Číslo 5 / 2010
Uzavřený systém na odvod průjmovité stolice v prevenci infekcí
FLEXI-SEAL FMS - ŘEŠENÍ FEKÁLNÍ INKONTINENCE
Inkontinence stolice představuje ztrátu kontroly nad tlustým střevem. Tekutá stolice je velmi agresivní k pokožce a ve velmi krátké době způsobuje poškození kůže, vytváří vhodné podmínky pro šíření infekce, jejíž zvládnutí je časově i finančně náročné. Článek představuje moderní a elegantní řešení fekální inkontinence u pacienta, včetně ekonomické rozvahy jeho výhodnosti.
Současná nabídka možností, jak zvládat tekuté či polotekuté stolice, je nedostatečná a doprovází ji řada komplikací. Výrazný posun v řešení přináší Flexi-Seal, který je určen nejen pro pacienty upoutané na lůžko.
Použití a výhody katetru Flexi-Seal
Jednou z bariérových ošetřovatelských technik u pacientů, kteří trpí inkontinencí stolice a mají úporné průjmy, může být odvodný systém na tekutou či polotekutou stolici Flexi-Seal.
Zavedení katetru Flexi-Seal je šetrné, bezpečné pro personál i pacienta. Do rekta je zaveden nízkotlaký retenční balónek, který je bezpečný pro sliznici rekta, nemusí se opakovaně vypouštět a napouštět, snižuje množství nežádoucích příhod na minimum. Silikonový katetr odvádí účinně tekutou stolici s minimálním podtékáním do sběrného sáčku, eliminuje kontakt pacienta či zdravotnického personálu se stolicí, a tím výrazně snižuje riziko šíření infekce.
Flexi-Seal FMS může být zaveden až 29 dní, šetří čas potřebný pro zvládání jednotlivých epizod inkontinence stolice, snižuje množství materiálu a pomůcek pro hygienu pacienta i ložního prádla, zlepšuje komfort nejen samotného pacienta, ale i zdravotníků.
Při zavedení Flexi-Sealu se odvádí stolice silikonovým katetrem do sběrného sáčku a nedochází k zavlečení střevních bakterií a vzniku infekce v močových cestách, v operačních ranách, dekubitech. Nedochází k šíření střevních bakterií, jako jsou kmeny Escherichia coli a enterokoky, do krevního řečiště, do dýchacích cest (u pacientů s invazivními vstupy, UPV a další).
Další výhodou použití Flexi-Sealu je zabránění přenosu infekce ze stolice do operačních ran, dekubitů či jiných chronických ran, stejně jako zabránění přenosu nozokomiálních nákaz.
Jednou z mnoha výhod použití Flexi--Sealu je úspora času ošetřovatelského personálu.
Budeme-li se držet definice průjmu - stolice o hmotnosti 250-300 g při jedné defekaci, minimálně 3 stolice/den, vodnatá konzistence - můžeme si velmi jednoduše spočítat čas, který stráví personál toaletami u pacientů s průjmem a inkontinencí stolice, uvedený v tab. 1.
V tabulce je počítáno s 20 minutami na jednu toaletu u pacienta po stolici. Na našem oddělení nikdy neprovádí toaletu pouze jedna sestra, ale vždy minimálně dvě a více sester, v závislosti na stavu pacienta, jeho hmotnosti a schopnosti spolupráce s personálem.
Je zde zřetelně vidět, kolik času musí personál strávit umýváním pacienta. A klademe si další otázku: kolik času zůstává sestře na další důležité činnosti, jako jsou ošetřovatelské intervence, zpracování vizity, vedení veškeré dokumentace, která nám lineární rovnicí narůstá?
Při použití Flexi-Sealu zůstává sestře mnohem více času, který může věnovat pacientovi i jinak než jen umýváním. Flexi-Seal přináší mnoho výhod - proč tedy není používán častěji? Největším důvodem zůstává pravděpodobně cena, která „omráčí" každého manažera. Na naší ARK jsme si udělali cenovou kalkulaci prostředků nutných k toaletě pacienta po stolici, kdy ji provádějí jenom dvě sestry. Vzali jsme v potaz, zda má pacient dekubit, či ne. Na ošetření jednoho dekubitu v sakrální oblasti jsem počítala pouhých 100 Kč (tab. 2).
Z tab. 3 je zřejmé, jak rychlá je návratnost finančních prostředků u pacientů s nezvladatelnými průjmy. Není zde kalkulace nutnosti podávat antibiotika při vzniku nozokomiálních nákaz či ekonomické náklady prodloužené hospitalizace. Není zde započítána ani námaha personálu a jeho bolest zad při časté manipulaci s pacientem.
Co můžeme čekat, pokud Flexi-Seal nezavedeme?
• Rány v oblasti rekta, stehen a pánve se infikují ze stolice, dojde k dehiscenci ran nebo jejich sekundárnímu hojení. Vytvoří se opruzeniny a poranění kůže, případně vzniknou dekubity druhého a třetího stupně. Velmi se zvyšuje riziko onemocnění přenosných orofekální cestou.
• Čeká nás nákladné a neefektivní ošetřování pacienta, kterého převazujeme, umýváme a převlékáme po každé stolici. Musíme využít pomoci dalších sester a sanitářek při otáčení a posouvání pacienta.
• Čekají nás bolavá záda.
