Číslo 5 / 2010
Klíšťová encefalitida u dětského pacienta
Souhrn: Klíšťová encefalitida (KE) je zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy, jehož původcem je virus ze skupiny arbovirů, přenášený klíštětem. Člověk může být napaden larvou, nymfou i plně vyvinutým klíštětem zvaným imago. Infekce se šíří především přisátím infikovaného klíštěte, ale ve výjimečných případech dochází k přenosu viru požitím mléka infikovaného zvířete (kozí mléko, tepelně neopracované mléčné výrobky). Onemocnění probíhá u většiny pacientů ve dvou fázích. Klíšťová encefalitida je nemocí volného času a imunita proti ní je individuální. Účinnou metodou, jak předcházet vzniku onemocnění, je očkování. Následující kazuistika uvádí příklad onemocnění dětského pacienta klíšťovou encefalitidou. Je zde podrobně popsán postup vyšetření při podezření na KE, terapie a ošetřovatelský plán po dobu hospitalizace pacienta.
Klíčová slova: klíšťová encefalitida (KE) - epidemiologie - klinický průběh - očkování.
Abstract: The tick-borne encephalitis is an infection of the central nervous system. The disease is caused by a virus from arbovirus group. The virus can be transmitted by a larva, nymph or adult tick bite. Rarely the virus transmission by a milk from infected animals was reported (goat milk, uncertified dairy products). Patients are typically infected during leisure time activities. The course of the disease is ussualy two-phase. The level of imunity against tick-borne encephalitis is individual. An effective prevention is a vaccination. The following case report describes an example of the disease in a paediat-ric patient. Diagnostic procedures, therapy and nursing of the admitted patient with the infection are covered in detail.
Keywords: tick-borne encephalitis (TBE) - epidemiology - clinical course - vaccination.
Úvod
Klíšťová encefalitida je typická nákaza s přírodní ohniskovostí, tzn. že její výskyt je vázán na přírodní lokality vhodné k přežívání klíšťat (průměrná teplota, vlhkost, vegetace a přítomnost rezervoárových zvířat). Klíšťata se v přírodě vyskytují nejvíce od dubna do poloviny října, se dvěma typickými vrcholy v červnu a v září, čemuž odpovídá i křivka incidence onemocnění KE. Obvykle se nenacházejí výše než jeden metr nad zemí, nespouštějí se tedy na člověka ze stromu, naopak je nejčastěji objevíme na stéblech trávy.
Původce: virus středoevropské klíšťové encefalitidy (KE) patří do čeledi Flaviridae ze skupiny Flavivirů, přenášený klíštětem. Imunologicky lze identifikovat 2 podtypy viru: 1. evropský subtyp přenášený klíštětem Ixodes ricinus (klíště obecné), původce středoevropské encefalitidy; 2. dálněvýchodní subtyp přenášený klíštětem Ixodes persulcatus v Asii, původce ruské jarně-letní encefalitidy.
Zdroj: rezervoárem nákazy jsou hlodavci, ptáci, savci, popřípadě hospodářská zvířata jako ovce, kozy. Dalším rezervoárem a zároveň vektorem je klíště.
Klíště, které nasaje infikovanou krev, je infekční doživotně (asi 3 roky). Zároveň dochází k transovariálnímu (vertikálnímu) přenosu viru na další generaci klíšťat. Člověk může být napaden všemi stadii klíštěte - larvou, nymfou i imagem (dospělý jedinec). (1) Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 7-14 dnů, výjimečně je i kratší.
Patogeneze onemocnění: nemoc probíhá pod různým klinickým obrazem, od inaparentní formy, kdy se prokáže jen tvorba specifických protilátek bez klinických projevů, přes lehkou formu až po těžkou meningoencefalitidu. Příznaky KE se vyvíjejí obvykle po 7-14 dnů od chvíle, kdy se infikované klíště přisaje.
