Číslo 3 / 2010
Historie českého ošetřovatelství do roku 1989
Před vznikem křesťanství se zkušenosti s ošetřovatelstvím a léčením předávaly v rodech z generace na generaci jen ústním podáním. Hlavními zdroji léčení byly slunce, vzduch, voda a léčivé byliny. Jinak se zaříkávači obraceli o pomoc k vybájeným nadpřirozeným silám.
Pomoc v nouzi, pomoc trpícím, chudým a nemocným je přirozenou vlastností člověka. Z Kristova učení vycházely první křesťanské řády, jejichž posláním bylo též pečovat o druhé. U nás už v letech 929-967 Boleslav II. nejen zakládal benediktinské kláštery, ale stál také u zrodu prvního hospice - útulku pro nemocné kupce a pocestné v Praze na Františku.
Vedle benediktinů existovaly další církevní ošetřovatelské řády a kongregace. V 11. st. působili johanité a Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, ve 12 st. Suverénní vojenský a špitální řád sv. Jana Jeruzalémského z Rhodu a Malty (řád maltézských rytířů) a johanitky, ve 13. století řád křižovníků s červenou hvězdou (založený sv. Anežkou Českou), v 16 století řád Milosrdných bratří, v 17. století řád sv. Alžběty, Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského, v 19. a 20. století kongregace Šedých sester a různé kongregace III. řádu sv. Františka. Vliv na rozvoj ošetřovatelství měly také války a epidemie. V době křižáckých výprav bylo vytvořeno mnoho vojenských ošetřovatelských řádů.
Péče o chudé a opuštěné od 10. století
V 10. století vznikaly první špitály. Měly ráz převážně charitativní. Dávaly přístřeší starým, chudým a opuštěným lidem a poskytovaly základní hygienickou péči a stravu. Ošetřovatelskou péči poskytovali zpravidla řeholníci a řeholnice. Lékařská péče byla minimální a využívala např. přikládání baněk, pití různých lektvarů. Špitály byly odkázány na dobročinnost bohatých. Až v 17. a 18. století se primitivní špitály začaly měnit v nemocnice.
Péče o nemocné, chudé a strádající probíhala také individualizovaně. Tuto péči poskytovaly hlavně ženy. V této činnosti vynikala např. sv. Zdislava z Lemberka. Poutníci, nemocní a potřební u ní nalézali vždy nejlaskavější přijetí. Podporovala je, kde jen mohla. Byla proto všemi milována a nazývali ji matkou chudých. V kronice Dalimilově čteme: „Pět mrtvých boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak navrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila."
Další významnou postavou českého ošetřovatelství byla sv. Anežka Česká (1. pol. 13. st.). Byla zakladatelkou a spoluzakladatelkou mnoha klášterů a postavila špitál sv. Františka při kostele sv. Haštala. Založila špitální bratrstvo vycházející z ideálů chudoby sv. Františka z Assisi. Celý svůj život věnovala pomoci chudým a nemocným. Dokonce se traduje, že napsala první pokyny, jak v klášteře ošetřovat chudé a nemocné.
Významnou osobností českého ošetřovatelství je příslušník řádu milosrdných bratří, lékař Joachim Vrabec, který na konci 18. století velmi usiloval o zavedení odborných přednášek na lékařské fakultě pro opatrovníky a porodní báby. V r. 1770 vyšla jeho knížka Výborné naučení pro báby a jiné osoby. Výukou v oblasti ošetřovatelství do 18. století byla pouze křesťanská víra, neboť její základy jsou postaveny na vzájemné úctě a pomoci bližnímu.
