Číslo 10 / 2010
Recenzovaný článek. Kazuistika 40leté zdravotní sestry s alkoholickou jaterní cirhózou
Souhrn: V následujícím textu chci uvést případ 40leté nemocné, která byla na našem interním oddělení hospitalizována pro jaterní cirhózu etylické etiologie. Její příběh je zajímavý z několika důvodů: šlo o mladší nemocnou, profesí zdravotní sestru. Abúzus alkoholu u ní trval řadu let, přesto byl dovedně maskován a diagnostikován až ve stadiu pokročilé jaterní cirhózy. Na tu se přišlo zcela náhodně až při vyšetření pro nadměrné krvácení po stomatologickém ošetření. Jen díky spolupráci celého zdravotnického týmu a nemocné má příběh šťastný konec.
Klíčová slova: alkoholická jaterní cirhóza - abúzus alkoholu - spolupráce.
Case report - 40-year-old nurse with alcoholic liver cirrhosis
Summary: Here is presented a case of 40-year-old female patient, treated in our departement due to alcoholic liver cirrhosis. There are more reasons why her story is interesting: Her abuse lasted for several years, though it was skillfully masked and therefore diagnosed as late as in the phase of advanced liver cirrhosis. It was discovered accidentally in the course of examination for excessive bleeding after a dental intervention. Thanks to the team and patient's coaction the story ends with a happy end.
Keywords: alcoholic liver cirrhosis - alcohol abuse - compliance.
Na interní oddělení byla na doporučení stomatologa akutně přijata 40letá pacientka pro masivní krvácení z dutiny ústní a prekolapsový stav s hypotenzí. Přijetí předcházelo stomatologické ošetření - extrakce retinovaného moláru z dolní čelisti. Zákrok se nečekaně zkomplikoval obtížně stavitelným krvácením. Pro celkovou alteraci stavu odeslal ošetřující stomatolog pacientku k vyšetření a další péči na interní oddělení.
Při přijetí bylo zjištěno zvětšení jater a jejich hrbolatý okraj, současně též přítomnost volné tekutiny v dutině břišní. Na přední straně hrudníku byla patrna rozšířená cévní kresba - pavoučkové névy. Nápadná byla též povšechná atrofie končetinových svalů, zvláště výrazná ve srovnání s relativně velkým objemem břicha. Skléry byly zbarvené dožluta. Laboratorně byla zjištěna výrazná elevace jaterních testů (GMT 18,8 ukat/l, celkový bilirubin 62,5 umol/l), hyponatrémie (115 mmol/l), nižší urea (2,2 mmol/l) s normálním kreatininem, středně těžká anémie (hladina hemoglobinu 86 g/l) s trombocytopenií (počet destiček 72 x 109/l a prodloužením INR na 2,45. Užívání warfarinu pacientka přitom popřela, kromě občasného užití nesteroidních antiflogistik typu ibuprofenu nebrala nemocná žádné léky pravidelně.
Z anamnézy dále: rodinný stav - rozvedená, povoláním zdravotní sestra v pražské LDN - na plný úvazek. T. č. amenorea, poslední gynekologické vyšetření před dvěma lety. V předchorobí bez významnějších pozoruhodností. Letitý abúzus nikotinu od 16 let věku - 30 cigaret denně. Na cílený dotaz neochotně přiznala konzum bílého vína v množství do litru denně, užívání tvrdého alkoholu a piva popřela, stejně jako drog.
Sesterská anamnéza
Následně byla odebrána sesterská anamnéza v modifikaci dle Marjory Gordon. Využity byly též informace z lékařské anamnézy, které byly posléze doplněny.
Vnímání zdravotního stavu - hodnocen jako mírně narušený, sklon k disimulaci a bagatelizaci problému.
Dieta - doma převážně nutričně méně hodnotná jídla, uzeniny, bílý chléb, zvláštní dietní opatření nedodržuje. Pití turecké kávy až 10krát denně (o nočních službách prý i více).
Forma stravy - normální, t. č. omezení dané stavem po extrakci moláru. BMI 32, ale omezená výpovědní hodnota pro zjevnou malnutrici.
Močení a defekace - bez obtíží.
Aktivita - bez problému zvládá běžné výzvy pracovního dne.
Spánek - narušený, občas usíná s „nějakým práškem na spaní", většinou benzodiazepinovým anxiolytikem/hypnotikem. Častá inverze denního režimu vlivem nočních a víkendových služeb.
Bolesti - časté bolesti hlavy, „migrény" a bolesti kolenních kloubů.
Sebepojetí a sebeúcta - spíše pesimistka, sklon k sebelítosti („těžký život, který nezvládá", rozvedení rodiče, krach vztahu, dcera z domu).
Role a mezilidské vztahy - chování hraničně přiměřené, chvílemi nepřátelsky naladěná, nevole kvůli podrobné anamnéze, bydlí sama v bytě 2 + kk, přátelé - pejskaři a společnost scházející se u nedalekého kiosku u jezera.
