Číslo 1 / 2010
Nursing, 2008, 38, č. 6
BEARD RM, DAY MW. Fever and hyperthermia — learn to beat the heat (Horečka a hypertermie — rozdíly mezi těmito dvěma stavy a odpovídající ošetřovatelské zákroky): 28—31.
Horečka i hypertermie jsou tělesné stavy, které mají společného ukazatele - zvýšenou tělesnou teplotu, ale příčiny této zvýšené teploty jsou rozdílné. Pro sestru je důležité včas zjistit rozdíl a jednat pak rychle a vhodným způsobem. Článek ve svém úvodu zkoumá rozdíly vyplývající z mechanismů obou tělesných stavů.
Horečka je zvýšení tělesné teploty větší než běžná denní odchylka. Je vyvolána aktivitou hypotalamu, který reguluje teplotu jako reakci na uvolnění cytokinů při zánětech. Horečka většinou nezvýší tělesnou teplotu nad 41 °C. V článku jsou popsány čtyři stupně příznaků, na které si pacient stěžuje, a upozornění na změny těchto příznaků vlivem věku pacienta. Jsou vyjmenovány různé způsoby měření tělesné teploty, jejich výhody a nevýhody a rady sestrám pro ošetřovatelskou péči, včetně otázky, zda léčit horečku samotnou.
Naproti tomu hypertermie je výsledkem přehlcení hypotalamické regulace tělesné teploty. Při hypertermii se tělesná teplota zvyšuje nad 40 °C. Nekontrolovaný vzrůst tělesné teploty může být způsoben nadbytečnou produkcí tělesného tepla (u mladých lidí při práci nebo cvičení v teplém prostředí, u všech lidí při užívání drog zrychlujících metabolismus), vysokou okolní teplotou (úpal - nebezpečný zvláště u dětí a seniorů) nebo porušenou schopností těla ztrácet teplo (při užívání určitých léků). Symptomy hypertermie se při těchto různých příčinách mohou lišit. Hypertermie nereaguje na antipyretika a může způsobit rychlou smrt. Kazuistika popisuje stanovení ošetřovatelské diagnózy a ošetřovatelské zákroky odlišné od léčby horečky - zvláště důraz na nutnou agresivní léčbu za účelem zabránění poškození organismu nebo úmrtí pacienta. Na závěr jsou uvedeny rady, které mají sestry poskytnout pacientům ohroženým hypertermií a jejich rodinám.
HOLCOMB SS. Patient education series — MRSA infections (Průvodce vzděláváním pacienta — infekce MRSA): 33.
Článek je edukační příručkou pro pacienty, kteří mají podezření, že trpí tímto onemocněním, a pro sestry, které ji mají svým pacientům předat. Populární formou seznamuje s původcem těchto infekcí — bakterií Staphylococcus aureus rezistentní na meticilin. Výskyt této bakterie způsobující nozokomiální infekce je často výsledkem zneužívání nebo předávkování antibiotiky, např. při léčbě virózy. Jsou popsány rizikové skupiny pacientů, např. často hospitalizovaní pacienti, velmi staří nebo velmi mladí pacienti, pacienti s těžkým onemocněním, které snižuje schopnost organismu bránit se infekci, zdravotníci a další. Pacienti mohou mít tuto bakterii na kůži nebo v nose a nemusí o tom vědět — pak stačí malé poranění, které je okamžitě infikováno. Jsou popsány symptomy tohoto onemocnění a postupy při stanovení diagnózy i při léčbě. Článek končí doporučeními pro pacienta s infekcí MRSA, jak se má chovat, aby dále infekci nešířil (např. nedotýkat se rány holýma rukama, často si umývat ruce mýdlem a vodou, denně se sprchovat a používat při tom antibakteriální mýdlo, vyhýbat se kontaktním druhům sportu a podobným aktivitám).
HADAWAY L. Targeting therapy with central venous access devices (Pomůcky pro centrální žilní vstupy — úloha sester): 34—40.
