Číslo 5 / 2010
Péče o kůži při inkontinenci
Inkontinence bývá staršími lidmi i zdravotnickým personálem pokládána za běžný doprovodný jev stárnutí a odpovídajícím způsobem je také přijímána. Přesto, anebo právě proto většina postižených o tomto tématu nehovoří, a když, tak jen nerada.
Třebaže expertní standard Podpora kontinence při ošetřování byl zveřejněn (v SRN) již v roce 2007, je zacházení s inkontinencí stále poznamenáno značnou nejistotou a povrchními znalostmi. V mnoha případech se omezuje jen na zaopatření inkontinence samotné. Přitom se často objevují změny na kůži, které vyžadují speciální péči.
Působení moči na kůži
Kůže tvoří bariéru mezi tělem a okolím a se svými téměř dvěma čtverečnými metry je velmi důležitým orgánem. Rozhodující roli hraje přitom epidermis, která k ochraně pod ní ležících vrstev vylučuje hydrolipidový film a také pot a kysličník uhličitý.
Inkontinence, která je pro tento orgán speciální zátěží, tak má vliv na vnímání teploty, na hmat a citlivost na bolest a konečně i na to, jak se člověk cítí celkově. Ochranná funkce epidermis může být poškozena vlhkostí, oděrkami, otlaky a agresivními látkami obsaženými v moči a stolici.
Při dlouhodobě působící vlhkosti má kůže sklon k maceraci, která zase může vést k trhlinkám a povrchovým defektům, a to velice rychle. Tím se otevírá brána bakteriím a plísním. Hlavními problémy při inkontinenci jsou opruzeniny, infekce, ekzémy nebo plenková dermatitida. Kromě toho trpí mnozí pacienti tím, že inkontinence a její důsledky omezují jejich každodenní sociální aktivity, ať už kvůli bolestem, nošení inkontinenčních pomůcek, kvůli zápachu anebo obavám z častých odchodů na toaletu. Proto platí potřeba přesně diferencovat individuální cíle postiženého i obecné cíle ošetřování.
Individuální cíle péče
Individuální cíle mohou být uskutečňovány jen tehdy, má-li člověk s inkontinencí důvěru v pečujícího a o svých potřebách a požadavcích může otevřeně hovořit. Právě při volbě prostředků a materiálu se často představy a cíle pečujících a rodinných příslušníků neshodují s individuálními požadavky postižených.
Často se rodina i pečující personál přiklánějí k tomu, volit prostředků co nejvíce, aby se zamezilo zvlhčení oděvu a ložního prádla. Pro postižené je naopak příjemnější a normálnější snášet lehčí inkontinenční vybavení, poněvadž méně omezuje mobilitu. Výhodné také je, když může postižený zvolený systém co nejsamostatněji obsluhovat, což ulehčuje nezávislý odchod na toaletu.
Rozlišování mezi blízkými a vzdálenějšími cíli je většinou obtížné. Při stávajícím poškození kůže je samozřejmě nejbližším úkolem nejprve vyléčení defektu. Vzdálenější cíl se mění málo. Je jím vždy dobrý zdravotní stav pacienta a funkční neporušená kůže. Významným cílem je také dosažení lepšího profilu kontinence či profylaxe infekce močových cest a dehydratace. Kromě toho je nezbytné realizovat kontroly péče pacientů o kůži, a to v individuálně stanovených termínech. Zde je co zlepšovat. Protože je inkontinence nezřídka vnímána nikoliv jako zdravotní problém, ale jako „normální" důsledek stáří, často se v ošetřovatelských plánech objevují výroky jako „dobrý zdravotní stav" nebo „intaktní kůže", aniž by se projevila vůle zlepšit inkontinenci jako takovou.
Jaké vlastnosti by měly mít absorpční prostředky
U nepoškozené kůže se provádí intenzivní, individualizovaná péče. Část postižených, zejména starších, trpí jejím vysoušením, a proto musí být zvláště obezřetně ošetřována a omývána. Kvůli snižujícímu se zavodnění, které se projevuje většinou po šedesátce, bývá kůže hrubá, šupinatá, se sklonem k svědivosti.
