Číslo 5 / 2010
American Journal of Nursing, 2008, 108, č. 12
KENNEDY MS. Assessing sleep in caregivers of people with dementia (Hodnocení spánku u osob pečujících o pacienty s demencí): 14.
Článek klade otázku, jestli je špatná kvalita spánku u osob pečujících o dementní jedince spojena s depresí. Výzkum na Floridské univerzitě se zabýval pečovateli, kteří si často stěžovali na špatnou kvalitu spánku. Byly porovnány subjektivní i objektivní údaje ze dvou předchozích studií, týkající se spánkových vzorců u starších osob pečujících o jedince s demencí a u osob, které o nikoho nepečují. Střední věk nepečujících osob byl 73 let, tito jedinci žili v komunitě a netrpěli žádnými jinými poruchami spánku kromě nespavosti. Střední věk pečujících osob byl 71 let, rovněž tito jedinci neměli kromě nespavosti jiné poruchy spánku a poskytovali přímou péči osobám s demencí, které se v noci často probouzely. Zdravotní stav obou skupin byl podobný.
Podle výsledků studie spánek pečujících osob měl horší kvalitu, byl charakterizován celkově kratší dobou trvání a delším usínáním. Autoři studie upozorňují sestry, aby se při stanovení sesterské diagnózy pečujících osob zaměřovaly mimo jiné také na depresi, aby poučily pečující osoby o technikách kontroly starostí a o tom, jak zlepšit kvalitu spánku jedinců s demencí, což má za následek rovněž zlepšení kvality spánku pečujících osob.
KENNEDY MS. Creating new pathways in damaged brains (Vytváření nových spojů v poškozeném mozku pomocí elektrického rehabilitačního chodníku): 19.
Pacienti po srdečním infarktu jsou většinou vybízeni ke cvičení, aby si zlepšili svou fyzickou kondici. Pacienti po cévní mozkové příhodě (CMP) jsou však pouze instruováni v tom smyslu, že se mají naučit žít se svým postižením. Proto byla uskutečněna randomizovaná studie, jejíž výsledky ukázaly, že cvičení na elektrickém rehabilitačním chodníku zlepšilo mobilitu a kardiovaskulární zdraví pacientů i po několika letech po CMP.
Studie se účastnilo 71 pacientů s hemiparetickou poruchou chůze, která trvala průměrně čtyři roky, 27 pacientů z této skupiny mohlo chodit bez pomůcky. Polovina účastníků studie cvičila půl roku na elektrickém rehabilitačním chodníku vždy po dobu 40 minut třikrát týdně, se zvyšováním intenzity i doby každé dva týdny. Kontrolní skupina se účastnila protahovacích cvičení. Rychlost chůze se u první skupiny zvýšila o 51 %, u kontrolní skupiny jen o 11 %. Důležitým zjištěním bylo, že chůze na rehabilitačním chodníku zvýšila rovněž aktivitu mozku, a proto autoři studie doporučují tuto terapii jako součást rehabilitačního programu pro pacienty po CMP.
WORTH T. Preventing weight loss in nursing home residents (Prevence úbytku hmotnosti u obyvatel pečovatelských domů): 22.
Ztráta hmotnosti u obyvatel pečovatelských domů je spojena se špatnými zdravotními výsledky včetně nárůstu hospitalizací a úmrtí. Studie obyvatel čtyř pečovatelských domů, kteří se vyznačovali nízkým orálním příjmem potravy, však ukázala, že pomoc při jídle nebo rozšíření jídelníčku o svačiny může působit jako prevence hmotnostních úbytků.
Do studie byli zařazeni senioři s průměrným věkem 82 let, většinou ženy, bydlící v pečovatelských domech tři roky, se středním až těžkým kognitivním postižením, s nízkým příjmem potravy. Byli rozděleni na kontrolní a intervenční skupinu, po dobu 24 týdnů byla kontrolní skupině poskytována obvyklá péče a intervenční skupině byla poskytována asistence při jídle, což znamenalo, že obyvatelé mohli jíst, kde chtěli, mohli dostávat přidáno a každému se věnoval jeden člověk - asistent. Výsledkem byl zvýšený příjem kalorií u intervenční skupiny. Po 24 týdnech se pak z kontrolní skupiny stala skupina intervenční a naopak, se stejnými výsledky jako v předchozím případě.
Autoři studie upozorňují na vliv deprese na množství přijaté stravy a doporučují kombinaci asistence při jídle a léčby deprese u depresivních pacientů. Protože většina seniorů má také malou chuť k jídlu, je výhodné rozdělit jídlo na více menších dávek, které jsou schopni starší lidé sníst.
The ethics of recruiting foreign-educated nurses (Etika náboru sester, které získaly své vzdělání v cizině): 25-26.
V USA v současné době pracuje více než 90 000 sester, které získaly své vzdělání v cizině, což reprezentuje přibližně 4 % všech sester. Tyto sestry musí vyhovět požadavkům kladeným na přistěhovalce, ale agentury a zaměstnavatelé, kteří provádějí nábor, jsou z velké části neregulováni. Výsledkem je výskyt nečistých praktik, a proto vydala skupina zdravotnických organizací směrnice pro zaměstnavatele a agentury získávající nové pracovníky ve zdravotnictví - Dobrovolný kodex etického chování při získávání sester vzdělaných mimo území USA pro práci v USA. Tento kodex se snaží chránit sestry před vykořisťováním a zneužíváním a definuje minimální standardy pro způsob zacházení s těmito pracovníky. Specifickým znakem tohoto kodexu je, že ti, kdo ho podepsali, souhlasí s tím, že budou sledováni za účelem zjištění dodržování kodexu.
Kodex vznikl na základě výzkumného projektu týkajícího se náboru sester v mezinárodním měřítku. Tento projekt odhalil závažnost problému vykořisťování sester vzdělaných v zahraničí a špatného zacházení s nimi ze strany náborových agentur i zaměstnavatelů. Pracovní skupina pro vytvoření kodexu se skládala ze zástupců mezinárodních náborových agentur, zaměstnavatelů, asociací sester a skupin hájících práva sester vzdělaných mimo území USA.
Kodex ve své první části obsahuje minimální standardy specifikující povinnosti náborových agentur a zaměstnavatelů, které jsou v souladu se zákony jak USA, tak země původu sester. Uvádí také v hlavních rysech transparentní praktiky zaměstnávání, komunikace, požadavky na vzdělání apod. Dodržování těchto standardů bude monitorováno radou složenou ze členů organizací zastoupených v pracovní skupině. Druhá část kodexu předkládá nejlepší postupy, které mají náborové agentury a zaměstnavatelé používat, aby snížili negativní dopad emigrace na zdrojové země.
PhDr. Kateřina Drábková
Další články v tomto čísle
- Anonymní čekárna
- Univerzalizace, nebo specializace?
- Sestry a porodní asistentky v Evropě
- Čas pro onkologickou sekci
- ČAS bude slavit i oceňovat
- Jak vznikají nové kódy výkonů nelékařů
- Co život dal a vzal
- Bude nám potešením privítať vás
- Konference oftalmologických sester a ortoptistek
- Prevence nozokomiálních infekcí