Číslo 5 / 2010
Ženy, které měnily zdravotnictví 13. – Iva Holmerová
doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.
Svůj profesní život zasvětila Iva Holmerová našim nejstarším spoluobčanům. Byla spoluzakladatelkou a duchovní matkou Gerontologického centra, které po revoluci vzniklo přestavbou jeslí v Praze 8, a dodnes je jeho primářkou. Vedle toho je předsedkyní České gerontologické a geriatrické společnosti a předsedkyní České alzheimerovské společnosti.
Co je to vlastně dlouhodobá péče?
Dlouhodobá péče je poskytována lidem s omezenou soběstačností, a to po delší dobu. U nás ji poskytují jak některá zařízení sociálního typu, tak některá zařízení zdravotnická. Termín dlouhodobá péče se zatím v naší praxi nevžil v tom pravém slova smyslu a je příliš ztotožňován s pojmem LDN. V materiálech OECD, Evropské komise i WHO se dlouhodobá péče definuje jako komplex služeb poskytovaných lidem s omezenou soběstačností, a to o „over the extended period of time" čili po nějaký delší čas, aniž by bylo zapotřebí definovat, jak přesně dlouhý čas to musí být. Dlouhodobou péčí tedy nerozumíme jen určitý typ péče lůžkové, ale spektrum služeb, které se skládá ze služeb jak zdravotnických, tak sociálních, a dalších oblastí, kam patří například využití moderních technologií a také speciálně uzpůsobené prostředí.
Dlouhodobá péče ve zdravotnickém zařízení
Některá zařízení sociálních služeb u nás v poslední době zaznamenala velký pokrok spočívající v tom, že zatímco dříve měla spíše charakter nemocniční, dnes hodně zcivilnila, zútulnila se. Podobají se už spíše domovu než nemocničnímu zařízení. Zdravotnická zařízení mají v tomto ohledu co dohánět. Některá jsou nejen neútulná, ale pro starší lidi také nepřehledná, kupříkladu velkými lesklými plochami, chodbami bez orientace a madel. Často vídáme nové pavilony, které jsou svým provedením luxusní, třeba je to mramor a kov nebo leštěná žula a kov, ale když se na ně podíváme pohledem starého člověka, je to mnohdy prostor, ve kterém se špatně orientuje. Ve zdravotnických zařízeních akutní péče člověk ale nepobývá dlouho a vedle sebe mívá rodinného příslušníka, případně další lidi. Jsou ale jiná zdravotnická zařízení, kde člověk setrvává dlouho. To se týká třeba psychiatrických léčeben nebo léčeben pro dlouhodobě nemocné. Tam je prostředí nesmírně důležité.
Pracovat by se mělo na každém detailu a prostředí by se mělo upravovat podle potřeb lidí. Je to úkol samotných zdravotníků, protože žádný architekt při projektování nového zařízení není tak moudrý, aby detailně věděl, co kde má být. Na zútulnění a uzpůsobení prostředí je čas i během provozu, který sám napoví, co by bylo dobré udělat. Například vidíme-li stopy vícerých rukou na zdi na jednom místě na chodbě, je to jasné svědectví o tom, že tam schází madlo či jiná pomůcka. V principu platí, že staří lidé vyžadují, aby byly prostory dostatečně osvětlené, bezpečné a esteticky příjemné.
Zdravotnické neznamená odlidštěné
Ve zdravotnických zařízeních, kde se člověk zdržuje delší dobu, by měli lidé žít pokud možno normálním životem. Důležité kupříkladu je, aby byl zachován režim dne a noci a aby bylo možné nosit „civilní" oblečení - přes den pohodlné domácí šaty, na noc oblečení noční. Když jsem v praxi prosazovala civilní oblečení, narážela jsem na odpor kolegů, kteří argumentovali tím, že je to nehygienické. Konkrétně jde o typický příklad, jak v praxi vadí, že neexistuje definice dlouhodobé péče. Zdravotnictví tím má danou bariéru, která nepadne do doby, než bude následná péče definována jako doléčovací, rehabilitativní atd. A péče dlouhodobá jako péče o lidi s omezenou soběstačností.
Jak se stará kočárkárna proměnila v recepci, kde voní káva
V roce 1994 jsem byla na stáži ve Velké Británii, v jedné z nemocnic. Dodnes si vzpomínám na dojem, jaký na mě udělal vstup do vestibulu. Krásně tam voněla káva. A tahle atmosféra pro mě byla nezapomenutelným zážitkem. Při vstupu do nemocnice je skoro každý nemocný (někdy i jeho doprovod) v psychickém stresu a v očekávání spíše nepříjemných věcí. Vůně kávy působí domácky, je to něco podobného, jako by se někdo, od koho očekáváte zlobný obličej, najednou usmál. Byl tam ještě stoleček s křesílky, kávovar, kde dvě dobrovolnice vařily kávu, kterou nabízely pacientům i návštěvám. Celé prostředí působilo nesmírně civilně. V tomto příjemném prostředí jsem si vzpomněla na naše Gerontologické centrum, které jsme zřídili přebudováním starých sídlištních jeslí. Tehdy jsem si uvědomila, jak asi na příchozí působí vchod do našeho zařízení, který vznikl zadaptováním kočárkárny. Uvědomila jsem si, že máme co zlepšovat. Rozhodla jsem se, že hned po návratu naše vstupní prostory také polidštíme. Nakonec jsme z té staré kočárkárny vybudovali útulnou recepci, kde opravdu od té doby voní káva a hlavně jsou tu recepční, kteří lidem poradí.
Vstup do zařízení je nesmírně důležitý, a proto by právě vstupním prostorám měla být věnována zvláštní péče. Když lidé přijdou do recepce, kde na ně někdo vstřícně promluví, je tam vstřícné a útulné prostředí, spadnou z nich nepříjemné pocity.
Prostředí opravdu léčí
Naše zdravotnictví dokáže investovat do nákladných technologií, avšak drobnosti (barvy, záclony, prostředí pro posezení s návštěvami, včetně možnosti pohoštění apod.), které dávají zařízením dlouhodobé péče lidský rozměr, podceňuje. Přitom právě toto prostředí je vydatným pomocníkem léčby. Vyléčení člověka je zásluhou do značné míry lékařů, sester a ostatního zdravotnického personálu, ale právě jen do značné míry. To ostatní spočívá v tom, že člověk má schopnost se sám vyléčit, zahojit. A to je potenciál, který lze umocnit vhodným materiálním i lidským prostředím. Tam, kde se člověk cítí dobře, zmobilizuje své síly k uzdravení.
Podle rozhovoru zpracovala jš
Foto Marta Jedličková
Další články v tomto čísle
- Anonymní čekárna
- Univerzalizace, nebo specializace?
- Sestry a porodní asistentky v Evropě
- Čas pro onkologickou sekci
- ČAS bude slavit i oceňovat
- Jak vznikají nové kódy výkonů nelékařů
- Co život dal a vzal
- Bude nám potešením privítať vás
- Konference oftalmologických sester a ortoptistek
- Prevence nozokomiálních infekcí