Číslo 3 / 2010
1. pražské mezioborové onkologické kolokvium
Ve dnech 28.-29. ledna pořádala Onkologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze (OnK ) ve spolupráci s dalšími pražskými lékařskými fakultami, MZ ČR, MŠMT ČR a Evropskou onkologickou společností (ESMO) 1. pražské mezioborové onkologické kolokvium.
Jak uvedli zástupci pořadatele, prof. MUDr. L. Petruželka, CSc., přednosta OnK, a doc. MUDr. P. Tesařová, CSc., ze stejného pracoviště, důvodem pro zorganizování další konference s onkologickou tematikou byla snaha zlepšit vzájemnou koordinaci jednotlivých medicínských disciplín, které o onkologické pacienty pečují, a na jejím základě pak sjednotit i vzájemný pohled na vedení a cíl terapie.
„Výměna názorů a informací mezi jednotlivými odborníky probíhá nyní většinou na lokální úrovni v rámci multidisciplinárních onkologických týmů," připomínají uvedení organizátoři. „Naše nová konference by měla přenést tuto diskusi na celonárodní úroveň, což by mohlo znamenat větší odbornou standardizaci mezioborové spolupráce v onkologické léčbě v ČR. Dalším úkolem kolokvia je zapojit do této diskuse i zahraniční odborníky, zvláště z evropského regionu, kteří by zasadili naše úsilí do evropského a eventuálně světového kontextu. Proto jsme se úspěšně ucházeli o podporu ESMO, kterou jsme jako jediná onkologická konference v ČR také dostali." Akce se zúčastnili vědci z Bruselu, Budapešti, Vídně, Bratislavy, Ženevy i USA.
Sekce onkologických sester
Druhý den konference patřil sekci onkologických sester, jejichž práce patří mezi základní podmínky jakékoli úspěšné léčby. To v úvodním vystoupení uvedla i doc. Tesařová, která ocenila vysokou odbornost programu, který si sestry a radiologické asistentky z FN Motol, FN na Bulovce, IKEM, ÚVN Praha aj. pro konferenci připravily. Poznamenala také, že by organizátoři celé akce rádi založili tradici pražského lednového setkání všech, kteří o onkologické nemocné pečují.
Jako první pak vystoupila Mgr. D. Boháčková, projektová manažerka Aliance žen s rakovinou prsu, o. p. s., zastupující desítky organizací onkologických pacientek v ČR. Cílem aliance je vytvořit informační a edukační centrum pro veřejnost, onkologicky nemocné a jejich organizace, poskytovat jim metodickou pomoc, koordinovat projekty a kampaně ve prospěch prevence a léčby Ca prsu, sjednotit snahy pacientských organizací i jednotlivců o prosazování práv a rovných podmínek k léčení a rekonvalescenci žen s touto diagnózou a zastupovat české onkologické pacientky v mezinárodních strukturách (více na www.breast-cancer.cz, www.mamo.cz.).
Bc. B. Suchá poté přítomné seznámila s tématem rakoviny prsu z pohledu chirurgické sestry - na jejím pracovišti ve FN v Motole ročně provedou na 60 totálních mastektomií. Po stručném shrnutí typů Ca prsu, rizikových faktorů, příznaků, vyšetření a typů výkonů připojila několik zajímavých kazuistik. Poté se věnovala pooperační péči a připomněla mj. několik důležitých zásad, mezi něž patří: podložit horní končetinu (HK) na operované straně, na této HK neměřit krevní tlak, kontrolovat fyziologické funkce, i. v. kanylu, obvaz, drenáž, funkčnost bandáže, prokrvení, citlivost a hybnost HK, podat infúzní roztoky, monitorovat bolest a podat analgetika, kontrolovat mikci, zvládnout pooperační nauzeu, zajistit pooperační rehabilitaci HK a ramene na operované straně aj. Velmi důležitá je edukace pacientky (péče o ránu, včasná rehabilitace, dostatečný spánek, pitný režim, správná výživa, ochrana kůže, doporučený pohybový režim, nabídka epitéz, kontaktů na pacientské organizace atd.).
Velké komplikaci po mastektomii - lymfedému - se věnovala J. Rabová. Připomněla, že lymfedém (mízní otok) je projevem závažné poruchy cirkulace lymfy, který postihuje horní i dolní končetiny, ale také genitálie, hrudník či obličej. Uvedla základní typy lymfedému, stadia, diagnostiku a léčbu včetně chirurgické (debulking, liposukce), když konzervativní terapie nestačí. Hovořila o významu prevence této komplikace - včasné diagnostiky a léčby. Svůj výklad doplnila řadou velmi zajímavých kazuistik - lymfedémů končetin a břicha u žen i mužů různého věku.
