Číslo 1 / 2010
Průběh transplantace Langerhansových ostrůvků
Souhrn: Klinická transplantace Langerhansových ostrůvků je potenciální metodou léčby pacientů s labilním diabetes mellitus 1. typu nebo s přidruženou poruchou rozpoznávání hypoglykémie. Tato metoda je však zatím vhodná jen pro pečlivě vybrané pacienty, jež nelze uspokojivě kompenzovat injekčně podávaným inzulinem. V článku popisujeme proces, naše výsledky a zkušenosti s klinickým programem transplantace ostrůvků v IKEM.
Klíčová slova: diabetes mellitus — transplantace — Langerhansovy ostrůvky
Summary: Clinical islets of Langerhans transplantation is a potential therapy for Type 1 diabetic patients suffering from brittle diabetes or the syndrom of hypoglycemia unawareness. This method is suitable for carefully selected patients with poor blood glucose control by injected insulin. We are describing the process, our experiences and results of clinical program of islets transplantation in IKEM.
Keywords: Diabetes Mellitus — transplantation — islets of Langerhans
Úvod
Transplantace Langerhansových ostrůvků je určena zatím jen úzké skupině pacientů s diabetes mellitus 1. typu, trpících přidruženou poruchou vnímání hypoglykémie. Průběh onemocnění u takových pacientů je provázen častými hypoglykemickými stavy, které mohou vést až ke ztrátě vědomí. Ostrůvky se implantují do portálního řečiště jater v lokálním znecitlivění pod RTG kontrolou. I přesto, že úspěšný výkon zpravidla nevede k odstranění závislosti na zevně podávaném inzulinu, prokazatelně zlepšuje metabolickou kompenzaci u pacientů s labilním typem diabetu a prakticky úplně předchází vzniku hypoglykemických epizod. Metoda je ve srovnání s orgánovou transplantací spojena s výrazně nižší zátěží pacienta.
Krátce k historii a současnosti
Již v sedmdesátých letech počaly první pokusy o transplantaci izolovaných ostrůvků, výsledky však byly málo úspěšné. Teprve v roce 2000 informoval výzkumný tým z kanadského Edmontonu o sérii sedmi pacientů, u nichž se po opakované implantaci ostrůvků podařilo dosáhnout nezávislosti na zevním inzulinu. Navržený protokol zahrnoval pečlivý výběr orgánů k transplantaci, vylepšení izolačního postupu, použití nového imunosupresivního schématu bez kortikosteroidů a možnost opakované implantace, pokud jediný výkon nepostačoval.
Tento úspěch motivoval řadu světových center, ve kterých od roku 2000 bylo obdobným způsobem léčeno již asi 1500 osob. Transplantace Langerhansových ostrůvků se nyní provádějí asi v 50 centrech v Severní Americe a 15 v Evropě. Více než 20 výkonů však bylo zatím provedeno jen asi ve 20 z nich. V Institutu klinické a experimentální medicíny byl program transplantací ostrůvků zahájen v roce 2005. Ostrůvky k transplantaci se připravují v Laboratoři Langerhansových ostrůvků a transplantují ve spolupráci s Centrem diabetologie a Transplantcentrem IKEM. Náš institut je nejen jediným pracovištěm, které se touto problematikou zabývá v ČR, ale postupem času se přiřadil k nejaktivnějším centrům v Evropě.
Komu je transplantace Langerhansových ostrůvků určena
Vzhledem k nutnosti užívat imunosupresi je metoda vhodná pouze pro diabetiky I. typu, kteří trpí tzv. poruchou rozpoznávání hypoglykémie při inzulinové léčbě. Průběh jejich onemocnění je velmi nestabilní s častými těžkými hypoglykemickými stavy, které ohrožují život pacienta. Protože jsou v důsledku dlouhotrvajícího diabetu vážně porušeny kontraregulační mechanismy, které pacienta varují před nastupující hypoglykémií a zabraňují jejímu postupu, je často nutná odborná pomoc a hrozí bezvědomí. Ze strachu z hypoglykémie si pacienti často udržují glykémie příliš vysoké a jsou také ohroženi rychlým rozvojem cévních komplikací diabetu.
Pro koho vhodná není
Jsou to všichni pacienti, u nichž lze dosáhnout setrvale uspokojivé kompenzace prostřednictvím vhodně nastavené inzulinoterapie a režimových opatření. Dále pak pacienti, jimž pro chronickou infekci či maligní onemocnění nelze podávat imunosupresi. Vzhledem k umístění transplantovaných ostrůvků a metodice jejich přenosu do těla příjemce pak dále není metoda vhodná pro pacienty se závažnou hepatopatií, portální hypertenzí, koagulopatií a alergií na rentgenovou kontrastní látku. U pacientů s BMI nad 27 kg/m2 se dá předpokládat přítomnost inzulinové rezistence a prakticky dostupné množství ostrůvků nemůže dosáhnout požadovaného léčebného efektu.
