Číslo 4 / 2010
Importované nemoci a možnost jejich endemizace
Od začátku 90. let 20. století dochází k prudkému rozvoji individuálního i organizovaného turismu a s otevřením hranic získávají české společnosti stále víc zajímavých zakázek v cizině. Navíc velké množství Čechů pracuje pro zahraniční zaměstnavatele na terénních projektech v rozvojových zemích. Čeští cestovatelé vyrážejí do tak odlehlých oblastí, jako jsou Tichomořské ostrovy, izolované vesnice v Papui-Nové Guineji nebo pralesy na Madagaskaru. I přes vývoj stále nových očkovacích látek a léků, včetně nové generace antimalarik, ještě pořád existují stovky patogenů, proti nimž jsou možnosti naší ochrany jenom nespecifické. Mezi nejčastější zdravotní problémy při pobytu v cizině patří vedle úrazů infekce dýchacích cest, zažívacího traktu a různé druhy kožních problémů. U některých nemocí existuje i potenciál tzv. endemizace v domovském regionu. To znamená, že po jejich importu do domovské země je možnost nákazy místních obyvatel, kteří nikdy rizikové oblasti nenavštívili.
Nejrizikovější oblasti
V absolutních číslech je výskyt zdravotních problémů nejčastější v populárním Egyptě, většinou ve formě gastroenteritidy. Často se však neobjevují v oficiálních statistikách, protože jenom malá část nemocných vyhledá po návratu domů lékařskou pomoc. Klasický průjem se zvýšenou tělesnou teplotou, bolestivými tenesmy, někdy doprovázený zvracením, vyžaduje dostatečnou rehydrataci, dietu a užití vhodného střevního dezinficiens. Pro tento účel je vhodný známý egyptský lék Antinal, z našich zejména Ercefuryl. I přes pověry, že průjmům označovaným jako „pomsta faraonů" se nelze vyhnout, účinná prevence existuje: konzumace výlučně tepelně upravené zeleniny (nikdy ne syrové listové), ovoce s hrubou slupkou a jenom pokud si ho sami oloupeme, žádné krémy, majonézy, zákusky, zmrzliny od pouličních prodavačů, vodu jenom balenou a led do nápojů výlučně z pitné vody. Samozřejmostí je důkladná hygiena rukou. V relativních číslech je ze zdravotního hlediska nejrizikovější Indie. V této zemi, která je směsicí různých kultur a náboženství, hrozí bezpočet rizik, zejména pokud jde o gastrointestinální infekce. Uvedená preventivní opatření jsou proto i tady nesmírně důležitá, samozřejmě v kombinaci s očkováním proti virové hepatitidě A, choleře a ETEC (enterotoxigenní E. coli) nebo břišnímu tyfu.
Nejvyšší mortalitu má malárie
Nejvíc obětí ze všech exotických nemocí si na našem kontinentu každoročně vyžádá malárie, a to i přesto, že se nikde v Evropě nevyskytuje. Až 300 Evropanů ročně zaplatí za svou neinformovanost nebo lhostejnost životem. Před několika měsíci byl např. v celém Dánsku zakázán prodej last moment zájezdů do západní Afriky poté, co několik pacientů nestihlo před odjezdem navštívit specializované centrum, a dva z turistů zaplatili daň nejvyšší. Existuje přitom celá plejáda antimalarik (Lariam, Malarone, Delagil, Plaquenil, Doxybene apod.), které poskytují před touto potenciálně smrtelnou nemocí spolehlivou ochranu. Hlavním problémem je, že jejich renomé u laické veřejnosti je poměrně neopodstatněně negativní. Pokud se dodrží individuální kontraindikace a cestovatel je dostatečně poučen o způsobu jejich užívání, výskyt nežádoucích účinků je minimální. Například tolik očerňovaný Lariam způsobuje problémy pouze u 3 % osob, zbylých 97 % benefituje z jeho ochranných antimalarických účinků bez problémů. Nejnebezpečnějším ze čtyř druhů malarického původce je současně druh nejčastější -Plasmodium falciparum. Jím způsobená infekce může probíhat nenápadně i bez zvýšené teploty, případně formou průjmu, a tím stěžuje včasnou diagnostiku nemoci. Protože vektor této nemoci Anopheles sp. se v Evropě i na našem území běžně vyskytuje, může být infikovaný cestovatel za jistých okolností zdrojem infekce i pro své okolí. Nedávný případ této nebezpečné infekce na Korsice u osoby, která nikdy nenavštívila malarické oblasti, jasně dokazuje možné nebezpečí. Jak se později zjistilo, místní komár přenašeč nasál krev jiného Korsičana, který se vrátil z pobytu v Africe, než byl tento pacient hospitalizován a umístěn do izolace. Občas dochází i ke vzniku fenoménu zvaného letištní malárie. Příznaky nemoci jsou pozorovány u osob bez cestovatelské anamnézy, žijící ve vzdálenosti několika kilometrů od velkého mezinárodního letiště. I přes povinnou dezinsekci letadel leteckým personálem po odletu z rizikové země (letušky obcházejí letadlo s dezinsekčním sprejem), je malarický komár schopen přežít i několikahodinovou cestu při nízkých teplotách a udržet si svou infekčnost. Následně po příletu může v teplém ročním období nakazit hned několik osob v perimetru svého doletu 3-5 kilometrů.
