Číslo 2 / 2010
Budoucí zdravotní laboranti potřinácté „zkřížili zbraně“
Dne 24. listopadu 2009 proběhla v Ústí nad Labem odborná konference Studentlab 2009, kterou pořádala Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická Ústí nad Labem. Bylo to již třinácté setkání studentů oboru zdravotní laborant na středních a vyšších zdravotnických školách České a Slovenské republiky.
Hlavní organizátorkou konference, v jejímž průběhu jsou vyhodnocována nejlepší sdělení, byla již tradičně Mgr. Hana Beránková, zkušená pedagožka, která se s nemalým nadšením věnuje každoročně nejen organizaci těchto setkání, ale hlavně výuce zdravotních laborantů.
Konferenci zahájila ředitelka SZŠ a VZŠ Ústí nad Labem PhDr. Miroslava Zoubková. Přivítala všechny přítomné: soutěžící, účastníky z řad studentů, členy hodnotící komise a zástupce sponzorujících firem. Do soutěže bylo nominováno dvanáct sdělení. Budoucí zdravotní laboranti zpracovali pod odborným vedením svých pedagogů a zdravotních laborantek v klinických laboratořích téma zadané během odborné praxe ve školách v Brně, Banské Bystrici, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Karlových Varech, Kolíně, Olomouci, Plzni, Praze a Ústí nad Labem.
První úspěch a první potlesk
Na vítězných pozicích se umístili studenti Petr Ferczadi z Plzně, který na základě vlastního výzkumu prezentoval výsledky mikrobiologických stěrů z kovové hlavičky andělíčka na mříži katedrály sv. Bartoloměje. Dále uspěly Katarina Rondzíková s přednáškou Gynekologická cytologie a Jana Danková z Banské Bystrice s přednáškou Akutná tonzilitida sposobená streptokokom pyogene. „Bramborovou" medaili si odvezla Tereza Kamišová z Českých Budějovic, která zaujala přednáškou Mikrobiologické zpracování kloubních náhrad.
Studentské bloky střídaly přednášky „zkušených matadorů"
Akce Studentlab jsou typické svým vyhraněným edukačním charakterem a tím, že studenti na nich prezentují výsledky své práce z odborných praxí ve zdravotnických zařízeních. Studentské bloky však jsou také proloženy zajímavými přednáškami odborníků z praxe. Například MUDr. J. Dvořáková z psychiatrického oddělení Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem připravila sdělení o drogové závislosti, tedy z oblasti, se kterou se ve svém životě mladí lidé často setkávají.
V kuloárech se hodně diskutovalo o tom, že studenti SZŠ a VZŠ většinou nemíří do praxe, ale že dávají ve svých životních plánech přednost dalšímu vzdělávání, a to ne vždy v oblasti zdravotnictví. Je to škoda, protože jak posluchačům, tak členům hodnotící komise velice imponovaly jejich zaujatost a zápal pro profesi a také odborná úroveň přednášek. Na vystoupeních byla znát pochopitelná nervozita spolu s pečlivou přípravou a také snaha kombinovat dosažené praktické výsledky se zvládnutím základních teoretických poznatků. Autoři neopomněli na závěr poděkovat za pomoc zdravotním laborantkám školitelkám. Můj subjektivní pocit je, že profese zdravotního laboranta nejen přežije, ale bude se dále rozvíjet a v klinických laboratořích budou i nadále pracovat odborníci.
Podstatou medicíny, včetně medicíny laboratorní, je prospěch pacienta. Kvalitu práce v laboratorní medicíně nelze zajistit bez vzdělaných zdravotních laborantů. O tom není pochyb. A co říci na závěr? Pedagogickému týmu středních zdravotnických škol v Čechách zůstal entuziasmus, studentky a studenti prokázali mladickou zvídavost, zápal a zdatnost poprat se s překážkami.
Martina Bunešová
Vizitka
Evropské vzdělávací centrum Praha, s. r. o. (Vysoká škola sociálně-zdravotní) spolupracuje s Vysokou školou zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě. Ta garantuje výuku předmětů v bakalářských a magisterských studijních oborech. Také nabízí rigorózní řízení a doktorské studium. Studenti studují v oborech ošetřovatelství, sociální práce a veřejné zdravotnictví. Evropské vzdělávací centrum nabízí dobré klima ke studiu, profesionalitu a hezký přístup ke svým klientům. Evropské vzdělávací centrum vydává řadu odborných publikací k potřebám studia svých studentů i pro odbornou a laickou veřejnost.
Prof. Dr. Josef Dolista, Ph.D., Th.D., ředitel
Další články v tomto čísle
- Z lednového zápisníku
- Akcent se představuje
- Trend – poptávka po sestrách. Ne příliš staří pro pečovatelství?
- Trend – poptávka po sestrách. Romové jako pomocníci v nemocnicích
- Čas pro dermatovenerologickou sekci
- Konference traumatologicko-ortopedické sekce a VFN
- Co život dal a vzal
- Sestry na tanečním sále
- Ošetrovateľské brošne a odznaky
- Nursing Times, 2009, 105, č. 36, 37