Příprava pacienta k transplantaci
U každého pacienta, u nějž se zvažuje použití této léčebné metody, se na našem pracovišti prověří zavedená inzulinová terapie a provede se reedukace. Nevedou-li úpravy zavedené léčby k uspokojivému zlepšení kompenzace diabetu, lze vážně uvažovat o transplantaci Langerhansových ostrůvků. Takový pacient je zařazen na čekací listinu (aktuálně ji tvoří 11 čekatelů z celé ČR) a následně v případě úspěšné izolace ostrůvků je přivolán k provedení přípravy před samotnou transplantací na Kliniku diabetologie. Zásadní je kompatibilita v ABO systému. Na klinice je pacient vyšetřen, a umožňuje-li jeho aktuální zdravotní kondice podstoupit výkon, jsou mu před transplantací podány indukční dávky imunosupresiv — antithymocytárního globulinu a dále pak antimikrobiální clona (v současné době antibiotikum piperacillin, antimykotikum fluconazol a valganciclovir k prevenci aktivace cytomegalovirové infekce). Hodinu před transplantací je podáno antihistaminikum (bisulepin, 1—2 tbl. p. o.) jako prevence alergické reakce na rentgenovou kontrastní látku. Pacient by měl alespoň 12 hodin před výkonem lačnit.
Popis transplantační metody
Langerhansovy ostrůvky jsou získány poměrně náročným procesem v souladu s tzv. Edmontonským protokolem, který je podrobněji popsán v článku E. Dovolilové Transplantace Langerhansových ostrůvků v IKEM — technika izolace, FLORENCE 12/2009, str. 26—27. Ostrůvky se připravují v přísně sterilních podmínkách (obr. 1). Po vyjmutí z kultivačních lahví se resuspendují ve 125 ml transplantačního roztoku obsahujícího 20% albumin a heparin (35 m. j./kg příjemcovy váhy), ve kterém jsou přeneseny do transplantačního vaku (obr. 2). Výkon je prováděn na angiografickém sále (obr. 3) v lehké sedaci (midazolam 2,5 až 7,5 mg) do periferní kanyly a v lokální anestezii (trimecain 1% 5 až 10 ml s. c.) V průběhu implantace jsou neinvazivně monitorovány pacientovy vitální funkce (EKG, krevní tlak, pulsní oxymetrie). Intervenční radiolog pod rentgenovou kontrolou zavede perkutánně Seldingerovou metodou katetr do portálního řečiště jater (obr. 4 a 5). Správnou polohu katetru ověří podáním kontrastní látky (obr. 6). Před započetím infúze transplantátu, v jejím průběhu a po ukončení kontrolujeme prostřednictvím elektromanometru hodnoty in-traportálního tlaku (IPT), které by neměly přesáhnout 20 mm Hg a jejichž nárůst v průběhu implantace ostrůvků by neměl překročit dvojnásobek hodnoty bazální. Vak s transplantátem se spojí se zavedeným katetrem a jeho obsah se následně v průběhu 15—30 minut infunduje do portální žíly. Kanál vpichu je následně embolizován hemostatickou pěnou.
Péče o pacienta po transplantaci
Po transplantaci je pacient převezen na JIP diabetologické kliniky, kde je po dobu následujících 8 hodin intenzivně sledován. Kontroluje se místo vpichu, TK a puls po 15 minutách, EKG kontinuálně, glykémie po 30 minutách. Proběhne-li výkon bez komplikací, může pacient již za 3 hodiny po jeho skončení jíst, volně se pohybovat na lůžku a po uplynutí 24 hodin je možná i chůze po oddělení. Zásadní je snaha o těsnou kontrolu glykémie v hodnotách 4—6 mmol/l, neboť hyperglykémie má na ostrůvky nepříznivý vliv. Dále se pokračuje v podávání tzv. udržovací imunosuprese. Používá se zpravidla kombinace několika léků. Základem jsou tzv. mTOR inhibitory, mezi něž patří rapamycin, a dále inhibitory kalcineurinu (nejčastěji tacrolimus). Protože implantace ostrůvků může stimulovat krevní srážení, podávají se přípravky nízkomolekulárního heparinu, jako je např. enoxaparin, po dobu 5 dnů po výkonu, antimikrobiální terapie pouze jako clona před výkonem a po něm jen v případě klinické potřeby. Hodnoty krevního cukru udržujeme kontinuální infúzí krátce působícího inzulinu perfusorem podle aktuálních laboratorních hodnot. Později pacient přechází na zavedenou s. c. aplikaci. V následujících dnech postupujeme dle protokolu a aktuálních ordinací ošetřujícího lékaře. Jde zejména o sledování krevního tlaku a pulsu, tělesné teploty, glykémie frekventovaně, náběrů biochemie, koagulace, krevního obrazu, moči chemicky a sedimentu, kultivace a citlivosti, ultrasonografie jater a okolní oblasti s dotazem na průtok portální žilou.
