Číslo 6 / 2010
II. evropský kongres psychiatrického ošetřovatelství. Budování mostů
Již II. evropský kongres psychiatrického ošetřovatelství proběhl ve dnech 15.-17. dubna v Praze. Pod záštitou ministryně zdravotnictví ČR Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA, Magistrátu hl. m. Prahy a Prague Convention Bureau jej pořádala asociace Horatio, sdružující národní organizace psychiatrických sester Evropy, společně s psychiatrickou sekcí České asociace sester (ČAS). Organizátoři akci nazvali Building Bridges - Budování mostů.
Největší porevoluční kongres ošetřovatelství u nás
Této mimořádné akce se zúčastnilo na tři sta psychiatrických sester z 32 zemí Evropy, ale i míst tak vzdálených, jako jsou např. Austrálie, Japonsko, Tchaj-wan, Thajsko, Island, USA, Kanada, Izrael či Egypt. Podle Mgr. Tomáše Petra, předsedy spolupořadatelské psychiatrické sekce ČAS, jde o vůbec největší kongres ošetřovatelství v Československu a České republice po roce 1989. „Pro kongres jsme zvolili podtitul Budování mostů. Most spojuje, zkracuje vzdálenosti a umožňuje překlenout obtížně schůdný nebo nebezpečný prostor," vysvětlili pořadatelé.
Členové Horatia si znovu pohlédli do očí
V úvodu stojí za to zmínit atmosféru kongresu, ne tak komorní, jakou jsme zvyklí zažívat na našich domácích akcích. Více mužů, smíchu, úsměvů, halasu, potřásání rukama, víc diskusí a živých gest. Všeobecná rozjařenost, která zde panovala, byla jistě dána i možností pohovořit si u jednoho stolku při kávě s kolegyněmi a kolegy prakticky z celého světa. Potkávali se zde lidé, z nichž mnozí se znali jen díky publikační činnosti nebo prostřednictvím vzájemné korespondence. Na atmosféru kongresu nevrhl stín ani mrak sopečného popela, který právě v tyto dny uzavřel letiště a který reálně znemožnil mnoha účastníkům včasný návrat domů.
Netradiční zahájení
Součástí úvodního vystoupení Mgr. Tomáše Petra bylo unikátní představení jednotlivých delegací. Delegáti povstávali a byli vítáni potleskem. Na plátně se přitom objevovaly záběry typické pro jejich zemi. Po prezentaci se ujal slova Des Kavanagh z Irska, prezident asociace Horatio. Hovořil o její desetileté historii a cílech - vytvořit půdu pro setkávání a výměnu zkušeností evropských psychiatrických sester a ovlivnit jejich pregraduální i postgraduální vzdělávání.
Na stejné téma navázal i generální tajemník Horatia Holanďan Roland van de Sande. Připomněl mimo jiné, že Horatio má vedle řádných členů i členy přidružené - nemocnice, univerzity - a individuální. Jeho hlavním úkolem je udržovat stálý kontakt mezi sestrami pracujícími v psychiatrii, umožnit sdílení výsledků a praktickou aplikaci výzkumů prováděných v této oblasti a snažit se o ovlivnění politických rozhodnutí týkajících se vzdělávání v psychiatrickém ošetřovatelství. Asociace shromažďuje informace o speciálním i specializačním psychiatrickém vzdělávání a chce se zaměřit na vytváření standardů, které by mohly využít i země, kde speciální psychiatrické vzdělávání není, zatímco jinde je dokonce šestileté. Horatio v současnosti připravuje vlastní bulletin a e-learning, např. v oblasti akutní péče, v nejbližší době také zkvalitní své webové stránky.
V zahajovacím programu kongres poté pozdravily tři zástupkyně ČR - za prezidium ČAS Mgr. Karolína Moravcová a za českou psychiatrii MUDr. Hana Papežová z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Ta ocenila šíři témat kongresu a zdůraznila, že dobrý, vzdělaný tým lékařů a sester může přispět k podstatnému zlepšení terapie. Jana Petrenko vystoupila jako zástupkyně uživatelů psychiatrických služeb, tedy pacientů. Hovořila zejména o stigmatizaci lidí s duševním onemocněním a o tom, jak je těžké neod-borníkům včetně pacientů a jejich rodin vysvětlit něco, „co se nedá změřit". V této souvislosti ocenila právě roli psychiatrických sester.
