Číslo 2 / 2010
Enterální výživa z hlediska prevence sepse na pracovištích intenzivní péče
Souhrn: Sepse představuje jednu z nevážnějších komplikací u nemocných v intenzivní péči, která je spojena s vysokou mortalitou a morbiditou kriticky nemocných. Zásadním opatřením zůstává účinná prevence. Mnoha výzkumy byl prokázán význam jistých preventivních opatření, které mohou snížit výskyt sepse na pracovištích intenzivní péče. Mezi tato opatření patří i včasná nutriční podpora nemocných. Pro lékaře představuje výživa pojem vědecký, výzkumný. Role sestry je především v technickém zajištění výživy, sledování stavu výživy a výskytu komplikací s ní spojených.
Klíčová slova: enterální výživa - nazo-gastrická sonda - nazoduodenální sonda - perkutánní gastrostomie - standardizovaný operační postup - úroveň informovanosti - intervence sestry.
Summary: Sepsis is one of the severest complications of patients on intensive care which is connected with a high mortality and morbidity of critically ill patients. There has not been found an explicit treatment strategy until now. The only precaution is an effective prevention. There were a lot of researches on several preventive precautions which could reduce the occurance of sepsis on the departments of intensive care. These were evaluated as very signifficant. One of the preventive precautions is a well timed nutritive support of the patients. The physicians regard nutrition as an academic and investigative term. The role of nurses technically lies in providing and following the status of nutrition as well as of the complications occurrence which are closely connected with it.
Keywords: enteral nutrition - nasogastric sonde - nasodudenal sonde -percutaneous gastrostomica - standardized operational procedure - level of informationes - intervention of nurse
Úvod
Příjem potravy je jednou ze základních potřeb člověka. V současné době se výživa stává jednou ze základních léčebných metod u kriticky nemocných pacientů. Akutní a chronická onemocnění mohou být způsobena právě nedostatkem živin, jiné choroby jsou zase vyvolány jejich nadbytkem. Po bouřlivém rozvoji parenterální výživy na počátku osmdesátých let dochází nyní k podrobnému propracování režimů nutriční podpory za různých situací. Současně došlo k prohlubování poznatků v oblasti fyziologie metabolismu a výživy a ke zlepšení technologie výroby nutričních prostředků i dalších nutných pomůcek pro nutriční podporu. Důležitým úkolem je převod teoretických i praktických poznatků z oblasti umělé výživy do praxe. Stále se ještě poměrně často uplatňuje názor, že krátkodobé hladovění je pro nemocného bezvýznamné, nebo že je dokonce prospěšné. Právě u nemocných v těžkých stavech, u nichž jsou ohroženy základní životní funkce a kteří jsou již z důvodu základního onemocnění v katabolickém stavu, může hladovění vést k prohloubení katabolismu s řadou negativních důsledků, často i fatálních. Snížená obranyschopnost nemocných v kritickém stavu vede k masivní kolonizaci patogenními nebo potenciálně patogenními mikroby v přímé souvislosti s délkou pobytu v nemocnici. To pak vede k rozvoji nozokomiálních nákaz, jejichž výskyt je na pracovištích intenzivní péče poměrně vysoký. Sepse představuje celospolečenskou závažnost, která je dána stoupající incidencí a nepřijatelně vysokou mortalitou. Literární zdroje uvádějí 350 000 úmrtí na těžkou sepsi ročně (USA a Evropa), náklady na léčbu přesahují 26 miliard eur.
V souladu s činností lékařské společnosti Forum pro sepsi vznikla v dubnu v roce 2005 Pracovní skupina prevence sepse na intenzivních a resuscitačních pracovištích ve FNsP Ostrava-Poruba, jejímž hlavním cílem je edukace ošetřujícího personálu o nutnosti dodržování všech zásad při realizaci ošetřovatelských intervencí s ohledem na riziko vzniku nozokomiálních nákaz.
Metodika
V rámci činnosti Pracovní skupiny prevence sepse na pracovištích intenzivní péče byly od dubna 2005 do prosince 2007 organizovány semináře zaměřené na jednotlivá opatření prevence sepse.
V roce 2008 proběhla studie hodnocení účinnosti této edukační činnosti se zaměřením na problematiku podávání enterální výživy (EV) nemocným v intenzivní péči. Prostřednictvím dotazníku byla hodnocena úroveň informovanosti a realizace ošetřovatelských intervencí při podávání enterální výživy. Soubor tvořilo 300 respondentů. V praktické části práce jsou porovnávány výsledky respondentů experimentální skupiny respondentů (A), kterou tvořily sestry resuscitačních a intenzivních pracovišť FN Ostrava, a kontrolní skupiny (B), kterou tvořily sestry z ostravských i mimoostravských nemocnic.