Osud a význam Langerhansových ostrůvků v portální žíle jater
Ostrůvky jsou krevním proudem zaneseny do vnitřního větvení portální žíly, kde dosedají na žilní výstelku. Ta je časem přerůstá, a jsou tak vlastně zanořeny ve stěně portální žíly, kde postupně získávají nové cévní zásobení. Inzulin se zde uvolňuje do okolní krve, čímž se fyziologicky dostává přímo do jater a oproti podkožnímu podání jsou hladiny inzulinu v periferní krvi významně nižší. Podkožní aplikace inzulinu není tělu zcela přirozená a postrádá zpětnou regulaci. Přináší pomalejší nástup účinku a vyšší riziko nežádoucích efektů. Experimentálně se zkoušejí i jiná alternativní místa, kam lze ostrůvky umístit. Mohlo by např. jít o prostor pod pouzdrem ledviny, ve střevní stěně nebo ve svalu. Naše pracoviště studuje také možnost uložení ostrůvků v biokompatibilní umělé komůrce. Zatím jediným klinicky úspěšným místem pro transplantaci ostrůvků zůstává portální žíla jater.
Úskalí ostrůvkových transplantací
Udává se, že lidská slinivka obsahuje kolem 1 miliónu ostrůvků. Diabetes se projeví, jestliže jejich počet vlivem nemoci klesne asi pod 20 % normálního množství. Při izolaci ostrůvků se zpravidla podaří izolovat jenom jejich část. Ostatní jsou poškozené nebo se je nepodaří oddělit od exokrinní tkáně. V IKEM transplantaci indikujeme pouze v případě, že se podaří získat alespoň 300 000 tzv. ostrůvkových ekvivalentů. Množství získaných ostrůvků je třeba vyjádřit v ekvivalentech, protože nejsou všechny stejně veliké. Jeden ostrůvkový ekvivalent odpovídá velikosti 150 um. Úspěch izolačního procesuje zatím špatně předvídatelný. Během odběru sli-nivky, izolace a přípravy k transplantaci dochází k významným ztrátám ostrůvků a záleží také na kvalitě samotného orgánu. I v nejlepších případech se daří izolovat z jedné slinivky jen kolem 500 000 ostrůvků. Takováto sklizeň je zároveň základní podmínkou pro uskutečnění transplantace. Menší množství ostrůvků už by nemělo smysl transplantovat. To proto, že při implantaci ostrůvky čelí mnoha dalším nástrahám. Jednak ještě nemají nově vytvořené cévní zásobení, a tak získávají kyslík a živiny prostou difúzí, která není dostatečně účinná. Dále dochází k aktivaci nespecifické imunity, která není imunosupresí významněji ovlivněna. Samotná imunosuprese navíc dosahuje při perorálním podání vysokých koncentrací v portální krvi, takže ostrůvky ohrožuje léková toxicita. Bez imunosuprese by však byly odhojeny. I při podání optimální dávky antikoagulancií část ostrůvků zahyne v důsledku krevního srážení. Tyto faktory vedou ke ztrátě nemalého množství transplantovaných ostrůvků v prvních hodinách a dnech po implantaci. Přesto již první implantace ostrůvků přináší pacientovi hodnotitelný benefit. Implantaci lze ještě dvakrát opakovat v následujících dnech nebo týdnech až do dosažení optimální dávky transplantované tkáně. Stejně tak lze spojením ostrůvků ze dvou po sobě krátce následujících (24 hodin) izolací od dárců stejné krevní skupiny získat již dostatečné množství tkáně pro transplantaci.
Komplikace transplantace Langerhansových ostrůvků
Z krátkodobých pooperačních komplikací došlo u jedné pacientky k punkci žlučových cest, provázené vzestupem hodnot bilirubinu a cholestatickým ikterem se spontánní úpravou. V jiném případě došlo k vazovagálnímu kolapsu s nutností krátkodobé podpory vazopresorem. U dvou pacientů jsme řešili krvácení v jaterní oblasti, kdy jedno bylo zvládnuto konzervativně podáním krevních derivátů a druhé bylo nutno ošetřit chirurgicky. U všech pacientů jsme zaznamenali nevýznamný vzestup aktivity jaterních enzymů v prvním týdnu po transplantaci se spontánním návratem k normálním hodnotám do 1 měsíce. V dlouhodobé periodě jsou komplikace spjaty s užíváním imunosupresiv, ale jejich závažnost nepřevažuje nad riziky častých těžkých hypoglykémií v předtransplantačním období.
