Číslo 4 / 2010
Čas pro nefrologickou sekci
Vznik nefrologické sekce úzce souvisí se vznikem a rozvojem dialyzační léčby u nás a potřebou položit základy ošetřovatelství o pacienta s různým stupněm selhání ledvin. Rozvoj dialyzačního léčení v tehdejším Československu nastal v roce 1955, kdy byla poprvé použita umělá ledvina v Praze na II. interní klinice ve Všeobecné fakultní nemocnici. Lékaři již v té době vytvořili nefrologickou komisi při internistické sekci ČLS JEP.
Společné kořeny s lékaři
Později Česká nefrologická společnost ČLS JEP začala organizovat celostátní konference. Z popudu významných nefrologů, především prof. MUDr. Alberta Válka, DrSc, prof. MUDr. Karla Opatrného, DrSc., sen., prof. MUDr. Josefa Erbena, DrSc., vznikla nejprve komise sester v nefrologii, která byla následně přijata do České společnosti sester. Předsedkyně sekce byla zároveň kooptována do výboru České nefrologické společnosti ČLS JEP.
Sestry se začaly zúčastňovat celostátních nefrologických konferencí. V roce 1975 byla poprvé na celostátní nefrologické konferenci v Českých Budějovicích zařazena samostatná sekce sester a techniků, kde byla prezentována sdělení sester z oblasti hemodialýzy, peritoneální dialýzy, transplantace. Svá sdělení přednesli i technici. Probíhala intenzivní výměna zkušeností v souladu se zavedeným dlouhodobým integrovaným dialyzačně-transplantačním programem v ČSSR. V roce 1972 se ustavil přípravný výbor České společnosti sester (ČSS) a o rok později zahájila ČSS činnost. ČSS byla přijata jako řádný člen ČLS JEP a založila své odborné sekce. ČSS působila do r. 1991. Nástupnickou organizací se stala 21. 1. 1991 ČAS. Dlouholeté členky ČSS se však zasloužily o opětovné založení ČSS a ještě v roce 1991 začala staronová profesní organizace opět fungovat. Obě profesní organizace pak téměř deset let pracovaly souběžně, měly stejný program a principy. Díky diplomacii a celé řadě jednání, která vyvolala Mgr. Dana Jurásková, došlo 4. 2. 2000 ve Fakultní Thomayerově nemocnici na slučovacím sjezdu ke sloučení ČSS a ČAS.
Rozvoj oboru a jeho vliv na činnost sester
Sestry si vedle přednáškové činnosti potřebovaly rozšiřovat i praktické dovednosti, zejména pro obsluhu dialyzačních přístrojů. Při fakultních nemocnicích, které fungovaly v rámci krajů, vznikala i dialyzační centra, kam byli na odbornou stáž vysíláni obvykle lékař a několik sester. Vedoucí sestry dialyzačních center byly velmi často členkami ČSS, pracovaly ve výboru, a tak probouzely zájem kolegyň na odborných stážích, aby se i ony staly řádnými členkami profesní organizace.
Doba porevoluční nám otevřela cestu „ven" a zároveň došlo k rozvoji nefrologického ošetřovatelství zejména s rozvojem a nárůstem dialyzačních center, s rozvojem dialyzační techniky, inovací zdravotnického materiálu, s novými postupy v ošetřovatelství. V roce 1991 bylo 40 dialyzačních center, v kterých pracovalo 500 sester, v roce 1993 70 center se 700 a v roce 1995 85 center s 1000 sestrami. Od tohoto roku se již počty dialyzačních center a sester, které v nich pracují, neliší.
Maraton vzdělávacích akcí
Od roku 1994 jsem jakožto předsedkyně nefrologické sekce ČAS navázala na předchozí činnost a začala organizovat vzdělávací akce pro sestry, např. jsme zavedli tradici pracovních dnů a sympozií na aktuální témata. Podrobnější přehled akcí, zpracovaný od r. 1995, svědčí nejen o aktivitě nefrologických sester, ale rýsuje i směr, kterým se obor ubíral.
