabývala se oblastí preanalytiky a velmi problematickou oblastí transportu biologického materiálu do laboratoře. Důležité preanalytické fázi laboratorního vyšetření byla věnována celá jedna třetina konference.
V následující přednášce zasvětil MUDr. B. Lipový posluchače do oblasti péče o pacienty na popáleninovém centru ve FNB. Důraz kladl na potřebu úzké spolupráce s laboratořemi a nezastupitelnost spolupráce a konzultační činnosti s mikrobiologií. Dozvěděli jsme se i několik historických faktů, které vedly ke vzniku popáleninových center jak ve světě, tak u nás. Byl například požár v divadle v Chicagu v r. 1903, kde bylo 603 mrtvých, a požár restaurace v Bostonu v r. 1942, kde bylo 492 mrtvých a mnoho postižených inhalačním traumatem. Od 50.-60. let nastal vývoj popáleninových center i u nás. FN Brno-Bohunice je spádovou oblastí pro 2 600 000 lidí. Na několika kazuistikách byla předvedena spolupráce mezi pracovníky popáleninového centra a mikrobiologickou laboratoří. Byla popsána kazuistika u pacienta, který prodělal „termický inzult", a antibiotická léčba byla nasazena po provedení citlivosti na antibiotika, kdy lékař mohl nasadit pro pacienta optimální léčbu ATB s následným sledováním její úspěšnosti. V době, kdy se potýkáme s nárůstem rezistencí a následným prodlužováním doby hospitalizace, se jeví úzká spolupráce kliniků s laboratoří jako neopominutelný základ lékařské péče s cílem sladit vývoj nových ATB s nárůstem rezistencí.
Hned v následující přednášce zdravotní laborantky A. Weissová a K. Krechlerová seznámily s novým způsobem odběru biologického materiálu v mikrobiologii. Stěr je nahrazen otiskem z popálených ran. Tímto způsobem odběru biologického materiálu je možno provádět pravidelné monitorování mikrobiálního osídlení popálených ran. Otisky umožňují semikvantitativně hodnotit a sledovat průběh léčby a pacient je léčen přístupem personalizované medicíny, tedy léčby přímo zaměřené na konkrétního pacienta, jeho stav a reakci na léčbu.
Po polední přestávce, kterou účastníci využili nejen k občerstvení, ale i k vzájemnému předávání osobních pracovních zkušenosti, nás kolegové L. Rampáček a A. Čermáková seznámili s původci střevních nákaz. Šlo o sdělení přínosné i pro laickou veřejnost - obsahovalo informace o možnosti nákazy např. požitím kontaminovaných cukrářských výrobků, pokud nebyly dodrženy hygienické podmínky výroby či uložení. Následovalo sdělení MUDr. I. Vítkové o clostridium difficile jako jednom z původců nozokomiálních nákaz. Clostridium kolonizuje ve střevě a jeho nebezpečí spočívá v tom, že je nebezpečné pro okolí i tehdy, když svého nositele aktivně neohrožuje.
Téměř všechny přednášky se dotkly problematiky ATB rezistence, kde je mikrobiologie velkým pomocníkem při omezování nevhodného nebo nadbytečného užívání antibiotik. Například MRSA je téma, které vzbuzuje obavy u všech pracovníků zdravotnických zařízení na celém světě. Téma přiblížila posluchačům MUDr. M. Hanslianová. První hlášení o komunitní MRSA bylo v r. 1993 z Austrálie. Autorka vidí příslib zlepšení dnešní situace ve vývoji nových antibiotik a jako výhodnější se jeví prevence MRSA, například sledováním mikrobiologického stavu pacientů při nástupu k nemocniční léčbě.
Na závěr konference vystoupila s aktuálními profesními informacemi předsedkyně sekce zdravotních laborantů Jarmila Indráková a zastupující prezidentka ČAS Bc. Anna Skalická.
Mgr. Martina Bunešová, jednatelka výboru sekce ZL
Další články v tomto čísle
- Cesta za kvalitou v novém outfitu
- Den ošetřovatelství ve VFN
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 1
- Tromboembolie
- Recenzovaný článek. Ošetřování polymorbidního nemocného s dekompenzovaným diabetem 2. typu, ICHS a nefrotickým syndromem
- Monitorování léčby heparinem
- Použití dvojlumenové gastrické sondy v péči o novorozence
- Pars plana vitrektomie a peeling sítnicových membrán
- Popôrodné psychické poruchy v intenciách ošetrovateľstva
- Struktura pracovních činností všeobecných sester v řídicích pozicích