Odborný program
V průběhu kongresu zaznělo více než 80 příspěvků z 25 zemí Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie. Hlavními tématy přednášek, workshopů a posterů byly Duševní zdraví a mateřství, Deprese a suicidální jednání, Akutní psychiatrická péče a restriktivní prostředky, Psychiatrická péče z pohledu uživatelů a příbuzných a Vzdělávání v psychiatrickém ošetřovatelství.
Jak se starat o Evropany? Existuje jediný recept?
Dr. Neil Brimblecombe (Velká Británie) ve svém vystoupení Psychiatrické ošetřovatelství v Evropě. Jedna, nebo mnoho profesí? upozornil na to, že 27 % dospělé populace EU trpělo v posledních 12 měsících alespoň jednou duševní chorobou a na 21 % Evropanů je postiženo depresí. Péče o pacienty se různí, přičemž ne vždy je dobrý výsledek ovlivněn větším počtem zdravotníků. Vliv mají historické, kulturní i náboženské tradice, vzdělání i místní podmínky - různé sociální potřeby nemocných, možnosti jejich zaměstnávání apod. Existuje ale naopak řada problémů společných: nízké společenské i finanční ohodnocení profese, nižší kompetence sester ve srovnání např. s kolegyněmi v Americe. Společné jsou i některé prostředky, jak dosáhnout cíle: např. spolupráce v týmu profesionálů včetně sociálních pracovníků, klinických psychologů a dalších profesí a samozřejmě uživatelů a jejich rodin.
V Evropě se již delší dobu prosazuje trend přenést péči o duševně nemocné ze zdravotnických zařízení do komunit, jak dále uvedl přednášející, klesá tedy počet hospitalizací a naopak se zvyšuje počet komunitních lůžek. A proč je v systému této péče důležitá psychiatrická sestra? Protože právě ona nabízí holistický přístup, avšak pracuje-li v nemocnici, leckdy nemá možnost svůj potenciál plně uplatnit.
O výzkumu prevence násilí v psychiatrii
Prof. Denis Ryan si z Irska přivezl přednášku Mezinárodní spolupráce ve výzkumu - EViPRG (European Violen-ce in Psychiatry Research Group - Evropská skupina pro výzkum násilí v psychiatrii). V úvodu poznamenal, že řada sester se považuje spíše za sestry pro duševní zdraví než sestry psychiatrické, a bylo by tedy třeba se více zaměřit na podporu psychického zdraví duševně nemocných. Poté již referoval o výzkumu násilí v psychiatrii, který před několika lety prováděla pracovní skupina původně založená v roce 1997 v Londýně a dnes zahrnující psychiatrické sestry z 25 zemí Evropy. Cílem výzkumu bylo pochopení nejlepší prevence a managementu násilí a předložení a šíření správné praxe v mezinárodním měřítku, a to prostřednictvím seminářů, workshopů, e-mailové výměny zkušeností atd. D. Ryan také poznamenal, že je důležité sjednotit terminologii, protože se v různých zemích označení téhož problému či jevu někdy liší.
Formy spolupráce s rodinou
S důležitým tématem Možnosti spolupráce mezi rodinami duševně nemocných a profesionály přijela do Prahy Connie Magro (Malta), všeobecná i psychiatrická sestra s 25letou praxí včetně manažerských funkcí. Na kongresu vystoupila jako viceprezidentka EUFAMI (European Federation of Associations of Families of People with Mental Illness - Evropská federace asociací rodin lidí s duševním onemocněním), sdružující 48 členů z 28 zemí včetně ČR a ze dvou států přidružených (Izrael, Maroko). C. Magro hovořila o nedostatečné spolupráci mezi zdravotníky a rodinami pacientů. „Duševní choroba má dopad i na rodinu, která je tím stigmatizována, cítí zlost, smutek, vinu a hlavně úzkost," upozornila. Práci s rodinami pacientů by měly vykonávat zejména komunitní psychiatrické sestry. Vhodná je například práce s dětmi prostřednictvím srozumitelných publikací, které jim pomohou pochopit, „proč maminka nevstává z postele", apod. Proti stigmatizaci rodin je třeba bojovat kvalitní osvětou, v níž by měly hrát psychiatrické sestry prim, zdůraznila C. Magro a dodala, že je nutné edukovat i zdravotnické a sociální pracovníky. Součástí takového vzdělávacího programu musí být také společný modul, kde se setkají a na spolupráci dohodnou všichni zúčastnění - nemocní, jejich rodiny i profesionálové.
