Číslo 5 / 2010
Konference oftalmologických sester a ortoptistek
Celostátní konferenci na téma Včasná diagnostika zrakových vad u dětí pořádala 13. března oftalmologická sekce ČAS ve spolupráci s Českou společností ortoptistek, Oční klinikou FN a LF UK v Hradci Králové.
Na akci přijelo více než 120 účastníků z České republiky a ze Slovenska. Byla určena pro všeobecné sestry pracující u praktického lékaře pro děti a dorost, ale v sále nechyběly ani sestry z očních a neurologických oddělení, ortoptisté, optometristé a speciální pedagogové. Přednášky si přišlo poslechnout i pár lékařů.
Stejné téma bylo zvoleno již potřetí. V roce 2008 se konference konala v Praze, kde ji pořádala pediatrická sekce ČAS. O rok později ji v Brně organizoval jihomoravský region, a protože zájem byl velký, rozhodli jsme se zopakovat ji znovu, a to v Hradci Králové. Na přednáškách pro své kolegyně a kolegy se podílela Česká společnost ortoptistek. Přednášejícími byly ortoptistky z předních strabologických pracovišť z celé ČR.
Důležitost včasné diagnostiky zrakových vad u malých dětí je pořád aktuální téma. Stále se ještě ve své praxi setkáváme s nově diagnostikovanou oční vadou u starších dětí. Oční vada je odhalena až ve školním věku, kdy je již na léčbu těchto vad pozdě. Zde platí pravidlo, čím dřív se oční vada, jako jsou amblyopie (tupozrakost) a strabismus (šilhání), u dítěte odhalí, tím je možnost jejich vyléčení větší. Tyto vady jsou u dětí nejčastější, proto je velice důležité, aby se vyšetření zraku u malých dětí prováděla důsledně. Největší podíl na správně vyšetřené zrakové ostrosti u tříletých dětí mají právě dětské sestry (všeobecné sestry u praktických lékařů pro děti a dorost).
Jednotlivé přednášky na sebe logicky navazovaly. Od základního přehledu anatomie oka a funkce očních svalů od kolegyně Houžvičkové z Olomouce se posluchači přenesli přímo k problematice šilhání u malých dětí. Mgr. Martina Hamplová ve svém sdělení několikrát zmínila, jak důležitá je včasná diagnostika na další vývoj dítěte. Zbytek dopoledního bloku byl vyhrazen kolegyním z Ostravy, které se již zaměřily na ortopticko-pleoptickou péči o děti se zrakovými vadami. Jejich přednášky zaujaly přítomné hlavně obsáhlou doprovodnou fotodokumentací ortoptické přístrojové techniky a malých dětí cvičících na ortopticko-pleoptických přístrojích.
Odpolední blok zahájily opět kolegyně z Moravy. Přednášky byly zaměřeny na různé další zrakové vady jak u dětí, tak i u dospělých. Z brněnského pracoviště zazněly celkem čtyři velice zajímavé přednášky. Kolegyně Fraitová seznámila posluchače se strabismem u dospělých. O další, i když ne tak časté oční vadě - nystagmu, pohovořila ortoptistka Zlochová. Neprůchodné slzné cesty již potrápily nejednoho kojence - kolegyně Staňková přítomné seznámila se současnými možnostmi řešení tohoto problému. Dětské brýle jsou specifické stejně jako zjišťování refrakčních vad u dětí. Na tato specifika, kterými se liší vyšetřování dětí a dospělých, poukázaly brněnské ort-optistky Ošmerová a Kočárková.
Program konference zpestřilo i promítání videa. Kolektiv sester a ortoptistek z Léčebny zrakových vad ve Dvoře králové nad Labem pod vedením Jany Štěpánové natočil velice zajímavý a dojemný instruktážní film o jejich léčebně. Samy děti v něm vyprávějí, co v léčebně dělají, jak cvičí, co se jim líbí a na co se nejvíc těší. Další dva instruktážní filmy byly o operaci strabismu. Jednou z nejzajímavějších přednášek konference bylo dozajista sdělení o novinkách ve screeningu zrakových vad. V Karlovarském kraji probíhá již třetím rokem velká akce, kdy ortoptistky postupně vyšetřují děti v mateřských školách za účelem vyhledání očních vad. O tomto projektu přítomné informovala kolegyně Chmelířová z Chebu, která na přehledné statistice ukázala velice dobrý záchyt těchto vad. Je jen škoda, že screening není hrazen ze zdravotního pojištění. O novém přístroji, kterým se screening provádí, přítomné informovala Mgr. Volfová z České Lípy. Na závěr konference poukázala Mgr. Hamplová ve sdělení na téma integrace dětí se zrakovou vadou na problémy, které dětem jejich nekompenzovaná zraková vada může přinášet při nástupu do základní školy. Seznámila přítomné s možnostmi specializované péče o tyto děti.
Mgr. Zuzana Štěrbová, předsedkyně oftalmologické sekce ČAS
Foto Mgr. Martina Hamplová