Slavný citát S. M. Klosové
V r. 1939 otevřela kongregace boromejek v Nemocnici Pod Petřínem vlastní církevní ošetřovatelskou školu, která získala právo veřejnosti - tj. vychovávala i civilní žákyně. Fungovala až do r. 1948, kdy byla nejprve sloučena s Vyšší sociální školou zdravotní na Alšově nábřeží. Představená školy S. M. Klosová po válce při vyřazování absolventek vyslovila dnes už slavný citát - myšlenku, kterou si do života odnášejí už celé generace sester: „Která je to síla tak mocná v člověku, že jej vede k tomu, aby své nejlepší schopnosti, svou fyzickou výkonnost věnoval trpícím nemocným? Snad vás udiví, když odpovím za vás, že je to tajemná, těžko definovatelná touha lidského srdce po štěstí, po naplnění života. Vím, s jakou chutí a s jakým nadšením vstupujete do svého nového povolání... Jděte jako pravé dcery českého národa ke svým nemocným a rozdávejte všem z pokladů svého ušlechtilého srdce. Svět zakusil, co dokáže pýcha a nenávist, dokažte nyní, co dokáže láska!"
Florence Nightingale
Florence Nightingale (1820-1910) pozvedla ošetřovatelství na skutečné povolání a pokládala je za odvětví medicíny. Již v mládí začala Florence projevovat zájem o tehdejší dosti palčivou sociální otázku - začala navštěvovat lazarety a nemocné lidi v místních vesnicích, zajímala se o nemocnice a ošetřovatelství. Byla to velmi vzdělaná žena. Když jí bylo 25 let, oznámila rodičům, že se chce stát ošetřovatelkou. Rodiče ji vyslali na cesty, aby její rozhodnutí zmařili. Na cestách však navštívila nemocnici a školu pro diakonistky v Německu. Následujícího roku se tam Florence vrátila a navštěvovala tříměsíční výcvik v ošetřovatelství. To jí po návratu do Londýna umožnilo získat místo správkyně zařízení pro dámy v nemoci. Studovala ošetřovatelské systémy Anglie a dalších zemí Evropy, a tak získala na svou dobu velké ošetřovatelské a zdravotnické vědomosti.
Své vynikající ošetřovatelské schopnosti prokázala v krymské válce. Na vlastní žádost byla vyslána do Turecka zavést do britských vojenských lazaretů ženské ošetřovatelky. Zpočátku byl postoj armády a lékařů téměř nepřátelský. Později nechala uveřejnit doslova alarmující informaci o téměř neexistující hygieně a necitlivé péči o raněné. Teprve pak jí bylo umožněno provést v těchto polních nemocnicích reformy. Zavedla do armády srovnávací lékařské statistiky.
Po svém návratu z krymské války byla odměněna značnou částkou peněz, kterou věnovala na založení ošetřovatelské školy v Londýně v r. 1860. V této vůbec první ošetřovatelské škole na světě byly vychovávány sestry pro ošetřovatelskou práci. Po jejím vzoru vznikaly školy podobného typu prakticky po celém světě. Své poznatky o ošetřovatelství shrnula F. Nightingale do několika knih. Hlavní vliv na ošetřovatelství měla publikace Poznámky o ošetřovatelství. Mnohé pokyny pro ošetřování nemocných v ní zveřejněné jsou platné dodnes.
První ošetřovatelské školy v Čechách
Až v 2. polovině 19. st. pronikala do nemocnic medicína a lékaři potřebovali pomocníka, který by byl při ošetřování nemocných schopný odborné komunikace a racionálního myšlení. Sestra byla vůči lékaři povinna naprostou poslušností. V případech, kdy se lékař mýlil, musela projevit naprostou loajálnost, a aby nedocházelo zbytečně k nedorozumění a pochybám ze strany pacienta, se nepovažovalo za příliš vhodné, probírala-li sestra s pacientem lékařské záležitosti.