Klíště vstřikuje do tkáně sliny, a pak ze vzniklé kaverny saje krev. Virus KE, přítomný ve slinách, proniká do tkáně, kde se pomnoží a po 2-3 dnech vznikne první virémie, po dalším pomnožení druhá, větší virémie, jejímž klinickým projevem je první fáze KE. Při ní může virus vstoupit do centrálního nervového systému (CNS). Po krátkém mezidobí vyvolá typické neurologické příznaky odpovídající infikovaným tkáním CNS. (2)
1. fáze onemocnění: klinický obraz první fáze je rozpoznán zřídka, pacient je vyšetřen s chřipkovými příznaky a často nebývá provedeno laboratorní vyšetření. Příznaky jsou necharakteristické: teplota, bolesti hlavy a svalů, méně časté je zvracení nebo závrať, vzácněji se mohou objevit příznaky onemocnění horních cest dýchacích nebo zažívacího traktu. Sérologické vyšetření na KE je v této fázi zpravidla negativní. První fáze trvá několik dnů.
2. fáze onemocnění: po několikadenním asyptomatickém intervalu (2-10 dnů) dojde u 20 až 30 % pacientů k infekci CNS a manifestaci vysoké horečky, u ostatních pacientů se ukončí proces imunitní reakce vedoucí ke tvorbě protilátek. U klinicky manifestních projevů infekce následuje meningeální symptomatologie nebo encefalitický syndrom s projevy motorických křečí, ataxie, poruchami citlivosti a alterací vědomí.
Meningeální syndrom je soubor subjektivních a objektivních příznaků, které vznikají v důsledku dráždění mozkomíšních plen u neuroinfekcí zánětem, u jiných stavů krvácením, nádorovou infiltrací plen anebo jen změnami likvorové tenze, teplotou apod. Dráždění plen vede k dráždění nervových kořenů (procházejících přes pleny), a tím ke kontrakci svalstva, zvláště paravertebrálního. (3) Podle závažnosti příznaků rozeznáváme několik forem onemocnění.
Formy onemocnění
Inaparentní - bez znatelných známek infekce dochází k tvorbě protilátek.
Abortivní - u dětí se objevuje nejčastěji, onemocnění probíhá pod obrazem chřipky. Likvorový nález bývá nezměněn.
Meningitická - syndrom aseptické meningitidy, charakteristické jsou bolesti hlavy, zvracení, světloplachost, vysoká teplota, přítomnost meningeálních příznaků. Klinické příznaky trvají přibližně 10 dnů. Tato forma onemocnění má dobrou prognózu. V dětském věku takto probíhá většina infekcí KE.
Encefalitická - vyznačuje se poruchami vědomí, neurologickými ložiskovými příznaky a změnami na EEG. Je postižena šedá i bílá hmota mozková. Průběh onemocnění je těžší, trvání delší. Poruchy vědomí se projevují dezorientací v čase a prostoru a optickými halucinacemi (poruchy nebo inverze spánku, dezorientace, delirantní stavy). Postižení mozkového kmene vede k obrnám okohybných svalů, lícních i kaudálních mozkových kmenů s poruchami řeči a polykání.
Encefalomyelitická - k onemocnění se přidružuje postižení předních rohů míšních, nejčastěji C1-C7. Vznik paréz je náhlý, během několika hodin až dnů. Objevují se mono-, para- i tetraparézy s převahou postižení horních končetin.
Bulbární - závažné postižení prodloužené míchy s poruchami dýchacích svalů, má špatnou prognózu. (4)
Onemocnění může končit úplnou úzdravou, trvalými následky v důsledku neurologického poškození, případně smrtí, především ve vyšších věkových skupinách. Smrtnost středoevropské klíšťové encefalitidy se pohybuje kolem 1 %.
