Číslo 4 / 2010
Odchlípení sítnice
Amotio retinae (odchlípení sítnice, OS) je odloučení senzorické části sítnice od retinálního pigmentového epitelu (RPE), čímž dochází k postupnému nebo náhlému zhoršení zraku (výrazněji při postižení centrální části sítnice - žluté skvrny - makuly). Rozdělujeme rhegmatogenní (s trhlinou sítnice) a nonrhegmatogenní (zahrnující trakční a exsudativní odchlípení).
Rhegmatogenní odchlípenní sítnice
(rhegma - trhlina)
Vzniká trakcí sklivce v místě ztenčené či degenerativně změněné sítnice (obr. 1), trhlina má typicky podkovovitý tvar. Je-li trhlina lokalizována v místě sítnicové cévy, může nastat i krvácení do sklivce. Krev, která se uvolní do sklivce z natržené cévy při vzniku trhliny, vyvolá falešný zrakový vjem padajících černých sazí.
Není-li riziková trhlina sítnice včas diagnostikována a ošetřena, tekutina ze sklivcového prostoru začne pronikat pod sítnici a odchlipovat ji. Příznakem postupujícího odchlípení sítnice je clona, která se objeví někde při okraji zorného pole, nejčastěji začíná dole u nosu, může postupovat během hodin až dnů a zastínit centrální vidění. Centrální vidění je postiženo v okamžiku, kdy odchlípení již zasahuje do místa nejostřejšího vidění. Důkladná anamnéza je velmi cenná při primárním zjišťování, kde se sítnice začala odchlipovat a kde může chirurg očekávat primární trhlinu sítnice.
Nonrhegmatogenní odchlípení sítnice
Odchlípení sítnice bez přítomnosti trhliny může být způsobeno buď vitreoretinální trakcí (tahem sklivce za sítnici bez jejího natržení), nebo subretinální exsudací (exsudace - tvorba tekutiny).
Trakční odchlípení nalézáme u pacientů s těžkou proliferativní diabetickou retinopatií, po sítnicových cévních uzávěrech, penetrujícím poranění, u retinopatie nedonošených. Trakční síly vznikají ve sklivci samém, na povrchu sítnice nebo dokonce pod sítnicí (obr. 2). V konečném stadiu může vést trakce ke vzniku trhliny a příčina je potom kombinovaná (tzv. trakčně-rhegmatogenní amoce).
Exsudativní odchlípení sítnice je výsledkem hromadění subretinální tekutiny v důsledku onemocnění choroidey (cévnatky) či samotné sítnice. Mezi příčiny odchlípení řadíme záněty a nádory, subretinální krvácení v důsledku pokročilé VPMD (věkem podmíněné makulární degenerace).
Vyšetření
Vyšetření zrakové ostrosti (různé typy optotypů). Při biomikroskopickém vyšetření zadního segmentu oka na štěrbinové lampě nalézáme šedavě zkalenou, nařasenou až balónovitě vlající sítnici. Tvar rhegmatogenního odchlípení je vždy konvexní (vypouklý), na rozdíl od konkávního (dutého) tvaru trakční amoce.
Vyšetření nitroočního tlaku (NOT) - norma 17-22 mm Hg.
Ultrazvukové vyšetření - pomáhá při větším rozsahu sklivcového krvácení, kdy nelze při biomikroskopii provést spolehlivé vyšetření sklivcové-ho prostoru a sítnice.
Změny po odchlípení sítnice
Neléčené odchlípení sítnice způsobuje narušení metabolismu fotoreceptorů a ztrátu jejich funkce. Proto je důležité amoci diagnostikovat a operovat co nejdříve, zvláště urgentní je operace u nemocných, u nichž dosud není odchlípena makula.
Terapie
Pouze chirurgická léčba. K operaci je indikováno každé rhegmatogenní odchlípení sítnice hrozící progresí a postižením zraku. Cílem operace je dosáhnout přiložení sítnice či alespoň přiložení makuly. Klíčem k úspěchu je dokonalé a trvalé uzavření trhliny sítnice. Používáme různé operační techniky, z nichž nejdůležitější jsou episklerální plombáž, pneumatická retinopexe a pars plana vitrektomie.