Stručné hodnocení klinických výsledků transplantace Langerhansových ostrůvků
Na našem pracovišti jsme od února 2005 provedli celkem 32 transplantací 20 příjemcům. Z této skupiny šlo v pěti případech o autologní transplantaci - tedy navrácení vlastních ostrůvků pacientům po totální pankreatektomii z benigních příčin. Ostatní podstoupili alogenní transplantaci (od mrtvých dárců s potvrzenou mozkovou smrtí). Deset z těchto 15 příjemců podstoupilo transplantaci opakovaně, 6 pacientů dvakrát a 4 pacienti třikrát. Některým pacientům byly ostrůvky transplantovány v kombinaci s ledvinou nebo játry. Průměrné hodnoty tlaku v jaterní portě se před transplantací pohybují v rozmezí (mm Hg/ ±SD) 7 ± 3,4; po transplantaci 9 ± 4,73. Průměrná frekvence hypoglykémií za jeden týden, jíž jsou pacienti postihováni před transplantací, je kolem 3 ± 1,38, zatímco po transplantaci se hypoglykémie prakticky nevyskytovala. Průměrné hodnoty glykovaného hemoglobinu před transplantací (% ± SD) 7,4 ± 2,2; již 1. měsíc po výkonu klesají na 5,85 ± 1,3; 6. měsíc po Tx 5,1 ± 0,99; 12. měsíc po Tx setrvávají na 5,1 ± 0,52. Ve dvou případech jsme dosáhli nezávislosti na zevním inzulinu. Ve většině případů vede transplantace ostrůvků k poklesu spotřeby injekčního inzulinu a vymizení hypoglykemických epizod. To také představuje hlavní přínos této metody. Kompenzace diabetu se rovněž zlepšuje.
Závěr
Transplantace Langerhansových ostrůvků zlepšuje metabolickou kompenzaci u pacientů s jinak obtížně léčitelným diabetem 1. typu a prakticky úplně předchází vzniku těžkých hypoglykemických stavů. Implantace ostrůvků nezvyšuje významně tlak v portálním řečišti. Metoda je ve srovnání s orgánovými transplantacemi podstatně bezpečnější, ale její dlouhodobá úspěšnost je stále nižší než při transplantaci orgánové. Úkolem současné etapy vývoje této stále ještě experimentální metody je zlepšit výtěžnost izolačního procesu a zlepšit přežívání ostrůvků bezprostředně po transplantaci.
Poděkování: Děkuji všem členům Laboratoře Langerhansových ostrůvků IKEM za podporu pří přípravě tohoto článku.
Vít Bobek, Laboratoř Langerhansových ostrůvků, Pracoviště experimentální medicíny IKEM, Praha
Literatura:
ADAMEC M, SAUDEK F. Transplantace slinivky břišní a diabetes mellitus, Praha: Karolinum, 2005, ISBN 80-246-1166-X.
PEKTOROVÁ L, SAUDEK F. Rapamycin a diabetes, přítel či nepřítel?, Remedia - Diabetologie, 2009, str. 2024.
SAUDEK F. Léčba diabetu transplantací, Praha: Maxdorf, 2003, ISBN 80-85912-79-1.
SHAPIRO J, Shaw J. Islet Transplantation and beta cell replacement therapy, Taylor & Francis Inc., 2007, ISBN 0824728629.
SHAPIRO AM, LAKEY JR, RYAN EA et al. Islet transplantation in seven patients with type 1 diabetes mellitus using a glucocorticoid-free immunosuppressive regimen. N Engl J Med 2000; 343 (4): 230.
Podporováno VZ IKEM (MZO 00023001)
Recenzovali:
MUDr. Jan Kříž, Ph.D., Klinika diabetologie Centra diabetologie, Institut klinické a experimentální medicíny, Praha
MUDr. Peter Girman, Ph.D., Klinika diabetologie Centra diabetologie, Institut klinické a experimentální medicíny, Praha
Další články v tomto čísle
- Jistota kvalitní informace
- Nebezpečná blízkost. Když po vás pacienti jdou
- Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadujícími trvalou péči
- Diabetologický den
- Bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví
- Čas pro sekci farmaceutických asistentů
- Co život dal a vzal
- Český zdravotník doma a v zahraničí
- Nové funkce sester na pořadu dne
- Konference (nejen) zdravotních laborantů