Diagnostika KE: opírá se o anamnézu a nález meningeálního dráždění. V základním laboratorním vyšetření může být v první fázi leukopenie, ve druhé fázi bývá většinou zvýšena sedimentace erytrocytů, ale nízká hladina C-reaktivního proteinu (CRP). Rozhodujícím vyšetřením, které se provádí za pomocí lumbální punkce, je pak nález v mozkomíšním moku, kde je patrná pleocytóza s převahou lymfocytů, bílkovina může být normální nebo zvýšená. Ve viremické fázi může být virus izolován z krve. Přímý průkaz infekce lze také zjistit z vyšetření PCR (řetězová polymerázová reakce - polymerase chain reaction).
Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor uvnitř obratlů, ve kterém je uložena mícha. Po odběru se mozkomíšní mok odesílá k dalšímu vyšetření. Na základě výsledků a klinického nálezu se rozhoduje o dalším léčebném postupu. Lumbální punkce se za určitých stavů (krvácení do páteřního kanálu, bakteriální zánět mozkových blan) nahradit nedá. (5)
Terapie: není specifické antivirotikum, pacient se léčí pouze symptomaticky. Používána jsou např. analgetika, antikonvulziva, antipyretika, antiedematózní přípravky výjimečně (Dexamethazon, Manitol). Příznivý efekt na bolest hlavy má lumbální punkce.
Prevence: u nás jsou k dispozici dvě očkovací látky ve formě pro děti i dospělé, ve kterých je obsažen kompletní inaktivovaný virion. Virus je pomnožen na fibroblastech kuřecích embryí, purifikován a inaktivován. Očkování je možné kdykoliv během roku, nejen v zimních měsících. V případě očkování v teplejších měsících je ale nutné mít na paměti, že jedinec je chráněn až za 14 dnů po aplikaci 2. dávky vakcíny bez ohledu na použité vakcinační schéma. Dojde-li přesto k přisátí klíštěte před podáním druhé dávky po inkubační dobu klíšťové encefalitidy, a to nejméně 14 dnů, a nedojde-li k projevům onemocnění, je možné druhou dávku vakcíny aplikovat. Tímto způsobem aktivní imunizace se po podání antigenu (v tomto případě celého inaktivovaného viru) docílí tvorby vlastních protilátek.
Základní očkovací schéma: Při vakcinaci proti klíšťové encefalitidě je pro vytvoření dostatečné imunitní odpovědi vhodné dodržet doporučené schéma podání jednotlivých dávek vakcíny: 1. dávka 0. den, 2. dávka za 1-3 měsíce po 1. dávce, 3. dávka za 9-12 měsíců, respektive 5-12 měsíců po 2. dávce.
Přeočkování je za 3 roky. U vakcín je možno užít v teplých měsících i zrychlené očkovací schéma, čímž dojde k rychlejšímu navození tvorby protilátek. Zrychlené očkovací schéma se používá tam, kde je nutná rychlá ochrana vakcinovaného. Avšak v případě, že není možno zaručit aplikaci všech dávek, např. z důvodu nedostatku vakcíny, není vhodné zrychlené schéma imunizace zahajovat. U klasického očkovacího schématu se snažíme aplikovat druhou dávku vakcíny těsně před začátkem sezóny. Způsob aplikace očkovací látky je intramuskulární. (6)
Kazuistika
Dívka T. M., narozena 1992, hospitalizace 13.-24. července 2009 na oddělení JIP 52, poté přeložena na standardní oddělení 54 Kliniky dětských infekčních nemocí FN Brno.
