Číslo 1 / 2010
Febrilní neutropenie. Prevence je důležitá pro výsledek chemoterapie
Evropská společnost onkologických sester (European Oncology Nursing Society, EONS) ve spolupráci s nezávislou společností PatientView a za finanční podpory farmaceutické společnosti Amgen provedla průzkumu zaměřený na znalost možností prevence febrilní neutropenie způsobené agresivní chemoterapií při onkologických onemocněních a jejich využití v praxi.
Projektu "Preventing Febrile Neutropenia — Staying on Track with Chemotherapy" se zúčastnilo 300 pacientů a 157 sester z devíti evropských zemí, konkrétně z Belgie, Francie, Irska, Itálie, Německa, Rakouska, Španělska, Švédska a Velké Británie. Výsledky prezentovala loni na podzim v Bruselu zástupkyně vedení EONS Kay Leonard.
Znalosti máme...
Odpovědi pacientů i sester, zapojených do průzkumu, v první řadě potvrdily, že neutropenie a následné infekce jako důsledek chemoterapie onkologických pacientů jsou záležitostí poměrně frekventní. Přibližně třetina dotázaných pacientů (30 %) prodělala infekci během chemoterapie, 46 procent těchto infekcí bylo důsledkem neutropenie či febrilní neutropenie. Padesát procent pacientů, kteří odpověděli, že infekci prodělali, muselo být v jejím důsledku hospitalizováno. Z důvodu prodělané infekce musel být 37 % pacientů odložen další cyklus chemoterapie nebo musel být změněn její režim. Bez ohledu na to, zda infekci již prodělali, nebo ne, 68 % odpovídajících onkologických pacientů se jejího rizika obávalo. Sestry zapojené do průzkumu uvedly, že pečují v průměru o pět až devět onkologických pacientů s infekcí každý měsíc, 97 % sester odpovědělo, že se setkalo v posledním roce s pacienty hospitalizovanými pro horečku, infekci nebo febrilní neutropenii.
Devět z deseti (92 %zpovídaných sester souhlasilo, že prevence febrilní neutropenie a infekce je mimořádně důležitá pro dosažení dobrého výsledku chemoterapie onkologických pacientů. Když byly sestry dotazovány na to, které faktory mají vliv na chemoterapii onkologických pacientů:
• 96 % z nich vědělo, že infekce v důsledku neutropenie může způsobit odsunutí dalšího cyklu chemoterapie,
• 63 % z nich si uvědomovalo, že přerušení chemoterapie má vliv na celkový výsledek léčby,
• 6 z 10 sester vnímá, že šance pacientů na vyléčení onkologického onemocnění mohou být nižší, pokud dojde ke změně režimu chemoterapie,
• více než polovina z nich (56 %) si byla vědoma toho, že snížení dávek chemoterapie má vliv na celkový výsledek léčby onkologických pacientů. Většina dotázaných sester (79 %) se setkala s podáváním léků v prevenci febrilní neutropenie u onkologických pacientů s chemoterapií, včetně profylaktického užití humánního faktoru stimulujícího granulocytové kolonie (granulocyte colonystimulating factor, G-CSF; 39 %) a profylaktického užití antibiotik (18 %). S profylaktickým užitím obou modalit se setkalo 22 procent sester.
V souvislosti s chemoterapií užívalo preventivně antibiotika nebo G-CSF 39 % dotázaných pacientů. V jednotlivých zemích se však poměr pacientů s profylaktickou léčbou významně lišil. Ve Švédsku šlo o pouhých 17 % v německy mluvících zemích (SRN a Rakousko společně) 22 % ve francouzsky mluvících zemích (Francie a Belgie dohromady) 44 %, v anglicky mluvících zemích (Velká Británie a Irsko společně) 54 % a v Itálii bylo dokonce profylakticky medikováno 60 procent dotázaných pacientů.
... komunikace však někdy vázne
Sestry a zdravotničtí profesionálové informují podle svých odpovědí pacienty o rizicích infekce ještě před zahájením chemoterapie, a to především o:
• nepříznivém působení chemoterapie na imunitní systém (75 %),
• managementu horečky během terapie a po ní (64 %),
• riziku odsunutí léčby (45 %),
• možnosti, že režim a dávkování chemoterapie mohou být v důsledku infekce redukovány (38 %).
Tři čtvrtiny sester v průzkumu uvedly že diskutují s pacienty o riziku infekce a febrilní neutropenie ještě před tím, než je chemoterapie zahájena, 73 % o tom hovoří s pacienty opakovaně. Navzdory tomu významné množství pacientů odpovědělo, že zcela nerozumí rizikům vzniku febrilní neutropenie v souvislosti s chemoterapií — pouze 48 % pacientů si pamatovalo, že byli informováni o možnosti užívání léků ke snížení rizika neutropenie a prevenci infekce.
Nejčastější doporučení zdravotnických profesionálů pacientům ohledně minimalizace rizika febrilní neutropenie a prevence infekce byla:
• vyhýbejte se nemocným (86 %),
• vyhýbejte se místům s velkou koncentrací lidí (81 %),
• pravidelně si umývejte ruce (81 %),
• měřte si teplotu (76 %),
• čtěte edukační materiály (62 %),
• můžete profylakticky užívat G-CSF (55 %),
• můžete profylakticky užívat antibiotika (35 %).
„Dobrá zpráva je, že sestry vnímají prevenci febrilní neutropenie a infekčních chorob u svých pacientů jako mimořádně důležitou pro celkový výsledek onkologické léčby," konstatovala během bruselského setkání Kay Leonard. „Poněkud znepokojivý je fakt, že navzdory dostupnosti profylaxe prodělala téměř třetina všech zpovídaných onkologických pacientů během chemoterapie infekční onemocnění. Bohužel, zaznamenali jsme i významnou vazbu mezi tím, kolik pacientů muselo být pro febrilní neutropenii hospitalizováno, a kolik jich v důsledku této komplikace muselo odložit další cyklus chemoterapie, popřípadě změnit režim či dávkování," připomněla K. Leonard a dodala: „Zarážející je, že ne všichni pacienti s chemoterapií byli poté, co onemocněli infekční chorobou, prohlédnuti svým onkologem nebo hematologem. Navzdory tomu, že zdravotničtí profesionálové poskytují svým pacientům širokou škálu v zásadě správných informací týkajících se rizika infekčních onemocnění, sami pacienti těmto informacím ne vždy dobře rozumějí. Z toho plyne naléhavá potřeba zlepšit komunikaci mezi zdravotnickými profesionály a jejich pacienty. Stejně tak je důležité zvýšit dostupnost vhodné medikace k prevenci neutropenie a zvýšit compliance pacientů," uzavřela K. Leonard s tím, že kompletní výsledky evropského průzkumu budou publikovány začátkem roku 2010.
Jan Kulhavý, Zdravotnické noviny
Další články v tomto čísle
- Jistota kvalitní informace
- Nebezpečná blízkost. Když po vás pacienti jdou
- Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadujícími trvalou péči
- Diabetologický den
- Bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví
- Čas pro sekci farmaceutických asistentů
- Co život dal a vzal
- Český zdravotník doma a v zahraničí
- Nové funkce sester na pořadu dne
- Konference (nejen) zdravotních laborantů