Číslo 1 / 2010
Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadujícími trvalou péči
/ Marlis Pörtner / Portál / Brož. 176 s., 269 Kč /
„Ursině K. Je 96 let. Žije v domově s pečovatelskou službou, má dosud velice jasné myšlení a má radost, že ještě chodí. Občas však vyjadřuje přání brzy zemřít. Často odmítá jídlo, protože prostě nemá chut. A pečující osoby ji pokaždé napomínají: ,Když nebudete jíst, brzy nebudete moci chodit.' Vědí, že Ursině K. záleží na tom, že ještě může chodit, a doufají, že ji tímto způsobem přimějí, aby jedla. Jsou i dny, kdy Ursina jí s chutí a požitkem. Není žádný důvod, proč ji poručníkovat a nerespektovat, že v některé dny prostě nemá chut."
Uvedli jsme jeden z několika desítek příkladů, které v knize vhodně dokumentují zásady ošetřovatelské péče o klienty s mentálním postižením a seniory.
Autorka ve své knize předkládá koncept PCA (Person Centered Approach) — na osobu zaměřený přístup. Tento přístup aplikuje pro všechny, kteří ve své profesi přichází do kontaktu s lidmi v sociálních službách poskytovaných klientům s mentálním postižením (a seniorům), zejména pro lidi v přímé péči, ale i pro opatrovníky, klíčové pracovníky atd. Jedná se o styl každodenní nemanipulativní práce, o podporu „zaměřenou na člověka'. Kniha je vhodná jako studijní text v rámci akreditovaných výcvikových kurzů pro klíčové pracovníky v souladu s novým zákonem o sociální péči. Knihu ocení lidé pracující v rámci poskytovaných sociálních služeb s klienty s mentálním postižením, se seniory, s klienty vyžadujícími trvalou péči.
Další články v tomto čísle
- Jistota kvalitní informace
- Nebezpečná blízkost. Když po vás pacienti jdou
- Diabetologický den
- Bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví
- Čas pro sekci farmaceutických asistentů
- Co život dal a vzal
- Český zdravotník doma a v zahraničí
- Nové funkce sester na pořadu dne
- Konference (nejen) zdravotních laborantů
- Febrilní neutropenie. Prevence je důležitá pro výsledek chemoterapie