Číslo 1 / 2010
Ošetřovatelská péče o nemocného s aplastickou anémií
Aplastická anémie je zařazována mezi nejzávažnější onemocnění krvetvorby, kdy dochází k jejímu celkovému útlumu, a tím poklesu jednoho či více typů krevních elementů (leukocytů, erytrocytů, trombocytů). Vyskytnout se může v kterémkoliv věku, více však postihuje mladé nemocné s mediánem věku 20-25 let. Těžká a neléčená aplastická anémie s velkým poklesem či nedostatkem funkčních krvinek vede často ke komplikacím, např. závažnému krvácení nebo infekcím, které jsou mnohdy neslučitelné se životem.
Aplastická anémie nepatří mezi nádorová onemocnění krvetvorby, přestože se těmto chorobám podobá. U většiny pacientů se příčinu vyvolávající aplastickou anémii nepodaří odhalit (tzv. idiopatická aplastická anémie), pouze u menší části pacientů je příčina vzniku známá. Mohou to být léky, chemické látky, virové infekce, záření, těhotenství. Výjimečně se aplastická anémie objevuje jako vrozená nemoc — dítě se s poruchou krvetvorby narodí a bez alogenní transplantace se nedožije dospělého věku. Pacienta přivádějí k lékaři vždy většinou problémy související s poruchou krvetvorby, bývá febrilní, s projevy různých infekcí v důsledku snížení počtu leukocytů, více či méně závažným krvácením v důsledku snížení trombocytů či s příznaky anemického syndromu v důsledku snížení počtu erytrocytů. Pro diagnostiku aplastické anémie je nezbytné provést vyšetření kostní dřeně (trepanobiopsii) a krevního obrazu. Léčba tohoto onemocnění patří do rukou zkušeného lékaře — hematologa. V případě, že je příčina onemocnění známá, je nutné ji co nejrychleji odstranit. Vždy se zvažují dva hlavní léčebné postupy — imunosupresivní léčbu současně s léčbou podpůrnou a alogenní transplantaci krvetvorných buněk. Vhodně zvolenou léčbou lze uzdravit většinu pacientů.
Ošetřovatelská péče
Úloha sestry při stanovení diagnózy spočívá v edukaci a psychologické přípravě pacienta, podávání předepsané medikace, přípravě pomůcek a asistenci při diagnostických výkonech, mezi které patří především vyšetření kostní dřeně (trepanobiopsie a aspirát dřeně) a vyšetření krevního obrazu. Při odběrech vzorků je nezbytné dodržování správného postupu tak, aby nedocházelo ke zkreslení výsledků. Sestra pravidelně a průběžně monitoruje základní vitální funkce pacienta — krevní tlak, puls, dýchání, saturaci tkání kyslíkem, tělesnou teplotu a celkový stav pacienta. Sleduje, zda nemocný nekrvácí, pravidelně kontroluje stav kůže, sliznice dutiny ústní a spojivek. Zjišťuje, zda pacient nemá potíže při vyprazdňování či příměs krve v moči nebo stolici. Zjištěné změny vždy hlásí lékaři. Při výskytu defektů na sliznici dutiny ústní zajistí sestra vhodný roztok k ošetřování a edukuje pacienta o způsobu, jak dutinu ústní ošetřovat.
Sestra pečuje o žilní vstup — nejčastěji o centrální žilní katetr (CŽK). Připravuje pomůcky a asistuje při zavádění CŽK. 0 katetr pečuje po celou dobu jeho zavedení, sleduje místo vpichu a jeho okolí, provádí pravidelné převazy katetru. Podává ordinované léky, především antibiotika a antimykotika, a sleduje jejich vedlejší účinky. Objednává a asistuje při podávání krevních přípravků dle ordinace lékaře, zajistí jejich ozáření a podává je přes speciální deleukotizační filtr.
U pacienta s aplastickou anémií je zvýšené riziko vzniku infekčních komplikací, proto je třeba ho chránit před vznikem nozokomiálních nákaz. Při ošetřovatelských činnostech sestra dodržuje zásady bariérové ošetřovatelské péče. Při ošetřování je třeba vždy používat jednorázové pomůcky nebo zajistit, aby měl pacient pomůcky individuální. Nezbytné je důsledné mytí rukou a používání jednorázových gumových rukavic, vždy čistých a dezinfikovaných z dávkovače umístěného před vstupem do pokoje nebo v pokoji pacienta. Vhodné je používání ústenky a zástěry na jedno použití. Pacienta je třeba také chránit před poraněním. Nejen proto, že porušený kožní kryt je vždy vstupní branou infekce, ale i proto, že pacientovi hrozí krvácení při sníženém počtu krevních destiček. Již při přijetí sestra pacienta edukuje o rizikových faktorech pádů či úrazů a o používání signalizačního zařízení k přivolání personálu.
