Číslo 2 / 2010
Péče o pacienta s dg. paranoidní schizofrenie
Schizofrenie je duševní onemocnění s výraznou poruchou myšlení, vnímání, citů a chování. Nemocní ztrácejí kontakt s realitou, slyší nebo vidí věci, které nejsou skutečné, a pod vlivem svých představ pak jednají neobvykle a nepřiměřeně. Nejzávažnějšími symptomy jsou halucinace, bludy, porucha citového prožívání ve smyslu oploštělosti, nesouvislost v myšlení, stažení se do vlastního světa a ztráta zájmu o vnější svět. Nejčastější formou je paranoidní schizofrenie, u níž se objevují výrazné poruchy myšlení, poruchy v emotivitě, která je oploštělá, nápadná je citová chudost. Objevuje se neklid s agresivitou, poruchy spánku, bolesti hlavy, nesoustředěnost, nezájem.
27letý pacient byl přijat k opakované psychiatrické hospitalizaci pro agresivitu v domácím prostředí s diagnózou paranoidní schizofrenie. Ohrožoval babičku, v rozrušení rozbil skleněnou výplň u dveří a lehce se pořezal na PHK, ošetřen doma náplastmi, teď již nekrvácí, rány jsou pouze povrchové. Hybnost PHK je volná. Pořád mluví o náboženství, chodí 4krát i vícekrát týdně do kostela. Objevují se religiózní bludy (jestli má protrpěny všechny tresty a hříchy, chce být svatý, ale neustále na něj útočí ďábel). Při přijetí dominuje anxieta, tenze a agresivita vůči sobě i předmětům. Psychomotorický neklid stupňující se do verbální agresivity vůči lidem. Pacient je lucidní, orientovaný všemi kvalitami, bez poruch paměti, emotivita oploštělá, slovně ovlivnitelný.
Ošetřovatelská anamnéza byla vypracována dle modelu funčního zdraví M. Gordonové, byl proveden Bartlův test základních všedních činností s výsledkem 100 bodů, zhodnocení rizika dekubitů dle Nortonové 34 bodů, zhodnocení rizika pádu 2 body, pacient je bez bolesti a zhodnocení nutričního stavu nepotvrdilo problém s příjmem potravy.
Průběh hospitalizace
1. den hospitalizace v rámci diagnózy a stavu pacienta zavedl lékař terapii: Tisercin 200 mg p. d. (neuroleptikum), Rivotril 8 mg p. d. (antiepileptikum), Zyprexa 30 mg p. d. (antipsychotikum), Moditen Depot inj. 25 mg 1 amp. á 3 týdny (psychoepileptikum); medikace při neklidu Tisercin inj. 25 mg 2 amp., při tenzi Diazepam 10 mg 2 tbl. (anxiolytikum), při úzkosti Rivotril 2 mg 1 tbl., při nespavosti Hypnogen 10 mg 1 tbl. (hypnotikum). Nutný dohled nad chováním pacienta a změnou psychického stavu. Pacient tenzní, neklidný, řeč rychlá a hlasitá.
2. den byly provedeny standardní odběry krve a moči (KO + diff., FW, urea, kreatinin, kyselina močová, Na, K, Cl, vápník, bilirubin celkový, ALT, AST, GMT, ALP, cholesterol, celková bílkovina, glukóza, TSH, M+S. Výsledky byly v normě. V plánu bylo dále EKG, psychologické vyšetření a úprava medikace. Pacient je neklidný, rozrušený z ostatních spolupacientů, sám si vyžádal me-dikaci při neklidu, podán Diazepam dle ordinace lékaře. Naléhavý na pozornost, rychlá a hlasitá řeč, po medikaci zklidněn, spolupracuje.
3. den je pacient tenzní, neklidný, křičí na oddělení, gestikuluje rukama, slovně ještě usměrnitelný. Podán Diazepam, poté zklidněn. Naléhavý na péči a pozornost, mírně konfliktní ve vztahu k ostatním spolupacientům, přetrvávají religiózní bludy.