1995 - Cévní přístupy u chronicky dialyzovaných pacientů; 1996 - sympozium nefrologických sester s mezinárodní účastí ve spolupráci se zástupcem EDTNA/ERCA; 1997 - sympozium nefrologických sester s mezinárodní účastí ve spolupráci se zástupcem EDTNA/ERCA, téma: hemofiltrace on-line; 1998, duben - sympozium nefrologických sester, téma: jak zlepšit kvalitu života dialyzovaného pacienta; 1998, říjen - podzimní pracovní den nefrologických sester ve spolupráci s EDT-NA/ERCA, téma: implementace core curricula (učebních osnov) a klinických standardů ošetřovatelské péče v nefrologii; 1999 - seminář pro začínající sestry na HDS; 2000 - psychosociální a etické aspekty práce nefrologické sestry; 2001 - téma: kvalita života dialyzovaného pacienta; 2002 - transplantace ledvin; 2003, duben - ve spolupráci s EDTNA/ERCA a Českou nefrologickou společností, téma: International Federation of Kidney Foundation; 2003, prosinec - 1. pracovní den ve spolupráci se sekcí dietních sester ČAS, CKF a IFKF, téma: význam dietoterapie a životosprávy; 2004 - téma: česká sestra a český pacient v EU - vzdělávání, registrace sester, uznání kvalifikace před vstupem do EU, práva pacientů; 2005 - téma: kam směřuje vzdělávání sester nejen v nefrologii; 2006, březen - sympozium nefrologické sekce, téma: transplantační program v ČR; 2006, duben (Brno) - workshop nefrologické sekce ČAS, téma: kardiovaskulární problematika u nemocných s onemocněním ledvin; 2009, červen - pracovní den Interního oddělení Strahov a nefrologické sekce ČAS, téma: problematika hemokoagulace a antikoagulace u pacientů léčených pro selhání ledvin.
Setkání vedoucích sester z dialyzačních center a nefrologických pracovišť
Od roku 1995 do roku 2009 se každým rokem uskutečnilo setkání vedoucích sester v Rožnově pod Radhoštěm. Témata se nejprve zaměřovala na psychosociální problematiku, později na problematiku pro střední management a na novinky pro dialyzační praxi.
Mezinárodní spolupráce a jak nás ovlivnila
Pro sekci nesmírně významnou je spolupráce s European Dialysis and Transplant Nurses Association/European Renal Care Association (Evropská asociace dialyzačních a transplantačních sester/Evropská asociace péče o nemocné s chorobami ledvin - EDTNA/ERCA). Od roku 2001 jsme se s Jitkou Pancířovou, která byla prezidentkou této významné evropské asociace v letech 2006-2009, pustily do přípravy dvoudenních kongresů, které se konaly zejména v Brně. Letos bude uspořádán již X. multidisciplinární nefrologický kongres.
Každoročně má sekce sester a techniků svůj prostor pro odborná sdělení jak v rámci nefrologických kongresů, tak v rámci tzv. Brodových dnů (Jan Brod Memorial Lecture). 10.-12. června 2010 se uskuteční v Praze 33. kongres České nefrologické společnosti s mezinárodní účastí.
Štěstí na osobnosti
Podíl na kvalitě a vysoké úrovni našich akcí mají zejména osobnosti, se kterými se nám dařilo a nadále daří spolupracovat. Vedle Jindřišky Pavlicové, která stála u zakládání sekce a byla její první předsedkyní, bych chtěla jmenovat další. Patřila mezi ně doc. PhDr. Marta Staňková, CSc., ředitelé doškolovacího ústavu pro sestry v Brně (dnes NCONZO) MUDr. Petr Svačina, Mgr. Karla Pochylá, MUDr. Marie Košuličová, Mgr. Jana Mikulková a další osobnosti. Nemohu zapomenout na Mgr. Danu Juráskovou, Ph.D., MBA, současnou ministryni zdravotnictví, a již zmíněné zástupce z EDTNA/ERCA doc. Ing. Františka Lopota, CSc. a Jitkou Pancířovou.
Spolupráce a organizace akcí by nebyly možné bez dalších členek výkonného výboru nefrologické sekce. V průběhu let to byly sestry Věra Sýkorová z Ostravy, Lída Fučíková z Jihlavy, Ilka Marečková z Prahy 4, Lenka Vítovcová z Brna, Jana Štefková z Frýdku-Místku, Anna Říhová z Prostějova, Alena Kovaříková z Plzně, Ludmila Nermutová ze Strahova, Marcela Švandrlíková z Plzně, Marcela Brůhová z Prahy 4, Věra Žažová z Jeseníku, Lenka Hoffmannová z Blanska, Eva Křemenová ze Strahova, Anna Kepková z Plzně. Mnohé z nich se nejen podílely na vzdělávacích akcích, ale organizovaly samostatné kursy pro sestry ve svých působištích a regionech. Počet členek nefrologické sekce se pohybuje stabilně kolem 350. Poděkování za pečlivou práci vedení agendy členek patří paní Věře Kunové.