Anamnéza: RA: matka zdráva, otec zdráv, nežijí ve společné domácnosti. Nevlastní otec dívky zdráv. Sourozenci: bratr, narozen 2004, defekt komorového septa. Prababička nádorové onemocnění. OA: z 1. fyziologické gravidity, porod bez komplikací, psychomotorický vývoj v normě. Strava bez omezení. Očkování řádné dle očkovacího kalendáře. Z dětských infekčních nemocí probělala varicelu. Operace: adenotomie. Hospitalizace v 6 letech pro sinusitis, tonsilitis. Dispenzarizace na kardiologii od 8. měsíce pro šelest, nyní již vyřazena. Nemocná spíše nebývá. SA: žije s matkou, nevlastním otcem a bratrem v bytě, chodí na gymnázium. EA: kontakt s infekcí - bratr měl spálu 6/2009, v polovině června byla na výletě, od té doby se cítí zvýšeně unavená. Klíště neměla. GA: menses od 12 let, pravidelné, poslední 10. 7. skončily, bez gynekologických obtíží. FA: pravidelně užívá hormonální antikoncepci Lunafem, v poslední době P-PNC od 10. 7., Ibalgin, Flavo-bion, Paralen, Tralgit. FF: poslední váha 64 kg, chuť k jídlu nemá, spánek horší, v noci se budí, močení i stolice v normě. Alergie: neudává.
Nynější onemocnění: pacientka na naši kliniku transferována z nemocnice Ivančice. Předchorobí: počátkem 6/2009 měla angínu, týden léčba Ospenem, od té doby se cítí zvýšeně unavená, v krevních odběrech jsou lehce zvýšené jaterní testy. 8. 7. 2009 se objevuje cefalea, menses, 9. 7. 2009 se objevují teploty, tělesná teplota 38,9 °C, cefalea, 4krát zvracela, průjem ani jiné příznaky neměla. 10. 7. 2009 byla na středisku u obvodního pediatra, kde provedeny základní krevní odběry, včetně sérologií virové hepatitidy A i B - výsledek byl negativní, přesto pacientka přijata na dětské oddělení nemocnice v Ivančicích. 10.-13. 7. 2009 je pacientka stále febrilní, cefalea trvá, každý den zvrací, nasazen P-PNC intramuskulárně, tělesná teplota s maximem 38 °C. Proveden ultrazvuk břicha s negativním nálezem. Kontrolní biochemické vyšetření C-reaktivního proteinu - hodnota 53 mg/l. Neurologické konzilium v normě. Meningeální příznaky nejsou patrné. Pacientka po telefonické domluvě přeložena k vyšetření mozkomíšního moku a dalšímu došetření na Kliniku dětských infekčních nemocí FN Brno.
Stav při přijetí: RZP přivezena 16letá dívka, zchvácená, při vědomí, dobře orientovaná, febrilní, periferie prokrvená. Udává silnou bolest hlavy v čele, má nauzeu, udává světloplachost. Zornice izokorické, reagují na osvit, rty oschlé, jazyk povleklý, hrdlo je zarudlé, tonzily čisté. Krční uzliny nezvětšené. Srdeční akce je pravidelná, ozvy zvučné, dýchání volné, bez vedlejších fenoménů. Břicho je měkké, prohmatné, nebolestivé. Hepar a lien nezvětšené. Patrné strie v oblasti mammy billat., kůže je bez krvácivých projevů. Meningeální příznaky pozitivní. Ošetřující lékař zavádí žilní kanylu do pravé kubity horní končetiny, odkud zároveň odebrány základní krevní odběry. Dále lékař ordinuje akutní vyšetření očního pozadí a neurologické konzilium před vyšetřením mozkomíšního moku.
Oční vyšetření: pozadí (fundus) - papily lehce neostré, vpravo nazálně, vlevo po celém obvodu lehká prominence, toho času se nejedná o akutní městnání, může se jednat i o vrozenou vadu.
Neurologické vyšetření: pacientka při vědomí, komunikuje adekvátně. Hlavové nervy: okulomotorika správná, zornice izokorické, fotoreakce přímá, nystagmus fixační v krajních polohách, koutky symetrické, jazyk povleklý. Horní i dolní meningeální příznaky pozitivní.
CAVE: hormonální antikoncepce, jako prevence tromboembolické nemoci podávat Clexane 0,4 ml s. c. 1krát denně do doby mobilizace. V případě zhoršení celkového zdravotního stavu pacientky ihned neurologická kontrola.