Prevence a možnost volby jako velká témata kongresu
Prof. Wendy Cross (Austrálie), všeobecná sestra s 35letou praxí, včetně 30 let v psychiatrickém ošetřovatelství, referovala o Cestě k zotavení: preventivních a rehabilitačních programech z pohledu uživatelů. Koncepce zotavení duševně nemocného zahrnuje sociální prevenci a začlenění. Je třeba se ptát, co chce sám klient, jaké má dosavadní životní zážitky, zda se chce sám rozhodnout, jak a jestli vůbec chce po propuštění z nemocnice žít v domácím prostředí, atd. Prof. Cross provedla studii několika duševně nemocných, která měla zjistit, nakolik jsou schopni návratu do každodenní „normálnosti", a dát jim naději na zotavení. Ukázalo se, že pacienti byli většinou schopni každodenních běžných činností, pokud měli pocit nezávislosti a možnosti spolurozhodování, třebaže oceňovali poradenství zdravotníků zejména v oblasti návratu k pravidlům a rutinním činnostem. Pacientům také pomáhal kontakt s ostatními a stálá dostupnost profesionálů, která jim přinášela pocit bezpečí.
Nemocnice jako bezpečné prostředí - strach odejít
Prof. John R. Cutcliffe (USA) vystoupil s přednáškou Porozumění riziku sebevraždy v souvislosti s ukončením hospitalizace. Informoval v ní o výsledcích americko-kanadského výzkumu, který prováděli psychiatři, psychologové, psychiatrické sestry, sociální pracovníci a statistici. Cílem bylo zjistit, zda lze u duševně nemocných po propuštění z nemocnice identifikovat riziko sebevraždy, a při jeho pochopení tak pomoci prevenci suicidálního jednání. Prof. Cutcliffe uvedl, že u pacientů propuštěných bez jakékoli přípravy a péče, je riziko sebevraždy o 60 % vyšší, ještě větší hrozí u osob, které už za sebou měly sebevražedné pokusy nebo trpí depresemi. Studie byla prováděna s 21 pacienty, kteří měli popsat nejsilnější prožitek po propuštění, události, které mu předcházely a mohly ho ovlivnit, měli označit i somatické, fyzické pocity (např. prostřednictvím čichu). Výsledky ukázaly existenciální strach pacientů z propuštění z nemocnice, jejíž dosavadní odpovědnost tak přešla na ně. Bylo pro ně šokující opustit místo, kde se cítili bezpeční, a ocitnout se tam, kde jim nikdo nepomáhal. Domov pro ně nebyl bezpečný, naopak to bylo místo, kde se většinou předtím pokusili o sebevraždu. Život v nemocnici, kde byli „jako v bublině", se jim líbil, zatímco život po propuštění popisovali např. jako život „pod Damoklovým mečem". Báli se, že budou přítěží pro rodinu, přátele, zdravotníky. Cítili vinu, stud, bezvýznamnost, takže se stáhli, odpojili od ostatních. Báli se, že se znovu pokusí o sebevraždu, cítili se slabí, zmatení, měli pocit neúplnosti, nevyřešenosti vlastních problémů, někteří byli dezorientovaní časem. Jasně uváděli, že suicidium je stále jednou z možností řešení jejich života. I ti, kteří si ukončení hospitalizace přáli, se báli osamělosti a nejistoty. Resumé: pacienty před propuštěním z nemocnice je nutné na život „venku" lépe připravit.
Sestry směřují do komunit - jak se změní jejich práce?