Při použití jakýchkoliv prostředků při inkontinenci je velice důležité citlivé zacházení s intimními partiemi pacienta, neboť třeba ošetřování postiženého s obnaženými genitáliemi pro něj znamená nepříjemný až trýznivý zážitek. Jestliže dokáže personál vytvořit dobrou, profesionální atmosféru, mívá to pak dobrý vliv i na vynucenou frekvenci používání prostředků.
K výměně inkontinenčního materiálu musí docházet vždy, když se na kůži tvoří vlhkost. Přitom je samozřejmě (především v ambulantní péči nebo při nočním ošetřování) včasná výměna inkontinenčních prostředků obtížná. A jsou-li opatření péče nedostatečná, musí být odpovídajícím způsobem zvýšena frekvence výměny nebo vybrán jiný systém péče. Při volbě odpovídajících prostředků jsou důležité následující faktory:
• neparfémování;
• nadměrné hromadění tepla, izolovanost;
• prodyšnost;
• přilnavost;
• kapacita příjmu tekutin;
• vnější kontrola (např. barevnými markery) stavu nasycenosti materiálu.
Jestliže se kožní defekty již vytvoří, je nutné přistoupit k dalším prostředkům. Při opruzení, infekcích a defektech kůže, kdy dochází k poškození vrchní vrstvy pokožky, je indikováno antiseptické ošetřování. Při bakteriálních superinfekcích nebo kandidóze musí být použity cílené terapeutické prostředky, a to pod vedením ošetřujícího lékaře. Masti obsahující antibiotika nebo protiplísňové přípravky nepůsobí profylakticky, ale jsou podávány proti zjištěnému druhu mikroorganismů.
Časté chyby pacientů i pečujících
V běžné praxi dochází k tomu, že zvláště léčivé masti s antimykotickým účinkem jsou nekontrolovaně, většinou denně užívány. Tyto preparáty nejsou na předpis a bývají rovněž pacientům doporučovány ošetřujícími. Těmito cestami vznikají rezistence a u kožních komplikací pak dochází jen k přechodnému zlepšení. Právě tak je třeba přesně zvažovat lokální kožní terapie, neboť vedle možnosti vytvoření rezistence nebo omezení účinnosti je dokonce popsán zpomalující efekt při léčení ran.
Defekt kůže se může objevit také při aplikaci inkontinenč-ních materiálů s polyuretanem, hydrokoloidními sloučeninami nebo algináty. Je nutné ovšem také dávat stále pozor na to, aby pomůcky dobře držely, ale zároveň nebyly příliš utažené. K ochraně kůže při průjmu můžeme použít preparáty fungující jako ochranná bariéra kůže, které agresivní substance řídké stolice na pokožce v nejkratším čase rozloží.
Také způsob výživy a pitný režim sehrávají při ochraně pokožky při inkontinenci významnou roli. Odpovídajícím zásobením uhlohydráty, bílkovinami, vitaminy (zejména A, C a E), stopovými prvky (selen, zinek a železo) a tekutinami se podporuje neporušenost kůže, a tím i její obranná i ochranná funkce. Jestliže postižený nemůže potřebnou výživu s normální stravou přijímat, je možná substituce jednotlivých látek prostřednictvím dodatečné nebo doplňkové výživy.
Zásady čistoty a péče o kůži:
• čistá voda;
• nepotit se;
• při silnějším znečištění používání mycí emulze s nízkou kyselostí (kolem pH 5,5);
• šetrné dávkování mycích prostředků;
• důkladné splachování substancí s kůže;
• mycí žínky nepoužívat víckrát;
• dobře vysušovat, ale neprodřít kůži;
• raději sprchy než koupání;
• volit spíše méně teplou vodu;
• prostředky péče používat podle typu pleti;
• žádné masti, pudry a pasty;
• vysušit záhyby kůže.
(Simone Schmidt, nemocniční sestra a manažerka domácí péče, Ladenburg, podle Heilberufe č. 3/2009. Překlad jš)
Další články v tomto čísle
- Anonymní čekárna
- Univerzalizace, nebo specializace?
- Sestry a porodní asistentky v Evropě
- Čas pro onkologickou sekci
- ČAS bude slavit i oceňovat
- Jak vznikají nové kódy výkonů nelékařů
- Co život dal a vzal
- Bude nám potešením privítať vás
- Konference oftalmologických sester a ortoptistek
- Prevence nozokomiálních infekcí