Léčba s použitím centrálního žilního katetru klade na sestru vysoké nároky týkající se výběru správné katetrizační pomůcky i vhodné manipulace s ní. Pomůcky pro centrální žilní vstupy jsou v moderní zdravotnické péči všudypřítomné, jsou k dispozici v rozličných tvarech a velikostech a určené pro aplikaci v různých oblastech těla. Článek uvádí přehled ošetřovatelské péče týkající se údržby těchto pomůcek a prevence komplikací zdravotního stavu pacienta. Je založen na nejnovějších ošetřovatelských standardech péče v USA. Pokyny pro sestru, vyjádřené v těchto standardech, se zaměřují např. na umístění žil-ního vstupu, prevenci infekce, zavádění katetru, stabilizaci katetru, převazy, proplachování katetru, používání heparinu, reflux krve a další.
HELD-WARMKESSEL J. Caring for a patient with metastatic prostate cancer (Péče o pacienta s metastázujícím karcinomem prostaty): 52—56.
Článek informuje sestry o nejnovějších způsobech léčby karcinomu prostaty a o způsobech ošetřovatelské podpory pacienta v průběhu této léčby za účelem zlepšení kvality jeho života. Karcinom prostaty je nejčastěji diagnostikovaným karcinomem u mužů v USA a druhou nejčastější příčinou úmrtí pacientů s rakovinou. V úvodní části článku jsou vyjmenovány pokyny pro sestry při stanovení ošetřovatelské diagnózy, dále nejnovější postupy při hormonální terapii včetně nežádoucích účinků, tělesných změn a časté pozdější rezistence vůči léčbě, možnosti chemoterapie včetně nežádoucích účinků na pacienta a pokynů pro sestry, jakým způsobem mohou zlepšit kvalitu života těchto pacientů. Důraz je kladen na edukaci pacienta sestrami. Jsou uvedeny rizikové skupiny pacientů, vyšetřovací testy a doporučení Americké společnosti pro výzkum rakoviny (American Cancer Society) týkající se pravidelného screeningu mužů v USA.
BEDNARSKI D, CASTNER D, DOUGLAS C. Managing acute tubular necrosis (Akutní tubulární nekróza): 56hn1—56hn2, 56hn4, 56hn6.
Poranění ledvinných kanálků je obvyklou příčinou náhlého selhání ledvin. I když je akutní tubulární nekróza většinou reverzibilní, může ohrozit život pacienta nebo mít za následek celoživotní renální substituční terapii. Sestry mohou pomocí vhodných sesterských intervencí tomuto stavu zabránit nebo ho alespoň zvrátit.
V článku je popsáno akutní selhání ledvin, jeho příčiny a komplikace. Dále jsou uvedeny příznaky akutní tubulární nekrózy (ATN), stanovení diagnózy a způsoby prevence tohoto onemocnění. Zvláštní pozornost je věnována ošetřovatelské péči o pacienta s ATN, založené na standardech Americké asociace nefrologických sester, dále prevenci infekce, dietním opatřením a edukaci pacientů.
LEWIS TP. Assessing an older adult for alcohol use disorders (Zdravotní potíže seniorů, spojené s nadměrnou konzumací alkoholu, a stanovení ošetřovatelské diagnózy): 60—61.
Zdraví až 15 % obyvatel USA ve věku 65 let a starších je ohroženo nadměrnou konzumací alkoholu. Z tohoto počtu jsou 2—4 % seniorů závislá na alkoholu a výskyt problémů spojených s alkoholem je u této věkové skupiny na vzestupu.
Autor článku podává některá vodítka, která mají pomoci sestrám včas rozpoznat u pacientů zneužívání alkoholu, a zároveň odpovídá na otázku, proč problémy s alkoholem zůstávají často v této věkové skupině neodhaleny. Nadměrná konzumace alkoholu a problémy s tím spojené mohou být často přehlíženy, protože poskytovatelé zdravotní péče neočekávají u seniorů výskyt tohoto jevu a protože nástroje screeningu a stanovení diagnózy jsou určeny pro mladší věkové kategorie. Problémy spojené s alkoholem se také často podobají příznakům spojeným se stárnutím, jako jsou např. ztráta paměti nebo pády.
PhDr. Kateřina Drábková
Další články v tomto čísle
- Jistota kvalitní informace
- Nebezpečná blízkost. Když po vás pacienti jdou
- Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadujícími trvalou péči
- Diabetologický den
- Bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví
- Čas pro sekci farmaceutických asistentů
- Co život dal a vzal
- Český zdravotník doma a v zahraničí
- Nové funkce sester na pořadu dne
- Konference (nejen) zdravotních laborantů