O metasyntetické studii (propojení výsledků různých kvalitativních studií) informoval prof. Dirk Richter (Švýcarsko) ve sdělení Formální a neformální úkoly komunitního psychiatrického ošetřovatelství. Uvedl mimo jiné, že v budoucnu se psychiatrická péče přesune ještě více do komunit, a protože psychiatři v terénu nejsou, jejich roli převezmou psychiatrické sestry. Výzkum syntetizoval výsledky 13 studií s daty o sestrách (12 anglických a 1 švédské) a 7 studií s daty o pacientech a měl odpovědět na otázku, jaké úkoly musí psychiatrické sestry v komunitní péči plnit. Podle výsledků práce prof. Richtera sem patří mj.: monitorování duševně nemocných a jejich medikace, edu-kace pacientů i rodin, podpora zdraví, case management (případové vedení, asertivní komunitní léčba) krizový management (např. zvládání úzkosti, stresu nebo suicidální krize), management somatických komorbidit, tady ale může vinou nedostatku znalostí a dovedností dojít minimálně ke kolizi se zdravotníky jiných odborností, poznamenal prof. Richter, aj. Komunit-ní psychiatrická sestra musí získat pacientovu důvěru, musí mu být k dispozici, nemocný musí cítit její zájem - její trvalá přítomnost může snížit sociální izolovanost postižených. Základem vzájemného vztahu musí být upřímnost, otevřenost, akceptace a respekt. Pacienti považují psychiatrické sestry za významné spolupracovníky.
V následné diskusi se několik přítomných pozastavilo nad rozdělováním terénních úkolů na formální a neformální, což se může jevit jako více nebo naopak méně významné, a i oni se vyslovili pro sjednocení terminologie v psychiatrickém ošetřovatelství. Možná by to měl být jeden z příštích úkolů pro asociaci Horatio.
Jeden ze způsobů, jak porozumět nemocným
Norská profesorka Anne-Grethe Talseth z Fakulty zdravotních věd univerzity v Tromsu, která pracuje jako psychiatrická sestra už 30 let, vyučuje a věnuje se výzkumu, hovořila o prvních výsledcích první etapy studie nazvané Práce s hlasy. Hlasy byl míněn subjektivní prožitek s hlasy, které ostatní neslyší - audiohalucinace. I u zdravé populace jsou udávány často. Studie má za úkol jednak zjistit, jak tato zkušenost ovlivňuje běžný život, jednak by měla umožnit pochopit tento zážitek u závažných psychiatrických poruch, např. u schizofreniků, u nichž jsou audiohalucinace jedním z příznaků tohoto onemocnění. Ve své první fázi byla studie založena na kazuistice ženy bez psychické poruchy, která po deset let (od úmrtí blízkého člověka) trpí neexistujícími hlasy. I její případ prokázal, že zdraví lidé mají nad hlasy kontrolu, zatímco nemocní, kupříkladu schizofrenici, ji nemají. Dílčí výstup ze studie přinesl i některá doporučení - zdravému postiženému pomáhá sdílení problému, když vidí, že okolí jej bere vážně. Další část výzkumu bude rozšířena o větší počet účastníků.
(Více informací na stránkách: http://www.ho-ratioweb.eu, www.psychiatrickasekce. estranky.cz, www.cnna.cz, http://www.eufa-mi.org, www.eviprg.eu. Na http://www.hora-tio-web.eu bude k dispozici soubor abstrakt všech přednášek, které byly na konferenci prezentovány, včetně kontaktů na autory.)
ew, jš Fota jš
pokračování v příštím čísle
Další články v tomto čísle
- Cesta za kvalitou v novém outfitu
- Den ošetřovatelství ve VFN
- Specializační vzdělávání. Mýty a skutečnosti specializované způsobilosti všeobecných sester. 1
- Tromboembolie
- Recenzovaný článek. Ošetřování polymorbidního nemocného s dekompenzovaným diabetem 2. typu, ICHS a nefrotickým syndromem
- Monitorování léčby heparinem
- Použití dvojlumenové gastrické sondy v péči o novorozence
- Pars plana vitrektomie a peeling sítnicových membrán
- Popôrodné psychické poruchy v intenciách ošetrovateľstva
- Struktura pracovních činností všeobecných sester v řídicích pozicích