Endemizace západonilské horečky v USA
Jak málo stačí k endemizaci exotické nemoci v některé z vyspělých zemí mírného klimatického pásma, dokazuje případ z USA. Hejno migrujících ptáků muselo koncem 90. let 20. století obletět hurikán v karibské oblasti na obvyklé trase ze severní Afriky do Latinské Ameriky severním obloukem. Jejich krátkodobé mezipřistání ve státě New York na východním pobřeží USA vedlo k tomu, že jejich krev s virem západonilské horečky (WNF, West Nile Fever) nasáli místní komáři, kteří následně tuto původně výlučně regionální africkou nemoc přenesli i na člověka. I přes veškerá protiepidemická opatření včetně plošného dezinsekčního sprejování rozlehlých oblastí a masivní informační kampaně zaměřené jak na odbornou, tak i na laickou veřejnost se v průběhu následujících let WNF rozšířila do téměř všech federálních států USA, pravděpodobně natrvalo. V této zemi tak na exotickou nemoc umírá každý rok několik osob, především ve vyšším věku. Už z názvu západonilská horečka vyplývá původní rozsah endemických oblastí této nemoci. Je pro nás proto faktem hodným pozornosti, že ptáci a lidé s přítomností asymptomatické infekce již byli zachyceni blízko jižních hranic ČR, v Rakousku i v západním Maďarsku. V jižních oblastech Evropy včetně Kypru nebo Řecka se tato nemoc už prokazatelně, i když zatím velmi vzácně vyskytuje a přenáší. O tom svědčí i nedávný, intenzivně medializovaný případ závažné neuroinfekce herce Pavla Nového po dovolené ve Středomoří. Pečlivé používání repelentů je proto jednoznačně namístě.
Tropická horečka chikungunya blízko nás
Další příklad, tentokrát z našeho kontinentu, je z nedávné doby. Chikungunya je tropická virová horečka přenášená komárem a projevující se zvýšenou tělesnou teplotou, bolestí hlavy a zejména intenzivní artralgií a myalgií s občasným výskytem kožního exantému. Vyskytuje se formou epidemií zejména ve spádových oblastech Indického oceánu, jako jsou ostrovy Madagaskar, Komorské ostrovy, Mauricius a především Réunion, a relativně běžná je také na indickém subkontinentu a Srí Lance. Protože jde o oblasti turisticky populární, nákaza evropských cestovatelů a import nemoci do domovské země nejsou vzácností. K dosud největšímu případu endemizace došlo v severní Itálii v turisticky oblíbené provincii Emilia Romagna (nacházejí se zde např. Boloňa, Rimini, nedaleko leží San Marino). Stačila návštěva jedné infikované osoby z Indie k tomu, aby komáři přenašeči infikovali stovky místních obyvatel. Protože docházelo i k nákaze osob bez jakékoliv cestovatelské anamnézy, bylo možné danou situaci považovat za endemizaci nemoci. I tady přes veškerá preventivní opatření došlo k rozšíření nemoci i do dalších oblastí severní Itálie. K zastavení šíření nemoci přispělo nakonec to, co člověk neovlivňuje - zákonitosti přírody. S podzimním poklesem teploty došlo k utlumení aktivity bodavého hmyzu a frekvence přenosu klesala postupně až k nule. S jistým napětím se očekávalo, jestli virus přežije zimní období, teď už však můžeme konstatovat, že k tomu naštěstí nedošlo. Podobná situace se však v teplém ročním období může opakovat kdykoliv a kdekoliv. Vždyť poslední epidemie horečky chikungunya byly hlášeny na turisty oblíbených Maledivách, v západní Africe nebo v Indonésii.
Informovanost o zdravotních rizikách především při cestách do rozvojových zemí je otázkou nejenom odpovědnosti vůči vlastnímu zdraví a životu, ale v širším kontextu i způsobem ochrany zdraví rodiny, blízkých i ostatních osob v domovské zemi. Tropické země dobře vědí, jak důležité je svou populaci chránit, jednou z forem ochrany je například povinné vyžadování očkování proti žluté zimnici při přechodu hranice z endemických oblastí. Bez mezinárodního očkovacího průkazu s platným očkováním proti této nemoci nebude cestovateli v některých oblastech Afriky a Latinské Ameriky umožněn vstup do země, a to ani s platným pasem a vízem. Část odborné i laické veřejnosti si dosud neuvědomuje, že otevřený svět a obrovský rozvoj především letecké dopravy přinášejí nové výzvy, kterým je potřeba čelit dobrou informovaností a pečlivou přípravou. Prevence je totiž mnohonásobně levnější, a navíc může zachránit mnoho lidských životů.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., Medical Director Očkovacích center Avenier a JLF UK Martin
Fota autor
Další články v tomto čísle
- Z dubnového zápisníku
- Holistický přístup k pacientovi
- O prestiži sester s ministryní zdravotnictví
- Povolání sestry, zdravotnického asistenta a pečovatele pohledem z praxe. V čem jsou stejná a v čem odlišná?
- Ohodnocení sester domácí péče
- Čas pro nefrologickou sekci
- Co život dal a vzal
- Nursing Times, 2009, 105, č. 41
- Ženy, které měnily zdravotnictví 12. – Ludmila Nermutová
- Studijní pobyt v Itálii – příležitost pro sestry