Číslo 1 / 2010
Průlomová bolest u onkologických nemocných
Maligní nádorová onemocnění jsou často doprovázena řadou nepříjemných, omezujících a bolestivých symptomů. Mírnit bolest u nemocného v terminálním stadiu maligního nádorového onemocnění je prvořadým úkolem lékařů a ošetřovatelského personálu.
Bolest je vůbec nejčastější a nejdéle známý příznak mnoha onemocnění nebo poškození lidského organismu. Z etiologického hlediska lze bolest rozdělit na nádorovou a nenádorovou. Z hlediska charakteru bolesti je rozlišována bolest nociceptivní (somatická a viscerální) a neuropatická. Z časového hlediska je rozlišována bolest akutní, chronická a průlomová. Intenzita bolesti je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) klasifikována do 6 stupňů (0 — žádná bolest, 1 — mírná bolest neovlivňující funkce, 2 — vnímaná a obtěžující bolest, která již ovlivňuje funkce, ale umožňuje aktivity nutné k životu, 3 — silná, stresující bolest, která již ohrožuje aktivity nutné k životu, 4 — velmi silná, nesnesitelná bolest, 5 — zničující bolest). Prevalence nádorové bolesti je cca 30 % nemocných s maligním nádorem a 60 až 90 % nemocných s pokročilým maligním nádorem. V etiologii nádorové bolesti se uplatňuje: 1. samotný nádorový proces v 60—70 % (prorůstání tumoru do okolních orgánů či skeletu, tlak nádoru na okolní orgány či struktury nervového systému); 2. protinádorová léčba v 15—25 % (operační výkony, záněty sliznice dutiny ústní a střevní sliznice v souvislosti s aplikovanou chemoterapií, radioterapií či chemoradioterapií); 3. běžná bolest v 3—10 % (není souvislost s nádorem či jeho léčbou, např. bolesti zubů, kloubů, hlavy).
Strategie léčby chronické nádorové bolesti
Léčba chronické nádorové bolesti má 3 zásadní cíle: 1. upravit spánek, 2. zbavit nemocného bolesti, když odpočívá na lůžku či v křesle, 3. zbavit nemocného bolesti při pohybu či práci. Léčba nádorové bolesti se vyznačuje 1. pravidelnou a kontinuální aplikací, 2. podáváním léku dříve, než bolest začne, 3. upřednostňuje perorální či rektální aplikaci analgetik, 4. výběr analgetik na principu 3stupňového analgetického žebříčku (analgesic ladder) od slabších (neopioidních analgetik) přes středně silná (slabé opioidy) až po silná analgetika (silné opioidy), 5. kombinace s adjuvantními analgetiky, tzv. koanalgetiky (kortikosteroidy, psychofarmaka - anxiolytika, antidepresiva, klasická či atypická neuroleptika, hypnotika, neuroleptika, antikonvulziva, centrální myorelaxancia, radiofarmaka), 6. individuální stanovení dávky analgetik dle stupně intenzity a lokalizace bolesti, 7. pravidelná kontrola účinnosti analgetické léčby (pomocí deníků bolesti). Vedle analgetické farmakoterapie lze v léčbě nádorové bolesti, nebylo-li dosaženo dostatečného útlumu algického syndromu, použít i některé další, speciální metody analgezie. Jde zejména o invazivní metody charakteru periferní (kořenové a interkostální blokády) a centrální blokády (epidurální, subarachnoidální či nitrokomorová aplikace silných opioidů či lokálních anestetik), blokádu nebo neurolýzu sympatických ganglií. Lze také indikovat paliativní analgetickou radioterapii či některou z alternativních či podpůrných metod analgezie - akupunkturu, akupresuru, transkutánní elektroneurostimulaci či psychoterapii bolesti.
Průlomová bolest u onkologických nemocných
Průlomová bolestje označována jako stav, kdy pacient s maligním nádorovým onemocněním s nastavenou léčbou chronické nádorové bolesti zažívá náhlé přechodné zhoršení bolesti navzdory probíhající léčbě bolesti. Prevalence průlomové bolesti u onkologických nemocných je 40—80 %. Spouštěcími mechanismy může být spontánně samotné onkologické onemocnění či jeho léčba nebo jiné, současně probíhající onemocnění a jeho léčba. Průměrná doba do dosažení maxima průlomové bolesti je cca 5 minut. Průměrná doba trvání průlomové bolesti je 30—60 minut. Denní frekvence (medián) průlomové bolesti zahrnuje 4 epizody.