Výsledky
Z hlediska informovanosti respondentů o problematice podávání EV byly zaznamenány nedostatky v hodnocení stavu výživy prostřednictvím laboratorních vyšetření. Poměrně velká část experimentální skupiny respondentů nezná příčinu vzniku jedné ze závažných komplikací PEG - syndromu zanořeného disku a preventivní opatření zabraňující jejímu vzniku. Správným způsobem postupuje jen 31,33 % respondentů skupiny A, v kontrolní skupině B je to 29,53 % respondentů.
Velmi závažné zjištění však bylo v souvislosti s technikou podávání EV do duodenální sondy, kde poměrně vysoké procento respondentů experimentální skupiny (38 %) uvedlo, že do duodenální sondy lze podávat stravu bolusovým způsobem. Správnou odpověď volilo 60,67 % skupiny A a 65,10 % skupiny B (graf 1). Do sondy zavedené za Treitzovu řasu lze podávat pouze přípravky připravené farmakologicky, a to pouze kontinuální, eventuálně intermitentním způsobem. Strava připravená kuchyňskou technologií je nevhodná pro výživu sondou, jako enterální výživa do jejuna je dokonce zakázána. U kontrolní skupiny tuto variantu volilo 8,72 %, což není mnoho, ale vzhledem k riziku komplikací (bakteriální, osmotický průjem, hypohydratace) je třeba, aby techniku podávání EV znal ošetřující personál dokonale.
Rovněž informace týkající se výměny nazogastrické sondy přinesla poněkud nejednotná data. 46,67 % respondentů kontrolní skupiny, ale i 36,67 % sledované skupiny respondentů provádí výměnu gastrické sondy dle potřeby (graf 2). Dle pokynů výrobce by sondy z PVC materiálu měly být měněny v intervalu 8-10 dnů. PVC sondy mění konzistenci již po 6-10 hodinách a jejich dlouhodobé užívání je spojeno s rizikem proleženin a nekróz na sliznici žaludečního traktu (obr. 1). Podle výzkumných prací (Desmond, 2001) způsobují rovněž rinitidu a sinusitidu. V mnoha případech rovněž obsahují změkčovadla, která jsou v rozporu s podáváním výživy (DGEM - Guidelines 2003). Z toho důvodu je nutné dodržovat jednotný postup pro výměnu tohoto typu sondy, který je mimochodem uveden rovněž v SOP pro podávání EV. Proplach duodenální sondy provádí 60 % respondentů skupiny A správně aquou, nedodržuje však přitom žádný interval. 22,67 % provádí proplach aquou pravidelně v 6hodinových intervalech. Ve skupině B se duodenální sonda proplachuje aquou i čajem, a to ve 41,33 %. Jen 36 % respondentů správně proplachuje duodenální sondu aquou. Čaj v žádném případě není k proplachu duodenální sondy vhodný, zejména pak u pacientů v intenzivní péči, kde komplikace spojená s kontaminací enterálního prostředí může mít vážné následky. Navíc je čaj hypoosmolární tekutina a zapříčiňuje přesuny tekutiny mezi lumen střeva a okolím.
Zde se potvrzuje informovanost respondentů experimentální skupiny, kteří takto postupují v rámci SOP. Pro zavedení duodenální sondy metodou zaplavování používá jen 34 % respondentů sledované skupiny sterilní rukavice a sterilní roušku. Závažné je, že 18,67 % respondentů této skupiny používá pro zavedení duodenální sondy nesterilní rukavice, podobně jako 12,67 % respondentů kontrolní skupiny.
Při srovnání úrovně informovanosti respondentů z FN Ostrava a respondentů z vybraných pracovišť Městské nemocnice Ostrava a nemocnice Havířov dosáhlo nejvyšší úrovně informovanosti 57,41 % sester z FN Ostrava. Druhý stupeň informovanosti prokázalo 57,86 % respondentů této skupiny, zatímco v kontrolní skupině byly nejpo-četnější (92,86 %) odpovědi hodnoceny stupněm 4, což odpovídá rozsahu 0-25 % správných odpovědí (graf 3).