V této době vykonávaly ošetřovatelskou péči v nemocnicích vedle řeholnic i civilní opatrovnice. Jednoduché zacvičení pro tuto práci prováděly řády nebo vlastní nemocnice. S přibývajícím počtem nemocnic byla mnohem naléhavější potřeba systematické přípravy ošetřovatelek. Pod tímto tlakem byla v r. 1874 v Praze otevřena první ošetřovatelská škola. Její existenci značně ovlivnily Karolina Světlá a Eliška Krásnohorská, které stály v čele ženského hnutí a byly horlivými zastánkyněmi ženských práv. Učitelé pocházeli z řad českých lékařů a přednášeli zdarma. Šlo spíše o organizovanou výuku dle učebního plánu a osnov ve formě krátkodobých kursů. Tato škola po několika letech z politických důvodů zanikla.
V roce 1916 byla v Praze otevřena česká dvouletá ošetřovatelská škola a její činnost pokračovala i po skončení první světové války. Škola měla vysokou odbornou úroveň, vyučovali na ní profesoři a docenti lékařské fakulty. První dva roky ji vedla představená Františka Fajfrová. Dalšími velkými osobnostmi školy byly paní Březinová, Sylva Macharová, Ruth E. Tobolářová aj. (viz Florence č. 6-11/2009).
Ovšem sociální poměry sester a ošetřovatelek byly velmi nízké. I nadále spaly na pokojích s nemocnými a lůžko měly v nejvzdálenějším koutě od okna a oddělené pouze zástěnou. Zlepšení tohoto stavu přineslo vládní nařízení z března 1927 o úpravě služebních a platových poměrů ošetřovatelů v civilních státních ústavech léčebných a humanitních ve Všeobecné nemocnici v Praze.
Absolventek ošetřovatelské školy přibývalo a časem založily Spolek diplomovaných sester (r. 1928). Pod jeho vlivem se při nemocnicích začaly budovat ubytovny, rozšířily se občanské svobody ošetřovatelek, došlo k úpravě pracovní doby, stanovení dovolené. Spolek pořádal přednášky, pokračovací kursy, pomáhal při zakládání dalších ošetřovatelských škol. Navazoval spolupráci se sesterskými organizacemi v zahraničí. V r. 1933 bylo Československo přijato do Mezinárodní rady sester a v r. 1937 vydal Spolek diplomovaných sester první vlastní ošetřovatelský časopis - Diplomovaná sestra. Úroveň ošetřovatelské péče postupně stoupal. Zlepšilo se sociální postavení sester.
O rozvoj ošetřovatelského školství se zasloužila také Alice Masaryková, která pozvala do Prahy tři americké sestry mezinárodního Červeného kříže, které pomohly vypracovat koncepci výuky a výchovy pro československé ošetřovatelství. Pro zdravotní službu byly částečně připravovány i posluchačky Vyšší školy sociální péče v Praze (r. 1918), na Masarykově státní škole zdravotní a sociální péče (r. 1936), na Státní ošetřovatelské škole ČsČK (r. 1937) a také některé ošetřovatelské řády zřizovaly školy pro diplomovaný ošetřovatelský personál.
V letech 1918-1934 nastal ve složení ošetřovatelského personálu ohromný kvalitativní a kvantitativní rozvoj. Na prahu samostatného státu stálo prvních deset diplomovaných sester a v roce 1931 jich v Čechách a na Moravě pracovalo již 1029. Nástup těchto sester nebyl jednoduchý. Mnozí přednostové klinik je odmítali s tím, že některé pomocné ošetřovatelky jsou lepší než diplomované, protože jsou ochotné konat u nemocných všechny práce, zatímco diplomované sestry musí mít na podřadnější práce k ruce služebnou.
Ošetřovatelství v době druhé světové války
Druhou světovou válkou byl přerušen pozitivní vývoj českého ošetřovatelství. Spolek diplomovaných sester byl zrušen, mezinárodní spolupráce zastavena. Výuka v ošetřovatelských školách dále pokračovala, válečné hrůzy naléhavě zvyšovaly potřebu ošetřovatelského personálu. Nejvíce vzdělaných sester pracovalo v největších všeobecných nemocnicích - v Praze a v Brně. Malý počet ošetřovatelek a jejich práce jim přinášely i určitou výhodu. Byly uchráněny před totálním nasazením.
