Číslo 5 / 2010
Prevence nozokomiálních infekcí
Celostátní konferenci na téma Prevence nozokomiálních nákaz pořádala 18. března v Praze traumatologická sekce ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí, firmou Vitrum a několika dalšími výrobci.
Trendům v dezinfekci a sterilizaci ve zdravotnictví se věnoval Ing. P. Křivonoska z firmy Getinge. Hovořil o nezbytnosti souhrnu stavebně-technických i materiálových opatření, aby se zabránilo průniku nákaz do bezpečných prostor zdravotnického zařízení, tedy například o nutnosti čistých a nečistých zón a fyzických bariér nezbytných mj. kvůli optimálnímu využití vzduchotechniky, respektive rozdílného tlaku vzduchu v aseptickém prostředí a přísálových prostorách.
Mgr. J. Kováčová ze spolupořádající společnosti Vitrum v následujícím sdělení Poslední trendy v evidenci zdravotnických výkonů zdůraznila mimo jiné nutnost přesné identifikace pacienta a všech úkonů, které se k němu vztahují. V této souvislosti uvedla, že např. ve Velké Británii bylo za pouhých 20 měsíců v období let 2003-2005 zaznamenáno 236 omylů vzniklých v důsledku nesprávné identifikace pacientů. V České republice na toto riziko pamatuje směrnice ministerstva zdravotnictví Postup při prevenci záměny strany, orgánu či pacienta v nemocnici (více na: http://knihabezpeci.mzcr.cz/Pages/79--PRIKLADY-SPRAVNE-PRAXE.html). Ke správné identifikaci pacienta u nás slouží identifikační náramky, čárový kód a čtečky (zatím jen v pražské Nemocnici Na Homolce a Ústřední vojenské nemocnici Praha) anebo čipy.
Často opakované nedostatky v manipulaci a sterilizaci - to bylo téma sdělení MUDr. J. Zelenkové z Hygienické stanice hl. m. Prahy. Tak jako několik přednášejících po ní i ona připomněla základní legislativu týkající se této oblasti - zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a související přepisy, a vyhlášku č. 195/2005 Sb., kterou se upravují podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče. Hovořila o nedostatečné kontrole přístrojů, která musí být prováděna denně, nebo o nejednotnosti hodnoticích parametrů sterilizace ve vztahu ke sterilizační době. Řešením by mohla být novela vyhlášky, která by stanovila nepodkročitelnou mez parametrů stanovených tímto právním předpisem. Přednášející zdůraznila nejen nutnost dodržovat zásady správné sterilizace, ale i předsterilizační přípravy každého zdravotnického prostředku. Poznamenala, že právě v předsterilizační přípravě chybějí standardní operační postupy. Mezi nejčastějšími pochybeními dále uvedla nedostatečné využívání ochranných pomůcek, užívání materiálu po uplynutí exspirační doby (závazná je exspirace daná výrobcem), nesprávný dvojitý obal vysterilizovaného materiálu (jeho parametry stanoví vyhláška 195, ale některá zdravotnická zařízení si dělají dvojité obaly vlastní), nedostatečně vedenou dokumentaci, nesprávnou manipulaci s vysterilizovaným materiálem aj. Všechny zásady musí dodržovat i nezdravotnický personál.
Několik dalších sdělení - vlastních i těch, která představila za omluvenou kolegyni J. Iberlovou z Nemocnice Třinec - přednesla M. Nutilová z Nemocnice T. Bati ve Zlíně. Autorky se v nich věnovaly bariérovému ošetřovatelskému režimu, organizaci kontroly nemocničních nákaz (více o tématu ve Florence č. 9/2008 - M. Nutilová: Bariérové způsoby práce jako prevence nozokomiálních nákaz, str. 334 až 336) a rovněž rizikům profesních infekcí zdravotnického personálu.
Možnosti kontrol dezinfekce a sterilizace pro konferenci zpracovala MUDr. V. Melicherčíková, CSc., z Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a sterilizaci Státního zdravotního ústavu v Praze. Uvedla celosvětový žebříček četnosti infekcí - HIV, M. tuberculosis, HBV, HCV, MRSA/VRE (vancomycinresistant Enterococcus spec.), SARS atd. - a dále už se věnovala vlastnímu tématu přednášky, přičemž zdůraznila, že prevence spolu s kontrolou je efektivnější než řešení následků. Jde o kontroly prováděné provozovatelem zdravotnického zařízení, což je povinnost daná vyhláškou č. 195/2005 Sb., kontroly realizované hygienickými stanicemi, kontrola (pravidelná údržba a servis) přístrojové techniky, nutnost dodržovat návody výrobce, ale i nezbytnost zaškolení pracovníků. Mezi nutná opatření patří kontrola dezinfikovaných povrchů, předmětů a rukou pracovníků, kontrola přípravků (mikrobiologickou metodou a chemickými metodami), kontrola dezinfekce přístrojů biologickými i nebiologickými indikátory, kontrola sterilizačního procesu sterilizátorů pomocí fyzikálních parametrů sterilizace a biologických i nebiologických indikátorů sterilizace (viz par.17 zákona č. 258/2000 Sb.). Nezbytná je také kontrola účinnosti prováděné dezinfekce: identifikace a vyšetření mikrobů z prostředí, stěry, otisky, oplachy a ponoření, odběr, transport, kultivace a výsledky atd. Přednášející se poté detailně věnovala jednotlivým metodám prováděných kontrol. (K tématu nozokomiálních nákaz blíže viz publikace připravená v redakci Florence - V. Melicherčíková: Sterilizace a dezinfekce v prevenci nozokomiálních nákaz. Edice Care, svazek 7. Praha: Galén, 2007.)
ew
Foto Václav Kříž