V současné době jsou k léčbě průlomové bolesti u onkologických nemocných používána především analgetika ze skupiny silných opioidů. Z injekčních preparátů je používán morfin 1% inj. v dávce 5—10 mg subkutánně či intravenózně s nástupem účinku do 30—90 minut a dobou trvání účinku cca 4 hodiny. Dále je používán petidin inj. v dávce 50—100 mg subkutánně, intramuskulárně či intravenózně s nástupem účinku do 45 minut a dobou trvání cca 4 hodiny. Z perorálních preparátů lze použít tabletovou formu morfinu (Sevredol tbl) v dávce 10—20 mg perorálně s nástupem účinku do 45—60 minut a dobou trvání cca 4 hodiny. Nástup účinku těchto preparátů nastává ve většině případů, až když epizoda průlomové bolesti již ustupuje.
Nové možnosti v léčbě průlomové bolesti u onkologických nemocných
„Optimální" lék v léčbě průlomové bolesti by se měl vyznačovat rychlým nástupem účinku, dosažením maximálního účinku v minimálním čase, krátkou dobu pro přetrvávání účinku, minimem nežádoucích účinků a snadnou a rychlou aplikací.
Zásadní převrat v léčbě průlomové bolesti u onkologických nemocných přináší nový preparát Instanyl nasal spray, jehož účinnou látkou je fentanyl, který splňuje výše uvedená kritéria na „optimální" lék. Dne 20. 7. 2009 udělila Evropská komise rozhodnutí o registraci tohoto přípravku v celé Evropské unii společnosti Nycomed Danmark ApS. Počáteční dávka Instanyluje 50 ug (stříknutí do jednoho nosního průduchu), podle potřeby ji lze postupně navyšovat až na dávku vedoucí k dostatečné úlevě od bolesti. Významné úlevy od bolesti (více než 2 stupně na numerické škále) je dosaženo do 10 minut. Doba trvání účinku je cca 56 minut. Není-li dosaženo dostatečné úlevy od bolesti, lze podat stejnou dávku přípravku nejdříve po 10 minutách od předešlé aplikace. Přípravek Instanyl nasal spray lze použít pro nanejvýš 4 epizody průlomové bolesti za den.
Závěr
Chronická nádorová bolest, obzvláště nedostatečně léčená, velmi negativně ovlivňuje kvalitu života onkologického nemocného. Bolest musí být vždy léčena a žádný z onkologických nemocných nesmí toužit po smrti proto, že trpí nesnesitelnou bolestí. Onkologickému nemocnému v terminálním stadiu maligního nádorového onemocnění a jeho rodinným příslušníkům musí být zřejmý zájem lékařů a ošetřovatelského personálu o zmírněníjeho bolesti. Tito nemocní v důsledku bolesti, pocitů beznaděje, vědomí blížící se smrti, pocitů sociální izolovanosti prožívají vysokou míru utrpení. Toto utrpení můžeme mírnit nejen farmakoterapií, ale i individuální psychologickou podporou a schopností empatie.
MUDr. Ladislav Slováček, Ph.D., Klinika onkologie a radioterapie LF a FN, Hradec Králové, Katedra válečného vnitřního lékařství FVZ UO, Hradec Králové
Doporučená literatura:
1. TIRAYOVÁ L. Psychofarmakologie v onkologii, možnosti ovlivnění bolesti. Psychiatrie pro praxi, 2 (5): 201—205.
2. VORLÍČEK J, ADAM Z et al. Paliativní medicína. Praha: Grada, 1998.
3. SLOVÁČEK L, SLOVÁČKOVÁ B, BLAŽEK M, JEBAVÝ L, KAČEROVSKÝ J. Možnosti paliativní léčby u nemocných v terminálním stadiu maligního onemocnění z pohledu internisty. Prakt Lék., 2003: 83 (12): 711—714.
4. SLOVÁČEK L, SLOVÁČKOVÁ B. Příspěvek k paliativní léčbě onkologických nemocných. Voj Zdrav Listy, 2003: 72 (1): 1—4.
5. VAŠKOVSKÝR. Problematika bolesti z psychiatrického hfadiska a možnosti jej liečby. Psychiatrie pro praxi, 2001: 2 (4): 150—153.
6. Instanyl (fentanyl). Souhrn zprávy EPAR, určený pro veřejnost. Dok. č.: EMEA/483823/2009, EMEA/H/959.
7. NOLTE et al. Poster presented at European Society for Medical Oncology Congress, 2008.
8. CHRISTRUP et al. Clin Ther 2008; 30 (3): 469—481.
ilustrační foto jš
Další články v tomto čísle
- Jistota kvalitní informace
- Nebezpečná blízkost. Když po vás pacienti jdou
- Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadujícími trvalou péči
- Diabetologický den
- Bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví
- Čas pro sekci farmaceutických asistentů
- Co život dal a vzal
- Český zdravotník doma a v zahraničí
- Nové funkce sester na pořadu dne
- Konference (nejen) zdravotních laborantů