Sexualita a reprodukce - jedna dcera, zavedené nitroděložní tělísko (IUD), jinak neudává obtíže. Na cílený dotaz amenorea. Dále nespecifikuje, neudává žádné další potíže v této oblasti.
Stres, zátěžové situace a „coping" (zvládání) - stres řeší alkoholem, benzodiazepiny.
Víra, přesvědčení, životní hodnoty - ateistka, hodnoty: peníze, štěstí.
Diagnóza a léčba
Lékař stanovil diagnózu dekompenzované jaterní cirhózy etylické etiologie. Byla provedena další četná laboratorní a zobrazovací vyšetření a zahájena terapie. Proveden byl ultrazvuk epigastria s nálezem obrazu jaterní cirhózy a ascitu o objemu tří litrů, rentgen plic, gastroskopie ke zjištění případných jícnových varixů (naštěstí jen malého rozsahu) a diagnostické paracentézy. Nemocná byla též vyšetřena psychiatrem, zjištěna byla závislá a emočně nestabilní porucha osobnosti se sklonem k abúzu návykových látek a diskrétní snížení kognitivních funkcí. Po doplnění potřebných vyšetření byla pacientka odeslána na specializované pracoviště ke konziliárnímu vyšetření a zvážení zařazení do čekací listiny na transplantaci jater.
Léčba zprvu zahrnovala podání čerstvě zmražené plazmy k úpravě koagulačních parametrů, později vitamin K v kapkách (Kanavit). Vzhledem k relativně malému množství ascitu nebylo opakovaných paracentéz třeba, nasazena byla diuretika (Aldactone i. v.) spolu s infúzemi balancovanými dle minerálové situace. K ovlivnění hepatické encefalopatie byla podávána laxativa (Duphalac p. o.). Později došlo k rozvoji spontánní bakteriální peritonitidy, zaléčena byla Abaktalem i. v. a později dlouhodobě Zanocinem p. o. Craving (bažení po alkoholu) se dařilo v úvodu tlumit relativně vysokodávkovaným Tiapridalem, pak již nebyl třeba. Jako doplněk léčby byla přidána hepatoprotektiva.
Ošetřovatelské intervence
Ze sesterského hlediska jsme se zaměřily především na edukaci a vysvětlení nutnosti absolutní abstinence alkoholu. Ve spolupráci s nutriční terapeutkou jsme pacientku poučily o nutnosti změny stravovacích návyků a charakteru diety (vitaminy, minerály, málo soli). Po diskusi o jídelníčku s nemocnou jsme spolu s lékaři našly dobrý kompromis v dietě, pacientka si na jídlo nestěžovala a chutnalo jí.
Jednou z priorit bylo zajištění komfortu nemocné po přechodném zhoršení stavu - omezení svědění a poruch integumenta promazáváním kůže a úpravou lůžka, stejně jako náležitá dokumentace kožních změn. Podařilo se nám nemocnou přesvědčit o potřebě mobilizace při zajištění bezpečnosti při pohybu. Z dalších cílů je nutné zmínit profylaxi trombózy a infekce.
Během prvního (měsíčního) pobytu se celému týmu podařilo s nemocnou navázat vztah založený na důvěře a spolupráci. Nemocná nás požádala o pomoc při kontaktování dcery, s níž se do té doby nestýkala. Navázat kontakt a obnovit jejich vztah se naštěstí podařilo. Velký efekt měla psychoterapie - jednak prováděná psychiatrickým konziliářem, jednak psychoterapie podpůrná realizovaná ošetřujícím personálem. Nemocná též začala rehabilitovat, jakmile to bylo možné.
Posléze byla pacientka přeložena ke zmíněnému konziliárnímu vyšetření na pracoviště vyššího typu, spojené s transplantačním centrem. Zde bylo zaznamenáno mírné zlepšení nálezu a doporučena úprava medikace. K transplantaci byla prozatím kontraindikována vzhledem k nedávnému abúzu alkoholu. Po vyšetření za diagnostické hospitalizace byla předána zpět do naší péče.
Druhá hospitalizace
Přestože si druhá hospitalizace vyžádala několik týdnů, nemocná ji tolerovala dobře. Čas hospitalizace byl maximálně využit k intenzivní a komplexní léčbě, jejíž povaha již byla uvedena. Nemocná si začala uvědomovat svůj stav a pravděpodobný vývoj onemocnění bez zahájení léčby. Nebylo pro nás překvapením, že se z kontrolního pobytu na specializovaném pracovišti vrátila s optimistickými zprávami. Do čekací listiny na transplantaci zařazena nadále nebyla, a to pro jednoznačnou tendenci ke zlepšování stavu. Celková doba komplexní a intenzivní léčby (nikoli ve smyslu JIP), z velké části v nemocnici, si vyžádala více než půl roku.
