Číslo 3 / 2010
Čas pro sekci domácí péče
Vznik agentur domácí péče (ADP) byl na začátku devadesátých let umožněn změnami ve společnosti. První agentury domácí péče začínají vznikat v březnu 1990, kdy zahajuje provoz první středisko ošetřovatelské péče Charity ČR. V lednu roku 1991 je zahájen dvouletý experiment Charity ČR a v České republice je zřízeno celkem 26 agentur domácí péče, které poskytují péči pro 1459 klientů.
K velkému nárůstu agentur domácí péče dochází po roce 1992 na základě zákona č. 160/92 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních. K největšímu rozvoji DP dochází v roce 1993. Souvisí to především s větší informovaností, medializací a propagací DP. V červnu roku 1993 je zaregistrováno celkem 179 agentur státního i nestátního typu a koncem roku 1995 domácí péči poskytuje již 399 poskytovatelů. Současně dochází také k rozvoji rozsahu a objemu poskytované zdravotní péče. V současné době působí na území České republiky více než 500 agentur, které pokrývají téměř celé území republiky. Většina agentur DP poskytuje péči nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a vytváří tak podmínky pro zajištění přiměřené a dostatečné péče pro své klienty.
Sekce domácí péče
Sekce domácí péče ČAS byla založena v roce 1991. Její první předsedkyní se stala Miloslava Machovcová. Tuto funkci vykonávala až do roku 2006, kdy byla zvolena do prezidia ČAS. V březnu 2007 proběhly volby do předsednictva, ze kterých vzešel nový výbor sekce. V počátcích byly členkami sekce nejenom sestry pracující v agenturách domácí péče, ale také sestry pracující v ordinacích praktických lékařů. Po dobu její existence se jejich počet neustále zvyšoval a k 31. 12. 2009 měla sekce již 540 členů. Sdružuje nejen sestry zaměstnané v agenturách domácí péče, ale i manažerky a majitelky agentur. Od této skutečnosti se také odvíjí její činnost.
Hlavní úkol sekce je ryze praktický
Jedním z nejdůležitějších úkolů sekce bylo (a stále je) zastupovat a hájit zájmy členů při jednáních se zdravotními pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví a dalšími subjekty, a napomáhat tak rozvoji sítě agentur domácí péče u nás.
Členka výboru Jana Šnýdrová je již po dvě volební období zástupkyní pro dohodovací řízení o cenách. Spolu s předsedkyní se těchto jednání účastní a po dohodě s předsednictvem podává a obhajuje za sekci domácí péče návrhy k cenám. V loňském roce se nemalou měrou zasloužila o prosazení změn v Sazebníku výkonů, kdy byl zařazen nový kód pro pacienty v terminálním stavu.
Na změny přes spolupráci
Členky předsednictva vždy usilovaly o propagaci domácí péče. Podílíme se na přednáškové činnosti pro praktické lékaře a jejich sestry, sestry a ostatní pracovníky v sociální péči, zdravotnické školy. Mezi další subjekty, se kterými spolupracujeme, patří také zdravotní referáty krajských úřadů. Vypracovaly jsme nový seznam zástupkyň pro výběrová řízení, který byl rozeslán na všechny zdravotní referáty krajských úřadů v ČR. Naše zástupkyně jsou na tato výběrová řízení zvány, a tak máme možnost posoudit a ovlivnit síť agentur domácí péče.
Nejdůležitější je však pro nás spolupráce s dalšími profesními organizacemi, jako jsou Asociace domácí péče, Charita ČR či Sdružení majitelů a poskytovatelů domácí péče. Bez vzájemné spolupráce s těmito organizacemi by se nám zcela jistě nepodařilo spoustu věcí prosadit. Velmi si vážíme také spolupráce se sestrami ze Slovenska. Pravidelná setkání členek obou výborů nás vždy obohatila o nové poznatky a zkušenosti a v loňském roce vyústila v pořádání společné akce pro manažerky DP pod názvem Jak se žije manažerům domácí péče v Čechách a na Slovensku. Konference byla velmi zdařilá a byly bychom rády, kdyby se stala jednou z pravidelných akcí.
Konference už mají tradici
Sekce domácí péče pořádá každým rokem čtyři až pět konferencí. Zpravidla dvě konference jsou dvoudenní. Konference jsou zaměřeny na aktuální problematiku organizace a řízení agentur domácí péče, ale i na novinky v ošetřování pacientů se zaměřením na specifika ošetřovatelské péče v domácím prostředí. Samozřejmostí je pak výměna zkušeností z práce v jednotlivých agenturách.
