Číslo 1 / 2010
Čas pro sekci farmaceutických asistentů
Profese farmaceutického asistenta (FA), dříve farmaceutického laboranta, má svoji historii. Zhruba od poloviny 50. let minulého století patří mezi nelékařské zdravotnické profese (NZP). Dnes farmaceutický asistent svoji odbornou činnost vykonává podle zákona č. 96/2004 Sb. Pro širokou veřejnost ale, žel, není oborem příliš známým.
Nyní se obor diplomovaný farmaceutický asistent (DFA) studuje na vyšších odborných zdravotnických školách. Absolvent je připraven především pro činnost v lékárnách (příjem a uložení léčiv, jejich kontrola a příprava dle platné legislativy, expedice volně prodejných léčivých přípravků a další odborná činnost dle specializace).
FA se tedy musí kromě jiného orientovat v problematice volně prodejných léčivých přípravků, znát jejich interakce v kombinaci s léčivy vydávanými na předpis, poskytovat odborné informace o zdravotnických prostředcích, znát možné inkompatibility při přípravě IPLP aj. Komunikuje s ostatními zdravotnickými profesemi, např. při zásobování klinik léčivy nebo prostředky zdravotnické techniky. Činnost FA v lékárnách je též závislá na typu lékárny. Další možností uplatnění jsou ve výrobnách léčivých přípravků, odděleních výroby infúzních roztoků, laboratořích Státního ústavu pro kontrolu léčiv a na katedrách farmaceutických fakult, ve farmaceutickém průmyslu a distribuci.
Desátý rok sekce a ty předchozí
V Praze na Homolce byla na ustavujícím shromáždění 14. října 2000 založena sekce farmaceutických laborantů ČAS. Byl zvolen první pětičlenný výbor, jehož předsedkyní se stala M. Šalandová. V prvním volebním období se sekce věnovala činnostem nepříliš viditelným pro členy, ale pro obor FA zásadním. Jednalo se především o přípravu zákona č. 96/2004 Sb. Velkou změnou pro FA byl vznik nového oboru diplomovaný farmaceutický asistent.
Po čtyřech letech byly uspořádány další volby. Bohužel v té době se už dala zaznamenat poměrně vysoká pasivita členské základny. Volby se konaly pouze korespondenční formou bez znatelné podpory. Bylo zvoleno představenstvo ve složení M. Šalandová, V. Ambrožová a K. Tulachová. Významný posun vpřed ve vývoji sekce přinesl listopad 2007, kdy se na 11. kongresu nemocničních lékárníků vytvořila skupina aktivních kolegyň, které s výborem sekce začaly spolupracovat. Jim všem patří velký dík. Činnost a reprezentaci SFA ČAS podržely svým nadšením a aktivitou v profesi, kterou vyvíjely bez nároku na honorář, a tak zabránily zániku této organizace.
SFA ČAS mohla v lednu 2009 uspořádat třetí volby, kde byl zvolen sedmičlenný výbor ve složení: předsedkyně M. Šalandová, místopředsedkyně A. Vagenknechtová, pokladní K. Tulachová a členky B. Hervertová, Mgr. M. Kubečková, H. Pavla-sová a L. Přecechtělová. Dále byla zvolena revizní komise ve složení: předsedkyně J. Krátká, členky L. Mahenová a V. Vlachová.
Ke dni 1. 7. 2009 odstoupila z funkce a zároveň z výboru odešla předsedkyně SFA ČAS M. Šalandová. Na mimořádné schůzi ostatních členů výboru a členů revizní komise proběhla volba nové předsedkyně a místopředsedkyně. V souladu se stanovami ČAS byla nově zvolena předsedkyně A. Va-genknechtová a místopředsedkyně H. Pavlasová. Ostatní členky zůstaly ve svých funkcích.
Současnost a hlavní priority SFA ČAS
V současné době je SFA ČAS jedinou aktivní organizací zastupující zájmy FA. Především:
• Prosazuje a hájí profesní zájmy, které jsou v souladu s odborným posláním oboru.
• Spolupracuje se státními a jinými orgány za účelem náležitého uplatnění oboru.
• Vystupuje na veřejnosti jako reprezentant zájmů oboru a farmaceutického povolání.
• Rozvíjí spolupráci s odbornými organizacemi a s obdobnými farmaceutickými organizacemi.
• Podílí se na zvyšování edukace a odborného růstu farmaceutických asistentů a řeší otázky související s jejich vzděláváním.
• Podporuje publikační a přednáškovou činnost svých členů.
• Pořádá odborné akce (např. konference, přednášky) a spolupracuje na dalších. Zatím poslední z pořádaných celostátních konferencí proběhla v IKEM Praha 24. 10. 2009 na téma zdravotnické prostředky. Naše sekce se také podílela na organizaci 13. kongresu nemocničních lékárníků v Brně (13.-15. 11. 2009).
• Zvyšuje úroveň a kvalitu služeb poskytovaných farmaceutickými asistenty podporováním a předáváním odborných informací a zkušeností v oboru.
• Zabývá se problematikou postavení farmaceutických asistentů vzhledem k ostatním oborům ve zdravotnictví.
Aktuální činnost:
Mezi hlavní priority SFA v současné době patří mj. rozšíření její členské základny a vzdělávání FA - pregraduální a celoživotní.
Podporujeme e-learningové vzdělávání: na stránkách www.la-bucebna.net a www.eunio.cz jsou k dispozici e-learningové kursy, které byly zpracovány samotnými FA nebo byly uveřejněny po schválení FA. V roce 2010 proběhnou dvě konference, které pro farmaceutické asistenty uspořádají členové výboru SFA ČAS. První bude 17. 4. 2010, druhá 16. 10. 2010.
Doporučujeme také vzdělávací akce pořádané jinými subjekty. Vyzýváme vedoucí farmaceutické asistenty k užší spolupráci s výborem sekce FA. Pravidelně publikujeme v časopise Pharma News, který se opakovaně ukazuje na základě dotazníku jako nejčtenější časopis mezi FA. Odpovídáme na dotazy zaslané např. na e-mailovou adresu: farmaceutickyasistent@seznam.cz.
Členové výboru se stále zabývají připomínkováním novely vyhlášky MZ ČR č. 424/2004 Sb., která se týká specifikace činností k specializačním oborům. V souvislosti s připravovanou novelou vládního nařízení č. 469/2002 Sb. byla již v červnu 2009 ministerstvu předložena připomínka k dosavadnímu platovému zařazení FA. Podrobnější informace o připravovaných akcích a aktualitách v oboru FA získáte na zabezpečených webových stránkách www.cnna.cz.
Kontakt na SFA ČAS: farmaceutickyasistent@seznam.cz
Mgr. Martina Kubelková, členka výboru SFA ČAS Alena Vagenknechtová, předsedkyně SFA ČAS
Další články v tomto čísle
- Jistota kvalitní informace
- Nebezpečná blízkost. Když po vás pacienti jdou
- Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadujícími trvalou péči
- Diabetologický den
- Bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví
- Co život dal a vzal
- Český zdravotník doma a v zahraničí
- Nové funkce sester na pořadu dne
- Konference (nejen) zdravotních laborantů
- Febrilní neutropenie. Prevence je důležitá pro výsledek chemoterapie