Po půl roce od prvního pobytu nemocné na našem oddělení u ní došlo k výraznému zlepšení zdravotního stavu a také k pozitivním změnám v osobním životě. K abúzu alkoholu se již nevrátila, přestala kouřit. „Když jsem to vydržela ty měsíce, už to vydržím i dál." Našla si nového partnera a nové nenáročné zaměstnání na částečný úvazek. Z péče na našem oddělení byla definitivně propuštěna v podstatně zlepšeném, stabilním stavu, s novou perspektivou a jasným vztahem k minulosti, předána byla do péče specializované poradny. Dodnes nás na oddělení navštěvuje a její stav se nadále zlepšuje.
Diskuse a závěr
Jaterní cirhóza je s frekvencí cca 250 případů na 100 000 obyvatel v Evropě a USA poměrně časté onemocnění. Je definována destrukcí lalůčkové a cévní struktury jater se zánětlivou fibrózou, vznikem tkáňových můstků (sept) mezi sousedními portálními poli (portoportálně), mezi portálními poli a centrálními vénami (portovenózně), jakož i tvorbou regeneračních uzlů. Funkčním následkem je jaterní selhání, portální hypertenze (přetlak v povodí vrátnicové žíly) a vznik spojek mezi portálním (vrátnicovým) a systémovým oběhem.
Jde o konečné stadium různých jaterních onemocnění. V rozvinutých zemích ji v 50 % případů způsobuje abúzus alkoholu, ve 45 % je příčinou onemocnění hepatitidou B, C, D. Ostatní příčiny jsou podstatně méně časté (např. Wilsonova choroba, hemochromatóza, autoimunní hepatitidy).
Onemocnění se nejprve projevuje všeobecnými nespecifickými příznaky (únava, snížená výkonnost), kožními změnami (névy, erytém, svědění), hormonálními poruchami (gynekomastie u muže, sekundární amenorea u žen), případně symptomy základního onemocnění (např. tmavá barva kůže u hemochromatózy). Vlivem dekompenzace jaterní cirhózy dochází k následujícím komplikacím: ikterus, sklon ke krvácení při prodlouženém INR a trombocytopenii, malnutrice a kachexie, ascites a otoky, vznik jícnových varixů, jaterní encefalopatie a eventuálně jaterní kóma. Pozdní komplikací může být i hepatocelulární karcinom.
Existuje řada laboratorních odchylek ukazujících na onemocnění jater. Kromě zvýšení jaterních testů jsou sníženy analyty syntetizované v játrech (albumin a koagulační faktory protrombinového komplexu, což se projevuje jako zvýšení INR). Cirhóza se projevuje typickým ultrazvukovým nálezem. Podle tíže laboratorního a klinického nálezu rozlišujeme tři stadia nemoci dle Childa-Pugha, což má význam pro stanovení prognózy.
Léčba zahrnuje všeobecná opatření (vynechání alkoholu, hepatotoxických léčiv, výživa), léčení základního onemocnění (alkoholismus, hepatitidy) a komplikací, v indikovaných případech transplantaci jater. Kontraindikací transplantace jater je mj. pokračující abúzus alkoholu v posledním půlroce.
Byl uveden ojedinělý příklad úspěšné léčby jaterní cirhózy. Ve stadiu C dle Childa-Pugha, což byl případ naší pacientky, je léčba svízelná, spíše symptomaticky orientovaná, a je třeba počítat se závažnou prognózou. Náš případ je zajímavý okolnostmi při stanovení diagnózy, nutí přemýšlet o kolektivu, v němž pacientka pracovala jako zdravotní sestra. Naštěstí došlo u nemocné k výraznému zlepšení stavu (nejen) díky lékařské a ošetřovatelské péči, ale i díky samotné nemocné a mobilizaci vůle žít, snažit se. Onemocnění pacientce leccos vzalo, ale vrátilo jí mimo jiné dobrý vztah s dcerou a přinutilo ji k radikální změně životního stylu. S nemocnou jsme dosud v kontaktu, dochází do naší specializované poradny a její stav se stále spíše zlepšuje. Našla si staršího partnera, tvoří spolu harmonický pár. Bohužel šťastných konců podobných osudů neznáme mnoho.
Renáta Issani, RS, Program H plus, Poliklinika Kartouzská, Praha
Literatura:
1. Herold G. Innere Medizin. Eine vorlesungsorientierte Darstellung. Kóln: G. Herold (vlastním nákladem), 2009.
2. Doenges ME. Moorehouse M. F.: Kapesní průvodce zdravotní sestry. Praha: Grada, 2001.
3. Lukáš K a kol. Gastroenterologie a hematologie pro zdravotní sestry. Praha: Grada, 2005.
Recenzovali:
MUDr. Jan Vachek, Klinika nefrologie 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Zuzana Šomlóová, III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha