Číslo 4 / 2010
Co život dal a vzal
Bc. Jindra Kracíková, předsedkyně nefrologické sekce ČAS
Abych mohla bilancovat, musím se vrátit do dětství. V tomto období pro většinu bezstarostném jsem utržila velmi traumatizující ztrátu. Nevyléčitelná nemoc mého bratra (maligní lymfogranulom hodgkinského typu) provázela po dobu tří let náš rodinný život. Bylo to období plné bolesti, ať už šlo o tu fyzickou mého bratra, jeho vysoké horečky, opakované hospitalizace, nebo o utrpení rodičů a celé úzké rodiny.
Náš sourozenecký život měl svou zvláštní atmosféru. Bratr byl starší jen o rok a pár měsíců, a tak jsme spolu sdíleli dětský pokoj. Byla jsem přítomna velmi blízko tomu, čemu se říká prožívání nemoci. Hodně jsme si povídali. Bráška mi přiblížil záhadný život v nemocnici, vyprávěl mi o sestrách hodných a laskavých i nelaskavých, o lékařích, o dětských pacientech, o pokoji, ze kterého se už děti na oddělení nevracely. Vyprávěl mi o ozařování, transfúzích, injekcích. Viděla jsem jeho spálenou kůži po ozařování, sledovala jsem množství léků, které spolykal, trpěla jsem s ním, když zvracel. Někdy jsem mu záviděla, že nemusí do školy, podivovala jsem se trpělivosti rodičů nad jeho špatnými výsledky ve škole.
Pak se nevrátil z nemocnice. Aby toho nebylo málo, dva roky po něm onemocněl a zemřel děda a další rok babička. Takže pokračovalo velmi chmurné období a zážitky z jiných nemocnic. Ten zvláštní, neveselý svět nemocnic se mi zdál ale velmi důležitý a také to, jak mohou zdravotníci ovlivnit chvíle nechtěného pobytu pacientům v nemocnici, hrálo velkou roli ve výběru mého povolání. Psal se rok 1968 a já jsem začala studovat na Krajské střední zdravotnické škole v Belgické ulici. Bylo to období vpádu sovětských vojsk a sovětští vojáci ve svých obrněných vozech byli všudypřítomní.
Navzdory tomu všemu nebo právě proto jsem prožívala docela veselý studentský život. Rodiče mě rozmazlovali, měla jsem skvělou kamarádku, partu, měla jsem i svou první známost a lásku. Rozhodně jsem nebyla vzorná studentka. Nebyla jsem sice premiantka třídy, ale na odborné praxi jsem se žádným výkonům nevyhýbala. Práce v nemocnici mě bavila. Po maturitě jsem tedy mířila k lůžku. Výběr zdravotnického zařízení jsem zaměřila spíše na to, abych nemusela dojíždět, a tak jsem se dostala do malé nemocnice v Praze 6 na Strahově. Při nástupu (v roce 1972) jsem zjistila, že se jedná o detašované pracoviště tehdejší FN II. Na Strahově se v roce 1971 začalo budovat dialyzační středisko a na tomto pracovišti bylo potřeba vybudovat tým, který by poskytoval péči dialyzovaným nemocným. Součástí týmu byli pochopitelně lékaři, ale vyžadoval i přítomnost technika, který by se staral o dialyzační techniku. Technik, který zde pracoval jako brigádník při vysoké škole, se jmenoval Jiří Kracík a v roce 1975 jsme se vzali, takže mi život a profese daly manžela.
Máme spolu dvě děti, dnes už třicátníky. To považuji za dar největší. Jsem ráda, že jsme je dokázali vychovat a dovést do dospělosti. Pro výchovu dětí jsem neměla žádné vzdělání ani kvalifikační, ani jiné, a používala jsem hlavně mateřské instinkty. Moje profesní dráha se dále ubírala celkem konzervativně. Místa jsem příliš neměnila. Zásadní změna přišla v roce 1988, kdy jsem opustila dialyzační středisko Strahov a nastoupila do tehdejšího Státního sanatoria, jež shánělo zaměstnance pro nově budované pracoviště, které se jmenovalo Nemocnice Na Homolce. Tato nemocnice měla sloužit pro vládnoucí komunistickou garnituru.
Ale vše se vyvinulo jinak. Sametová revoluce ovlivnila i činnost nově otevřené nemocnice a od roku 1989 je zaměřena zejména na dva dominantní programy, kterými jsou neurologicko-neurochirurgický a kardiovaskulární program. Dialýza nemohla v moderní nemocnici chybět. Nejprve jsem zde pracovala na dialýze jako úseková sestra v rámci oddělení akutní medicíny. Od roku 1993 až do roku 2005 jsem zastávala funkci staniční sestry nefrologického pracoviště. V roce 2005 získala nemocnice po přípravné fázi mezinárodní akreditaci podle JCI, která též nastavila pro nemocnici nové požadavky na vzdělávání sester. Domluvila jsem se s tehdejším managementem a svoje zkušenosti se vzděláváním sester, které jsem získala jako předsedkyně nefrologické sekce, jsem začala využívat ve své nové pozici, která se jmenovala specialista vzdělávání sester. Stala ze mě úřednice a mou práci řídil personální náměstek.
Zpočátku to byla práce hodně kreativní, organizovala jsem akce, které byly podle mého soudu v souladu s potřebou nemocnice. Ale přibývala a narůstala i agenda, která už kreativitu příliš nevyžadovala, spíš schopnosti pečlivého úředníka. Stále více mi chyběla práce sestry. Ostatně, studovala jsem ošetřovatelství na vysoké škole. Ze svého nynějšího pohledu jsem nediplomaticky zformulovala svůj názor na další práci ve stávající pozici a v podstatě jsem neměla jinou volbu než v Nemocnici Na Homolce skončit pracovní poměr.
V té době se uvolnilo místo staniční sestry v jiné akreditované nemocnici, ÚVN, kde jsem „stanicovala" deset měsíců a jsem za to velmi ráda. Pak jsem využila nabídky na funkci staniční na dialýze interního oddělení Strahov.
V roce 1986 jsem absolvovala PSS ošetřovatelská péče o dospělé, v roce 1994 PSS nefrologie a v roce 1999 PSS management ve zdravotnictví. V roce 2005 jsem ve svých 53 letech začala studovat bakalářský program ošetřovatelství, obor všeobecná sestra, na Vysoké škole zdravotnické, který jsem dokončila v roce 2008.
Od maminky mého muže jsem dostala k ukončení studia blahopřání se zajímavým textem, který jsem si dala v práci pod sklo. Stojí na něm: „Člověk by neměl jen moudrost sbírat, ale i používat v praxi." Doufám, že svá nasbíraná „moudra" dokážu ještě předat kolegyním, se kterými pracuji, ale i členkám nefrologické sekce ČAS. Profese zdravotní sestry mi dala spoustu příležitostí potkat úžasné pracovité spolupracovníky, mnoho přátel a i přítelkyni nejbližší, Jindřišku Pavlicovou. Život mi dal také zejména pacienty, kteří mi denně připomínají smysl, význam a krásu tohoto nelehkého povolání a náhled na životní hodnoty.
Bc. Jindra Kracíková
Další články v tomto čísle
- Z dubnového zápisníku
- Holistický přístup k pacientovi
- O prestiži sester s ministryní zdravotnictví
- Povolání sestry, zdravotnického asistenta a pečovatele pohledem z praxe. V čem jsou stejná a v čem odlišná?
- Ohodnocení sester domácí péče
- Čas pro nefrologickou sekci
- Nursing Times, 2009, 105, č. 41
- Ženy, které měnily zdravotnictví 12. – Ludmila Nermutová
- Studijní pobyt v Itálii – příležitost pro sestry
- Úraz oka