Číslo 2 / 2010
Inkontinence v České republice
V letech 2003 a 2009 provedla Česká společnost podpory zdraví v rámci svého projektu Inco Forum dvě reprezentativní šetření zaměřená na zjištění výskytu nechtěného úniku moči u obyvatel starších patnácti let. Předmětem tohoto článku je srovnání některých dat obou souborů.
Výzkum realizovaný v roce 2003 u 2400 respondentů byl proveden s využitím tazatelské sítě agentur STEM a STEM/ MARK, šetření v roce 2009 u 2000 respondentů bylo provedeno s využitím tazatelů agentury DEMA. Použité dotazníky byly do značné míry identické.
Výsledky
Graf 1 přináší srovnání výskytu samovolného úniku moči v roce 2003 a v roce 2009, z něhož je zřejmé, že po šesti letech přiznává nekontrolovaný únik moči podstatně více dotázaných. U úniku moči s denní a týdenní frekvencí se jedná dokonce o zdvojnásobení výskytu.
Únik moči je silně podmíněn věkem (viz graf 2) a také pohlavím. Zatímco u žen s věkem kontinence poměrně rychle klesá, u mužů je pokles pozvolný. K výraznému nárůstu denního a týdenního úniku moči u žen dochází zejména ke konci fertilního období, tj. kolem 40. roku života. Zvláště patrný je rozdíl ve věkové skupině 15-44 let: u žen je prevalence čtyřnásobná oproti mužům (viz tab.).
Ve výzkumu z roku 2009 jsme zkoumali výskyt tzv. hyperaktivního měchýře, který jsme definovali jako potřebu močit více než osmkrát v průběhu dne a více než jedenkrát v noci. Zjistili jsme že hyperaktivním měchýřem trpí 11 % obyvatel starších 15 let.
Reflexe a řešení problémů spojených s únikem moči
Nekontrolovaný únik moči je s odstupem šesti let vnímán coby zatěžující okolnost mnohem častěji. Určitě ano odpovědělo v roce 2003 41 % respondentů, zatímco v roce 2009 již 62 %. V protikladu k tomuto zjištění dotázaní oddalují prvou návštěvu lékaře s problémem úniku moči a méně často lékaře navštěvují. Počet osob, které s problémem úniku moči nenavštívily lékaře, se v průběhu šesti let více než zdvojnásobil. Únik moči řeší respondenti nejčastěji omezením přísunu tekutin. Toto řešení převažuje zejména u mužů (51 %), u žen to je používání menstruačních vložek (44 %). Ani jedno z těchto řešení není možno považovat za vhodné. Čtvrtina respondentů přiznávajících problém vidí řešení ve cvičení v kombinaci s dietou (viz graf 3).
Závěry
V průběhu šesti let došlo k výraznému nárůstu případů zejména častého úniku moči. Jedním z vysvětlení mohou být rostoucí nároky životního stylu, rostoucí obezita apod., druhým vysvětlením pak detabuizace a větší ochota přiznat delikátní problém, kterým únik moči je. Rozpor mezi rostoucím vnímáním inkontinence jako nepříjemné obtíže a klesající ochotou navštívit lékaře vysvětlujeme rostoucí informovaností a snahou zvládnout problém vlastními silami. Ovšem nejčastější řešení — redukce příjmu tekutin a používání menstruačních vložek — mohou problém spíše komplikovat.
PhDr. Zdeněk Kučera, Česká společnost podpory zdraví, Praha
Další články v tomto čísle
- Z lednového zápisníku
- Akcent se představuje
- Trend – poptávka po sestrách. Ne příliš staří pro pečovatelství?
- Trend – poptávka po sestrách. Romové jako pomocníci v nemocnicích
- Čas pro dermatovenerologickou sekci
- Konference traumatologicko-ortopedické sekce a VFN
- Co život dal a vzal
- Sestry na tanečním sále
- Ošetrovateľské brošne a odznaky
- Nursing Times, 2009, 105, č. 36, 37