Florence podporuje  
Zpět na detail čísla

Číslo 9 / 2009

Ohlédnutí za vrcholnou akcí mezinárodního sesterstva XXIV. výroční zasedání ICN a CNR, JAR, Durban, 27. 6. – 3. 7. 2009

Datum: 7. 9. 2009
Autor: Jindřiška Pavlicová; Bc. Karolina Moravcová

Ve dnech 27. 6. až 3. 7. se v jihoafrické republice konalo pravidelné, XXIV. zasedání ICN (International Council of Nurses) a CNR (Council of National Representatives). V letošním roce bylo spojeno s volbou nového vedení ICN, včetně volby prezidenta.

 

Za Českou asociaci sester odcestovaly do Jihoafrické republiky členky prezidia Jindra Pavlicová a Bc. Karolina Moravcová, aby prezentovaly činnost naší národní organizace a domů aby přivezly informace a zkušenosti národních ošetřovatelských organizací ze 129 zemí světa.

Ze zápisníku našich delegátek

Konference se zúčastnilo 5600 delegátů z již zmíněných 129 zemí všech kontinentů. Mezi delegáty byli pozorovatelé, ale i čekatelé na členství v ICN. Jednací řečí byla angličtina, ale překlad, diskuse a poznámky byly možné v jazyce francouzském a španělském.

Durban je velké město se třemi a půl milióny obyvatel různých národností. Kongresové centrum vedle hlavního sálu poskytovalo prostory pro techniku, satelitní zasedání, pro volontéry, zaměstnance a jiné profese zabezpečující hladký chod této mimořádné, grandiózní akce. Organizátorem kongresu byla DENOSA – demokratické sdružení sester v Jihoafrické republice.

Úvodní slovo patřilo pořadatelské zemi

Úvodní zasedání bylo věnováno seznámení účastníků a představení pořadatelské země. Prezident DENOSA Ephraim Phahlane Mafalo seznámil účastníky s organizací kongresu a pronesl zásadní referát o úrovni ošetřovatelství v JAR a přilehlých zemích. Všech 129 zemí se při úvodním zasedání muselo osobně představit a krátce informovat, co udělala národní asociace od posledního CNR pro posílení vlivu organizace a pro růst členské základny.

„Wow“ pro českou prezidentku a oceněnou sestru

Česká delegace informovala kongres o současném významném postavení prezidentky ČAS Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA, ve funkci ministryně zdravotnictví ČR. Delegáti povstali a potlesk doprovodili hlasitým „wow“. Mohutným potleskem byla provázena také informace o tom, že přítomná Jindra Pavlicová byla vloni jako první sestra v historii ČR oceněna státním vyznamenáním. S něčím podobným se nemohl pochlubit žádný jiný stát. ICN obě tyto informace pozitivně přijala a zaznamenala.

Stručně o hlavních bodech jednání

V roce 2007 na zasedání v Jokohamě byly navrženy úpravy a obnova stanov ICN. Hlavním navrhovatelem byla Kanada, která se všemi náměty uspěla. Na druhé straně byl zamítnut návrh latinskoamerických zemí, aby ICN investovala prostředky do nákupu akcií.

Na programu byly výroční zprávy prezidentky ICN Hiroko Minami a viceprezidentů Franze Wagnera a Rosemary Bryant. Reprezentanti kongresu byli informováni o tom, že budou oceněny osobnosti ICN. Mezi navrženými je kupříkladu K. Stalknecht, která v minulosti zastávala post prezidentky ICN a celosvětově se angažovala pro ošetřovatelství, a další mezinárodně uznávané osobnosti v ošetřovatelství.

Široká prezentace afrických zemí

Africký kontinent byl zastoupen 2000 účastníky, což je téměř polovina všech přítomných. S rozvojem ošetřovatelství ve všech oblastech se pochlubily Uganda a Keňa. Za oficiální africkou delegaci vystoupil bývalý ministr zdravotnictví Botswany, země, která má v této oblasti pro ošetřovatelství nejlepší podmínky, ale také nejlepší výsledky, a je vzorem pro celou Afriku. Hovořilo se o tom, že si mnohé země Afriky vážnost povolání všeobecné sestry a ošetřovatelství již vybojovaly. Jinde ale neutěšená situace (např. v Zimbabwe) přetrvává. Prezentace potvrzovaly progresivní nárůst členské základny profesních organizací téměř ve všech státech Afriky. Národní asociace v Zambii podávala návrh na jednotné ošetřovatelství ve světě. Návrh byl nekonkrétní a nepřijatelný, podmínky jednotlivých asociací jsou velmi různorodé.

