Číslo 5 / 2010
Čas pro onkologickou sekci
Problematika onkologických onemocnění a onkologické léčby patří k palčivým otázkám nejen ve zdravotnictví. Společnost se vyrovnává s faktem, že každoročně přibývá onkologicky nemocných (odhaduje se, že v roce 2010 bude v ČR okolo 450 tis. pacientů s onkologickým onemocněním), a strmě rostou finanční nároky na léčbu těchto chorob.
Vznik a zaměření sekce
Specifická ošetřovatelská problematika v onkologii vedla už v roce 1986 k uspořádání 1. konference středních zdravotnických pracovníků pracujících v onkologii v rámci Brněnských onkologických dnů. Do programu konference byla zařazena přednáška o podílu České společnosti sester (ČSS) na řešení odborných otázek ošetřovatelské péče. V návaznosti na konferenci byl výborem ČSS schválen návrh na ustavení sekce onkologie. Historicky první předsedkyní se stala Hilda Vorlíčková, které po boku stála vědecká sekretářka ČSS Květa Musilová. V roce 2000 se ČSS spojila s Českou asociací sester (ČAS) a Hilda Vorlíčková se stala na dvě volební období prezidentkou. Pro onkologickou sekci to znamenalo spoustu úkolů a výzev, ale taktéž první kontakty se zahraničím. V současné době má onkologická sekce téměř 300 členů a jsou v ní zastoupeny sestry různých specializací nejen z komplexních onkologických center (KOC), ale taktéž z menších oddělení, které stojí v první linii kontaktu s onkologickým pacientem.
Onkologická sekce se soustředila na několik základních cílů:
• pořádání odborných akcí na aktuální témata onkologické praxe;
• rozvíjení ošetřovatelského výzkumu a realizování výsledků výzkumu v praxi;
• rozvíjení spolupráce ať už v rámci ČAS, či s dalšími subjekty;
• rozvíjení mezinárodní spolupráce.
Aktivity sekce a mezinárodní spolupráce
Onkologická sekce v průběhu let pořádala či se podílela na organizaci pracovních dnů, konferencí, sjezdů a seminářů pořádaných jednak výborem sekce, ale i na pracovištích v různých koutech republiky (Olomouc, Ostrava, Plzeň, Praha, Liberec, Brno). Mezi největší akce se řadí již tradiční setkání zdravotníků v onkologii v rámci Brněnských onkologických dnů, Olomouckých hematologických dnů a ještě před několika lety konference věnovaná podpůrné péči v Ostravě.
Členové sekce aktivně vystupují i na mezinárodních akcích v rámci Evropské společnosti onkologických sester (EONS) či v rámci sesterské skupiny Evropské společnosti pro transplantaci kostní dřeně a krvetvorných buněk (NG-EBMT) - ať už s prezentacemi, postery, nebo účastí ve vědeckém výboru. Ve vedení těchto mezinárodních skupin jsme měli a máme své zástupce (EONS - H. Vorlíčková, NG-EBMT - E. Bystřická). Během mezinárodní spolupráce programu HOPE byly pořádány první kursy paliativní péče za účasti odborníků onkologické a paliativní péče z Anglie (společné týmové kursy pro lékaře a sestry). Už v roce 1990 Hilda Vorlíčková absolvovala tříměsíční odbornou stáž v Anglii. A nedlouho poté, v r. 1992, absolvovala v Anglii specializační studium v onkologické péči, a stala se tak v Československu první sestrou specialistkou s celosvětově uznávaným certifikátem. Další kolegyně (A. Koukalová, P. Kibitzová) absolvovaly např. v roce 2008 v rámci spolupráce s NG-EBMT specializační studium v hematoonkologické péči na transplantační jednotce v Curychu.
Spolupráce s Brnem
Zásadní podíl má sekce ve spolupráci s pracovníky NCONZO v Brně na vypracování projektu specializačního vzdělávání v onkologii (dle podkladů EONS), které posloužilo jako vzor pro další specializační programy. Významná je i podpora a realizace výzkumné činnosti především v oblasti ošetřovatelské péče (vypracování standardů kvality, auditů, sledování indikátorů kvality péče), hodnocení kvality života, péče o pacienty na transplantačních jednotkách.
Sekce nezůstává pozadu ani v nových oblastech onkologie, jako je např. klinické testování nových léčiv či dodržování zásad správné klinické praxe (GCP). Vůbec první seminář tohoto typu zorganizoval předseda onkologické sekce V. Kajaba na podzim roku 2009 v Olomouci. Zde měly týmy lékařů a sester možnost více se dozvědět o klinickém zkoušení, problematice klinických studií a zásadách GCP. Získaný certifikát je pro zadavatele klinických studií mnohdy podmínkou deklarování odbornosti a kompetence v této problematice. Na mnoha onkologických pracovištích dnes působí sestry v pozicích výzkumných sester, studijních koordinátorek či v data managementu. V rámci publikačních aktivit přispívají členové onkologické sekce do tuzemských i zahraničních odborných časopisů a do roku 2008 sekce pravidelně vydávala časopis Onkologická péče.
Pohled do budoucnosti
V roce 2011 oslaví sekce onkologie 25. výročí svého založení. Výbor sekce se proto rozhodl ustavit komisi historie, která zpracuje dostupné materiály o činnosti a zajímavostech sekce a s výsledky bude seznamovat sesterskou, ale i ostatní odbornou veřejnost. Pohled do historie onkologické péče v ČR ukazuje obrovský skok nejen v možnostech nové generace léčiv, biologické léčby a špičkové diagnostiky, ale ukazuje i na mnohdy nelehké podmínky práce dnes odcházející generace sester a kvalitativní skok v ošetřovatelské a podpůrné péči v onkologii. Už nyní připravujeme spolupráci při setkání onkologických sester v roce 2012 v Praze, kterou pořádá International Society for Nurses in Cancer Care (ISNCC) ve spolupráci s organizací EONS a předpokládá se účast více než 700 onkologických sester z různých koutů světa.
Václav Kajaba, Květa Musilová, Libuše Pankrácová, členové onkologické sekce ČAS