Číslo 2 / 2010
Když se nedaří léčba chronické rány
Na ambulanci hojení ran Geriatrické kliniky VFN v Praze jsem ošetřovala 78letou ženu s rozsáhlým bércovým vředem na levé dolní končetině. K nám na ambulanci přišla v roce 2003 a dochází tam dosud. Hlavní příčinou defektu byla ischemická nedostatečnost dolních končetin.
Její potíže začaly již v roce 1994. Byla léčena na kožní ambulanci, kde jí byly střídavě aplikovány různé masti. Ztěžovala si na velké bolesti, hojnou sekreci z defektu a také zápach. Velmi jí obtěžovalo, že má omezenou chůzi a není schopna se postarat o svou domácnost. Žila sama v rodinném domku. K chůzi používala hůlku. Její syn ji pravidelně navštěvoval a vozil ji 3krát týdně na převazy.
Hodnocení defektu při přijetí
Lokalizace: levá dolní končetina, vnitřní a přední část bérce.
Velikost: 20 x 8 cm.
Fáze hojení: zánětlivá se 4 nekrotickými ložisky uvnitř defektu velikosti 3 x 2 centimetrů.
Sekrece: zapáchající, hojná, žlutavé barvy.
Okolí defektu: zarudlé, v okolí kotníku macerované a bolestivé. Bolest: pálivá, hodnocena stupněm 5, obtěžující při chůzi a v noci. Medikace: Aulin 2krát denně. Otok: mírný kolem kotníku, lýtko měkké, neprosáklé.
Postup ošetření
Léčbu jsme zahájili obkladem s Prontosanem, aplikací biolampy, na defekt jsme přikládali Lomatuell, Actisorb, Zetuvit krytí, do okolí defektu Menalind, bandáž dolních končetin. Během aplikace biolampy byla provedena jemná lymfatická masáž dolní končetiny. Předali jsme pacientce písemné materiály o cévním cvičení, kterým rozumí a bude je provádět. Předepsán Tramal na bolest. V případě prosáknutí obvazu ponechat léčebný materiál a provést výměnu sekundárního krytí.
Nekrotické části defektu se odloučily během 14 dní. Defekt po okrajích se zmenšil o 0,5 cm a byl ve fázi granulační. Během dalších 2 měsíců jsme zkoušeli další materiály vhodné pro granulační fázi - Suprasorb H, Mepilex, Chitoskin a další, ale bez úspěchu. Pacientka si ztěžovala na velikou bolest, doma musela materiál sejmout a aplikovat pouze Lomatuell + Actisorb. Na bolest po domluvě s praktickou lékařkou užívala kombinaci 2 tbl Paralenu + 30 mg Codeinu ráno a v poledne, na noc pak 100 mg Tramalu. Bolest byla snesitelná.
I když jsme spolu diskutovaly o tom, že Actisorb v granulační a epitelizační fázi již není potřebný, velmi mu důvěřovala a chtěla pouze tento materiál. Zkoušeli jsme další novinky, ale bez úspěchu. Pacientka pouze začala věřit Hemagelu, který si kupovala sama. Nicméně po měsíční aplikaci se defekt opět místy povlekl, zapáchal. Na snímku je patrná velikost defektu, který takto vypadá již tři roky. Oplachujeme vlažnou vodou, aby se materiál a eventuální sekrece lépe odstranily. Nabízeli jsme pacientce řešení na plastické chirurgii - plastickou úpravu kožního krytu, ona to ale odmítá, má z podobné operace strach. Během 4 let, i když jsme spolu dobře vycházely, jsem ji o vhodnosti plastiky nepřesvědčila. Aplikujeme stále Lomatuell + Actisorb, který jí nejvíce vyhovuje. Pokud přiložíme pouze Lomatuell, objeví se ihned nekrotické části nebo hojná zapáchající sekrece.
Pacientka nyní do ambulance dochází pouze jednou za měsíc na kontrolu a převazy provádí obden doma sama, kupuje si i materiál. Spočítala, že za období celkové léčby již zaplatila 160 tisíc Kč. Autorka vytvořila přehlednou tabulku hodnocení chronické bolesti se záznamem o ráně a použití materiálu, kterou může zaslat zájemcům.
Závěr
I když jsme přesvědčeni, že by plastická úprava byla nejvhodnějším řešením, nemocnou jsme k výkonu nezískali. Je smířena se současným stavem. Seznámili jsme ji i s naší další klientkou, která měla podobný defekt a plastická úprava ji velmi pomohla, takže je již tři roky bez problému. Naše pacientka ale přesto trvá na svém rozhodnutí.
PhDr. Dana Klevetová, Chirurgické oddělení, Litomyšlská nemocnice, a. s., Litomyšl
Další články v tomto čísle
- Z lednového zápisníku
- Akcent se představuje
- Trend – poptávka po sestrách. Ne příliš staří pro pečovatelství?
- Trend – poptávka po sestrách. Romové jako pomocníci v nemocnicích
- Čas pro dermatovenerologickou sekci
- Konference traumatologicko-ortopedické sekce a VFN
- Co život dal a vzal
- Sestry na tanečním sále
- Ošetrovateľské brošne a odznaky
- Nursing Times, 2009, 105, č. 36, 37