Předsudky v oblasti stomií, to bylo téma, s nímž vystoupila stomická sestra Bc. I. Otradovcová. Uvedla mimo jiné, že ačkoli je v obecném povědomí, že stomiky jsou pouze staří lidé, ve skutečnosti se jimi stávají i lidé mladí, a to často po úrazech a poraněních, např. polytraumatech, po nespecifických střevních zánětech či kolorektálním karcinomu (KRCA) aj. Mezi psychologické či sociální problémy stomiků patří zejména stálý pocit zápachu stolice, nevyrovnání se se zvukovými projevy střevní peristaltiky, ostych ukázat blízkým stomický sáček, obavy z narušení intimního života, erektilní dysfunkce, strach z návratu do práce apod.
Radiologické asistentky H. Králová a Z. Čechová, DiS., se poté věnovaly novým trendům v radioterapii, konkrétně IGRT - obrazem řízené radioterapii. Přítomné uvítaly i hosta ze Slovenska - doc. PhDr. A. Hanzlíkovou, Ph.D., která hovořila o nezastupitelné úloze ošetřovatelství v hospicové péči.
O kolorektálním karcinomu a jeho léčbě referovaly M. Spilková a M. Jindráková, sestry z JIP transplantační chirurgie IKEM. Připomněly, že jde o nejčastější zhoubný nádor u evropských mužů (u žen je na 2. místě), s maximálním výskytem ve věku 65-75 let, uvedly rizikové faktory (genetické dispozice, nezhoubná onemocnění kolorekta, faktory zevního prostředí aj.), lokalizaci, klinické a celkové příznaky, diagnostiku a léčbu. Tou je resekce postiženého orgánu a lymfatických uzlin, založení dočasné nebo trvalé kolostomie, radioterapie a chemoterapie. Mezi důležité úkoly sestry patří i psychická příprava pacienta na operaci a pooperační vývoj. Přednášející zdůraznily roli prevence KRCA - vhodnou stravu, dostatek pohybu, včasnou diagnostiku, význam screeningu u lidí nad 50 let, u rizikových osob od 40 let.
Radiologická asistentka P. Karásková si pro konferenci připravila zajímavé téma hypertermie, tedy zahřívání tkání na teploty 41-45 °C a jeho vlivu na zhoubné nádory. Hypertermie, jejímž prostřednictvím jsou poškozovány nebo ničeny rakovinné buňky a jež zvyšuje úspěšnost radioterapie, bývá aplikována jednou až dvakrát týdně 1-2 hodiny po radioterapii, aplikace trvá zpravidla 60 minut. K hypertermii jsou indikovány povrchové nádory do hloubky 4 centimetrů (nejčastěji v oblasti ORL), lokálně recidivující Ca prsu, melanom aj.
V programu sesterské sekce se dále vystřídala témata vlivu duchovní péče na kvalitu života pacienta, adaptace sestry na onkologickém pracovišti, asistence sestry při brachyterapii, péče domácího hospice Cesta domů, transplantace kmenových buněk krvetvorby.
Z. Pešková z Ústavu radiační onkologie FN Na Bulovce referovala o kvalitě života s tumorózním defektem, a to v zajímavé kazuistice pacienta s dg C44.8 (jiný nezhoubný novotvar kůže, léze přesahující kůži), hospitalizovaného ve FNB od 11. 9. do 23. 10. 2008. Pacient, nezaměstnaný, depresivní, zpočátku bez motivace, s chybějící částí obličeje - silně povleklým a zapáchajícím defektem zasahujícím i pravé oko, byl přijat k pokusu o zevní radioterapii kalvy. Během hospitalizace se podařilo defekt z velké části zbavit krust a povlaků, pro psychiku pacienta pak bylo významné, že se v nemocnici setkal s péčí, na kterou nebyl zvyklý, se zdravotníky, kterým se mohl s čímkoli svěřit, a že s pomocí sociální pracovnice znovu navázal zpřetrhané kontakty s rodinou; po propuštění z FNB byl umístěn do hospice nedaleko jejího bydliště.
V programu sesterské části kolokvia zaujala také kazuistika Bc. K. Moravcové Mukozitida dutiny ústní po transplantaci z pohledu sestry, kterou Florence přinese v některém z nejbližších čísel.
ew
Další články v tomto čísle
- Z únorového zápisníku
- Ministryně sestra
- Nová partnerství pro větší kapacity vzdělávání sester
- Čas pro sekci domácí péče
- Kontakt formou adopce
- „Bez příkazů, prosím!“
- Co život dal a vzal
- Journal of Gerontological Nursing, 2008, 34, č. 7
- Historie českého ošetřovatelství do roku 1989
- Ženy, které měnily zdravotnictví 11. – Marie Anzenbacherová