Diskuse
Z výskytu gastrointestinálních komplikací spojených s podáváním EV uváděli respondenti nejčastěji výskyt průjmovité stolice. Z technických komplikací byla u respondentů experimentální skupiny nejčastěji volena obstrukce sondy a vznik slizniční léze v místě zavedení sondy nosním průduchem, u kontrolní skupiny převažovala varianta odstranění sondy pacientem. Ve studii Zoubkové realizované na pracovišti Resuscitačního oddělení Městské nemocnice Ostrava a Metabolické jednotky intenzivní péče Fakultní nemocnice Olomouc se potvrdil nejčastější výskyt technické komplikace obstrukce sondy v souvislosti s kontinuálním podáváním EV bez noční přestávky (bez aplikace fyziologického roztoku od 24 do 6 hod) a změny polohy sondy u flexibilních sond z polyuretanu. Z gastrointestinálních komplikací se potvrdil nejčastější výskyt průjmovité stolice a meteorismu. Ne zcela dostačující informace prokázali respondenti ve složení jednotlivých přípravků EV. V posledních 20 letech byla studována úloha jednotlivých substrátů a jejich vliv na výsledky léčby u kriticky nemocných pacientů. Četné studie ukázaly na pozitivní vliv malnutrice v souvislosti s jejím složením, načasováním a způsobem aplikace. V roce 1995 publikoval Bower se svými spolupracovníky rozsáhlou randomizovanou prospektivní studii, kde pacientům na JIP podával dietu obohacenou L-argininem, nukleotidy a rybím olejem obsahujícím CO-3 mastné kyseliny. Závěrem studie bylo konstatování, že u těchto pacientů došlo k poklesu výskytu infekčních komplikací a zkrácení doby hospitalizace. Tato a další studie prokázaly, že určité enterální nutrienty pozitivně ovlivňují pacientovu imunitu. V současnosti jsou za prokázané imunomodulační enterální faktory považovány především L-glutamin, L-arginin, nukleotidy a CO-3 mastné kyseliny (Satinský, 2006). Srovnáním prací Boledovičové a Hejduka z roku 2007, hodnotících uplatňování všeobecných opatření v prevenci nozokomiálních nákaz na pracovištích intenzivní péče, zjišťujeme, že oba průzkumy shledaly velké procento neznalostí v této problematice (42 %, 19 %). Je patrné, že sesterský personál má znalosti v prevenci sepse a nozokomiálních nákaz, ale ne zcela zná praktické používání jednotlivých preventivních opatření. Při hodnocení informovanosti respondentů z Fakultní nemocnice Ostrava dosáhlo nejvyššího stupně informovanosti 34,48 % respondentů z Anestezio-logicko-resuscitační kliniky (ARK). Respondenti ostatních pracovišť intenzivní péče (JIP) ve FNO dosáhli jen 16,24 %. Na základě statistického hodnocení byl shledán statisticky významný rozdíl v průměrném počtu dosažených bodů (hodnocení úrovně informovanosti) mezi respondenty z ARK a zbytkem souboru, který tvořili respondenti z JIP FNO (P = 0.0001). Vzhledem k tomu, že na ARK FNO pracují lékaři, kteří jsou členy Česko-Slovenského fóra pro sepsi, ale především zde pracují členky Pracovní skupiny prevence sepse na pracovištích intenzivní péče ve funkci vrchní a staniční sestry, lze předpokládat, že léčebný tým zde poskytuje léčebně-ošet-řovatelskou péči v souladu s cíli uvedené odborné organizace. Potvrzuje se výborná role managementu ošetřujícího personálu ARK, který dohlíží na úroveň vědomostí a realizaci ošetřovatelských intervencí v souladu s preventivními opatřeními zabraňujícími vzniku nozo-komiálních infekcí.
Závěr
Mnoho pacientů po operacích, s traumaty, v intenzivní péči onemocní nozo-komiálními infekcemi. Ve studii WHO (2002) se uvádí výskyt infekčních komplikací u pacientů na standardních pracovištích 8,7/100 pacientů ve srovnání s pacienty na JIP, kde je to již 18,9/100 pacientů (Albert et al., 2002). Pacienti s infekcí mají v průměru až 6krát delší dobu hospitalizace ve srovnání s pacienty bez infekčních komplikací (Plowman et al., 2001).