Poté u pacientky provedena lumbální punkce, při níž je pod normálním tlakem odebráno asi 6 ml čirého likvoru, který se odesílá k dalšímu laboratornímu vyšetření včetně PCR.
Pacientka je po provedení lumbální punkce klidná, dodržuje klidový režim. Sestra provádí měření základních fyziologických funkcí po 2 hodinách a dbá o to, aby byly údaje zapsány do lékařské dokumentace. Dále sleduje, zda pacientka přijímá v dostatečném množství tekutiny, a sleduje se močení.
Terapie: P-PNC 2,5 mil. jednotek intramuskulárně, Dexona 3krát 8 mg intravenózně v 8hodinovém intervalu, Manitol 4krát 100 mg intravenózně po 6 hodinách, dále se podává Luminal, Celaskon, Pyridoxin, MgSO4, Calcium glukonicum, infúze krystaloidů a glukózy s ionty.
2. den: pacientka se cítí lépe, bolesti hlavy již neudává, je afebrilní, zornice izokorické, světloplachost ustoupila. Hrdlo je stále prosáklé, tonzily hypertrofické. Břicho je měkké, nebolestivé. Močí dostatečně. Jídlo i pití přijímá s chutí. Pokračuje se v zavedené intravenózní terapii. Stále se po 2 hodinách měří fyziologické funkce. Večer si pacientka stěžuje na bolesti zad, proto podán Ibalgin 400 mg 1 tbl. per os.
3. den: pacientka se cítí unavená, stěžuje si na bolesti zad po lumbální punkci, hlava ji však nebolí. Hrdlo je zarudlé, tonzily již čisté. Břicho nebolestivé. Intravenózní terapie zůstává stejná. V dopoledních hodinách je sérologickou laboratoří hlášena pozitivní klíšťová meningoencefalitida z krve i likvoru. Lékař ordinuje u pacientky pravidelnou rehabilitaci se zaměřením na záda. Dále je ordinováno ORL konzilium: v normě.
4.-5. den: pacientka se cítí lépe, ale ještě trochu unavená, je afebrilní, hlava nebolí, jen mírné bolesti zad. Hrdlo je prosáklé. Pokračuje se v zavedené infúzní terapii, postupně pochází ke snižování dávek Dexony. Provádějí se kontrolní krevní odběry, kde se v biochemii objevují zvýšené hodnoty jaterních transamináz, proto ošetřující lékař k zavedené terapii ordinuje hepatoprotektiva per os (Silymarin 3krát 2 tbl., Essentia-le forte 3krát 1 tbl. per os). Ukončena aplikace antibiotik - P-PNC intramuskulárně. Vzhledem ke zlepšení celkového zdravotního stavu je pacientka přeložena na standardní oddělení 54 Kliniky dětských infekčních nemocí. Oční vyšetření - kontrola: papily na fundu ohraničené, v niveau, cévy v normě, bez ložiskových změn. Na očním pozadí je nález v mezích normy, bez známek akutního městnání. Kontrola dle potřeby.
6.-8. den: pacientka je stále unavená, afebrilní, občas ještě udává bolesti hlavy a zad. Intravenózní terapie zrušena, pokračuje se v aplikaci léků per os.
9.-11. den: pacientka je klidná, afebrilní. Hlava i záda ji bolí jen mírně, jinak si na nic nestěžuje. Terapie stejná. Provádí se kontrolní krevní odběry, kde dochází k mírnému zlepšení hodnot jaterních transamináz.
12. den: pacientka je bez obtíží, afebrilní, potíže žádné neudává. Hrdlo již bledé. Břicho měkké, nebolestivé. Hlava, záda již nebolí, proto je pacientka propuštěna do domácího ošetřování s doporučením: ještě 14 dnů doma, klidový režim, jaterní dieta, Silymarin 3krát 2 tbl. per os, užívat do kontroly jaterních testů u obvodního pediatra. Při bolestech hlavy nebo zad možno podat Ibalgin 400 mg 3krát 1 tbl. per os. Dívka bude nadále sledována v poradně na Klinice dětských infekčních nemocí FN Brno u as. MUDr. Lenky Krbkové, CSc. Dále doporučeno tělesné šetření, neslunit se a neočkovat po dobu 3 měsíců.
