Florence podporuje  
Zpět na detail čísla

Číslo 6 / 2009

Z konferencí

Datum: 8. 6. 2009
Autor: ew, jš, et al.

III. pediatrická konference regionu Karlovy Vary

V Karlových Varech se dne 28. března konala ve spolupráci s dětským oddělením Karlovarské krajské nemocnice, a. s., nemocnice v Karlových Varech, III. pediatrická konference ČAS. Zahájila ji předsedkyně ČAS – region Karlovy Vary Helena Marcinková. S úvodním slovem se připojil také odborný garant akce a přednosta dětského oddělení nemocnice v Karlových Varech MUDr. J. Souček.

První prezentace referovaly o náročné péči o nezralého novorozence v septickém stavu a zvláště o jeho resuscitaci. Svou práci s dětskými pacienty prostřednictvím videa představily sestry operačního sálu oddělení ORL nemocnice v Karlových Varech. Zákulisí imunologické laboratoře a zpracovávání krevních vzorků přiblížily laborantky z imunologické laboratoře v Karlových Varech.

Odpolední blok konference byl věnován kazuistikám, které slovně i prostřednictvím videa prezentoval dětský lékař MUDr. J. Pajerek. Týkaly kritických stavů u dětí – kupříkladu byly představeny zajímavé operační zákroky a resuscitační péče u dětí.

Poděkování za zdařilou akci patřilo nejen účastníkům a přednášejícím, ale také organizačnímu týmu.

Gabriela Píchová, region Karlovy Vary

Mezinárodní setkání domácí péče

Již 5. mezinárodní koference sester domácí péče se konala 17.–18. dubna v Brně. Přijelo na 150 sester z agentur DP z celé republiky, tradičně byly přítomny také kolegyně ze Slovenské republiky a zástupci DP z Rakouska.

Konferenci zahájila předsedkyně sekce DP Lenka Cejnková, první přednášku na téma Komunikace a její význam v DP přednesla M. Ondříková (KÚ JmK, Brno, odbor zdravotnictví). V otevřeném I. bloku přednášek pokračovala M. Hebronová (NCONZO) s aktuálními informacemi z registru. Připomněla zákonné úpravy, informovala o nezbytných krocích při prodloužení registrace. Zmínila i změny v přidělování kreditních bodů včetně zpětných přepočtů. Jaroslava Mrázková (NCONZO) představila poté specializační vzdělávání sester v komunitní péči a hovořila o modulech studia a také o studijních e-learningových možnostech. Rovněž tak Ing. J. Neuman se věnoval studiu sester pomocí internetu a seznámil posluchačky detailně s projekty serveru SestraIN. M. Sklenčková (ADP Galium, Praha) přednesla sdělení s otázkou v názvu: Existuje dilema nemocného a sestry v DP? Zabývala se oddělenou zdravotní a sociální problematikou, poukázala na z toho plynoucí problémy jak nemocných, tak sester DP. Faktory ovlivňující rozvoj DP v ČR, to bylo téma přednášky L. Geisslerové (ADP, Praha 6). Druhý blok otevřela Bc. I. Pejznochová (Hartmann) sdělením s názvem Stříbro od A do Z; hovořila o použití iontů stříbra v léčbě nejrůznějších defektů. PhDr. M. Cibulková přednesla zevrubné sdělení Mimonemocniční starostlivosť na Slovensku. V přednášce M. Pipíškové Problémy riadenia a financovania ADOS (agentúr domaciej ošetrovaťelskej starostlivosti) na Slovensku se přítomní dozvěděli o deregulacích ceny bodu, současném bodovém hodnocení kódů ADOS a dalších podmínkách ve smluvních vztazích se ZP. Pro mnohé z posluchaček byly informace ze sousední země překvapivé. L. Repiská poté přednesla sdělení Vedení ošetrovateľskej dokumentácie v ADOS. Dokumentace je na Slovensku jednotná pro všechny agentury, obsahuje celou řadu povinných listů, protokolů, ošetřovatelských záznamů, včetně informovaného souhlasu nemocného.

Poslední blok pátečního dne zahájila K. Vargovská (Charita, Frýdek-Místek). Předložila posluchačkám zdokumentované úspěchy ve vlhkém hojení ran. Bc. A. Černocká (DP, Ostrava) zpracovala na téma Rozsah poskytování péče ADP dotazník, který postoupila kolegyním Moravskoslezského a Jihomoravského kraje a přítomné seznámila s výsledky. D. Šnajdaufová (ADP, Praha 6) přednesla zajímavou kazuistiku o problematickém hojení hlubokého intragluteálního defektu po aplikaci Milgama inj. Sobotní program začal přednáškou Mgr. H. Kisvetrové (UP Olomouc) Ošetřovatelská diagnóza: úzkost ze smrti, intervence v domácí péči. S překladatelkou PhDr. E. Procházkovou pokračoval K. Schalek (Charita, Vídeň) zajímavým sdělením Hauskrankenpflege in Österreich. Seznámil přítomné se systémem úhrad v Rakousku, s rozdělením nemocných dle postižení (7 typů) a dle toho přiznání dávek zdravotních nebo sociálních. Bohatá diskuse byla jen potvrzením, že toto sdělení všechny zaujalo. V dalším bloku následovaly kazuistiky: Péče o nemocného s kvadruplegií (P. Kundrtová, I. Libjaková, Charita Neratovice), Ošetřovatelská rehabilitace po hospitalizaci (D. Straková, Charita Neratovice), Hojení ran při DM (V. Kusková, Charita Neratovice). Pěkná kazuistika zazněla od J. Černé (DP, Rokytnice) – Léčba sakrálního dekubitu v domácí péči též pomocí Cubitanu. Poslední přednášku Spolupráce osobních asistentů a sester DP přednesla PhDr. E. Procházková. Hovořila o cílových skupinách klientů, typech osobní asistence a o nezbytné možnosti kombinace dalších služeb. Závěr konference patřil předsedkyni sekce L. Cejnkové (Remedium, Břeclav), která přítomné seznámila s aktualitami v sekci, referovala o jednáních se zdravotními pojišťovnami a o další perspektivě domácí péče.

ms Fota archiv

 
  • tisk
  • předplatit si