Pacient s mírnou formou aplastické anémie bývá soběstačný a je schopen se postarat o uspokojení svých základních potřeb. U těžších forem je pacient unavený, dušný, může mít bolesti hlavy či závratě, a proto je nutná dopomoc sestry při zabezpečení základních potřeb. Jde o pomoc při hygienické péči, vyprazdňování, při přijímání potravy i dalších činnostech. Sestra pacienta nezatěžuje zbytečnými aktivitami, poučí ho o nutném omezení fyzické zátěže a zajistí dostatek odpočinku. V případě, že pacient s aplastickou ané-mií nemá žádné jiné dietní omezení, dostává dietu racionální. Pokud dodržuje léčebnou dietu z důvodu již dříve vzniklého onemocnění, sestra mu ji ve spolupráci s nutriční terapeutkou zajistí. Pacienti po transplantaci krvetvorných buněk dostávají speciální nízkobakteriální stravu.
V případě, že je pacienta třeba připravit k alogenní transplantaci krvetvorných buněk, zajistí sestra veškeré potřebné odběry krevních vzorků k celé řadě laboratorních vyšetření a zajistí další nezbytná odborná vyšetření. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci a léčbu, je důležitá podpora psychiky pacienta. Je třeba nalézt vhodný způsob komunikace s pacientem, zajistit, aby měl dostatek informací. Informace o povaze onemocnění a jeho léčbě vždy podává lékař, sestra pacienta edukuje v oblastech týkající se ošetřovatelské péče. Vždy je nutné ověřit, zda pacient sděleným informacím porozuměl, a v případě potřeby je zopakovat.
Nejčastější ošetřovatelské diagnózy (taxonomie NANDA II)
00043 Neefektivní odolnost v souvislosti se základním onemocněním, projevující se sníženou obranyschopností
00043 Neefektivní odolnost v souvislosti se sníženým počtem trombocytů, projevující se krvácením do kůže či sliznic
00093 Únava v souvislosti s anémií, projevující se neschopností udržet běžnou úroveň fyzické aktivity, zvýšenou potřebou odpočinku
00033 Oslabené dýchání v souvislosti s anémií, projevující se dušností, neklidem
00006 Hypertermie v souvislosti se sekundární infekcí, projevující se zvýšením tělesné teploty nad normu, tachykardií
00148 Strach v souvislosti s hospitalizací, projevující se zvýšeným napětím, vznětlivostí, pocením
00146 Úzkost v souvislosti se změnou zdravotního stavu, projevující se nejistotou, chvěním hlasu, třesem rukou
00126 Deficit znalostí o současném onemocnění v souvislosti s podceňováním zdravotního stavu, projevující se neschopností spolupracovat s ošetřujícím personálem
00155 Riziko pádů v souvislosti s anémií
00004 Riziko infekce v souvislosti s leukopenií
00152 Riziko bezmocnosti v souvislosti s nedostatkem znalostí o nemoci
Příběh pacientky
Do svých 23 let byla Jana zdravá mladá žena, která s výjimkou běžných dětských nemocí prakticky nestonala. Pracovala jako servírka. Měla spoustu přátel, ráda cestovala. Až v listopadu 1996 ji jedna z obvyklých podzimních viróz donutila na několik dní ulehnout. Viróza za pár dní ustoupila, ale Jana zjistila, že přestává vidět na jedno oko. Několik dní ležela na očním oddělení v místě bydliště a odtud byla na podkladě vyšetření krevního obrazu odeslána na hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň. Po provedených vyšetřeních zde lékaři stanovili diagnózu těžké aplastické anémie. Od roku 1997 se Jana začala léčit. Hned od začátku to pro ni bylo dost náročné, z mnoha věcí měla velký strach. Lékaři jí zavedli centrální kanylu do podklíčkové žíly, protože léky musela dostávat v infúzích. Tenkrát dostala antithymocytární globulin společně s cyklosporinem a růstovým faktorem, nevyhnutelné bylo podávání transfúzí. A protože při léčbě plně spolupracovala, její zdravotní stav se zlepšil natolik, že až do roku 2000 nepotřebovala další transfúzi. Cyklosporin užívala trvale, pravidelně docházela na kontroly do ambulance hematologicko--onkologického oddělení a cítila se dobře.