• Budeme mít bolavého pacienta, pokud je při vědomí a každé otáčení vnímá bolestivě a negativně vnímá každou stolici a každý převaz.
Závěr
Na naší klinice používáme Flexi-Seal od ledna 2008. Převažují výhody zavedení Flexi-Sealu u pacientů s nezvládatelnými stolicemi, kde je vysoké riziko vzniku proleženin, u pacientů s dekubity, u polytraumatizovaných pacientů, kde je nařízená minimální manipulace.
Ekonomické náklady na pořízení Flexi-Sealu se brzy stírají ekonomickou náročností na zdravotnické prostředky, léky, antibiotika a časovou a fyzickou náročností zúčastněného personálu.
Kazuistika
Pacient A. Z., nar. 1941, byl léčen pro různé komplikace tepenné i koronární aterosklerózy, stp. aortobifemorálním bypassu, stp. femoropopliteálním bypassu vlevo, hypertenze III, DM II, později na inzulinu, stp. amputaci LDK v oblasti lemuru 10/07.
Byl přijat na naši ARK 12. 5. 2008 pro progredující delirantní stav s eti-ologií počínající sepse, provedena nekrektomie pahýlu LDK, pacientovo vědomí se nadále zhoršovalo, progredoval septický stav. Chirurg indikoval revizi, nemocný byl intubován, nasazeny vazopresory.
17. 5. byla provedena exartikulace v kyčelním kloubu. Pacient dostával antibiotika, byl sedován, řízeně ventilován, nadále vazopresory. Zaveden epidurální katetr k analgetizaci. Po 2 dnech vzestup teplot a zánětlivých markerů, nasazena kontinuální eliminace z nonrenální indikace. Krátce po exartikulaci pro obrovské ischemické změny dochází ke vzniku sakrálního dekubitu.
20. 5. bylo provedeno CT mozku a pánve s nálezem vzduchových bublin v oblasti levého třísla, chirurg rozpustil část operační rány, kde nalezl nekrotické hmoty zasahující hluboko do podkoží, v rámci anatomických možností ošetřil defekt.
21. 5. pacient přeložen k terapii v hyperbarické komoře pro suspektní anaerobní infekci v ráně po exartikulaci DK v kyčli vlevo.
Vzhledem k rozsáhlé dehiscenci operační rány po exartikulaci chirurg indikoval provedení derivační cékostomie k zamezení kontaktu stolice s otevřenou ranou.
Aplikováno 8 pobytů v hyperbarické komoře. Chirurg provedl nekrektomii, rána bez hnisavé sekrece, bez třaskání, v laterální části již granulace.
Pacient nadále v chronickém septickém stavu, oběhově nestabilní, na vazopresorech, umělá plicní ventilace, funkční stomie. Dekubit v sakru již s nekrózou.
30. 5. přeložen zpět na naši kliniku.
5. 6. pro fluidotorax provedena drenáž hrudníku, hrudní drén na spád.
6. 6. provedena punkční dilatační tracheostomie vzhledem k myokardiální výkonnosti a známkám multiorgánového selhávání. Kardiochirurg provedl převaz defektu a vložení pěny k VAC terapii.
27. 6. došlo k napojení VAC systému též na sakrální dekubit.
1. 7. živá peristaltika, stolice odchází per vias naturalis i do stomie. Vzhledem k zatékání na sakrální dekubit, který je ošetřen VAC systémem, byl zaveden Flexi-Seal. Objemy stolice do Flexi-Sealu byly denně mezi 50 až 500 ml. Tyto hodnoty byly rovněž velmi cenné pro denní bilancování příjmu a výdeje tekutin.
Díky Flexi-Sealu nedocházelo ke znehodnocení VAC terapie, k zanesení další infekce do ran a bylo možno méně často manipulovat s pacientem, který měl i přes veškerou medikaci velké bolesti a byl psychicky labilní.
Sestry pravidelně kontrolovaly funkčnost Flexi-Sealu, zda není zalomen, zda stolice a hleny volně odcházejí hadičkou, občas podpořily tok stolice hadičkou. Ze začátku aplikace Flexi-Sealu docházelo k menšímu obtékání stolice kolem balónku. Správným potažením a nasednutím balónku na svěrače jsme tento problém odstranili.
Značnou dobu hospitalizace probíhaly marné pokusy o zlepšení sepse, kdy stav kolísal, ale po celou dobu hospitalizace se nepovedlo obnovit perfúzi. Přes veškerou intenzivní péči pacient 19. 7. zemřel. Flexi-Seal byl zaveden 18 dní.
Kateřina Čamková, Anesteziologicko-resuscitační klinika FNsP, Ostrava
Literatura:
1. MAĎAR R, PODSTATOVÁ R, ŘEHOŘOVÁ J. Prevence nozokomiálních nákaz v klinické praxi. Praha: Grada Publishing, 2006.
Fota Bc. Renáta Morávková (1, 2) a autorka (3, 4)
Další články v tomto čísle
- Anonymní čekárna
- Univerzalizace, nebo specializace?
- Sestry a porodní asistentky v Evropě
- Čas pro onkologickou sekci
- ČAS bude slavit i oceňovat
- Jak vznikají nové kódy výkonů nelékařů
- Co život dal a vzal
- Bude nám potešením privítať vás
- Konference oftalmologických sester a ortoptistek
- Prevence nozokomiálních infekcí