4.-7. den proběhly 2 epizody neklidu se zvyšováním hlasu, vždy zaléčen Diazepamem. Dále přetrvává mírný neklid. Pacient zapojen do aktivit na oddělení (rozcvička, pracovní terapie, LTV, arteterapie). Klidnější, spokojený, spolupracoval, povoleny kolektivní vycházky. Stále naléhavý na pozornost, ale odklonitelný, řeč rychlá a hlasitá, bludy přetrvávají. Pacient je spíše samotářský, do kolektivu se moc nezapojuje.
8.-12. den je pacient tenzní, hlučný, nevyzpytatelný, nastražený. Měl konflikt s rodiči, poté se usmířili, několikrát musela být podána neklidová medikace, většinou o ni pacient sám požádal. Došlo ke snížení naléhavosti na pozornost, bludy přetrvávají.
13.-19. den pacient klidný, spolupracuje, cítí se dobře, mírně zpomalený, bez tenze či naléhavosti. V plánu víkendová propustka v doprovodu rodičů a úprava medikace.
20.-22. den pacient na víkendové propustce. Po návratu klidný, spokojený, spolupracoval. Propustku zvládl dobře.
23.-26. den je pacient klidnější, snaží se spolupracovat, bez bludů, občasné výkyvy nálad, řeč rychlá, hlasitost v normě. Tisercin snížen na 150 mg p. d. Poté se objevila mírná tenze, kterou pacient zvládal. Začíná přemýšlet o propuštění do domácího léčení. Povolena další víkendová propustka, na kterou se pacient moc těší.
27 -28. den pacient na víkendové propustce, po návratu klidný, spolupracoval. Bez bludů. Propustku zvládl dobře. Pacient je nadále spíše samotářský, do kolektivu se moc nezapojuje, ostatní pacienti ho prý rozčilují, málomluvný. Řeč je stále rychlejší, hlasitost v normě.
29.- 33. den se zkusil Tisercin snížit na 125 mg p. d. Poté však nárůst silné tenze, pacient udával obtížné přemáhání agresivity u sebe, byl tenzní, neklidný, úzkostný, horší spolupráce, hůře usměrnitelný, několikrát podána medikace při tenzi a úzkosti. Proto Tisercin opět navýšen na 175 mg p. d. Poté ústup tenze. V plánu ještě zkusit snížit Rivotril a poté dimise.
34.-38. den byl Rivotril snížen na 6 mg p. d. Pacient kromě mírných výkyvů nálady klidný, spolupracoval, spokojený, bez tenze, úzkosti či agresivity. Řeč rychlá, ale ne hlasitá, stále se vyhýbá kolektivu, samotářský.
39. den hospitalizace byl pacient propuštěn ve zlepšeném stavu v doprovodu rodiny a předán do péče ambulantního psychiatra a praktického lékaře. Občasné výkyvy stavu je schopen korigovat. Zjištěné problémy dle modelu funkčního typu zdraví M. Gordonové byly v oblastech:
Vnímání, poznávání - Řeč je zrychlená, hůře srozumitelná, ale je možné se s klientem dorozumět. Klient má poruchy myšlení (bludná produkce).
Sebepojetí, sebeúcta - Klient je spíše samotářský, má problémy navazovat kontakty s ostatními spolupacienty na oddělení.
Plán ošetřovatelské péče - Ošetřovatelské diagnózy
1. Poruchy vlastní identity z důvodu sníženého pocitu vlastního já
Projevy: pocit vnitřního zmatku, životní dezorientace, snížená schopnost rozhodování.
Očekávaný výsledek: klient pochopí a přijme změny, které nastaly, uvědomí si vlastní identitu.
Ošetřovatelské intervence: všímej si projevů klienta, vyslechni ho, zapoj ho do programu na oddělení, zadej mu úkoly, které snadno vyřeší, orientuj ho správným směrem, poskytni mu přesné informace o jeho zdravotním stavu a možných následcích, plň ordinace lékaře, veď záznam v ošetřovatelské dokumentaci.
2. Alterace kognitivních funkcí z důvodu duševní poruchy (schizofrenie)
Projevy: halucinace, bludy, poruchy myšlenkového sledu, nepřiměřené společenské vystupování.