Ošetřovatelský plán Ošetřovatelská diagnóza: riziko poruchy vědomí z důvodu základního onemocnění, projevující se neurologickými příznaky.
Cíl: pacientka bude plně orientovaná, bez neurologických příznaků. Intervence: pravidelně sledovat chování a projevy pacientky, zvracení, meningeální příznaky. Hodnocení: meningeální příznaky přítomny, pacientka je však plně orientovaná, nezvrací.
Ošetřovatelská diagnóza: změna tělesné pohody z důvodu bolesti hlavy, projevující se nelibostí. Cíl: pacientka se bude cítit dobře, je uvolněná, nebude mít bolesti hlavy. Intervence: pravidelné sledování projevu, charakteru a intenzity bolesti, zajistit klid, ticho, dle ordinací lékaře podat analgetika.
Hodnocení: pacientka po provedení lumbální punkce udává okamžité zlepšení, bolest postupně mizí.
Ošetřovatelská diagnóza: změna tělesné aktivity a režimu z důvodu provedené lumbální punkce, projevující se nutností dodržovat klidový režim 24 hodin.
Cíl: pacientka bude dodržovat klidový režim, je dostatečně informována. Intervence: pacientku informovat o změně pohybového režimu, kontrola sestry, zda jej dodržuje. Hodnocení: dítě dodržuje klidový režim na lůžku.
Ošetřovatelská diagnóza: změna ve vyprázdňování moči a stolice z důvodu nařízeného klidového režimu, projevující se studem a obtížností při vyprázdňování na podložní míse. Cíl: pacientka se bez potíží vyprázdňuje na podložní míse. Intervence: zajistit pacientce dostatek soukromí při vyprázdňování. Hodnocení: pacientka při dostatku soukromí nemá potíže s vyprázdňováním na lůžku. Ošetřovatelská diagnóza: potenciální riziko vzniku infekce z důvodu zavedení periferní žilní kanyly, projevující se bolestí v místě vpichu, otokem, zarudnutím a nefunkčností kanyly. Cíl: zabránit vzniku infekce. Intervence: pravidelně sledovat místo vpichu, otok, barvu kůže a bolestivost, při manipulaci s kanylou postupovat přísně asepticky.
Hodnocení: okolí místa vpichu je klidné, bez známek zarudnutí a infekce.
Ošetřovatelská diagnóza: porucha termoregulace z důvodu probíhajícího onemocnění, projevující se zvýšenou tělesnou teplotou. Cíl: pacientka bude mít fyziologickou tělesnou teplotu.
Intervence: pacientce pravidelně měříme tělesnou teplotu, podáváme dostatek tekutin, při teplotě nad 38,5 °C podáváme antipyretika dle ordinací lékaře.
Hodnocení: pacientka pravidelně přeměřována, při febriliích podána antipyretika.
Ošetřovatelská diagnóza: potenciální riziko poruchy spánkového rytmu z důvodu změny prostředí, projevující se ztíženým usínáním. Cíl: pacientka nebude mít porušený spánkový rytmus, bude spát celou noc, ráno bude dostatečně odpočatá. Intervence: zajistit vhodné prostředí pro spánek (vyvětrat pokoj, upravit pokojovou teplotu), tlumení bolesti. Hodnocení: po úpravě prostředí se pacientce rychleji usíná, spí klidně celou noc, nebudí se.
Ošetřovatelská diagnóza: potenciální riziko sociální izolace od rodiny, projevující se pocitem opuštěnosti, smutkem, pláčem.
Cíl: pacientka neztratí během hospitalizace sociální kontakt s rodinou, bude se chovat klidně.
