Číslo 2 / 2010
Práce stomasestry – co děláme a stejně a v čem se možná lišíme
Na celém světě přibývá nemocných s kolorektálním karcinomem. Přibývá také stomiků, jimž operace náhle mění životy nejen v oblasti pracovní, ekonomické a společenské, ale i osobní. Jsme vyškolené stomasestry, stále se zdokonalujeme, seznamujeme s novými, světově uznávanými stomickými pomůckami, abychom pomohly zvládnout těžká období hlavně v začátcích péče o stomii.
I Přerovsko patří mezi oblasti s poměrně vysokým výskytem kolorektálních karcinomů. Statistiky dokazují, že 80 % tvoří lidé nad 60 let, jejichž ošetřování má svá specifika. Starší nemocní trpí zpravidla více než jednou poruchou zdraví. Nejčastěji jde o kardiovaskulární a bronchopulmonální onemocnění, ledvinovou či jaterní nedostatečnost, poruchy látkové výměny, cerebrovaskulární onemocnění, poruchy zraku, sluchu, degenerativní onemocnění kloubů a jiné. Tito nemocní navíc špatně snášejí změnu prostředí, mají obavy z bezmocnosti a strach z neznámého. Práce s nimi je velmi náročná a vyžaduje od zdravotníků aktivní, individuální a lidsky trpělivý přístup. Je nesmírně důležité získat si důvěru pacienta a jeho snahu či ochotu spolupracovat.
Před operací ...
Moje předoperační příprava navazuje na informaci lékaře o nutnosti vyvedení střeva na stěnu břišní. V informativním rozhovoru se snažím nemocnému taktně a srozumitelně vysvětlit, co je stomie, jak se ošetřuje, jak vypadají pomůcky k ošetřování, jaký bude život se stomií. Vedle ústní informace poskytuji i dostupnou literaturu ve formě letáků a prospektů k prostudování. Pokud je to možné, poskytnu nemocnému dostatek času na vstřebání informací, zodpovím případné dotazy, abych zmírnila jeho obavy. V další části rozhovoru nemocného informuji o přípravě střeva k operaci, o pobytu na JIP, o pooperačním stravování a pohybové aktivitě. Na základě anatomických poměrů vyberu a zakreslím vhodné místo budoucí stomie (obr. 1), tím předcházíme vzniku komplikovaných stomií umístěných v kožní řase, v oblasti pasu. Zkušební nalepení stomické pomůcky předoperačně provádím na přání nemocného. Na operačním sále jsou nemocným přiloženy buď dvoudílné stomické pomůcky s umělohmotným jezdcem, nebo jednodílné transparentní výpustné sáčky. Důvodem pro transparentní sáčky je možnost kontroly vzhledu a vitality stomie, kontroly obsahu sáčku co do kvantity a kvality.
... a po ní
Po operaci je nemocný přeložen na JIP. Zde se poprvé seznamuje se stomií. Nejdříve ji vidí, potom si na ni zkouší sáhnout, seznamuje se s technikou ošetřování. Po přeložení na standardní chirurgické oddělení začínám nemocné postupně seznamovat se sortimentem stomických pomůcek. Prezentuji výrobky jednotlivých firem. Individuálně s nemocným vybíráme nejvhodnější pomůcku s možností volby jednodílného či dvoudílného systému. Snažím se co nejdříve zapojit nemocného do ošetřování. Využíváme k tomu stomický koutek — místnost určenou jen pro stomiky k provádění intimní hygieny se zajištěným soukromím. Nacvičujeme péči o stomii, výměnu sáčku a podložky (obr. 2, 3). Zajímám se také o sociální zázemí nemocného. Jsem přesvědčena, že rodina má alespoň v začátcích po propuštění nemocnému s ošetřováním stomie pomáhat. Po dohodě s nemocným si zvu i rodinné příslušníky. V edukaci pacientovi i rodinným příslušníkům názorně předvádím ošetření stomie, přiložení sáčku a podložky. Informuji je o vhodném stravování, pohybové či zájmové aktivitě, o tom, jak zajistit pomůcky, jak likvidovat použité anebo na koho se v případě potřeby obrátit.
Stomaporadna
Následná péče o stomiky pokračuje v proktologické poradně a stomaporadně (obr. 4), kterou využívají hlavně nově operovaní stomici. Zde máme dostatek času a prostoru znovu si zopakovat postup péče o stomii, napravit případné chyby v ošetřování, ve stravování a také předepsat používané pomůcky. Smyslem stomaporadny je také psychická podpora sebevědomí stomika, který se na stomasestru s důvěrou obrací se svými starostmi, ale i radostmi ze soukromého života. Někdy stačí „jen" si popovídat, jindy aspoň vyslechnout problémy a dát najevo spoluúčast.
Rekondiční pobyty
Nemocné s trvalou stomií informuji o možnosti stát se členy Klubu stomiků. Účast v klubu podporuje sebevědomí stomika a umožňuje mu společenské uplatnění, pokud to jeho zdravotní stav dovoluje. Díky členství se může zúčastňovat rekondičních pobytů, společných výletů, navázat nová přátelství, předávat si zkušenosti s ostatními (obr. 5). Osmadvacetičlenný přerovský klub již oslavil své 17. narozeniny. Jeho členské schůzky pravidelně navštěvuji a účastním se i rekondičních pobytů. Na rekondicích se setkáváme i s členy klubů z Prostějova, Ostravy či Opavy, organizujeme společné vycházky do přírody, zájezdy (obr. 6), přednášky stomasestry, prezentace jednotlivých stomických firem. Také individuální rehabilitace, masáže, koupání v bazénu přispívají ke zlepšení kondice stomiků. Rekondiční pobyt bývá zakončen společenským večírkem se soutěžemi, hudbou a tancem. Umožňuje všem zúčastněným pobavit se a alespoň na chvíli zapomenout na nechtěný osud. Při této společenské události si uvědomuji, že práce moje i všech spolupracovníků nebyla marná a že se nám podařilo to, o co jsme celou dobu usilovali. Aby byl stomik soběstačný, znovu nabyl ztracené sebevědomí a navrátil se k plnohodnotnému způsobu života.
Věra Hradilová, Středomoravská nemocniční a. s., odštěpný závod Nemocnice Přerov
Další články v tomto čísle
- Z lednového zápisníku
- Akcent se představuje
- Trend – poptávka po sestrách. Ne příliš staří pro pečovatelství?
- Trend – poptávka po sestrách. Romové jako pomocníci v nemocnicích
- Čas pro dermatovenerologickou sekci
- Konference traumatologicko-ortopedické sekce a VFN
- Co život dal a vzal
- Sestry na tanečním sále
- Ošetrovateľské brošne a odznaky
- Nursing Times, 2009, 105, č. 36, 37