Očekávaný výsledek: uvědomuje si změny ve vnímání, myšlení i poruchy chování, je jasně orientován.
Ošetřovatelské intervence: všímej si projevů klienta, dbej o jeho bezpečnost, zapoj ho do léčebného programu, plň ordinace lékaře, kontroluj užívání léků, všímej si případného výskytu nežádoucích účinků, veď záznam v ošetřovatelské dokumentaci.
3. Změny smyslového vnímání z důvodu psychické poruchy (schizofrenie)
Projevy: halucinace, neklid, dezorientace.
Očekávaný výsledek: klient má obnoveny normální kognitivní funkce. Ošetřovatelské intervence: dodržuj bezpečnost, sleduj a hodnoť změny ve vnímání, veď záznam v ošetřovatelské dokumentaci.
4. Poruchy sociální interakce z důvodu psychické alterace a nedostatečné schopnosti navazovat nové vzájemné vztahy
Projevy: nedostatečná společenská přizpůsobivost, poruchy vztahů s ostatními.
Očekávaný výsledek: klient se přiměřeně zapojuje v sociálních vztazích. Ošetřovatelské intervence: ovlivňuj poruchy sociálních interakcí metodou pozitivního přesvědčování, snaž se navázat s pacientem kontakt a získej jeho důvěru, zapoj ho do sociálních vztahů, veď záznam v ošetřovatelské dokumentaci.
5. Sociální izolace z důvodu neschopnosti navazovat uspokojivé osobní vztahy
Projevy: omezená komunikace, uzavřenost, pocity samoty.
Očekávaný výsledek: klient se zapojuje do společenských aktivit, rodina spolupracuje při udržování společenských kontaktů.
Ošetřovatelské intervence: snaž se o zapojení klienta do léčebného programu, využij jeho dřívějších dovedností a zájmů k navázání vztahu, dle ordinace lékaře podporuj klienta v kolektivních vycházkách a víkendových propustkách, zapoj do spolupráce rodinu, veď záznam v ošetřovatelské dokumentaci.
6. Poruchy verbální komunikace z důvodu psychické alterace
Projevy: ztížené vyjadřování, neschopnost vyjádřit se, rychlá a hlasitá řeč.
Očekávaný výsledek: klient vyjadřuje své potřeby přiměřenou formou komunikace.
Ošetřovatelské intervence: dopřej pacientovi klid a čas, užívej krátké a jednoduché věty, mluv klidně, přiměřeným tónem hlasu, eliminuj rušivé vlivy okolí, veď záznam v ošetřovatelské dokumentaci.
Závěr
V průběhu hospitalizace došlo u pacienta za úpravy medikace postupně k výraznému snížení neklidu a agresivity, ke zlepšení spolupráce a ke snížení hlasitosti řeči. Stabilizace stavu byla ověřena opakovanými propustkami do domácího prostředí.
Pacientovi byla nabídnuta změna medikace za clozapin v kombinaci s dalším neurčeným antipsychotikem s cílem zmírnit nežádoucí účinky antipsychotické medikace. Pacient prozatím tuto nabídku odmítl. Byl poučen, že v případě, že by se rozhodl jinak, může se objednat cestou naší příjmové ambulance k záměně medikace za hospitalizace na klinice. Do budoucnosti by bylo vhodné umístit pacienta v chráněném bydlení, rodina poučena.
Irena Veselská, DiS., Psychiatrie, oddělení C, FN Hradec Králové
Literatura:
PRAŠKO J, BAREŠ M et al., Léčíme se s psychózou. Praha: Medical Tribune CZ, 2005.
Fota Eliška Hrubá
Další články v tomto čísle
- Z lednového zápisníku
- Akcent se představuje
- Trend – poptávka po sestrách. Ne příliš staří pro pečovatelství?
- Trend – poptávka po sestrách. Romové jako pomocníci v nemocnicích
- Čas pro dermatovenerologickou sekci
- Konference traumatologicko-ortopedické sekce a VFN
- Co život dal a vzal
- Sestry na tanečním sále
- Ošetrovateľské brošne a odznaky
- Nursing Times, 2009, 105, č. 36, 37