Episklerální plombáž - promražení sítnice, tzv. kryoretinopexe, při které jsou trhliny sítnice transklerálně ošetřeny sondou, jež má na konci teplotu asi -70 °C, dále našití silikonové plomby různého tvaru, velikosti a pružnosti nevstřebatelnými stehy na skléru v místě trhlin (obr. 3, 4), čímž je dosaženo zmenšení či přerušení tahu sklivce s následným přiložením sítnice. Toto operační řešení je vhodné pro nekomplikované amoce menšího rozsahu s příhodnou lokalizací trhliny, jež dovoluje našití silikonové plomby.
Pneumatická retinopexe - rychlý ambulantní výkon, vhodný jen pro určité typy odchlípené sítnice s trhlinou v horních kvadrantech, kterou lze uzavřít pomocí injikované bubliny expanzivního plynu do oka s předchozí kryoretinopexí nebo laserovou retinopexí (obr. 5).
Pars plana vitrektomie (PPV) se provádí u očí, u nichž nelze uzavřít trhlinu a přiložit sítnici extraokulární procedurou. Při PPV je z oka, pokud to lze, odstraněn veškerý sklivec, vitrektomem jsou přerušeny všechny vitreoretinální trakce. Trhliny jsou poté ošetřeny laserovou koagulací či kryopexí. Sítnice je pak přiložena pomocí vnitřní tamponády. Prostředky vnitřní tamponády jsou vzduch, expanzivní plyny a silikonové oleje. V případě užití silikonového oleje a klidného pooperačního nálezu s přiložením sítnice následuje zhruba po třech měsících jeho vypuštění.
Pooperační péče
Důležité je sledovat nitrooční tlak, stav předního segmentu oka (rohovky, přední komory, zornice) a dbát na dodržování předepsané polohy hlavy pacienta, aby byla vnitřní tamponáda co nejúčinnější. Lokálně se do spojivkového vaku aplikují antibiotika, steroidy, popř. mydriatika, antiglaukomatika aj. Pacient se do domácího ošetření propouští 2.-3. den a přechází do péče obvodního oftalmologa, který dále upravuje lokální terapii. Pracovní neschopnost zpravidla nepřesahuje 3-4 týdny. Pacient s úspěšně přiloženou sítnicí je schopen normálního života prakticky bez omezení, ovšem s rozumnou opatrností ohledně extrémních rizik při práci či sportu.
Kazuistika
Na naše lůžkové oddělení přichází s doporučením k hospitalizaci 50letý muž s diagnózou amotio retinae rhegmatogenes LO.
OA: nikdy se s ničím neléčil, prodělal pouze běžné dětské nemoci.
NO: vnímá postupně zhoršující se vidění, asi před týdnem „padající černé saze", nyní vnímá clonu dole u nosu. VOP (visus pravého oka) 6/6, VOL (visus levého oka) 6/15, NOT 18/11.
Při hospitalizaci doplňujeme interní předoperační vyšetření, anesteziologické vyšetření a pacient je indikován k operačnímu řešení na sále.
Operačním výkonem byla pars plana vitrektomie s vnitřní tamponádou silikonovým olejem. Pacient je poučen před operací a opakovaně po operaci o nutnosti udržování polohy na břiše nebo v poloze vsedě hlavou dolů s krátkými pauzami pro jídlo a toaletu.
1. den po operaci je nitrooční tlak 16/25, VOP 6/6, VOL 1/15, sítnice leží, pooperační průběh dobrý, lokálně do oka aplikujeme ATB Maxitrol kapky 5krát denně, Atropin 1% kapky 3krát denně, provádíme hygienu oka dle potřeby. Pacient udává pouze mírné bolesti oka, analgetika odmítá, doporučujeme ledování gelovými polštářky.
