Číslo 3 / 2010
Z únorového zápisníku
Onkologicky nemocní byli v ČR v loňském roce poprvé v historii léčeni na stejné úrovni a ve stejném rozsahu jako pacienti z nejvyspělejších, tedy zakládajících zemí Evropské unie.
Počet případů se rok od roku zvyšuje asi o pět procent, jen letos přibude dalších asi 76 000 nově diagnostikovaných onkologických pacientů. I tyto informace si mohli v Brně vyslechnout na sklonku února účastníci odborné konference Organizace onkologické péče.
To, že se podařilo nastavit takový systém úhrad, že peníze na superspecializovanou, mimořádně drahou léčbu jdou, jak se říká, „za pacientem" a že se tedy k moderní terapii včetně biologických léků dostane každý, kdo ji opravdu potřebuje, není zdaleka samozřejmé. Zalistoval jsem schválně ve svém archivu, abych si připomněl, že ještě v roce 2006 visel nad proplácením (nejen onkologické) péče Damoklův meč v podobě hned dvou úhradových vyhlášek. Jedna z nich zavedla pro první pololetí tvrdé preskripční limity vycházející z reality roku 2005, druhá je utvrdila na celý zbytek roku. Žádný meziroční pětiprocentní nárůst onkologicky nemocných, žádné moderní léky objevující se tou dobou v klinické praxi na západ od našich hranic - nic takového jako by neexistovalo. Vyhlášky dokonce zrušily možnost nechat si nasazení nových drahých léků pacientovi schválit revizním lékařem a tím je vyčlenit z celkového balíku peněz určených na léky obecně.
Rozvoji české onkologie a jejího financování v uplynulých čtyřech letech prospělo nejen soustředění mimořádně nákladné péče do (zatím třinácti) auditovaných komplexních onkologických center, ale také využití prostředků z evropských fondů. Česká republika vstoupila do EU 1. května 2004. Od toho dne mohla čerpat evropské finance, mimo jiné i na oblast rozvoje zdravotních služeb. Do konce roku 2006, kdy končilo předchozí, evropskou terminologií řečeno „programovací" období, pro zdravotnictví nezískala ani eurocent. Jednoduše proto, že tehdy vláda nezařadila tuto oblast mezi své priority. Na roky 2007 až 2013, kdy jako nová členská země můžeme naposledy čerpat z evropské pokladny bylo dojednáno pouhých 2,17 mld. korun. Až nové vedení ministerstva vyjednalo pět minut po dvanácté navýšení na 20 miliard. Tyto prostředky šly - poprvé plošně - a stále jdou na obnovu přístrojového a technického vybavení zdravotnických zařízení.
Tu zatím nejlepší zprávu však českým onkologickým pacientům sdělil na konci února ředitel VZP MUDr. Pavel Horák - navzdory dopadům hospodářské krize se i letos podaří udržet princip úhrad „peníze za pacientem" a moderní léčby se dostane všem, kteří ji potřebují. Nezbývá než doufat, že tomu tak nebude na dlouhou dobu naposledy... Podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR chybělo v systému na konci roku 2009 oproti zdravotně-pojistným plánům 14 miliard. Část nákladů tak pojišťovny musely platit ze svých rezerv, ty však brzy dojdou. Letos v lednu se na zdravotní pojištění vybralo o 800 miliónů korun méně než ve stejném období loňského roku. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009 očekávali ekonomové mírný růst hrubého domácího produktu a pozvolné oživení české ekonomiky, místo toho přišla studená statistická sprcha - žádný růst, naopak, HDP kleslo meziročně o více než 4 procenta. Krize tedy zdaleka ještě neskončila.
Jan Kulhavý, šéfredaktor Zdravotnických novin
Další články v tomto čísle
- Ministryně sestra
- Nová partnerství pro větší kapacity vzdělávání sester
- Čas pro sekci domácí péče
- Kontakt formou adopce
- „Bez příkazů, prosím!“
- Co život dal a vzal
- Journal of Gerontological Nursing, 2008, 34, č. 7
- Historie českého ošetřovatelství do roku 1989
- Ženy, které měnily zdravotnictví 11. – Marie Anzenbacherová
- Prázdninová stáž v Nizozemsku