Vliv národních organizací by měl posílit

Vlivu jednotlivých národních organizací ve společnosti byl věnován celý kongresový den. Zazněly zde informace o úspěších, ale i nezdarech asociací, o spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, s parlamentem, s vládou a neziskovými organizacemi. Národním asociacím bylo představenstvem doporučeno ještě více zvýrazňovat a popularizovat organizace na všech akcích a úrovních. Zdůrazněna byla spolupráce s médii. Velkou roli hraje spolupráce asociací s managementy zdravotnických zařízení. Sdělení o posílení vlivu managementu přednesl Peter Carter z Royal College z Londýna. Sestry z Baham kladou důraz na posílení vlivu vedení asociace tím, že dbají na zpětnou vazbu od členské základny, naslouchají i jednotlivcům a hlavně se všemi komunikují. Členská základna zde začala prudce stoupat v momentě, kdy jí vedení asociace začalo předkládat svoje účetnictví a celkovou ekonomickou situaci. Česká republika se v tomto bodě zapojila do diskuse a prezentovala naši velmi dobrou spolupráci s vládními institucemi.

Členská základna v národních organizacích Irsko jako jedna z mála zemí má devadesátiprocentní členství v asociaci. Ostatní se domnívají, že tak vysoké organizovanosti lze dosáhnout pouze zavedením povinného členství. K rozvinutí členské základny je důležité zapojení studentů (studentské sekce), a to už od počátku studia. Studenti nemají žádné finanční výhody. Na zasedání CNR i na pokračující konferenci byl značný počet studentů z Hongkongu, Japonska, Korey, ale i z JAR, a přitom si náklady hradili sami (případně s pomocí sponzorů).

Vzrušení kolem členských příspěvků

Vzrušenou debatu vyvolalo placení členských příspěvků ICN. Byly to převážně latinskoamerické země, které projevovaly nespokojenost s jejich výší. Některé státy (USA, Velká Británie, Kanada, Japonsko) vypočítávaly milióny, které odvedly na svých příspěvcích, a požadovaly výhody. Návrhy přijaty nebyly, třebaže některé národní organizace vyhrožovaly odchodem z ICN.

Naše strategie – jednotná vzdělanost

Z iniciativy delegátů byl přijat závazek přehodnotit a vypracovat regulační mechanismy, které by posílily národní asociace a které by vedly k vyrovnávání úrovně vzdělávání všeobecných sester ve světě. K vyjádření strategie jednotlivých zemí byly vytvořeny kulaté stoly pro zástupce různých národů a kontinentů. Česká republika se připojila ke strategii dánské organizace, kterou je jednotná vzdělanost sester a význam komunikace pro profesi, rodinu, komunitu i společnost.

Konference odsouhlasila strategii WHO

CNR odsouhlasil strategii WHO k rozvoji ošetřovatelství v 21. století, která se týká kvality péče, vzdělanosti, rozvoje technologií, spolupráce s ostatními zeměmi, migrace, multikultury, náboženství, komerce apod. Mimořádně silný hlas zněl na téma humanita povolání všeobecné sestry, která má hluboký význam a v mnoha zemích je více či méně opomíjena. Pacient obvykle nehodnotí (ani to mnohdy neumí) odbornou kvalitu poskytované péče, ale lidskost, schopnost empatie apod.

Dlouze se hovořilo o nárůstu infekčních onemocnění ve světě (TBC, AIDS, HIV pozitivity), ale také o menším zájmu mladé generace o práci v národních asociacích. ovořilo se též o vlivu ekonomické krize na celosvětové ošetřovatelství.

Vzájemná pomoc

Na různé typy pomoci čekají mnohé státy, ať už na finanční podporu, nebo pomoc v oblasti vzdělávání či profese (např. Lesotho, Macao, Barbados). Návrhů na vzájemnou pomoc padlo na kongresu více. Například asociace sester z Velké Británie učinila velkorysou nabídku etiopským sestrám – hlavně v oblasti vzdělávání. Pomoc potřebují také Indie z důvodů velké chudoby a Čína, které se nedostává výhod od vedení ICN. Obě země z těchto důvodů zvažují vystoupení z ICN.

Návrh České republiky na pořádání konference v r. 2015

V květnu 2011 bude zasedání CNR na Maltě a v květnu 2013 v australském Melbourne. O uspořádání tohoto významného mezinárodního kongresu v roce 2015 projevila zájem Česká asociace sester. Nově zvolenému vedení ICN byly předány důležité dokumenty a podklady s nabídkou uspořádání kongresu. Podporu České republice přislíbil bývalý první viceprezident Franz Wagner a mnoho dalších důležitých osobností. Ve výběru nebude jen Česká republika, o stejný termín se uchází též Portugalsko (již potřetí).

Důležité lobbování

Během kongresu jsme se o přestávkách seznámily s novým výborem ICN a snažily jsme se profesně i společensky lobbovat pro uspořádání kongresu v České republice v r. 2015. Pracovní týden, včetně sobot a nedělí, byl naplněn jednáními a navazováním kontaktů s ostatními delegacemi. Rovněž společenský program byl důstojný, probíhal ve velmi přátelském duchu. Máme dobrý pocit, že spousta delegátů nás oslovovala křestním jménem. Jsme si jisty, že jsme zviditelnily nejen prezidium České asociace sester, ale i ošetřovatelství v České republice. Ačkoliv česká delegace patřila k těm nejmenším, udělaly jsme vše pro to, aby si naše země a naše národní asociace ve světě udržely své dobré jméno.

Jindra Pavlicová, Bc. Karolina Moravcová, členky prezidia ČAS

 

 
  • tisk
  • předplatit si