2. den po operaci NOT 18/20, VOP 6/6, VOL 1/15, sítnice leží, pacient poučen ohledně péče o oko, aplikace očních kapek, polohování na břiše, klidovém režimu, kontrole do 3 dnů u obvodního očního lékaře a za 3 měsíce u operatéra.
Ošetřovatelské diagnózy
• Akutní bolest v souvislosti s operací oka.
• Strach a úzkost vzhledem ke změně prostředí a operace oka.
• Riziko vzniku infekce vzhledem k porušené integritě kůže a operační ráně.
• Riziko pádu z důvodu postižení smyslového ústrojí, lokální medi-kace.
Poznámka lékaře
Rhegmatogenní odchlípení sítnice má roční incidenci přibližně 1/10 000 obyvatel. Jde o nález, který vyžaduje pečlivé oftalmologické vyšetření a většinou i brzký operační výkon. Pacienti přicházejí s anamnézou záblesků a „padajících sazí" či „pavoučků", jež v nás musí vzbudit podezření na trhlinu sítnice s přemosťující cévou a následným sklivcovým krvácením. Pokud se pacient dostaví k vyšetření v tomto stadiu, je dost pravděpodobné, že ještě nedošlo k odchlípení sítnice. Tehdy můžeme sítnicovou trhlinu elegantně ošetřit laserem, tzv. baráží, jež zajistí přijizvení okrajů trhliny s minimalizací rizika rozvoje amoce. Bohužel se v praxi často setkáváme s pacienty, kteří problém banalizují a čekají na spontánní ústup potíží, a to i v případě, kdy se již rozvíjí amoce sítnice a pacienti pozorují omezení zorného pole (udávají clonu). Nezřídka přijdou až ve stavu, kdy amoce postoupila do centra sítnice a kdy došlo i k odchlípení tzv. makuly se žlutou skvrnou, tedy místa nejostřejšího vidění. Tehdy vidění klesá i na pouhý pohyb před okem.
Tam, kde ještě nedošlo k odchlípení centrální části, by měla být operace provedena co nejdříve. Tito pacienti pak mají velkou šanci na dobrou výslednou zrakovou ostrost. Pokud je odchlípená centrální část sítnice, platí pravidlo - kolik dnů je makula odchlípená, do tolika dnů by měli být pacienti odoperováni. U pacientů s odchlípením makuly do 10 dnů je šance na výsledný visus 0,5 a lepší 71 %, tam, kde odchlípení trvá více než 6 týdnů, pouhých 14 %. Důležité je i vyšetření druhého oka, kde musíme pátrat po možných rizikových faktorech pro vznik amoce - tzv. maligních degeneracích, což jsou zeslabená místa sítnice, kde může trakcí sklivce snáze dojít ke vzniku trhliny sítnice a následně pak k jejímu odchlípení. Tato místa se proto preventivně ošetřují laserovou koagulací či kryopexí.
Anna Dolejší, DiS., Oftalmologická klinika FN Královské Vinohrady, Praha
Ludmila Jahnová, Oftalmologická klinika FN Královské Vinohrady, Praha
Literatura:
1. KUCHYNKA P a kol. Oční lékařství, Praha: Grada 2007.
2. PITROVÁ Š, VLK F, VLKOVÁ E. Lexikon očního lékařství, Brno: nakl. František Vlk, 2009.
3. SYNEK S, SKORKOVSKÁ Š. Fyziologie oka a vidění. Praha: Grada, 2004.
Recenzoval:
MUDr. Miroslav Veith, Oftalmologická klinika FN Královské Vinohrady, Praha
Další články v tomto čísle
- Z dubnového zápisníku
- Holistický přístup k pacientovi
- O prestiži sester s ministryní zdravotnictví
- Povolání sestry, zdravotnického asistenta a pečovatele pohledem z praxe. V čem jsou stejná a v čem odlišná?
- Ohodnocení sester domácí péče
- Čas pro nefrologickou sekci
- Co život dal a vzal
- Nursing Times, 2009, 105, č. 41
- Ženy, které měnily zdravotnictví 12. – Ludmila Nermutová
- Studijní pobyt v Itálii – příležitost pro sestry