Intervence: po domluvě s ošetřujícím lékařem setra informuje rodiče o možnosti návštěv na klinice, eventuálně o celodenním doprovodu rodiče dítěte, kontaktuje učitele a vychovatele.
Hodnocení: pacientka je každý den v kontaktu s rodiči, kteří ji pravidelně navštěvují, pacientka komunikuje a spolupracuje velmi dobře s ošetřujícím personálem i s ostatními dětmi.
Závěr
Klíšťová encefalitida má v našich podmínkách poměrně nízkou mortalitu. Přináší však nemocným obtíže nejen v akutní fázi, nýbrž je zdrojem dlouhodobých problémů v rekonvalescenci a dlouhé pracovní neschopnosti. Onemocnění probíhá závažněji s narůstajícím věkem. Jedinou skutečně účinnou a specifickou ochranou je očkování. (7)
Kromě očkování a jako ochranu před dalšími klíšťaty přenosnými nemocemi lze doporučit následující nespecifická opatření:
• při pobytu v ohnisku nákazy je nutné dbát na osobní ochranu před napadením klíštětem, tzn. nosit světlé oblečení, pevné boty, kalhoty vtažené do ponožek, použití repelentů,
• nelehat si do trávy bez podložky,
• je nutné si uvědomit, že klíšťata se nevyskytují příliš vysoko, maximálně ve výšce 60-80 centimetrů nad zemí, nepadají ani neskáčou ze stromů, jak se často traduje,
• po příchodu z přírody je třeba se prohlédnout, hlavně místa nejčastějšího přisátí klíšťat - podkolenní jamky, třísla, podpaží, za ušima, u dětí i vlasatou část hlavy, prohlídku opakovat za několik hodin,
• důležité je včasné a odborné odstranění klíštěte, tím je také snížena infekční dávka viru, místo přisátí řádně vydezinfikovat,
• ve zvláštních případech, pokud došlo k přisátí klíštěte v ohnisku nákazy, je možno použít hyperimunní imunoglobulin, max. však do 96 hodin po přisátí klíštěte.
Jana Přecechtělová, Klinika infekčních nemocí FN Brno
Literatura:
1. KRBKOVÁ L et al. Nehnisavé infekce centrálního nervového systému, Dětské infekční nemoci, Praha: Galén, 2003
2. BARTOŠOVÁ D et al. Vybrané kapitoly z dětské infektologie. Brno: IDVPZ, 1996.
3. CHMELÍK V et al. Duality of Life after Tick-Borne Encephalitis, Clinical Mikrobiology and Infection. Prague: ECCMID 14 (14th European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases), 2004.
4. HABANEC T. Neuroinfekce, AMI Report, 1998, 6, 29-30, s. 9-18.
5. HOLZMANN H, VOROBYOVA MS, LADYZHENSKAYA IP et al. Molecular epidemiology of tick-borne encephalitis virus. Vaccine, 1992, 10, p. 345-349.
6. BARTOŠOVÁ D et al, Dětské infekční nemoci - Trendy soudobé pediatrie. Praha: Galén, 2003.
7. ROZSYPAL R. Infekční nemoci pro diplomované sestry. Praha: 2002.
Fota archiv KDIN FN Brno
Recenzovali:
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., Medical Director Očkovacích center Avenier, Ostrava, Jesseniova LF UK, Martin
MUDr. Hana Tkadlecová,vedoucí protiepidemického odboru KHS ZK, Zlín
Další články v tomto čísle
- Anonymní čekárna
- Univerzalizace, nebo specializace?
- Sestry a porodní asistentky v Evropě
- Čas pro onkologickou sekci
- ČAS bude slavit i oceňovat
- Jak vznikají nové kódy výkonů nelékařů
- Co život dal a vzal
- Bude nám potešením privítať vás
- Konference oftalmologických sester a ortoptistek
- Prevence nozokomiálních infekcí