Ve studii, která byla provedena v 6 státech Evropy (Albert et al., 2002), bylo jednoznačně potvrzeno zvýšení mortality pacientů na JIP, kteří během pobytu v nemocnici dostanou infekci. Podávání speciálních nutričních substrátů snižuje riziko infekce u pacientů po operaci, po traumatech i u pacientů na JIP (Glanot-ti et al., 2002). Současně se snižuje délka hospitalizace, umělé plicní ventilace, v souvislosti s nižší spotřebou antibiotik a laboratorních vyšetření se snižují náklady na zdravotní péči. To vše jsou argumenty objasňující význam zavedení preventivních opatření včetně časného podávání EV u pacientů v intenzivní a resuscitační péči. Věříme, že úsilí pracovní skupiny pro prevenci sepse z pohledu ošetřovatelské péče ve spolupráci s lékařským ČeskoSlovenským forem pro sepsi pomůže zpřístupnit preventivní opatření tak, aby sesterská odbornost a klinické zkušenosti vedly ke správnému provádění ošetřovatelských zásahů a spolupodílely se tím na naplnění Kampaně za přežití sepse.
Tato kampaň je součástí tzv. Barcelon-ská deklarace, která byla přijata v průběhu 15. kongresu Evropské intenzivní medicíny v roce 2002 v Barceloně. Její součástí jsou standardy péče o pacienta v těžké sepsi, vytvořené mezinárodní skupinou expertů zabývající se intenzivní péčí.
Literatura:
ALBERTI C et al. Epidemiology of sepsis and infection in ICU Patients from an International Multicenter Cohort Study. Intensive Care Medicine, 28, s. 108—21. ANDĚL M, BENEŠ P. Výživa nemocných v těžkých stavech. Parenterální výživa. 3. dopl. vyd. Brno: IDVZP, 1999, s. 101. ISBN 80-7013-271-X. BOLEDOVIČOVÁ M et al. Nozoko-miální nákazy. 2007, roč. 6, č. 4, s. 14 až 22. ISSN 1336-3.
BALCÁRKOVÁ Š. Problematika sepse. Přednáška v rámci projektu prevence sepse z pohledu sester. Ostrava, 16. 2. 2006. ČERNÝ V et al. Sepse v intenzivní péči — vybraná doporučení v diagnostice a terapie. 2. vyd. Praha: Maxdorf, 2005. s. 212. ISBN 80-7345-054-2. GALBAN C et al. An immune-enhan-cing Enteral Diet Reduces Mortality Rate and Episodes of Bacteremia in Septic In-tensive Care Unit Patients. Critical Care Medicine, 28(3), s. 643—648. JAHODA J. Praktické zkušenosti s léčbou těžkých infekcí v souvislostech. Přednáška: Posgraduální kurs SEPSE a MODS. Ostrava, 24.—26. 1. 2007. JAHODA J. Kontraverze enterální výživy kriticky nemocných. Intenzivní péče v traumatologii. 8. dny intenzivní medicíny v Kroměříži, 20.—22. 6. 2001, s. 169 až 171.
MUSIL D. Klinická výživa a intenzivní metabolická péče. 1. vyd., Olomouc: Univerzita Palackého, 2002, s. 109. ISBN 80-244-0566-0.
KULA R. Těžká sepse — lze jí předejít? In: Postgraduální medicína, květen 2004, č. 6, s. 616—621.
SATINSKÝ I. Umělá výživa a poope-rační komplikace. 1.vyd. Praha: Typograf, 2006, s. 90. ISBN 80-239-6595-6. STREITOVÁ D et al. Projekt prevence sepse na JIP. In: Florence, květen 2007, č. 5, s. 240—241. ISSN 1801-464X. SEVČIK P et al. Sepse jako léčebný problém: Základní pravidla se mění, přednáška, KARIM LF a FN Brno, 2008. ZADÁK Z. Výživa v intenzivní péči. 1. vyd. Praha: Grada, 2002, s. 487. ISBN 80-247-0320-3.
Recenzovali:
Doc. PhDr. Yvetta Vrublová, Ph.D.,
Ústav ošetřovatelství a porodní asistence, Fakulta zdravotnických studií, Ostravská Univerzita, Ostrava MUDr. Jan Jahoda, přednosta Aneste-ziologicko-resuscitační kliniky FN Os-
Další články v tomto čísle
- Z lednového zápisníku
- Akcent se představuje
- Trend – poptávka po sestrách. Ne příliš staří pro pečovatelství?
- Trend – poptávka po sestrách. Romové jako pomocníci v nemocnicích
- Čas pro dermatovenerologickou sekci
- Konference traumatologicko-ortopedické sekce a VFN
- Co život dal a vzal
- Sestry na tanečním sále
- Ošetrovateľské brošne a odznaky
- Nursing Times, 2009, 105, č. 36, 37