V květnu 1940 došlo poprvé k oficiálnímu zřízení funkce vedoucí sestry ošetřovatelek v nemocnici. Tou první se stala Jarmila Roušarová v Praze. O rok později vydalo ministerstvo sociálních věcí stanovisko, kde je popis funkce všech funkcionářů ve všeobecných veřejných nemocnicích.
Ošetřovatelství v době poválečné
V této době byla většina nemocnic v ubohém stavu. V poválečném stavu bylo otevřeno mnoho nových ošetřovatelských škol, které vznikaly na podstatně jiných ideologických základech než školy prvorepublikové. Zdravotnické školství se rychle a systematicky rozvíjelo. Podle školského zákona z roku 1948 byly ošetřovatelské školy zařazeny do systému odborných škol a došlo k zásadním změnám v obsahu studia.
V roce 1951 převzala všechny zdravotnické služby Státní zdravotní správa - sjednocení zdravotnictví. Československé zdravotnictví začalo být budováno na socialistických principech. V roce 1948 bylo rozhodnuto o přeměně dvouletých ošetřovatelských škol na čtyřleté, končící maturitou.
Pod vlivem medicíny ošetřovatelství stále více reagovalo na potřeby lékařů a sestry přebíraly úkony, které dříve nebyly v jejich kompetenci. Ošetřovatelství se vyvíjelo instrumentálním směrem. V prvním a druhém ročníku zdravotnických škol převažovaly všeobecné předměty, v dalších dvou letech odborné.
Ošetřovatelství v období socialismu
V této době vznikala potřeba nového typu zdravotnického pracovníka připraveného na plnění náročných úkolů pro budování socialistického zdravotnictví. To vyžadovalo široké odborné, ale také všeobecné vzdělávání. Vzhledem k potřebám zdravotnictví postupně vznikaly nové obory (porodní asistentky, zubní laboranti, zdravotní laboranti, dětské sestry, radiologičtí laboranti, sanitární pracovníci, lékárenští laboranti, ošetřovatelky).
Na některých zdravotnických školách bylo možno studovat i formou večerního studia. Základní ošetřovatelské vzdělání získané na střední zdravotnické škole (SZŠ) však sestře na celý život nestačí. Je nutné, aby si sestra doplňovala a rozšiřovala své vědomosti a vzdělání. Sestra se ovšem vzdělávala pouze individuálním studiem nebo čtením odborných časopisů (Zdravotnická pracovnice s pravidelnou přílohou Československé ošetřovatelství).
V roce 1960 byly založeny Instituty pro další vzdělávání středních zdravotnických pracovníků (IPDVZ) v Brně a v Bratislavě. Bylo otevřeno vysokoškolské studium pro sestry učitelky ošetřovatelských předmětů na SZŠ. Zvyšovala se kvalita odborných znalostí sester a ošetřovatelství se začalo formovat jako samostatný obor. V tomto období působila Česká společnost sester, která byla součástí Československé lékařské společnosti. Byla to odborná zájmová instituce se zaměřením na rozvoj ošetřovatelství a odborný růst sester. Společnost sester v omezené míře pořádala vědecké konference, sympozia a pracovní dny. Československá společnost sester byla od roku 1982 členem Mezinárodní rady sester (ICN). Jisté změny začaly až po roce 1989.
Obrázek z archivu redakce
Další články v tomto čísle
- Z únorového zápisníku
- Ministryně sestra
- Nová partnerství pro větší kapacity vzdělávání sester
- Čas pro sekci domácí péče
- Kontakt formou adopce
- „Bez příkazů, prosím!“
- Co život dal a vzal
- Journal of Gerontological Nursing, 2008, 34, č. 7
- Ženy, které měnily zdravotnictví 11. – Marie Anzenbacherová
- Prázdninová stáž v Nizozemsku