Číslo 10 / 2010
Sestra v politice
Prezidentka Mezinárodní rady sester (ICN) Rosemary Bryant upozornila letos v červnu dopisem sestry světa na rostoucí výskyt chronických onemocnění. Uvedla, že sestry jsou v boji proti nim vedoucí silou a mimo jiné též „partnery při obhajování nezbytných sociálních, ekonomických a politických změn".
U nás nejsou sestry příliš zvyklé angažovat se v politice. To neplatí pro Mgr. et Mgr. Evu Proškovou z Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK.
Co vás vedlo do politického života?
Podle mého názoru je zájem a ochota být aktivní v politickém životě nezbytnou podmínkou demokratické formy vlády. Pokud máme mít zemi založenou na systému zastupitelské demokracie, musíme mít demokratické politické strany. To bez ochoty lidí obětovat alespoň trochu času nejde. Bez obyčejných lidí se politické strany mění jen v uzavřené a nekontrolovatelné kluby. Je velmi lehké nadávat na politické strany a politiky. Jenže to je k ničemu - jsou takové, jakými jsme jim dovolili být. Do politické strany mě tedy vedl pocit odpovědnosti - chtěla jsem ovlivňovat výběr lidí i témat, kterým je třeba se věnovat.
Co rozumíte pod pojmem sestra jako obhájkyně pacienta?
Role sestry - obhájkyně pacienta je nedílnou součástí současného ošetřovatelství, patří mezi základní atributy role sestry, jak je definována moderním ošetřovatelstvím. Obvykle se zde zdůrazňuje povinnost sestry poskytovat péči v souladu se zájmy pacienta a hájit jej i proti případnému škodlivému jednání jiných zdravotnických pracovníků. Některé zájmy pacientů, které jsou ohroženy, však nelze řešit takto jednoduše. Pak nastává otázka - jak má sestra hájit zájmy klientů propouštěných z nemocnice bez zajištění adekvátní navazující péče? Jak se má postavit k situaci, kdy nemůže poskytovat kvalitní ošetřovatelskou péči, ať již z důvodu nedostatku personálu, či pomůcek? Má mlčet, když jsou propouštěny kvalifikované sestry a ošetřovatelky a v péči o klienty zařízení sociálních služeb nahrazovány laiky, kteří si do dvou let (pokud dříve neodejdou) udělají stohodinový kurs? Jsem přesvědčena, že je povinností sestry snažit se hájit i zde zájmy pacientů - a to už jinak než politickým působením nejde. Sestra ale musí hájit i svou profesi, svůj stav. Bez kvalitního vzdělání a bez odpovídajícího finančního ohodnocení kvalitní péče o pacienty či klienty zajištěna nebude. V zahraničí je působení sester v politice považováno za nedílnou a nezbytnou součást profese.
Kandidujete do zastupitelstva Prahy. Jaké jsou v politice vaše podzimní plány?
Ráda bych se věnovala zdravotní a sociální problematice, zejména jejím průnikům. V Praze je řada velmi kvalitních zařízení zdravotně-sociální péče, postrádám zde však koncepčnost v grantové politice; zlepšit lze provázanost péče. Nejsou stanoveny atributy dostupnosti služeb, situace se tedy v jednotlivých částech Prahy liší. Mým dlouholetým snem je zavedení, či spíše obnovení komunitních sester a podpora jejich (nejen) preventivního působení v rámci škol nebo územních komunit.
Jarmila Škubová
Foto Kateřina Petrů
Další články v tomto čísle
- Platy a registrace, hity letošního léta
- Kompetence nelékařských zdravotnických pracovníků
- Marková Monika. Sestra a pacient v paliativní péči
- Kutnohorská Jana. Historie ošetřovatelství
- Poskytování důstojné péče
- Osobnost ošetřovatelství. Nemocnice – můj život – A. Chrzová
- Recenzovaný článek. Kazuistika 40leté zdravotní sestry s alkoholickou jaterní cirhózou