Funkční období a volby
Funkční období, po které zastávám funkci předsedkyně nefrologické sekce, trvá od roku 1994 do voleb v roce 2012. Letos je to tedy šestnáct let. Začala jsem svou činnost v době fungování ČSS, kandidovala jsem ve volbách do sekce v roce 1997, následovalo sloučení profesních organizací, a protože vznikla nová profesní organizace, začaly platit nové statutární normy ČAS, které umožnily „staronovým" předsedkyním sekcí a regionů kandidovat. Při slučovacích volbách jsem tedy opět kandidovala a byla jsem zvolena. Toto období mělo trvat pouze dva roky, ale prezidiem ČAS bylo povoleno funkční období protáhnout na čtyři roky. Řádné volby se tedy konaly v roce 2004. Podle volebních stanov v té době mohli kandidáti kandidovat pouze ve dvou čtyřletých funkčních obdobích. Funkční období 2004-2008 tedy mělo být mé poslední (viz Florence č. 1/2007). Volební řád byl v roce 2007 revidován a aktualizován a jeho úpravy schváleny fórem delegátů 15. února 2007. Stávající volební řád ČAS umožňuje kandidovat a být volen opakovaně. Pozitivní hodnocení nefrologické sekce mě a další kolegyně vedlo k opětovnému kandidování do výboru (Lenka Vítovcová, Ludmila Nermutová, Alena Kovaříková, Jana Štefková, Jindřiška Pavlicová). Nováčkem je Dana Hrubá ze Sokolova, která v péči o dialyzovaného pacienta pracuje celých 25 let.
Dokumenty EDTNA/ERCA
Významnou hodnotu mají dokumenty EDTNA/ERCA, které nefrologická sekce nechala přeložit. V roce 1995 vyšly Evropské normy pro nefrolgickou ošetřovatelskou praxi, další publikaci s názvem Evropské učební osnovy pro specializační kurs ošetřovatelské péče v nefrologii dostaly české sestry do rukou v roce 1997, třetí byla příručka pro psychosociální práci Pro lepší porozumění, která byla přeložena v roce 2004.
Závěr a výhledy do budoucna
Sestry pracující v oblasti ošetřovatelské péče o pacienty, jejichž onemocnění vyžaduje hemodialyzační léčbu, se musí dobře orientovat v problematice ošetřovatelské péče o všechny věkové skupiny nemocných, o nemocné s mnoha vedlejšími onemocněními, mezi která patří kardiovaskulární onemocnění a komplikace z nich vyplývající, s diabetem, s onkologickým onemocněním, s nemocnými, kteří podstupují nejrůznější chirurgické zákroky, trpí problémy kožními, včetně chronických ran, psychickými, nacházejí se v různých sociálních skupinách od bohatých po bezdomovce. Přitom musí ovládat dialyzační techniku a zdravotnické prostředky, které se rychle vyvíjejí a zdokonalují. Prodlužuje se čas, který sestra potřebuje na zaškolení, aby zvládla nejsložitější výkony po stránce technické, a přitom neopomíjela svou prvotní, nadčasovou činnost, kterou je ošetřovatelská péče.
To vše si vyžaduje kontinuální vzdělávání, na kterém se nefrologická sekce bude nadále podílet.
Bc. Jindra Kracíková, předsedkyně nefrologické sekce ČAS
Foto archiv redakce a J. Kracíkové
Další články v tomto čísle
- Z dubnového zápisníku
- Holistický přístup k pacientovi
- O prestiži sester s ministryní zdravotnictví
- Povolání sestry, zdravotnického asistenta a pečovatele pohledem z praxe. V čem jsou stejná a v čem odlišná?
- Ohodnocení sester domácí péče
- Co život dal a vzal
- Nursing Times, 2009, 105, č. 41
- Ženy, které měnily zdravotnictví 12. – Ludmila Nermutová
- Studijní pobyt v Itálii – příležitost pro sestry
- Úraz oka