V červnu 2000 se u Jany začaly opakovat ataky anemizace hemolytického typu a bylo nutné začít opět podávat transfúze krve. V roce 2001 bylo na hematoonkologii FN Plzeň provedeno vyšetření vzorku kostní dřeně, které potvrdilo progresi onemocnění. Jedním z dalších možných postupů při léčbě byla transplantace kostní dřeně. Proběhlo vyšetření členů rodiny, ale vhodný dárce se zde nenašel. Nepříbuzenského dárce z registru Jana odmítla, z tohoto postupu měla velký strach.
Postupně si zvykala na bledost, docházení na kontroly a užívání léků, kterých stále přibývalo. Po čase však Janě zežloutla kůže a objevily se horečky. V této době musela být velmi často hospitalizována, dostávat infúze antibiotik do žíly, trombokoncentráty a transfúze červených krvinek. Po propuštění domů často někam na několik dní odcestovala, aby se alespoň chvíli cítila jako zdravá. Ale pak jí opět začaly ubývat síly — nemohla vyjít do schodů, později se zadýchávala i při chůzi po rovině. Nepříbuzenskou transplantaci krvetvorných buněk však stále odmítala, i přesto, že ji lékaři přesvědčovali.
Naučila se s nemocí žít. Nedávala na sobě nic znát, smiřovala se s myšlenkou, že žije ze dne na den. Pomalu se vzdávala plánů na založení vlastní rodiny, možností pracovat. Byla velmi vděčná svému příteli a rodině, že ji do ničeho netlačili a naopak ji ve všem podporovali. Od konce roku 2005 se doba mezi jednotlivými hospitalizacemi stále zkracovala. Jedna horečka střídala druhou, pacientka byla velmi slabá, v nemocnici pobývala téměř každých 14 dnů. Po pár dnech doma se opět ve špatném zdravotním stavu vracela na lůžkové oddělení hemato-onkologie. Stále pokračovala v imunosupresivní a podpůrné léčbě. Do listopadu 2005 byla Jana již dvaadvacetkrát hospitalizována a dostala více než 150 TU erytrocytárních resuspenzí a 20—30 TU trombokoncentrátů. Při opakovaných hospitalizacích začala uvažovat, že transplantaci od nepříbuzného dárce přece jen podstoupí. Tehdy poprvé zůstala v nemocnici i na Vánoce — a po svátcích oznámila lékařům, že s transplantací souhlasí. Vytipovat vhodného dárce nebylo snadné, nicméně Jana byla připravena k nástupu na transplantační jednotku nemocnice. Nakonec dostala termín, dva dny před ním však přišel telegram, že si dárce transplantaci rozmyslel. Trvalo další měsíc, než byl vytipován další vhodný dárce, tentokrát až z Ameriky. Dne 23. 3. 2006 podstoupila Jana transplantaci krvetvorných buněk od nepříbuzenského dárce, potransplantační průběh však doprovázely komplikace. Velmi nepříjemné byly bolesti hlavy, doprovázené častým zvracením. Jana absolvovala mnoho vyšetření — CT a MR mozku, opakované lumbální punkce, různé krevní testy a vyšetření odbornými lékaři. Přitom velmi ocenila psychickou podporu a pomoc zdravotnického personálu, který ji neustále povzbuzoval a v těžkých chvílích ji dovedl podržet. Všechno ale dobře dopadlo a v květnu 2006 odjela Jana společně s přítelem domů. Na otázku, jak se nyní cítí, odpovídá: „Nádherně, šťastně, konečně si můžu vychutnávat život."
Bc. Petra Vodičková, Hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň
Andrea Frančeová, Hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň
Radmila Výrutová, Hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň
Literatura:
VOKURKA S. Základní hemato-onkologická onemocnění a jejich charakteristika. Praha: Galén, 2008.
ŠAFRÁNKOVÁ A, NEJEDLÁ M. Interní ošetřovatelství II. Praha: Grada Publishing a. s., 2006.
MAREČKOVÁ J. Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách. Praha: Grada Publishing a. s., 2006.
Další články v tomto čísle
- Jistota kvalitní informace
- Nebezpečná blízkost. Když po vás pacienti jdou
- Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadujícími trvalou péči
- Diabetologický den
- Bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví
- Čas pro sekci farmaceutických asistentů
- Co život dal a vzal
- Český zdravotník doma a v zahraničí
- Nové funkce sester na pořadu dne
- Konference (nejen) zdravotních laborantů