K pravidelným akcím patří jednodenní konference v Praze, dvoudenní konference v Břeclavi, setkání manažerek v Beskydech a jednou z největších je pak mezinárodní konference v Brně. Tuto velmi oblíbenou akci pořádáme jednou za dva roky ve spolupráci s NCONZO. V loňském roce proběhla v pořadí již pátá a zúčastnilo se jí více než 200 účastníků. Náš velký dík patří pracovníkům NCONZO a hlavně bývalé člence výboru Mgr. Marii Malinkové (nynější náměstkyni ředitelky pro pedagogický úsek NCONZO), bez jejichž vydatné pomoci bychom nebyly schopny tak velkou akci zorganizovat.
Konferenční setkávání v Beskydech
V roce 2006 jsme zorganizovaly 1. konferenci manažerů v malebném prostředí Beskyd na Pustevnách. Netušily jsme, že tento náš pokus bude mít takový úspěch a že i z této akce se stane akce pravidelná. Snad k tomu přispěla i nová organizace konference v podobě workshopů, kde pod vedením odborníků pracovaly manažerky ve skupinách. Od roku 2006 jsme se v Beskydech v loňském roce sešly již potřetí, tentokrát i se slovenskými kolegyněmi. Díky za to, že se do Beskyd tak rády vracíme, patří hlavně organizátorkám těchto setkání Hance Pajorové a zakladatelce této tradice Daně Šebestové.
Hojení ran
V loňském roce jsme uspořádaly ještě dvě jednodenní konference. První, únorová, se odehrála v Praze na téma hojení ran - nové trendy - a byla pořádána ve spolupráci se sekcí primárních sester a sekcí hojení ran. Myslíme si, že toto spojení bylo velmi přínosné pro výměnu zkušeností sester z různých oborů.
Hospicová péče - aktuální téma pro domácí péči
Červnová konference v Jihlavě byla na téma domácí péče a domácí hospicová péče. Díky spolupráci s Oblastní charitou Jihlava byla perfektně zorganizována. Věnovaly jsme se především domácí hospicové a paliativní péči, což je téma, kterému se snažíme hodně věnovat a vzdělávat se v něm.
SestraFest v Praze a v Brně
Jednou z posledních akcí loňského roku, která stojí za zmínku, byl květnový svátek ošetřovatelství SestraFest. Sekce domácí péče se zúčastnila jak v Praze, tak i v Brně. V Praze skvělý stánek připravila Míla Machovcová a sestřičky z její agentury. V Brně se na tvorbě a činnosti stánku podílely sestry z hodonínské agentury DP Homedica pod vedením vrchní sestry Riy Otrubové. Na stáncích jsme se snažily přiblížit činnost sester domácí péče propagačními materiály, ukázkami vybavení sester v terénu. Vysvětlovaly jsme (nejčastěji studentům zdravotnických škol, kteří náš stánek navštívili), co vlastně domácí péče je a jak práce sester probíhá. Zájemcům jsme na požádání změřily tlak a krevní cukr.
Náš informační kanál
Za velký úspěch v činnosti předsednictva sekce domácí péče považujeme vytvoření vlastních webových stránek, které se snažíme stále zlepšovat a jejich pomocí informovat členky sekce o všech novinkách.
Letošní rok a naše konference
Pro letošek máme naplánovány čtyři konference. Tématem pražské březnové konference je péče o pacienty s onkologickým onemocněním. Osou bude problematika hospicové a paliativní péče. Tradiční břeclavská dvoudenní podzimní konference musela termín přenechat manažerské konferenci v Beskydech. Bude proto pořádána v červnu v Lednici na téma léčba lymfedému v DP. Zářijová konference v Beskydech, určená manažerkám DP, se bude věnovat tématu řízené dokumentace v DP a přípravě k certifikaci agentur. Toto téma bylo již delší dobu vyžadováno manažery agentur. Poslední akcí tohoto roku pak bude jednodenní konference v Pardubicích s tématem diabetes mellitus. Vzhledem k tomu, že v tomto roce končí volební období nynějšímu předsednictvu, bude tato konference poslední akcí před volbami. Naším přáním je, aby z nových voleb vzešel tvořivý výbor, který bude pomáhat ke zlepšení podmínek v DP. A samozřejmě si přejeme spoustu aktivních členek sekce, které tuto nelehkou práci budou vykonávat s radostí, aby péče o naše pacienty byla stále kvalitnější.
Lenka Cejnková
Další články v tomto čísle
- Z únorového zápisníku
- Ministryně sestra
- Nová partnerství pro větší kapacity vzdělávání sester
- Kontakt formou adopce
- „Bez příkazů, prosím!“
- Co život dal a vzal
- Journal of Gerontological Nursing, 2008, 34, č. 7
- Historie českého ošetřovatelství do roku 1989
- Ženy, které měnily zdravotnictví 11. – Marie Anzenbacherová
- Prázdninová stáž v Nizozemsku