Číslo 5 / 2010
Kinestetika usnadňuje práci
Koncem loňského roku skupina pedagožek SZŠ a VOŠZ v Jihlavě ukončila týdenní pobyt v německém Mutlangenu. Se zdejší zdravotnickou školou a klinikou probíhají výměnné pobyty vyučujících a žáků již 15 let. V rámci projektu Společná péče o zdraví je naše motivace III. - i nadále spolupracovat ve zkvalitňování ošetřovatelské péče a zároveň v oblasti prevence, který je částečně hrazen z Česko-německého fondu budoucnosti, bylo tentokrát účelem pobytu učitelek další vzdělávání v kinestetické mobilizaci.
Odborné učitelky již povědomí o principech kinestetiky měly, kurs na obdobné téma absolvovaly na jihlavské SZŠ v loňském roce, kdy si osvojily, jak si ulehčit manipulaci s nemocným při využití jeho váhy.
Kinestetická mobilizace podporuje u nemocného fyziologický pohyb, mobilizuje svaly a klouby, předchází vzniku komplikací z imobility, zdravotnickým zařízením šetří finanční prostředky spojené s nákupem nákladných polohovacích lůžek. Manipulace s pacientem probíhá šetrně za minimalizace bolesti. Chrání ošetřující personál před pracovní neschopností z důvodu přetížení pohybového systému.
Odborným lektorem byl tentokrát v Německu Christian Steinbacher, zdravotník, který se v současné době věnuje výuce kinestetiky. Další lektorskou činnost provádí s manželkou, jde o skupinovou terapii zaměřenou na manželskou problematiku.
Ve spolkové republice Bádensko-Wúrttembersko kinestetika není součástí výuky ve zdravotnických školách. Úroveň užití této metody v ošetřovatelské praxi je proto velmi rozdílná.
Německý lektor ve svém výkladu kladl důraz na důležitost zjištění, jaké má pacient pohybové možnosti a jak jich lze využít při jeho transportu. Mělo by být zřejmé, že je nevhodný například obvyklý způsob přenosu na „polohovací" podložce. Možná jde o způsob rychlý, ale pro pacienta pocitově nepříjemný, protože jde o druh pohybu bez možnosti kontroly, vyvolávající strach, někdy bolestivý. S pacientem je manipulováno pasivně, přitom však možnost vnímat vlastní pohyb je pro něj důležitá.
Sestry při manipulaci s nemocným rozhodně pocítí, že zatížení jejich pohybového systému je nefyziologické. Změnu polohy pacienta provádí obvykle s vynaložením určité síly. Německý lektor zdůrazňoval důležitost motivovat pacienta k pohybu. Při něm dochází ke stimulaci celého pohybového systému, k upevnění mozkových drah, pro práci smyslů (exteroreceptory, proprioreceptory) je stimulace přímo podmínkou.
Christian nás učil, že při manipulaci s pacientem je zásadní přenášet pohyb na „hmotu", tedy na části těla, které si v poloze na zádech uvědomujeme jako těžší, jako jsou zejména hlava, lopatky, hýždě atd. Pokud bude kontakt sestřiných rukou na „hmotě", je změna polohy nemocného poměrně snadná. Ostatní prostory - např. krk, podpaží, bederní krajina - musí zůstat volné. Omezení pohybu tohoto „meziprostoru" znamená ztížení pohybu. Klasickým příkladem je znehybnění krku přiložením fixačního límce při onemocnění krční páteře.
Je známo, že batole rozvíjí své pohybové schopnosti bez učení - samo se otáčí na bok, leze po čtyřech, staví se k opoře. Přirozeného pohybového vzorce bychom měli využít např. při pádu pacienta na zem. Postavit ho můžeme pomocí slovních instrukcí zcela sami. Tak jako by se zvedalo ze země malé dítě.
Při základních ošetřovatelských činnostech je dobré myslet i na „přizpůsobení okolí" pacienta. Významný efekt má použití složeného prádla. Všichni asi používáme při podávání podložní mísy u nepohyblivého pacienta polohy na boku. Jeho přetočení zpět na záda na podložní mísu je ale obtížné, mísa se špatně podsunuje. Proč nepoužít obyčejné složené prádlo pod bok pacienta jako „rampu"? Pacient má bok ve vyšší poloze a mísu pod něj potom umístíme velmi snadno.
Kinestetika je rozhodně usnadněním práce zdravotníků. Většinu úkonů s pacientem zvládne sestra sama, aniž by si namáhala záda. Jistě je pro personál časově náročnější a pro pacienty bude zpočátku hodně nezvyklá, často jde totiž o velmi blízký tělesný kontakt se zdravotníkem. Tato technika ale rozhodně navazuje na přirozenost pohybu se zdůrazněním, jak využít i potenciálu pacienta. Schopnost téměř samostatného pohybu je pro jeho sebevědomí velmi důležitá.
Kurs kinestetické mobilizace na mutlangenské zdravotnické škole byl třídenní, další dny pobytu vyplnily odborné stáže ve zdravotnických zařízeních - klinice v Mutlangenu, psychiatrické léčebně v Goppingenu, Centru svaté Anny pro seniory ve Swábisch Gmúndu. Zde je kromě pečovatelské služby pro nejstarší generaci zajišťována i péče o pacienty ve vigilním kómatu. Jihlavské učitelky měly možnost vidět, jak se zachází s pacientem, jaký je kladen důraz na prostředí kolem něj, jaké jsou mu poskytovány služby. Jednoznačně lze říci, že centrem péče německých zdravotníků je spokojený pacient.
PhDr. Kateřina Emmerová, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Jihlava
Fota Mgr. Eva Horňáková (1-4) a autorka
Další články v tomto čísle
- Anonymní čekárna
- Univerzalizace, nebo specializace?
- Sestry a porodní asistentky v Evropě
- Čas pro onkologickou sekci
- ČAS bude slavit i oceňovat
- Jak vznikají nové kódy výkonů nelékařů
- Co život dal a vzal
- Bude nám potešením privítať vás
- Konference oftalmologických sester a ortoptistek
- Prevence nozokomiálních infekcí